Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi din 2002 (11)


Recommended Posts

Nadina sanatate multa puiutului tau!

Mik si noi ne uitam in oglinda si facem mofturi la haine.Hehehe si ce-o sa urmeze..

Cert e ca si mie imi place s-o vad cat mai dragalasa.Succes la serbare!

mariuca are 13 kg si 89 de cm la 33 de luni.Chiar azi s-a mirat o vanzatoare ca e mica de inaltime "Numai atat????"si eu foarte calma "Da, dar e foarte bine pentru varsta ei."Dupa care nu am mai vrut sa-mi bat capul s-o conving ca nu e obligatoriu sa ai 98 de cm la varsta ei.Sunt altele mai importante.

pupici la mamici si pitici!!

 

Cristina si Mariucaid="blue">

Povestea nasterii

 

1 iunie 2005id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Gab, chiar ca e super ca mananca legume...ia sa incerc si eu...Acum sunt foarte multumita ca mananca foarte multe frcute...cam juma de kg de capsuni la 2 zile (plus altele...) Si ciocolata nu mai vrea sa puna gura...o linge un pic ca pe inghetata si nu mai vrea...

 

Cris, normal ca copiii de varsta Mariucai au cate 1 m, daca au peste 20kg!! Un copil gras-obez creste mult peste medie fata de ceilalti de varsta lui, pana la 10 ani...apoi din pacate procesul de crestere stagneaza in favoarea kilogramelor...si nu mai ia amploare in lungime ci in greutate...e un lucru foarte trist, de care putini parinti isi dau seama la timp...si cand vrei sa corectezi e prea tarziu si deja copilul va lupta cu obezitatea toata viata...

Eu vad asta zi de zi la mine la gradinita...copii mult prea grasi pt varsta lor pe care parintii, bunicii vin sa ii ia incarcati cu bomboane, ciocolata si alte minuni...

Din pacate toate erorile pe care le faci acum, sunt vizibile mult prea tarziu...caci acum toti copiii "arata bine"...si nu cred ca exista parinte sa recunoasca ca copilul lui de 2-3 ani e obez...

 

Eu sunt foarte afectata pt ca tatal meu sufera de obezitate, si stiu prin cate cumpene a trecut si ce greu ii este, si ce pb de sanatate grave i-a dat obezitatea pe care o are din pruncie...iar pb apar dupa 20 de ani...

E o boala infioratoare, cu care lupti la un moment dat ca sa traiesti si iti pune in pericol viata in fiecare moment...

 

Hai ca m-am lungit...hihi...dar ma afecteaza cand vad copii "pufosi" si parinti inconstienti...

 

Azi am fost la cumparaturi...[:D] si nu stiu cum am "omis" sa nu ii cumpar nimic lui David ci doar mie...cred ca este premiera...ar trebui sa ma simt vinovata???[:D]

 

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.

Janism"

 

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoaraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa de mult m-am bucurat si eu in ziua in care Liviu parea ca nu se mai satura de capsuni. Dar bucuria nu a durat prea mult. Acum prefera doar zeama si mananca doar o capsuna sau doua, poate era bine sa i le dau fara zahar, acum am facut-o, am facut-o si gata!

M-am bucurat ieri de morcov, ca l-a papat. Mare minune! El care nu accepta sub nici o forma altceva in afara de mar sau banana. Nu imi venea sa cred. Ce bine ar fi sa reusesc sa il conving sa mai pape fructe si legume.

Sanzi mare dreptate ai referitor la obezitate. Si pe mine ma apuca toate pandaliile cand vad dolofanei din astia indopati incotinuu de bunici sau parinti.

Nu va spun ca am la mine in bloc, o vecina de vreo 21 de ani slaba batz, cred ca are 48 kg si fetita ei de 2 ani are vreo 16 kg. Si in permanenta o indopa in fatza blocului cu toate tampeniile. Acum o are la gradinita la saptamanl si nu am mai vazut-o de mult.

Eu am acum o noua nedumerire in privinta alimentatiei, kiar o sa deschid un subiect separat.

Liviu al meu, manca pana nu demult cu mare pofta cartofii prajiti. Nu ii dadeam mai mult de o data pe saptamana. Dar de vreo 2-3 saptamani vad ca nu mai vrea sub nici o forma si nu inteleg de ce? Nu ma deranjeaza prea tare pentru ca aportul lor in alimentatia copilului nu e deosebit, insa ramane semnul de intrebare.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Desene noi - iunie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.

George e tot cu nasul "robinet", ne-am am saturat de medicamente, musai sa ii fac un vaccin in vara, pentru gradi ma gandesc ca e mai bine.

Referitor la obezitate, e cam aiurea, uneori poate fi si mostenita. Noi il pazim pe George de numa, noroc ca la inaltimea lui are greutatea normala, asta se si vede. Unii zic ca e cam slabut, numai falcutele au mai ramas din ce era odinioara[:D], insa nu il indopam, ii dam mancare cam atunci cand cere, pentru ca daca nu vrea, puem sa stam si in genunchi nu mananca. Iar la tara mananca destul de sanatos, si nu foarte multa carne. Dulciurile cu masura, desi ar vrea "cociolata" intr-una, ii luam mici si cu ceva crema sau altceva. Capsunele de abia acum le mananca, dar cu zahar, altfel nu vrea, decat in iaurt.

Si cred ca in final sanatatea e mai importanta pentru un copil, mai mult decat sa ii urmarim neaparat inaltimea sau greutatea, vezi cu ochii tai daca puiul e ok (asta pentru vanzatoarele care au necajit-o pe Cristina)!

Va pup pe toate si sanatate la bebei, vremea asta e tare pacatoasa!

Numai bine, Elena

 

Mamiid="red"> ”de George”id="blue">

Povestea_nasterii

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor azi nu v-am scris nimic.Am fost la plimbare prin Mamaia si am ajuns tarziu acasa.Mariuca s-a balacit in apa si a facut impreuna cu noi multi dinozauri.(hihi sunt la poze)

Sinzi la un moment dat Mariuca s-a ridicat brusc in picioare si ne-a spus Uite Dadid!!!

Cand m-am uitat ce crezi un baietel trecea pe malul marii si aducea cu David.[:)]M-a distrat reactia ei.Cat despre cumparaturi nu ai de ce sa te simti vinovata.Sunt sigura ca maine ii vei lua si lui David ceva[:D]

Elena ai dreptate la asta ma gandeam si eu.Oricum la noi vanzatoarele sunt dornice sa te convinga cu multe lucruri.

Lucia e un lucru bun daca nu mai vrea cartofi prajiti.Sunt mai buni la cuptor.

pup

 

Cristina si Mariucaid="blue">

Povestea nasterii

 

Mamaia,Iunie 2005id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://community.webshots.com/photo/367790182/367790182xUQXDF

 

3 poze noi si recente cu J pe acest album... vizionare placuta.

Sanatate la copii si la mamici si la toti si toate.. sunt in graba.. luni sau marti sc mai mult.. bye dragilorid="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabb tare dulce pustiul tau!!!! Cred ca am sa il tund si eu pe DAvid asa scurt...poate chiar chel!!!! hihi...

 

Cris, ieri am fost un pic in Mamaia, dar tarziu pe la 6.30 seara si nu am avut curajul sa mergem pe plaja desii Andrei si DAvid au urlat in gura mare ca vor pe nisip!!! Hihihi...tre sa mergem impreuna la plaja intr-o zi...sapt asta am serbarea si sunt cam stresata...hihi...veniti miercuri la serbare???

 

Elena, pai greutatea si intaltimea sunt cred cele mai importante indicii in sanatatea lor...

Iar obezitatea este cea mai grava si raspandita boala a copiiilor si adultilor din ziua de azi ...

 

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.

Janism"

 

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoaraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://community.webshots.com/album/367581610tQbuKd

 

am pus poze noi

 

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.

Janism"

 

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoaraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutam si noi pe toata lumea dupa o lunga absenta.Sa stiti insa ca am citit cam cum au evoluat toti copilasii de aici si mi-a parut rau cand am citit ca se mai imbolnavesc .Noi am fost ocupati sa avem grija sa nu racim prea rau pentru ca trebuia sa ne operam de polipi si am reusit sa ajungem si la operatie si sa trecem de ea cu bine.De acum mai avem de rezolvat problema otiteti seroase care se trage de la polipi dar speram sa fie bine si cu ea.Intre timp noi am participat la serbarea de 1 iunie unde Alexandru a spus frumos poezia dar numai dupa ce s-a pus in fata lui mama si a spus la toti ca o spun lui mama.Dar a spus clar si tare.In schimb nu cantat nimic ci doar a dat si el de cateva ori din maini cu ceilalti copii cand cantau, asta chiar daca el acasa canta toate catecele de la serbare si spune toate poeziile celorlalti copilasi.Speram ca in curand sa punem si noi ceva fotografii noi si sa ne laudam ca am mai crescut un pic.De acum asteptam concediul care este tare departe abia la sfarsitul lunii august dar asta este.

Sanatate multa la toti si concedii cat mai placute la toti cei care le asteapta in aceasta luna.

PS pentru fetele de la mare: va rog sa faceti o baie si pentru noi ca tare ii duc dorul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pozele Gabriela si Sanzi.

Sanzi mi-ai dat ceva fiori cu naufragiatul ala. Nush de ce, da m-a impresionat putin, si faptul ca taticul lui David e asa de depaarte si dorit si chestia cu naufragiul. Cand vine taticul? Si mai povesteste despre naufragiat daca ai timp si chef.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...