Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (4)


Recommended Posts

Poftiti aici la un nou capitol. Crissi, sa stii ca eu am ajuns la Nayel datorita acelui triplu test, si Nayel m-a lamurit cat se poate de bine ce si cum e cu acest test. A avut perfecta dreptate, stie omu' bine meserie si mai are si simtul umorului dezvoltat. Daca mai fac un copil, tot la el ma duc. Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am scapat de burtica!!!!

am nascut pe 16 mai prin operatie cezariana un baietel de 4.300 kg si 53 cm - Stefan-David.

Dr. Nayel este un medic minunat, cu o mana de aur!!!! La fel toti medicii pe care i-am intalnit acolo (mana 2, neonatolog) si personalul (asistente, infirmiere, femei serviciu).

Este un spital exemplar...cum ar trebui sa fie toate in Romania.

M-a operat (rahie-anestezie) luni la ora 11 si miercuri la ora 14 m-a externat.

Taietura este subtire ca un fir de ata, de zici ca este o cuta facuta de burtica.

Este doar folclor ca: - nu ai sentimente materne dupa cezariana (cand il auzi ca plange cand il scoate din tine te buseste plansu' instantaneu)

- nu-ti vine laptele cateva zile - eu am alaptat la 2 ore dupa operatie...nici nu-mi simteam inca bine picioarele

- nu-ti poti ridica copilul in brate - eu de marti de la pranz mi-am ridicat copilul, iar de mircuri (cand am venit acasa) am facut toate lucrurile pe care le faceam inainte...nu am ridicat mai mult de 5 kg, e adevarat, dar organismul este pregatit sa te lase sa ridici greutatea copilului tau.

te poti apleca peste patut, poti avea grija de el singura...

Este adevarat....doare operatia.....doare chiar bine in prima zi si in noaptea ce urmeaza....dar cred ca si la nasterea normala sunt dureri comparabile.

Pe fetele ce urmeaza sa faca cezariana le sfatuiesc din propria experienta sa-si inghita lacrimile de durere si sa se ridice din pat a doua zi...sa faca pasi...sa bata holurile alea in sus si-n jos...cu cat te misti mai mult si mai repede, cu atat pleci mai repede din spital. Din ce stai in pat si zaci...ai sanse sa stai si 10 zile acolo. a fost groaznica ziua 2 in care m-am ridicat si am mers...dar ma felicit acum pentru chinul ce l-am indurat: sunt vindecata aproape complet: am ramas doar cu 5 kg din cele 20 pe care le pusesem...burtica s-a retras aproape complet, ma aplec si-mi ridic copilul si de pe podea daca e cazul....ma duc la piata, s.a.m.d.

Dr. Nayel este un inger....suntem norocoase ca l-am intalnit si ca ne-a acceptat ca paciente!

II multumesc lui Dumnezeu si Dr. Nayel pentru copilul minunat pe care-l am. De abia astept sa-i putem face si o surioara! Evident...o voi naste cu Dr. Nayel.

 

Sa-i dea Dumnezeu sanatate![ruga]

 

Carmen-Emiliana [9cer]si Stefan-David [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, da' ce s-a mai scris, de o zi incoace!

 

Felicitari, Carmenid="red">! Sa fiti sanatosi, voiosi si la fel de optimisti! Din cate am vazut pe topicul de mamici de mai-iunie, amandoua avem aceeasi UM.

 

Crissiid="red">, inca n-am nascut :D. Si bb vad ca sta bine-mersi in burtica. Am incercat azi sa merg la dr. la cabinet - ca doar cabinetul e la vreo doua statii de unde locuiesc. Insa era destula lume, si o sa merg maine. Daca o tin in stilul asta, poate ne nimerim impreuna la spital: tu la termen, eu cu depasire ! [:D] Mi-ar placea sa te intalnesc!

 

Si eu am vazut reportajul ala de pe N Geo, si m-a luat cu frisoane... Insa aplic politica strutului: nu ma gandesc la asta. Cand o veni timpul, vad eu cum o s-o scot la capat!

 

Eu am luat Pampers pentru 2-5 kg, de la Carrefour. Si mi-a explicat o prietena cum e cu elasticele alea de la picioruse: dupa ce l-a imbracat cu pampersii, tre' sa tragi elasticele un pic spre exterior, nu stiu exact cum sa explic.

 

Noi acum suntem la capitolul patut. Nu gasesc niciunde ceva sa-mi placa, gasesc cusururi la toate patuturile pe care le vad. Ufff. Mint. Am vazut azi niste patuturi misto la Home and Design Mall (vizavi de stadionul Ghencea) - 15 mil bucata! Dupa cum zice taica-miu: 15 milioane de ani sa stea!

 

Crinutaid="red">, nici maica-mea n-a putut sa ma nasca normal, cu toate declansarile pe care i le-au facut. Insa ei i se rupsese si apa... Tie ti s-a rupt apa inainte de declansare?

 

S-auzim numai de bine!

 

Chris

40+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, FELICITARI!id="red">id="size5">

Ai perfecta dreptate in tot ce ai scris. Asa este, e un mare avantaj ( printre multe altele ) sa nasti cu cezariana, sa iti poti auzi copilul imediat, si asta fara sa urli de durere in acelasi timp.

Sentimentele materne sunt aceleasi, cum altfel?

Eu in ziua externarii mergeam cu o viteza pe holurile alea ( cand am mers la radiografie, si stii bine unde se face acea radiografia) de toate lauzele ma intrebau cum de merg atat de repede.

In ceea ce priveste ridicatul din pat, asa e. E musai sa te ridici cat mai repede. In cazul meu Nayel i-a spus asistentei sa ma mute seara in salon, deci, a trebuit sa ma ridic sa fiu pusa in scaunul cu rotile.

Pe mine operatia nu m-a durut Nu stiu cum sa explic ce durea, dar nu era operatia, si singurele momente grele au fost la ridicatul si asezatul in din/in pat, iar a doua zi, ridicandu-ma am ametit rau,lucru cat se poate de normal avand in vedere cat sange am pierdut si faptul ca nu mancasem.

 

Chrisid="red">, nu mi s-a rupt apa, si nici Nayel nu a vrut sa riste asta la declansari, deoarece capul nu era angajat bine.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Carmen!

Multumesc Crinuta...nu am vazut ca ai deschis un nou capitol...

Ar trebui sa pun si aici mesajul:Buna dimineata fetelor!

Revin cu vesti...ieri am ajuns la Nayel cu rezultatul la analizele referitoare la placenta...din cite am inteles, cica mi se coaguleaza sangele mai repede si din acest motiv mi-a dat sa fac 4 injectii cu anticuagulant.

Mi-a zis ca nu-i problema , nu e grav...a mai avut cazuri si totul a fost ok.

Mi-a mai zis ca o sa nasc prin cezariana pt ca sunt ffff mica in bazin( si eu care ma hotarasem sa nasc normal cu epidurala ).

Eu ar trebui sa nasc cam pe 23-24 august si cum auzisem ca pleaca in concediu pe la jumatatea lu' august si intrasem in panica, l-am intrebat direct si mi-a raspuns ca nu s-a hotarat inca , insa mi-a promis ca daca pleaca o sa nasc inainte ( i-am zis ca eu nu nasc cu altcineva ).

Ange 27 sapt.

 

 

pupina bulina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ChrisDun , cind te mai duci? ar fi bine sa ne nimerim in acelasi timp in spital..

Am vazut si io ieri patutzurile alea bengoase despre care ziceati, de 15-17 milioane.. parca totusi nu se merita, m am holbat la ele o groaza.. sint intradevar frumoase si f. bine lucrate, DAR, las' ca poa' sa faca kaka miku' si intr-unu mai ieftinutz..[:D]nu??

De azi, sintem barosani[:D], saptamina 39.. doamne ce putin mai e..si ce repede a trecut...

Crissi, 39+

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Carmen! Sa fiti sanatosi si fericiti!

Mult succes fetelor care "urmeaza"!

Intrebati zilele astea de magzinul Barza. Eu de acolo am luat carutz, patutz, lenjerie, "sezlong" pentru baita, hainele de scos din spital si chiar si dupa... Practic, doar cosmetice nu au...

Este pe Calea Vacaresti: cum vii dinspre Timpuri Noi este pe partea stanga, pe coltul penultimului bloc. Vis-a-vis pe aceeasi parte este un Asirom, iar in diagonala un service auto (se termina blocurile pe cealalta parte). Eu zic ca merita o vizita... Au si site cu numele .ro si parca era si harta acolo. Noi suntem foarte multumiti!

Pupaturi si sanatate,

 

 

Anca Micaela, mama Emei Ioana

 

http://community.webshots.com/user/AncaMicaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="red">Carmen, felicitari!!! Sa fiti sanatosi!!!id="red">

 

Celor care sunt in asteptare de azi pe maine le doresc din suflet o nastere usoara!!!

 

ChrisDun, ai scris ca stai undeva aproape de spital, unde? Caci si eu stau la doua statii, pe Averescu.

 

Noi suntem deja la 25 saptamani, am un copil foarte activ [:)], cel mai interesant ca se linisteste cand taica-sau pune mana pe burtica mea si vorbeste cu ea. El e mandru [:)]

 

Fetelor, cam m-ati pus pe ganduri ce tinde de concediul lui dr.Nayel, si ce ma fac daca ma apuca cand e plecat???? Apropo, nastere naturala e numaidecat cu epidurala? Si daca nu vreau, vreau sa nasc natural fara nici o anestezie, am citit multe ca consecintele nu-s tare placute dupa aceasta procedura, dureri de spate si multe altele, evident daca esti pe maine bune poate si se ocolesc toate aceste neplaceri. Ce ziceti?

 

Sunt si eu la capitolul de pauturi, pana ce fac un studiu a pietei de patuturi din Romania si Republica Moldova, nu ne-am hotarat pana ce. Lucruri frumoase sunt pe saitul: babycomfort.ro. Si am mai vazut ceva la magazinul pentru nou-nascuti de pe 1 mai, i-i mai si spune Ciuperca, la 3.500.000, destule de dragute. Oricum uitati-va pe saitul babycomfort.ro, sunt multe acolo pentru copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CrisDunid="red"> la ce ora mergi la cabinet?

Noi avem programare la 16.30 azi!

 

Din cate spunteti voi la inceputul lui august s-ar putea sa fie inca in tara.....nu in concediu pe undeva! Yuppyy!!!!

 

Oricum o sa-l intreb si eu azi!

 

Aseara am stat de patrulat prin casa si razboit cu tantarii, caldura, Daria, dureri de burtica etc! Asa ca la 7 dimineata cand mi-a plecat consortu' la munca eram franta....nu cred ca am reusit sa dorm adunat mai mult de o ora noaptea trecuta!

Dar am recuperat de la 7 pana acum vreo 10 minute !

Bebe a avut program de disco toata noaptea si mami de insomnie .....ufff...m-a scotocit pe jos de tot de credeam ca vrea sa iasa...+ dureri de burtica!

Cand am atipit intr-un final am visat ca trebuia sa mergem urgent la spital sa nasc....Dr. Nayel era plecat, eu n-aveam bani de cezariana....nici bagaj de spital, nici hainute de bebe (pana acum i-am luat doar 2 body-uri)ce mai.....un adevarat cosmar! Cred ca m-apuc de cumparaturi macar pentru bagajul de spital!

 

Pupici de la 2 stresate

 

Irda

28+3 si bebe Daria

 

http://community.webshots.com/user/irdaria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...