Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici/tatici din Timisoara (4)


Recommended Posts

Mary si in grupa mea de burtici de iulie-august au fost destul de multe fete cu sangerari in primul trimestru. Colul din momentul in care a ramas insarcinata asa si trebuie sa ramana INCHIS! Deci e bine. Pentru acele mici sangerari ar putea sa ia Utrogestan, pentru fixarea embrionului. Dupa o sarcina pierduta spontan in genere la noi in Romania se da medicatie. Occidentalii sunt mai ciudati si lasa dupa "natura". Dar nu stiu daca in Italia se gaseste acest medicament. Eventual poti sa iei de aici sa sa ii trimiti.

Ceea ce trebuie neaparat sa faca este sa stea cuminte si sa nu faca efort! Pe cat posibil deloc, deloc. II tin pumnii sa fie bine si sa ne tii si pe noi la curent.

 

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 30 sapt.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mary25id="red"> imi pare tare rau ptr cumnatica ta ! Gabi id="red"> are dreptate , Utrogestanul ar putea s-o ajute , dar daca testul din pacate este negativ ...?! Din pacate ar cam fi semne de avort spontan , daca nu s-a si intamplat deja ?! Sper sa nu ! Iar daca nu , atunci sa stea linistita si sa ceara sfatul unui medic , chiar si o monitorizare s-ar impune ! Poate ca testul a iesit negativ din cauza ca a fost facut prea devreme , ar mai trebui s-astepte cateva zile daca totusi nu se intampla nimic pana atunci si sa-l refaca , de multe ori se intampla ca oul cand se "nideaza" in corpul uterin sa creeze mici sangerari sau pete maronii , de care bineinteles ne facem griji !!! Oricum eu sper din suflet sa nu fi fost decat o mica alerta si sa fie totul bine si sa se lase cu ochisori frumosi peste vreo 8 luni (am inteles ca are 6 sapt?!)

Da Gabi sa stii ca ai perfecta dreptate , aici dr cam lasa dupa cum vrea mama natura de multe ori ptr ca ei spun ca o sarcina care nu tine , inseamna ca copilul are probleme (de multe ori poate nu-i cazul) , si ca mai bine sa iasa decat sa se nasca si sa aibe vreun handicap Doamne fereste ! Asa este mentalitatea in general in tarile occidentale , dar in Franta se fac o gramada de examene si analize cand e vreo problema , ca sa inlature orice "surpriza" neplacuta din cauza ca pot fi dati in judecata daca nu i s-a decelat copilului vreo problema pe timpul sarcinii !

Tu am inteles ca mai e un pic si apare [bb] Doamne ajuta sa fie bine si la tine si la toate viitoarele mamici sau cele care au deja odoruri sa le traiasca ! Imi dau seama ca cu caldurile astea carea-u sosit pe "nepusa-masa" , nu-i chiar usor cu burticile ! Eu va tin pumnii la toate sa fie bine !VA TRIMIT LA FIECARE O [bis][floare3][flo] SI UN [pup]

Aileene+Alexandre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MARY25, anul trecut eram in Italia, noaptea am avut o durere cumplita de burta. a 2-a zi eram mai molesita, iar spre dupa masa am inceput sa sangerez, putin, maroniu.

am plecat de urgenta la spital, m-au pus la eco si m-au retinut acolo peste noapte.mi-au facut toate analizele. dim. dr. m-a controlat, m-a curatat, si cica a fost avort spontan complet. adica am eliminat singura tot, de nu a mai fost nevoie de chiuretaj.

 

cumnata ta ar trebui sa mearga de urgenta la Pronto socorso (urgente), ca ei stiu mai bine.

dar dupa ce ai zis, cu parere de rau, cred ca a avut un avort spontan.

 

http://community.webshots.com/user/ioananemes

 

 

gio si bb 7+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR

DE 1 IUNIE!!!id="Century Gothic">id="size6">id="red">

 

[s][s]

 

Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste.

Iar dragostea noastra pentru ei este infinita!!

 

Dumnezeu ne-a dat intr-o buna zi o fetita minunata! Ne-ai fost incredintata ca noi sa-ti veghem calea. Dragostea pe care am avut-o pentru tine chiar de la inceput, a crescut in fiecare zi, astfel ca azi ne umple inimile. Ochii tai au fost zambitori sau plini de lacrimi. Dar odata cu trecerea timpului tu ai crescut, chiar sub ochii nostri, e greu sa intelegem ca bebelusa noastra s-a transformat intr-o mica domnisoara. Intotdeauna am facut tot ce am putut pentru tine si speram ca sansele pe care ti le vom oferi in continoare sa fie indeajuns.

Draga Inesid="red">, iti uram o zi fericita si speram ca de-a lungul anului toate dorintele si visele sa-ti devina realitate. Fie ca momentul acesta sa-ti fie drag, sa fie un moment pe care sa ti-l amintesti, un moment cu prieteni dragi, familie si cu amintiri placute.

 

Cu dragoste,

Mami si Tati

 

 

Doresc tuturor copiilor vostri o zi minunata, numai a lor, in care sa traiasca clipa magica a copilariei la maxim...

Le doresc sa fie sanatosi, sa creasca in armonie, in pace, sa fie iubiti ,iar voua, mamici si tatici multa putere pentru a putea sa le oferiti totul!

 

 

 

 

 

 

Doris [mamica] si printesa mea, Ines [copil]

 

Poze cu micuta Ines:

http://community.webshots.com/user/ines_andrada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si burtici,

 

Mary,tare rau imi pare pentru cumnatica ta....Te-as sfatui si eu cumva,dar chiar nu stiu cum...Eu am patit in sarcina cu Luana de mi-a venit ciclu inca o luna dupa ce am ramas gravida,dar nu am avut probleme si sarcina a decurs bine.Nu am luat decat ce se ia in mod normal:fier,prenatal ,calciu si pastilele alea galbene,ca nu imi vine acum in minte cum le zice...Sanatate multa cumnatei tale si sa isi faca un nou consult.Stiu ca e cam greu prin tari straine,ca si sora mea locuieste aproape de Roma si imi mai povesteste de greutatile pe care le are cand trebuie sa mearga cu cel mic la doctor,chiar daca Robert e nascut acolo si inregistrat ca cetatean italian.

Bine ca bebelusu tau e bine si nazdravan.....Sa fiti sanatosi![bis]

Gabi,succes maine.....Si distractie maxima!!!![bum]Iar lui bebe cel voinic din burtica....pupici![pup]Si noi suntem fara apa calda,ne spalam la lighean ca pe vremea bunicii....[bang]

Aileen,tare frumos a fost de ziua ta....Ai o familie frumoasa inseamna si care te iubeste.Sa-ti traiasca familia,sa fiti sanatosi cu toti si sa va bucurati de toate momentele petrecute impreuna![:D]Iar cu copiii mei,eu ma emotionez si plang si cand spun o simpla poezie.Sa nu-ti mai povestesc ce am mai "bocit"cand mi-a adus anul asta Alex o felicitare de Ziua Mamei,cumparata din banii lui de pusculita...Plang cand Luana asculta "Atomic TV" si canta cu cei de colo la vreo melodie preferata....Ce vorbesti?!Sunt un dezastru![bang]Iti doresc si eu tot binele din lume si sa ai parte numai de bucurii alaturi de cei dragi,iar baietelul sa fie sanatos si sa te faca mandra de el intotdeauna.Apropos:si eu fac 37 anul asta.Suntem de-un leat![:-)))]

Doris,multumim de urare....Sa ai si tu parte numai de bucurii si fericire alaturi de Ines si de familia ta!Succes maine la festivitate si distractie placuta![flo]

Si vin si eu cu urarea de LA MULTI ANIid="red">! tuturor copilasilor,sa fie sanatosi si sa aiba parte de o copilarie minunata!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Poze-de-familie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, DRAGI COPILASI!id="red">id="size3">

 

Ana68, mii de scuze, abia acum am vazut de intalnirea noastra.De doua zile nu am mai intrat pe forum, suntem extrem de ocupati cu botezul.Toata ziua alergam sa impartim invitatii.In plus, sotul meu pleaca vineri in delegatie si trebuie sa terminam cu pregatirile de botez ca eu nu voi face fata singura.Sigur ne vom intalni dupa botez.Pana acum nu ne-am vazut pentru ca noi nu am prea iesit in zona.

Fetelor, ieri am apucat sa merg la epilat(prima oara dupa ce am nascut)[bis][bis][bis].Va pun o intrebare: cat de nebuna sunt daca am mers cu Letitia????? Da, am luat-o cu mine ca nu dormea si nu am vrut sa o las cu bunica mea(care are 75 ani) si a stat copilul atat de cuminte la salon de parca ii era frica sa nu ii traga si ei o fasie de ceara...Acum ma simt mult mai bine, parca simt ca a venit vara, chiar daca am ceva kg in plus, eu ma simt intotdeauna sexi dupa ce ma epilez...[:I]

 

Va doresc sa sarbatoriti de minune azi cu copilasii vostri!

Pupici,

Oana si Leti

 

 

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia],

 

si multe [am]pentru copilasi!

 

In legatura cu cumnata mea: Giova sper din tot sufletul sa te inseli. In Italia pana la 2 luni nu-ti da nici un tratament ca sa pastrezi sarcina in cazul in care ai probleme! Sau cel putin asa este in regiunea unde se afla cumnata mea. Ei, medici considera ca daca ai de la inceput probleme cu sarcina sunt sanse mari ca bb sa aiba tot felul de anomalii, sa se nasca cu probleme. La primul control i-a dat doar medicamente pentru calmarea dureri si a programat-o la control peste 2-3 saptamani, cam atunci ar avea 2 luni. Nu ne-a ramas decat sa ne rugam ca totul va fi bine. Din pacate nu vom sti nimic pana la un nou control. Multumesc pentru mesaje!

 

Oana: O sa ai o fetita cocheta!!!!!!! Eu am mers prima oara la cosmetica pe la 17 ani, fetita ta la 1 luna! Ce sa mai zic! Mamici de fetite pregatiti-va!

 

 

[pup],

Mary si bb 23+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetelor!!!

[s] la toti copilasiii din lume si in special la cei [dc].

 

OANA foarte bine ca ai dus pitica de acum la salon. lasa ca ii va prinde bine, pe mai tarziu.

Bafta multa la pregatiri.

 

MARY25, imi doresc din suflet sa ma fi inselat. Doamne ajuta sa fie bine. Dar tot zic ca trebuia sa mearga la urgente. eu cum am mers? si-ti fac toate controalele acolo.Macar stie daca s-a intamplat ceva sau nu. Sfatuiesti-o sa mearga.

 

 

http://community.webshots.com/user/ioananemes

 

 

gio si bb 7+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] pentru toti copilasii!

Doris-Alina [flo]

Mary25, mult noroc cumnatei tale!

Gabi si Doris-Alina, distractie maxima.

Paul e mai bine, insa vom continua cu antibioticul pana sambata. Maine pleaca in excursie, la Nadrag. E foarte fericit si abia asteapta. Azi la gradi fiecare copil are cate un cadou, toti erau asa curiosi si emotionati de dimineata, probabil ca au aflat ei ceva.

Giova, cum te simti? Au mai disparut greturile? Stai numa sa vezi cand incep poftele!!

 

Silvana si Paul

http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi de unde sa ii iau scaun de masina Letitiei si ce model.Imi trebuie urgent saptamana asta ca pleaca sotul meu in delegatie si nu pot sa ma deplasez cu masina cu bebe decat cu scaun, ca altfel nu pot sa conduc.

Am gasit ceva de la CAM si BERTOLLI(cam asa ceva). Sunt bune astea? Eu as vrea de la Chicco, dar unde gasesc?

 

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...