Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (53)


Recommended Posts

Buna fetele,

 

quote:Referitor la "ziua copiilor", sa zica Andra cand poate sa vina si ea, ca "fara" nu pot. E cea mai "dedicata" de pe aici (si Kehleyr e in top ) si as vrea tare sa poata veni si ea. Andra, 4 sau 11 iunie?
id="quote">id="quote"> Hai, Andra, da-ne un semn, ca sa stim si noi ce facem!

Sa va povestesc eu ce seara de cosmar am avut ieri. Dupa ce am fost cu copilu' la tuns, cum afara nu a mai fost timp de stat, am intrat devreme in casa. Si, precum Tudor, nici Mariuca nu vrea sa stea cu nimeni decat cu mami, cand sint eu acasa, asa ca am avut codita dupa mine, mai ales acum ca a invatat sa deschida usile, odata se aude hirsti, hirsti la clanta (cam cum face un catel), apoi se vede capul fetei si mai si intreaba "cine e?", dupa care intra victorioasa, de obicei in bucatarie, unde ma refugiez eu mai des.

 

Eee, si dupa ce am terminat treaba, zic hai sa stau si eu nitel la TV. Ma duc in camera, fie-mea, calare pe masuta mea (celebra) de sticla. Zic "da-te jos de acolo", ea, nimic. Continui "da-te jos, altfel te pedepsesc" si o iau de manuta si o dau jos. Cum i-am dat drumul, s-a dus glont la masuta si, uitandu-se cu coada ochiului la mine, a pus intai un piciorus, apoi si pe celalalt sus.

Moment in care o insfac de o aripa si-i aplic metoda (care la altii a mers [:D]) "te duci la tine in camera". Bag copilu' in camera, ea urla de mi se rupe inima, iar dupa fix un minut ma duc s-o scot de acolo.

 

De aici incepe circul: nu vrea s-o iau de acolo, desi urla din toate puterile. O iau in brate, "uite mami, vezi ce se intampla daca nu asculti", ea, urla din ce in ce mai tare, de data asta de nervi ca am indraznit s-o pedepsesc. Imi dau seama ca e inversunata pe mine, asa ca ies din camera si-l las pe tati s-o impace, ceea ce se si intampla cu ceva baloane si creioane.

Dupa cca 30 min. ma intorc si eu, ca se facuse ora de spalat pe dinti si culcare. Cum ma vede, se pune pe urlat. Nu vrea spalat pe dinti (ea, care nu se mai satura sa ne spalam), o spal pe ochi urland, renuntam la dinti si o iau spre camera. Cum ajung la usa, urla de zici c-o tai (de frica sa n-o las iar acolo). Cu chiu cu vai o imbrac in pijamale, ii dau lapticu', pe care nu-l mai bea, ca e prea obosita, incerc s-o culc in patut, nu vrea si nu ma lasa nici sa plec din camera, asa ca-mi amintesc de vremurile "bune", cand o masam cate o ora pe spate ca sa adoarma.

 

Intr-un final adoarme suspinand, nemancata (s-a trezit azi-noapte la 2 ca sa-si bea lapticul [bang]), iar eu sint un pachet de nervi.

 

Concluzia? N-am sa mai aplic metoda asta (cel putin pentru moment), prefer o palmuta la pampers (din care oricum nu simte mare lucru), pentru ca pt mine e clar ca "te duci la tine in camera" tine la copii mai docili, nu la de-astia ambitiosi si caposi pana-n panzele albe.

 

V-am pupat.

 

Madi si Mariuca

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Madic, si noi am avut un show identic aseara. Motivul: imi umbla in geanta si imi scotea toate pachetele de servetele pe care le insira prin casa. I-am spus de nenumarate ori ca nu are voie la mine in geanta, dar parca vorbeam cu peretii... Puneam geanta unde ziceam ca nu ajunge, dar degeaba. Cand credeam si eu ca s-a facut liniste, o gaseam cocotata pe cate un scaun umbland linistita in geanta. Ultima varianta a fost incuiatul camerei in care era geanta. Si urlete... dar ce urlete... din toti rarunchii... a venit si taica-su acasa intre timp si o auzea din fata blocului prin geamul deschis... a strigat-o si ea a tacut "tati?" dupa care s-a pus si mai tare pe urlat, ca de, venea aparatorul [bang]. A incercat chiar si faza cu trantitul pe jos cat e de lunga... "terrible two" cu adevarat [:D]. M-am obisnuit deja, nici nu ma mai enervez [:D]. Cred ca vecinii care aud zic ca terorizam copilul...

 

Azi noapte s-a trezit pe la 3-4, nu stiu de ce, si avea chef de joaca. Nu de plans, de joaca... am luat-o cu noi in pat (ceea ce facem numai in cazuri extreme, o data pe luna), unde a inceput sa se cocotae pe noi, sa topaie, sa rada, sa chicoteasca... si asta vreme de vreo doua ore. Am adormit cu totii intr-un tarziu, bineinteles ca am intarziat la birou...

 

Crisa eu iti inteleg decizia ca si la mine argumentul cu plecatul devreme si cand vreau e primordial [:D]

 

Romana_74 ce frumos ca v-ati vazut burticile [il].

 

Alinuta, treci mai des pe la noi... Tu nu te intorci la serviciu? Sau esti full-time mom pe termen lung? [:D] Cu adevarat ca sunteti frumosi toti trei [il].

 

Anamaria, eu nu as risca sa atrag 'mania divina' asupra mea [:D] sau si mai rau, asupra finilor [;)]. Sa stii ca s-ar putea sa depinda si de cat de somptuoasa e slujba, cor, etc... desi cred ca sunt toate la fel...

 

Va pup si va las ca m-am lungit [:D].

 


Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves. id="blue">-- Carl Saganid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Madic - [zid] mea culpa ca eu am recomandat metoda, la noi tine, imi pare rau!!!

 

Crisa - hai sa fie pe 4 iunie, ca mai e o sansa, pe 11 in schimb e nunta lui frati-miu si acolo clar n-am scapare ... Si, fetelor, nu o mai credeti cu toata denigrarea lui Tudor, e in continuare cumintel si se alinta ca un motan daca-l bagi in seama, doar cu piinea aia e mare problema, ca altceva nu vrea si pace.

 

Romana 74 si Pufulet - bravos, sa va apucati si voi de intilniri periodice, si sa faceti si poze sa va vedem si noi aici!

 

Alinuta - miss Alexandra ramine aceeasi frumusete si dragalasenie, imi plac moatele ei haioase! Ca sa nu repet ca are cu cine semana [:D]

 

Elena - mai eu sint chiauna in ultima vreme din motive de schimbare job, pregatire concediu, nunti si alte-alea: tu esti la noul job sau te-ai mai reconciliat cu vechii? Si, oriunde-ai fi: astia n-au auzit draga de internet?

 

Kehleyr - a fost luna plina, dar ce luna: aseara cind am venit din parc am vazut-o ... mare, plina, portocalie, joasa, amenintatoare [grasa] - cam asa dar fara cap

 

Acum din seria Luca: dimineata ma invirteam pe linga scrinul din camera lui scotocind in el si in mintea mea dupa ceva de imbracat copilul pe asa vreme timpita, cind il aud pe impricinat, care tocmai deschidea usa de la dulap, unde n-are voie: "se supara mami pe tine, nu e voie"... [:D]

 

Fetelor, eu saptamina viitoare sint libera de contract, cu oarece pauze de coafor, cosmetica, pavoazare fatata ptr pacalit inamicul... daca aveti timp si chef dati-mi de stiri poate ne vedem printr-un parc, la o cana de birfa, la mine, alea-alea...

 

pup u,

Andra

 

Luca Pituid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu am idee cine ce a mai scris.

 

Daca acum cateva zile ma mai linistisem si mi se parea ca am si timp liber, acum sunt rupta!!!!! Nu am mai dormit doua ore legate de nu mai stiu cand, dar asta e raul cel mai mic. Nu o mai scot la capat cu MAria!!!! Vreau idei, cum s ama port cu ea, sa nu se simta respinsa, dar sa nu mi se urce in cap! Acum doua zile am trecut printr-un cosmar, cu medicamente furate si rontaite, in sfarsit, s-a terminat cu bine (ne-au iesit la numar si am recuperat bucatica lipsa din gurita!), eu rupta de oboseala, cu nervii intinsi la maxim, mi-am pierdut firea, am speriat-o mai rau, toata lumea tipa la toata lumea (erau medicamentele lui Doru, lasate pe masa!).... Trebuie sa ma odihnesc. Intrebarea mea e, cum sa procedez? Nu mai asculta deloc, nu stiu daca e momentul acum sa folosesc pedepse si care? Inainte, o inchideam la ea in camera, f. f. putin (10-20 sec.) si era suficient sa se cuminteasca un timp. Acum, in dorinta de a o face sa nu se simta mai putin iubita, cred ca toata lumea i-a permis orice, in ciuda faptului ca eu am incercat crezut c ama port la fel [bang].

 

Cred ca am fost incoerenta. Ma simt tare rau, ca nu reusesc sa ma descurc cu Maria, care era un copil asa de cuminte si credeam eu, ca a reactionat bine la aparitia lui Stefan.

 

In nebunia asta, am reusit sa ies ieri cu amnadoi in parc. A fost bine pana la un mom. dat, dar au aparut si "intariri", asa ca ne-am descurcat.

 

Va pup,

Cornelia, mami de Stefan (4 mai 2005) si Maria (2 iulie 2003)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelianis/album?.dir=/d36f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cornelia, draga de tine!incerc sa te inteleg...nu mi-e prea greu sa o fac, desi nu stiu cum e cu doi copii.maia trece printr-un moment probabil foarte dificil.ma intreb ce-o fi in capsorul ei?mica de ea...

nu poti sa o mai pasezi cate putin pe la ai tai?atat cat sa nu se simta izgonita...macar o noapte la cateva zile sa doarma acolo...stiu ca sfaturi de genul "dormi cat mai mult, odihneste-te!" sunt oarecum fantasmagorice...fii tareca esti o femeie fericita si implinita!

 

am fost ieri cu alexandra si cu mama in tineretului.(apropo, de cand e la ai mei, alex este bronzata, rotofeie, mananca bine, doarme bine, sunt asa de bucuroasa!) si fetita mea a incercat sa se joace cu doua fetite de 3 ani. ele si-au scos papusile barbie din gentutele colorate si frumos asortate si au inceput sa le puna sa "mearga", vorbeau in numele papusilor, ce mai, fete mari!alexandra mea se uita, biata de ea, atat de uimita!ce stie ea cum te joci cu papusile?!daca as fi stiut i-as fi adus-o si eu pe a ei de acasa, macar asa o bagau fetele mai mari in seama.mi-era si drag si mila de ea cand o vedeam cum se uita cu jind...

gata, am terminat cu ratusca pe roti.acum iesim in parc cu ken si barbie![il]

 

i-am facut analizele pentru viermisori si au iesit de doua ori pozitive-oxiuri.stiu ca e aproape banal ca un copil sa aiba dar nu pot sa nu ma simt aiurea, vinovata(?)...ma duc saptamana asta la doctor sa vad ce ratament imi prescrie.stiu ca la un moment dat voi discutati despre asta si despre ce alternative homeopate exista.ma poate sfatui cineva?

 

sambata dupa examenul meu am hotarat sa plecam la casa de la tara.de-abia astept!ne-a luat tata si niste gaini si un cocos!din pacate nu vom sta decat pe timp de we...

poate totusi nu vom avea ghinion la vreme!

 

 

 

Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara dupa ce ii fac baita, Maya il striga dragastos pe Razvan: Lalvan, vino la fetita ta...!ce sa va mai spun..Razvan era mega ud, scurs, terminat de atata emotionare...

 

In ultima vreme am observat ca instituie metoda cu "inca o data si gata"....daca mai vrea ceva obligatoriu zice asta.."inca o data si gata", sau "mai stam un pic".

 

Si inca ceva..fie-mea canta..canta pe bune..cu voce, pastreaza linia melodica....cred ca are ceva ureche muzicala...

Aseara am fost cu ea in parc, si o vad ca se catara pe tobogan, ii spun ca nu are voie si imi spune:"am voie, Maliana da voie"....cine o fi Mariana asta care o lasa pe fie-mea pe tobogan habar-n-am, dar daca o prind ii trag o mama de bataie....[:D]

 

Plus ca spre fericirea mea [:D]toarna tot ce s-a intamplat in timpul zilei la bunica...tot..tot...zice:

" Buni in palc...Mayaaa, Mayaaa..pelduse Maya"

Eu: si tu unde erai?

Ea: la banca cu baietelul

Eu: Si Buni te pierduse..si te striga..si tu ce ziceai?

Ea: Nimic...

si tot ea:...Diana a cazut.. lopetica..plange...supalata.

 

Aveam un caine in fata blocului.Georgica...de cate ori il vede ii spune:"E talziu Geolgica, du-te acasa!"

 

aa...si mai nou are un tic verbal: "ca de obicei"....

 

Hai ca iar v-am facut capul mare....

dupa ce va citesc revin...

 

 

 

 

________________________

I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, nu-mi vine ca cred cat de frumosi sunteti....SUPERBI..SUPERBI...Amik, are mare dreptate..sunteti printre cei mai frumosi oameni pe care i-am vazut.....iar pitica este "gorgeous"...

 

Vrem si noi sa venim la intalnire....cine mai vine?

 

________________________

I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saliu fetele,

profit de fapul ca mai doarme Selina si am intrat sa va "vaz".De la o vreme doarme super bine ,zic eu,la amiaza de la 1 jum la 4 si seara de la 9 jum. pina a doua zi la 10(sintem niste puturuase[:D])La noi se anunta de maine 30 grade ,asa ca iar o sa fim numai afara la nisip(altceva nu-i trebuie)sau mai nou cu tati la topogan.

Cu dormitu tot la ea in patuz si la noi in dormitor pt. ca face crize numai cind vede camera ei sa doarma acolo(de jucat se joaca la ea in camera) si am zis ca acum nu insist pt. ca vom pleca in Italia la vara si o sa doarma in patutz si acolo...am sa fac instructie cind venim acasa[box].

Mai e un pic si implinim 2 anisori(nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul),torul l-am comandat la buni la servici,simbata ma duc sa-i iau si cadourile.

 

KEHLEYR,meciuri din astea am si eu cu fimea,pot sa-i zic de 100 ori ca nu e voie,tot cum vrea ea face si are si ea "pata" pe geanta mea sa sti sau pe mobilu lu tati ca-i plac melodiile...

 

Va tzuc si va doresc o zi faina!

 

Adyna si Selina bambina

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Pana la urma cand are loc intalnirea???Am veni si noi....

 

Alinuta, superbe pozicile!!!!!

 

Iar in descrierile Danei am recunoscut-o pe fi-mea...cat de mult seamana[:D][:D]....

Perle noi : Taisia bea laptele!!!

Nuuuuu!!!Nuuuuu!!!!!

Ba da, il bei!!!!!!!!!!!!1

Ba nu!!!!![:D]

Si nu l-a baut, logic, nu?

 

cat despre manifestarile de terorism si la noi sunt zilnice!!!!

 

Romana 74, ce frumos ca te-ai inatlnit cu Pufulet si sunteti si cu copilasii de-o seama si cu burticile pe acolo!!!!

 

Va pup

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...