Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pupina, nu stiu daca maine vin la munca.. oricum dupa amiaza ma duk la spital.. si daca zice Nayel sa ramin , o anuntz pe Crinuta...n ar fi rau sa zica ceva de declansare, maine!

Deci, Crinuta, zici sa ma duc asha cu uriciunea aia la fund acolo[:D], s-a mai retras ceva si important e ca nu ma mai doare , dar nu vrea delok sa dispara de tot!

Am schimbat bani , azi, adika , hartii de 100, de 50 , de 500... va spun io fetelor ca de frica o sa fac ca tiganu' ala de la televizor , la nunta" FARA NUMAR, fara numar" si arunc cu ei in sus..[:D][:D]

 

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor!

De mult nu am mai scris ca tare a fost lunga calea cu zugravitul si mutatul acasa! Si colac peste pupaza du pa ce ne-am instalat nu mai mergea modemul, asa ca atrebuit sa mai astept vreo 3 zile pana a venit baiatul de la cablu!

Am intrat in saptamana 37 si parca stau cu inima in san pentru ca sunt sigura acasa, sotul meu fiind plecat din tara pana pe 18iunie.

Ca sa ne asiguram ca totul e in ordine si nu nasc pana atunci am fost vineri la control.

Domnul doctor a zis ca nu prezint niciun semn de nastere, mi-a facut si ecograf si control la masa si totul e in ordine si zice dansul ca nu nasc pana cand vine tati.

Sincera sa fiu mi-e nitel cam frica dar nu am incotro, incerc sa fiu cat mai curajoasa si sa nu fac mai nimic ca sa evit evenimentul.

Ma cam sperii la fiecare cap dat de bebe in vezica dar iumi aduc aminte ca doctorul mi-a spus ca e sus pozitionat si ca am colul lung, inchis si situat posterior.

Dupa cum vedeti acum sunt pe invers fata de Crissi.

sa dea Domnul sa nasti cat mai repede si mai usor. Nu mai tin minte- nasti cu epidurala sau natural?

 

Mi-am facut gentile in proportie de 80% dar parca ceva ma opreste sa pun si restul in baggaje. cat despre bani, ii am pe card cred ca ar trebui macar banii penytrtu moasa si asistente/infirmiere sa-i pregatesc, ca de dr. sigur se va ocupa cineva ( nasul sau colegele mele).

Mi-e frica dar asta e, merg cu fruntea sus inainte si ma mai alin cu mesajele pe care le citesc in fiecare zi pe forum. Va multumesc din suflet ca existati.

Alina si bebe

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele!

Crissi zicea ca se duce dupa-amiaza la spital. Cred ca abia asteapta sa nasca dragutza de ea!

[flo] o floricica de la noi!

 

Eu ma rog de Daria sa mai aiba putintica rabdare.....macar vreo 5 saptamani sa ajungem si noi la 36 de saptamani! Ca mi-e groaza daca-i vine vreo idee de-acum!!![bruta] La cum m-am simtit in ultimele zile.....ufff!

 

Pupici fetelor si bebeilor (nascuti sau inca in burtica)[pup]

 

Irda

30+4 si bebe Daria

 

http://community.webshots.com/user/irdaria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e! De aceea ma rog in fiecare zi sa mai aiba bebe un pic de rabdare sa vina si tati, mai ales ca domnul doctor a zis ca poate sa stea cu noi sa ne vada cand ne facem intrarea pe scena!

Cel mai nasol e ca trebuie sa stau linistita(asta mi-am impus eu si nu domnul doctor) pentru ca pana acum eram la fel ca si crissi. Chiar daca am intrat in prenatal de Paste, mereu m-am dus pe la hotel sa vad ce face inlocuitorul meu si nu mica mi-e mirarea ca toti au nevoie de mine.

Credeam ca daca intru in concediu voi uita de serviciu dar se pare ca nu.

saptamana asta nu am fost decat de doua ori si m-am luat cu mainile de cap!

Asta e, trebuie sa descurce fara mine, pentru ca am de gand sa stau cat mai mult acasa cu bebe, el va fi cel mai important de acum inainte.

Ii tin pumnii lui Crissi poate azi isi tine bebelusul in brate si nu se mai plictiseste in vreo sedinta1

Ozi buna,

Alina si bebe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor , MA LASA NERVII , va jur...[:D]

Azi, n am fost la munca, zik, hai sa stau shoricel pina merg dupa masa la spital.. ma duc la coafor [:D], tund breton , ma coafez, fac unghiile, ca nu pot sa ma screm decit daca sint draguta.. si miros frumos..[:D]

Ca sa nu va zic, ca de ieri seara, de la 6 , n am mancat nimik, adika nimik inseamna vreo 3 , 4 linguritze de miere si apa la greu si niste suc de portocale..

Asta , ca sa fiu fata finutza , sa nu fac ca motoreta pe masa de nasteri..

Deja , azi, pe la 2, aproape 12 ore , imi faceau ochii ca la poker..de foame..ca sa nu va zik ca se perindau persoane p'aici ,p acasa cu fel de fel de inventii de mancat in mana.. pe la 4 dupa amiaza deja crizasem , i -am zis lu' Gogu, dispari cu banana din fatza mea nu stiu ' unde ti-o bag.. A fugit repede ..

Treaba e ca dupa ce anuntz tot familionu' , adika ieri , ca azi, ma duk la doctor si e posibil sa ma retzina la spital, ia s-auzitzi aici.. suna mai intai matusha Tantza.." fato vin sa vad cum aratzi ca daca maine nasti ?si io nu te am vazut de 5 luni" Il intreb pe Gogu' ii luam ceva bani ?? la poarta? ??? ca am ajuns ca maimutzele de la Zoo.. vine lumea sa vada cum arat.. deci? bagam taxa??[:D]

Dupa care , se face ora 5 , si plecam , cu bagaje , parca plecam in tabara la mare, 3 gentzi.., cu cine credeti ca dau nas in bot ,in usa spitalului[:D]? mama si soacra-mea.., se uitau ca doua curci bete..una -n stanga , una n dreapta..Asta dupa ce le explicasem ca e DOAR POSIBIL , sa raman la spital..si sa stea in banca lor , acasa..nimik..

Ajungem juma' de familie sus , la et.2 , la maternitate..Nayel, apare imediat , era cam ciufut, sau aveam io frica de 2 metrii , si doar mi s-a parut..

Treaba e ca ... hai sus , pe masa la echo , sa vedem ce si cum , toate bune , placenta situata sus? " nu ne incomodeaza" zise el, pozitie f. buna a fatului, echografu arata ca i sarcina ajunsa la termen..

Jos de pe masa.... " hai si la control , sa vedem colu'"... Io ma scuz redepe " doctore, am facut rost de niste hemoroizi , belea"

Face ochii mari, .." lasa, ca sint de la sarcina ".. si incepe.. " colul s-a lasat.. nu mai dureaza mult.. " zice " O sa nasti usor"

Io repede cu intrebarea 3 in 1 pe limba" adika cum? , dar unde se vede ?si de ce zicetzi asha"?

Fetelor , se pare ca mai dureaza citeva zile , zicea ceva de 2, adika ca intra 2 degete in col?, asta inseamna dilatatie 2? nu cred.. cert e ca m-a cam durut la control..

Faza e ca a ramas ca daca pina pe 15 , cind are urmatoarea garda , nu se intimpla nimik, ma duk la declansare..o saptamina.. imi venea sa -i fac chilotzii guler.., chiloti cu care iar am ramas in mana , dupa control..[:D]

Las ' juma' de familie pe drum ,ajung acasa cu bagaje cu tot, moarta de foame .. evident primul lucru incep sa desfintez frigideru'.. l-ash fi scos din priza sa l arunc in burta , asha de foame mi-era..

PIPI.. o tai la baie , in timpu' mesei , si ramin cu gura plina.. Sange.. , sange la chilotzi.. ma ia caldurika.. uff.. "Am mai si mancat , iar inapoi la spital," ma gindeam.. gata nasc.. imi vajaiau 100 de lucruri prin cap, c-am mancat cam mult, ehh.. bine c-am scapat macar de ciumafelele alea 2 , mama si soacra-mea.. pun mana pe mobil si sun iar la Nayel.. cika " nu , nu te speria, am fortzat colul..nu nasti"..[:D][:D][:D]

Mai maninc si acu'..[:D] cind va scriu..cireshe , dar ..maninc..[:D]

Treaba e ca mi s-a cam maronit chestia aia care curge , nu curge mult.. dar.. mi se pare cam ciudata treaba asta cu fortzatul colului..

Si , prin urmare , Fetelor, mai stau , ca n am chef delok sa nasc..[alcool][alcool]

Iar , maine , ma duk la munca, daca nu mi inchid aia poarta -n nas, cind m-or vedea acolo!

 

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissi din cate imi aduc eu aminte parca pe 10 era termenul si se pare ca baiatul tau vrea sa fie punctual sau poate vrea sa se lase nitel asteptat(o zi doua) ca o vedeta ce este. Altfel nasterea ar fi fost prea simpla.

Nu stiu zau daca e intelept sa mergi azi la birou, dupa control si cu semne de nastere! Poate le faci o surpriza colegilor si ii pui sa te moseasca!

 

Gata. esti pe ultima suta de metri si va fi bine si usor si in scurt timp iti vezi printul.

 

Alina si bebe 37 sapt

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Alina, Dr. Iosup imi spusese 7-10 iunie , ca termen ..azi e 10[:D] si io sint la birou, ca iar n am putut sa dorm si m-am trezit fara ceas de la 6, 30..

Crinuta? ce inseamna ce spunea Nayel? adika 2 degete in col( mai cu japka , mai cu macel) , asta inseamna dilatatie 2?

M-a uimit ca a zis ca o sa nasc usor...oricum[:D]i-am reamintit de epidurala.. si aici a cam fost cu pacaliciu', ca cika , se pune numai dupa dilatatie 5-6.. io citisem ca se poate pune de la 3 in sus , pina la 6 ca dupa aia , e prea tarziu..am impresia ca vrea sa ma auda cum concertez fara anestezie [pk].. cu toate ca el zice ca pina la 5-6 dilatatie ar fi suportabila treaba...

Oricum , ieri eram pregatita , nemincata , frezata... parca vad , ca daca ma loveste spontan , am vreo 2 kile de cirese mincate si te pomeni ca ma ia pe la munca..

Oricum , Mi-a trecut supararea , cred ca si de la foamea aia mare eram asha suparata ieri, am stat 24 de ore lesinata de foame..ca negrii pe plantatzie..[neand]

Si o sa incerc sa ma bucur de ultimele zile in care mi tzin bebeul la purtator .. tati , zice ca a intrat barza in vacantza..[:D]... 2 -3 zile sper.. nu pin' la toamna..!

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...