Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (4)


Recommended Posts

Dragele mele, m-am intors!

 

Crissiid="red">, daca mai esti pe faza (inca la serviciu) nastere usoara ! Totul este super!

 

Nu-ti fa probleme ca ai depasit! Mie Nayel mi-a zis asa: "cand ai avut ultima menstruatie?" aduni 10 zile si ai data termenului. La mine UM era 14 aug, si a rezultat termen 24 mai (nu cum iesise la echograf) 21 mai. Si am nascut pe 26...

 

Nu-ti lua prea multe bagaje - eu n-am avut ce face cu ele! Am preferat sa nasc in camasa de spital - curata, dupa parerea mea. Si cu toate ca mi-am patat dupa aceea - in salon - camasa de noapte adusa de-acasa, a iesit la spalat!

 

O sa povestesc si despre nastere, insa acum am prins repede un moment, in ideea ca mai citesti...

 

Nu ma mai tine memoria : cum vrei sa nasti? Eu am nascut spontan si absolut normal... povestesc mai incolo.

Daca o nimeresti pe moasa Cristina - tunsa scurt, blonzie, la vreo 50 de ani - e o femeie nemaipomenita!

 

Si inca ceva: nu ezita sa ceri orice ai nevoie: de la pansamente pentru toaleta pana la sfaturi in ceea ce il priveste pe copil: eu am fost un pic prea timida pentru asa ceva - imi luasem vata si comprese sterile de acasa, insa nu se compara cu pansamentele facute de ele cu fasa sterila; Copilul ti-l spala ele dimineata, sa te duci cu asistenta in baie sa vezi cum ti-l spala (sa inveti). Eu n-am facut asta si acasa n-am prea stiut cum sa ma descurc pana nu i-a cazut buricul...

 

Nastere usoara si refacere rapida! Sa fie baietelul tau sanatos!

Chris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neata fetelor !

ChrisDun bine ai revenit printre noi si asteptam sa ne povestesti cum a fost la nastere!!!

Fetelor care ati nascut, am si io o intrebare[:D]...cind ati dat banii la doctor ( inainte de nastere sau dupa ) si cui mai trebuie sa dau bani in afara de doctor ( nasc prin cezariana ).

Va pup dulce si va doresc o zi buna !

Ange 28 +

 

 

 

 

pupina bulina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Declar cu toata inima ca am innebunit[:D] L am visat pe Nayel az'noapte ! Io il intrebam " hai dom'le ce facem ??nu l mai scoatem p'asta afara"? si auzitzi la el" nu, NUUUU, Mai ai de stat inca 9 luni"

Doamne , m am trezit fleasca gindind "inca 9 luniiiiiiiiii"

v-am zis, cred c am innebunit..

ChrisDun, ai venit[:D], ce bine de tine c-ai scapat cu bine..si ce curajoasa esti.. adika ai nascut fara epidurala , fara nimik?

Ti au facut clisma? cum a fost Nayel? nu prea pricep treaba cu calculul ala, ca dupa echografu ' ala io am acum 40 de saptamini si 3 zile, dar dupa calculeaua aia , UM ul a fost pe 3 septembrie deci ????? 13 iunieeeeeeeeeeee?? pai, dau in primire pina atunci..la propriu, nu mai mai suport asha umflata in burtaaaaaaa, ma dor coastele dupa ce maninc de-am impresia ca or sa se ridice in sus ca o rochitza, am niste arsuri seara de o sa am nevoie si de niste piele noua pe esofag.. ca sa nu mai zic de transplantul de ficat , ficat care a devenit mingea de fotbal a lu' fii-miuuuuu..

si mi s-a acrit de facut pipiiiiii... de 7 ori pe noapte...

In rest[:D][:D][:D]totul e bine.. !o sa ma apuk sa mut mobila prin casa poate, poate..

ChrisDun , am bagat in bagaje, si io, vata si pansamente sterile si o rola mare de pansament.. dar o sa apelez si la asistente!.. cit priveste moasa, o sa vad pe cine nimeresc..

intru in alta sedinta , va mai scriu mai incolo!

Pupici!

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, imi place ca ai un simt extraordinar al umorului.

Sa stii ca vei uita tot. Si Rayan juca fotbal cu ficatul meu, dar uite ca a trecut totul si acum sunt ok.

Auzi la ea ce vis, inca noua luni[alcool][alcool][alcool]

Vezi sa nu uiti sa dai sms sau telefon cand incep durerile.

Apropos, dupa nastere sper ca mai apari pe forum.

 

pupici

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!! ChrisDun!! Felicitari inca odata, sanatate!!

 

Am fost eri la consultatie la dr.Nayel. Cam am fost eu timida (ceea ce nu seama cu mine) si nu me-am dat seama sa intreb cate ceva de doctor. Oricum, peste o luna ma intalnesc cu el si voi discuta tot ce ma intereseaza, voi scri toate intrebarile pe foaie.

Ce ma pus pe ganduri, si vreau sa-mi dati un sfat, la ecogafie me-a spus ca placenta se afla jos, si sa evit eforturi. Fetelor, dar nici nu me-am dat seama sa-l intreb pe ce perete, la cati centimetri de colul uterin, si acuma sunt trista, nu stiu cat de grav este. In linii generale me-a spus ca totul este bine, si la dr.Iosub cu o luna in urma mi sa spus ca totul este normal, dar pe inima mi sa pus o grija mare ... Ma gandesc sa-l sun pe doctor si sa-l intreb, dar ce sa-l intreb, doar nu mai tine minte el asa detalii, ce sa fac? Sa-l sun si sa discut ce ma ingrijoreaza, sau sa traiesc linistit si peste o luna vedem care este situatia.

 

O zi cat mai buna!

 

Criss! Tie nastere usoara si sanatate, din caz ca ajungi azi la meternitate!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, nu-tzi face griji, o sa fiu pe internet , nu intru de acasa in w.e. ptr. ca sint satula pina peste cap de calculator, ptr. ca toata ziua la munca stau cu nasu' n el..

Dar dupa nastere, avind in vedere negocierea esuata cu sefu'[alcool], o sa fiu pe internet.. adika negociere esuata in sensu ca io m am dus sa i zic: "sefu stau si io in postnatal macar 2 -3 luni, hm? dar n am apukat sa mai deschid gura ca a venit replayu' " cristina , sa te gindesti cum faci in citeva saptamini sa vii inapoi ca sintem mortzi"Iar io fata buna cum sint cu ochii cit cepele " pai si cine alapteaza sefu'? Tata? " eh.. in fine treaba e ca cika imi fac " program de alaptare"[:D], plec cind vreau , vin cind vreau..

Cit priveste fotbalul la ficatzi.. nu i chiar fotbal[:D], dar chiar am o problema in partea dreapta, data trecuta l am si intrebat la echografie pe Nayel , " ce are in partea asta si ce se ridica asha in sus" raspuns de la dom' doctor" doua buci"[hot].. Io -n gindu ' meu" bine ca n are 4 buci ca ma vedea Dumnezeu'"

treaba e ca am momente in care am burta vizibil mai stramba spre partea drepta.. adika mi a explicat doctoru' ca isi ridica fundu' in sus cumva..si atunci arata io ca un alien..[:D] adika burta mare in partea dreapta si burta aproape goala in partea stanga..

Nu mi inchipui delok ce sentiment interesant tre' sa fie dupa atita timp sa ai din nou " burta goala"[:D]

Oricum , ti am zis ca am observat agitatie mai mare acolo , activitate intensa , nu mi dau seama exact ce face , dar io una sper sa si faca si el bagajele ca si mine si sa se pregateasca de decolare!

Pupici!

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roaga-l si tu pe sefu sa te lase mai mult. Cum adica fara tine sunt morti? Nu te poate inlocui nimeni?

Cine va sta cu copilul?

Patut i-ai luat? Hai ca te bat la cap pana ii iei. Nasti zilele astea si tu nu are copilul unde dormi.

Rayan era f lenes, nu prea dadea suturi decat rar, insa, se impingea cu picioarele in coaste si ficat. Cat ma rugam eu de el sa miste si el mai mult. Acu sa il vezi ce energie are, cat 5 la un loc.

 

pupici

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinaid="red">, tu intreaba-l clar pe Nayel ce e cu placenta. A pomenit de placenta praevia, sau e doar mai jos? Oricum, daca stai cuminte se ridica.

Sa nu iti fie rusine sa il intrebi, e doar medicul tau, nu? Si chiar daca uiti ceva la cabinet, nu face nimic, il suni si il intrebi sa fi tu lamurita. Nici nu stii cat conteaza linistea ta sufleteasca pe parcursul sarcinii.

 

pupici

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, in caz ca n-ai luat patut si cochetai cu ideea sa iei din Carrefour, uite ce am patit noi: in ziua cand am nascut (joi) s-a dus tati sa ia patut, ca ne co(d)isem pana atunci, ca ba nu e rabatabila o latura, ba nu e suport reglabil pe inaltime, ba e prost finisat, etc.

 

In ultima instanta, trebuia sa fie pat, si-atat, si la Carrefour era convenabil (dar prost finisat !!! carcotasa ce sunt). Nu mai aveau la raft, insa i-a adus unul din depozit de numa-numa! Lemn de brad, frumos, deschis la culoare, fara nimic de pal in el... Sa pic pe spate cand am venit acasa cu gaga mica si am vazut ce patut frumos luase tati! Nu stii de unde sare iepurele!

 

In ce priveste nasterea : totul a fost ok, am avut bafta ca in miezu' noptii i se rupsese apa unei alte gravidutze, pacienta de-a lui Nayel, si l-a sunat. Eu stiam ca tre' sa merg la spital, ca suna moasele de-acolo, si am fost foarte linistita... Insa m-am dilatat prea repede si cand a vazut moasa ca tre' sa-l sune pe dl doctor la 4.00 in loc de 6.00 (cum gandise ea) m-am panicat. Noroc ca Nayel era deja pe drum, si la 5.15 am nascut. Absolut normal. Am avut bafta de travaliu scurt, doar ultima ora cu dureri naspa... Insa uiti tot! Epiziotomia n-am mai simtit-o de joi seara, am putut sa ma misc si sa stau in fund linistita, se mirau colegele mele de serviciu ce zglobie sunt la o zi dupa nastere...

 

Dinaid="red">, multumesc de urari! Nu are rost sa te framanti (parerea mea), ca oricum nu poti schimba nimic. Ai rabdare pana la urmatoarea echografie, sau suna-l pe Nayel... dar nu te framanta de pomana!

 

Pupinaid="red">, eu n-am prea fost pe faza cu banii, mai ales in timpul travaliului. Noroc cu soacra-mea - care m-a tinut de mana pana a venit Nayel... Cred ca sotul meu ar fi lesinat pe-acolo :D. Moasei, infirmierei si neonatoloagei le-a dat mama-soacra imediat dupa nastere, iar eu l-am prins pe Nayel mai tarziu in cursul zilei, cand a venit sa vada ce fac... Tu trebuie sa mai dai bani si la anestezist...

 

Aaa, si inca ceva: nu facusem in viata mea clisma, si eram terifiata de idee. Am nimerit o infirmiera super, si daca n-ar fi fost asa de "embarising", as zice ca a fost o placere. Apa calduta, tocmai buna, nu mi-a deranjat deloc posteriorul - n-aveam decat un micut hemoroid, in fine, a fost ok.

 

Crinutaid="red">, am uitat in ce salon ziceai ca ai stat. Eu am stat in 14. Oricum, pat confortabil ca ala eu n-am mai vazut :D

 

Va mai scriu cand apuc,

Nastere usoara, Crissi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...