Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi si copilasi de mai-iunie 2004 (45)


Recommended Posts

Mona, uite aici un articol depre venirea celui de al doilea copil pe lume: Primul copil – al doilea copil. Diferente, certuri, gelozie.

id="blue">

 

Toata lumea este de acord ca asa cum primul copil produce o mare schimbare in viata parintilor lui, tot asa si venirea pe lume a celui de-al doilea copil duce la cateva schimbari importante. Ele sunt mai mici si uneori nu li se acorda atentia cuvenita. “Asa cum am procedat cu primul, vom proceda si cu al doilea”, spun parintii ignorand un fapt esential – al doilea copil este diferit de primul.

 

 

Si in plus, acum sunt doi! Cel mare va avea intotdeauna ceva de spus. Multe mame sesizeaza foarte timpuriu diferentele dintre copii dar putine isi dau seama ca si ele s-au schimbat intre timp. De aceea este important sa ne gandim la aceste aspecte chiar inainte ca cel de-al doilea copil sa se nasca.

 

Daca primul a fost un bebelus foarte zgomotos si capricios, caruia nu-i puteai intra in voie deloc si adormea doar in brate, de data asta poate vom avea mai mult noroc – al doilea va fi mai linistit sau. . . invers! Atitudinea si asteptarile mamei au multa importanta. Daca ea gandeste din timp la anumite situatii care vor apare si se pregateste pentru ele, le va face fata mai usor.

 

In ce priveste asemanarile si deosebirile dintre frati, exista cele mai diverse situatii. Mame care ne spun: "Copiii mei nu seamana deloc, parca n-ar fi frati, ce-i place unuia, nu-i place celuilalt", sau "Intotdeauna cand cel mare vrea ceva, cel mic vrea si el la fel."

 

Una dintre marile probleme care apar cu al doilea copil este gelozia celui mare. El vede ca mama se ocupa mai mult de bebelus si oscileaza intre doua posibilitati; ce este mai valoros, pentru a pastra admiratia familiei: sa se indentifice cu un sugar, adica sa regreseze in istoria sa personala, sa revina la obiceiurile pe care le avea cand era mic sau, dimportriva, sa progreseze si sa se identifice cu adultii? Fiecare copil alege varianta sa in functie de foarte multi factori. E firesc ca atunci cand vin o multime de prieteni, rude si cunoscuti si toti se opresc la patutul celui mic, admirandu-l iar pe el nu-l baga mai deloc in seama, sa doreasca sa fie si el mic din nou. De aici pana la a face pipi pe el, a nu mai vrea sa manance, a reincepe sa bea cu biberonul sau a se trezi noaptea plangand nu este decat un pas. El incearca, inconstient, sa "semene" cu cel mic pentru a redobandi iubirea si admiratia celor mari.

 

Pe de alta parte este adevarat ca un sugar are nevoie de mai multe ingrijiri si deci mare parte a timpului mama si-o va petrece cu el. Acesta e momentul cel mai dificil. Cand mama se duce sa alapteze sugarul, copilul cel mare ce face? Daca are intre optsprezece luni si cinci ani, atunci mai mult ca sigur ca sufera. Poate exprima aceasta suferinta in multe moduri: exista copii care vor si ei sa suga, altii care nu-si lasa mama sa aiba grija de cel mic, de exemplu, facand in acest timp cele mai mari prostii de care sunt capabili. Alti copii spun direct: "tu il iubesti mai mult pe fratiorul meu decat pe mine pentru ca stai mai mult cu el!"

 

Solutia acestei probleme este ca cel mare sa nu se simta dat la o parte, sa compensam lipsa de timp pe care il acordam printr-o mai mare atentie si receptivitate la nevoile si dorintele lui, sa-l ajutam sa doreasca sa fie "cel mare", care stie atatea lucruri, sa deseneze, sa se joace, sa cante etc. In aceasta perioada unii copii pot face progrese mari mai ales in activitatile sportive si artistice. In timpul cat mama alapteaza sugarul sau ii face baie, el poate face "cea mai frumoasa pictura" cu acuarele adevarate, de care n-a mai avut pana acum, poate merge in parc cu tatal sau pentru a se juca cu mingea impreuna, poate merge la teatru de papusi. Activitatile lui vor fi alese in functie de varsta si aptitudinile pe care le are. Apoi dupa ce bebelusul a adormit, mama va trebui sa gaseasca intotdeauna 5-10 minute pentru a admira pictura celui mare sau a-l pune sa-i povesteasca cum a fost la teatru.

 

Aceasta e o perioada in care cel mare castiga mai multa libertate si autonomie. Si ele il fac sa aiba incredere in el si in parintii lui, sa doreasca sa le arata ca el este "mai mare".

 

 

Anca Pietraru, psiholog

id="green">

 

De fapt este interesant si pt. mine ..parca, asa cum spuneau fetele, mi se face dor de vremurile acelea si as mai vrea si eu unul. Tati deja vrea de mult timp......

 

Cristina & Amalia (20.04.2004)

 

Povestea nasteriiid="red">

 

Poze Amaliaid="red">

 

"cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Buna ziua fetele!

 

La Multzi Ani, Alexandra Bianca! Sa fii sanatoasa si sa ai viata ca o primavara frumoasa! Tnicoleta sa-tzi traiasca domnisoara!id="size5">id="red">

 

Sunt iar pe fuga... Clara sta in picioare langa mine (se tzine cu manutzele de piciorul meu) si vreau sa o culc pentru ca la 15.20 este programata la doctor pentru vaccin.

 

Irinusha, cred ca am mentzionat, o data, unde facem turta...sau poate am avut doar intentzia. Restaurantul este "Casa Romaneasca" de langa Otopeni. Turta a facut-o nasa. Imediat ce primesc un raspuns de la ea itzi spun exact. Ce imi aduc aminte este ca a comandat-o pe undeva, aproape de casa ei, prin Militari. Si eu visam demult o asemenea petrecere, de cand m-am maritat. Sunt onorata pentru aprecierile primite! In legatura cu capusele si eu stiam ca sunt periculoase, si ca sunt purtatoare de microbi si ca daca mai ai ghinionul ca sa intre una in pielea capului si sa nu o gasesti din cauza parului, risti sa faci o operatzie ca sa tzi-o scoata. Bine ca ai vazut-o si s-a terminat. Stiu ca astea stau, in general, pe caini[pup]

DanaA, ce bine ca Stefan a invatzat sa se urce in pat ... A mea nu stie, inca, nici sa se dea jos din el. Asa cred eu dupa cum a ales, ca s-ar putea sa devina chirurg. Sa vedem ce-o face a mea, azi, la vaccin... Il iau si pe Vlad, sa vedem ce e cu alergia aia...

Carmen, [pup] esti o dragutza. Incerc sa ma descurc... Sper sa fie si bine ce fac si cum fac... In legatura cu motzu', eu am mai povestit cam care sunt obiceiurile. Daca nu afli, mai povestesc ce si cum diseara sau maine. [pup] lui Eric.

Grate, multa sanatate! Nu am pucat sa citesc ce s-a intamplat, da' ai grija de tine si de Patrick![pup]

 

Gata, Clara plange, s-a plictisit, ma duc sa o culc...

 

Va pup!

 

Madalina

http://community.webshots.com/user/madalina160

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Iaca si noi pe-aici,mai rarutz ca-i mai dragutz :)))

 

Vrem sa uram: La multi ani Alexandra Bianca!!!id="red">

 

La noi sunt toate bune,am f. putin timp pt. Net,intru pe tot pe fuga. Lara e tot mai nazbatioasa,asa a fost mereu de fapt :)! Acum merge prin casa impingand o cutie de carton,fara cutie nu are inca curaj. Zice foarte multe, ma striga de dimineata pana seara "Mamaaaa!MAMAAAA!" latra cand vede un animal (ori catel,ori porumbel,ori capra,egal) E asa faina cu "Hau-hau"-ul ei :))) hihihi! Mai nou imi da pusi tot cand nu ma astept,mor de fericire. De cateva zile il exerseaza pe "r" si triluie toata ziua "rilo-rilo, trrrrrrrrrriiii, arrrrr" Cu telefonul are si ea ocupatie, alo-alo si duce la ureche tot ce prinde. Ii plac f. mult cartile (sper s-o tina obiceiul) si ne intelege f. bine si in romana si in germana! Este ascultatoare,daca ne uitam serios la ea isi da seama ca nu e voie cu ceva (sau undeva). E mortala! In RO i-am pus cercei si ii sta f. bine doar ca la unul i se tot scurge ceva din gaurica.Ce s afacem?

CU mancatul sta la fel de rau ca intotdeauna dar m-am obisnuit.Are abia 8600g dar pt. aia e ca o zvarluga,n-are liniste nici o secunda. Ma bucur ca e asa, mai bine decat grasuta si lenesa.

 

AM pus poze de la ziua ei si altele,aici e linkul: http://community.webshots.com/user/laurall25

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, ti-am admirat pozele, sunt superbe! Ce bine stiti sa pozati amandoua; tin sa remarc ca arati excelent (de fapt, tu si la sfarsitul sarcinii erai slabuta in rest); se pare ca toti copii din grupa sunt foarte smecheri si pusi pe nazbatii care de care mai mari

 

Ana-Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Poze < 8 luni , > 8 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu doctora pentru vaccin, mi-a spus ca nu au mai primit de 2 luni Priorix/ Trimovax (ROR) si ca va trebui sa-l cumpar.

Mi-a mai spus ca i-l poate face intr-o joi dupa amiaza; dilema mea este urmatoarea: sa i-l faca maine cand implineste 1 anisor (si cand sunt mai libera la serviciu si pot sa plec acasa mai repede) sau sa i-l las pe saptamana viitoare (cand o sa trebuiasca sa-mi iau o zi de concediu)?!?!?

Oricum, daca il cumpar astazi mi-a spus ca pot sa-l tin in frigider si peste o luna pana sa-l faca. Trebuie sa ma hotarasc pana maine la 10 a.m.!

Grea decizie!

 

P.S. mi-a spus ca peste o luna o sa-i mai faca un vaccin

 

Ana-Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Poze < 8 luni , > 8 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani, Alexandra Bianca!!!id="red">id="size5">

 

Hop si noi :-)

 

Lauraa bine ai revenit sa intri mai des doar tu ai deschis prima subiectu asta (mamici de mai-iunie 2004 ce dor e imi e [olala]).Am Vazut pozele superbe se petrecere acolo cu bebei foarte frumos.De papa si io m am resemnat si surpriza Inisa a luat foarte bine in greutate de cand sunt eu mai putin stresata cu mancarea ei.Printesa ta e frumoasa foc ca deh are cu cine samana[;)]

 

Anacami pupic la Sebi cel dulcel [pup].Ce bine ca ati fost la mare.Noi mergem in august de abia astept so bag pe Inisa in apa.

 

Grate poate ar trebuie niste analize sa vezi ce sa intampla.Poate sa fie si o cadere usoara de la alaptare.[pup]

 

Irinusha am auzit si eu ca in Germania sunt probleme cu capusele( de la papadie de pe forum).Si ea era in dilema sa i faca sau nu vaccinu.Ai grija totusi.

 

Alina si Inisa a fost la fel virozata.Am fost eu prima dupa aia a urmat ea.Tot asa cu mucisori la greu.Noi am trecut cu bine.Am folosit nurofen,marimer,mucosolvan(la sfarsit se intaresc mucisori aia si vomita),vitamina C natural.

 

Mamica de noiembrie,cum asa te a luat frica[;)].Sora mea are 2 baieti tot asa unu dupa altu si sa descurcat de minune.Sa vezi acuma ce baieti frumosi sunt si au aproape acceasi varsta[il]

 

Fetelor recunosc ca nu am citit tot [mariaj] da mec acuma sa citesc absolut tooot [:D]

Noi suntem bine dupa mucisori.Zicem ta ta ta ta toata ziulica.Sa nu sune cumva ceva telefon sau sonerie ca Inisa e toata in picioare si o ia la fuga la usa si il striga pe ta ta ta ta[il]

Ne ies alti dintisori in curand vom avea 7 sau 8 nu imi dau seama.

Inisa a invatat sa urce pe canapea da de coborat tot mai usor e cand face buf[bang].

 

 

 

Printesa mea micaid="red">(10 iunie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Alexandra Bianca id="size2">id="red">

Nu am mai intrat de mult sa scriu, dar cand am o pauza mai arunc o privire la ce discutati voi. Nu prea apuc sa va raspund.

Irinelid="orange">, si mie mi-ar place asa o tricicleta pentru Alexandra, dar sotul meu spune ca e prea repede , ca ea nu sta bine in picioare si o sa cada de pe ea. O sa caut sa-l conving sa i-o luam de ziua ei. Nu mai e mult pana atunci

Berthaid="orange">, cum a reactionat Darius cand i-ati montat tricicleta? Sta bine in ea ? L-ati scos la plimbare in parc cu ea? Vreau sa stiu cum a fost, ca sa-l conving pe sotul meu sa-i cumparam si noi una.

Monaid="orange">, te inteleg ca ti-e teama de cum te vei descurca. Dar vei vedea ca o sa-ti imparti timpul intre cei doi copii si toate se vor potrivi de minune. Lia va vrea sa te ajute si sa aiba girja de bebe. Cu doi bucuriile vor fi duble. Eu tot incerc sa-l conving pe sotul meu sa mai facem unul , dar el nu prea vrea. Nu stiu de ce, dar el zice ca Alexandra va fi singura fiica. Mie nu prea imi place ideea. Acum bucura-te de clipele astea si nu-ti mai fa griji.

Saptamana trecuta Alexandra a avut prima lovitura mai puternica la cap. Bunica o tot incuraja sa mearga singura sa vina la mine. Seara cand eu ajungeam acasa vroia sa-mi arate progresele facute. Alexandra a incercat sa faca cativa pasi dar era deja obosita si nu se tinea bine pe picioare. Si-a pierdut echilibrul si a dat cu tampla de mobila, chiar de un colt. I s-a umflat si pe moment nu am stiu ce sa fac. I-am pus un cub de gheata. In timp ce o tineam in brate cu cubul de gheata pe tampla, asa de cuminte era Alex, nu misca de loc, mi se parea ca e prea moale in bartele mele, la cat de agitata era inainte.

Dupa aceasta aventura nu am mai lasat-o singura. Ea de fapt te prinde de mana si te trage dupa ea ca sa se plimbe.

 

 

 

Claudia si [copil] Alexandra ( 8 iunie 2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudiafilipescu/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani, bianca!! sa fii sanatoasa, desteapta, frumoasa si norocoasa!! sa va traiasca minunea....id="size3">id="red">

 

fetelor, va multumesc pentru incurajari! multumesc, acris, pentru bucata de text, intr-adevar ma gindesc la toate alea si astept sa vad cum va fi realitatea. fetele de la mamici de nov-dec mi-au bagat morcovu'-n fund ca femeile cu viste inaintate au sanse mari sa aiba prunci cu defecte. of, si cit ma rog sa fie bebe2 tot la fel de sanatos ca primul meu ingeras...... oare merit?!

 

lauraa, ti-am admirat pozele si voi doua in ele. lara e o scumpa si tu arati superb, ca-ntotdeauna. cred ca afmilia ta a fost tare fericita sa va aiba in vizita.

 

va pupicesc, fug ca am treaba aici la servici (nu-mi sta capu'.....!) si mi-e si o foame de lup (sau rup:))

 

mona, [copil] lia (24.04.2004) si simburelu' mic (17fix)

VACANTAid="red">

 

site-ul nostru asa s-a nascut liaid="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...