Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

andira, nu vreau sa comentez... ca nu am nascut cu T...

doar "cand sa cer epidurala"... eu am stat 14 ore cu membranele rupte... si aveam abia dilatatie 4... cand n-am mai rezistat nici eu, nici ei n-au mai asteptat si mi-au montat-o...

sincer, tare as vrea la iarna sa ma dilat complet intr-o ora. orice ar urma apoi, dureaza 10-15 minute... nu 19 ore... cu riscul de a naste fara anestezie. eu una te consider norocoasa (exceptand partea cu problemele fetitei), ca ai avut un travalui atat de scurt. intens ar fi fost oricum.

 

 

Cristina [gravi]20+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

andira nu stiu ce sa zic..trista povestea ta..insa eu am incredere in el.

Eu merg la cabinetu lui nu la spital.De ce?Pt ca nu suport sa stau pe la usi milogindu-ma de dr sa ma vada si sa dau spagi.

Inainte am fost la Giulesti..si stateam zile de dim pana la 4 sa ma vada si pe mine dr.Si avand in vedere ca pierdusem o sarcina,la a doua eram disperata sa n-o pierd..si ma tot amana..ma tot amana..pana cand exact in ziua cand ma tot amanase pt ecografia aia am avut dureri,sangerari..Am ajuns mai mult cocosata de dureri..am mers la asistente la urgente si le-am zis..sa cheme dr..Am stat 4 ore cu dureri si sangerari.Nici in ziua de azi nu stiu daca bb-ul meu putea fi salvat.

La prima sarcina pierduta nu-ti povestesc ca am trait un cosmar..cu chiuretaj pe viu..si multe,multe umilinte..

La a treia..n-are rost..

N-am dat de oameni..am dat de niste flamanzi dupa bani..si poate ca n-am cotizat(sotu,sau prietena,eu nu am dat)destul de nu s-a ocupat nimeni de mine,de mi-au zis ca eu nu pot sa am copii,ca sigur e genetic,ca e normal sa pierzi sarcini,ca trebe sa pierd 3 sarcini sa se ocupe de mine,ca numai D-zeu tine copii,n-au ce-mi face..etc etc..Edit:ca nu e tratament pt asta si nu-mi pot face nimic daca eu nu ajung la 3 luni sa-mi faca cerclaj..deci nici o sansa nu mi-au dat!!!

Nu mi-au dat sanse,incredere..ci mi-au spus tot felu de aberatii,fara ca macar sa ma puna sa fac analize,sa-si puna capu la contributie..

Sa-ti spun cat de bine vazuti sunt?Si aici pe forum?N-ar avea rost.

De aia acum am decis sa merg la el,la dr.T la cabinet(probabil de frica sa nu patesc asa la spital,cum mai patisem)..e mai simplu si mai frumos asa.Poate el nu s-ar fi purtat chiar asa cum s-au purtat precedentii,la spital,insa asa am decis eu.

Prefer sa dau niste bani legal,nu spagi!

Ti-am povestit in mare,in mare ce-am patit eu..si poate ti-as mai putea spune si povestea nasterii a unor prietene..de groaza nu alta..

Tu ai nascut tare repede..sincer mi-as dori pt mine la fel,nu sa stau ore in dureri,sa ma chinui atata.

Si eu sunt micuta..mai micuta ca tine putin..sper sa fie bine.

Nu arunc cu rosii in tine,nu arunca nimeni..ai dreptul la o parere si nu da nimeni cu rosii in tine crede-ma.

Te pupic dulcic si multa sanatate iti doresc si tie si printesei tale.

 

 

 

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!

POZE

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leditia, draga mea, povestea mea nu e asa trista, ca pana la urma eu stiu ca am avut noroc, intr-adevar, ca m-am dilatat foarte repede. Si din cauza asta ii acord circumstante atenuante, pt ca nu si-a imaginat ca o sa nasc asa repede. Am venit ultima si amnascut prima. Am venit la 6 seara la spital, si in sala de travaliu mai erau 2 fete, cu contractii de dimineata sau de la pranz, si inca nu nascusera la 3 dimineata, cand eu eram deja in pat, si cusuta si tot.

 

Tu ai intr-adevar o poveste trista, si te susutin sa mergi la el, pt ca am si spus, un sfat i-as mai cere si eu, si mai ales o vorba buna stie sa-ti spuna.

La cabinet n-aveam cum sa merg atunci, nu si-l deschisese.

 

Mai vreau sa spun inca 2 lucruri, tot despre el, n-am avut timp sa mai stau aseara.

Tot cu el a nascut inca o femeie cu care am fost in salon, al 4-lea copil. Tot o fetita. Venea dintr-o comuna din Bucuresti, si a venit cu Salvarea care a adus-o la Elias, de garda fiind Dr T.

Si ei i-a rupt clavicula. Si n-a fost marisoara, ca Irina mea, ci a avut greutatea normala a unui copil, 3500g.

Mai rau a fost insa altceva: n-au observat la nastere!!

 

In ziua in care am plecat din spital (alta greseala, ne-au dat drumul dupa 2 zile, in mod normal trebuia sa stam macar 4, si m-am invatat minte - a 3-a zi mi s-a declansat infectia la epiziotomie, iar Irina era plina de secretii),cand i-au adus fetita in patut, o aud: "doamna doamna, mi-ati incurcat eticheta!".

Eu eram singura in salon care avea eticheta la bebelus "fractura clavicula dreapta, sta pe stanga", dar acum avea si ea una. La care asistenta ii spune :"si a dvs are, s-a descoperit acum".

Si spre deosebire de mine, care o luam pe Irina in brate ca pe un bibelou din cauza fracturii (si lipsa de experienta, binenteles), ea o smotocise si o pupase pe toate partile pe cea mica, fara sa stie ca si a ei are fractura!

 

Va spuneam ca mai erau 2 fete in salon. Una era in spital de vreo saptamana, cu contractii, perfuzii etc. Avea contractii de dimineata.

La ceva timp dupa ce m-am dus si eu in sala de travaliu ea a ajuns la dilatatie 4 si i-au pus peridurala. Dupa care nu s-a mai dilatat. Ii curgeau si ei lacrimile de durere, iar moasa, dr asistenta ii explicau ca nu mai au cum sa-i dea inca o punga de anestezic pt ca nu continua dilatatia. Pe mine m-au bagat mai putin in seama si din cauza bietei fete, care avea deja acul ala in spate.

Buun, nasc eu, si dupa o zi ma intalnesc cu ea pe culoar, si o vad si pe ea fara burtica. O intreb "eeei, ai nascut?", eu zambind ca impartasim aceeasi minune, copiii nostri. Si-mi raspunde cu jumatate de gura "da, dar..." Dar ce? o intreb eu.

"L-am nascut mort..."

Am crezut ca-mi fuge pamantul de sub picioare!

O fata din salonul meu, cu care nascusem la diferenta de 20 min, s-a intors si a plecat mai incolo, o busea plansul. Mi-am inghitit lacrimile si mi-au murit cuvintele pe buze. Ce era sa-i spun? Nu stiu si nu vreau sa stiu cum e sa duci un copil 9 luni, sa te bucuri ca vine si dintr-o data sa nu-l mai ai (Leditia, imi pare sincer rau de cele prin cate ai trecut). Am aflat de la asistenta ca se sufocase cu cordonul ombilical in timpul travaliului prelungit. ea era distrusa, era terminata, noroc ca a intrat repede la control, ca altfel nu stiu cat m-as fi abtinut si eu de la plans.

Dar aici nu se justifica o cezariana? Fata asta era de-o saptamana in spital, se chinuia de nu stiu cand. Nu era pacienta lui, dar dr ei plecase la un moment dat nopatea, si ramasese pe mana dr T, pt ca el era de garda si raspunzator de tot ce se intampla acolo. Copilul a murit in timpul garzii lui.

Nu sunt doctor ca sa dau verdicte, sunt doar om si-mi dau cu parerea, daca bebelusul acela putea fi salvat.

Sotul fetei asteia, l-am vazut cand am venit la spital, tropaia fericit si nerabdator pe culoare, era ziua lui atunci si chiar glumise cu dr ca ce cadou frumos i-ar face sotia lui daca ar naste de ziua lui. Nu vreau sa ma gandesc ce-a urmat.

 

De-asta va ziceam de ce a insemnat pt mine a naste cu el, si ce-am vazut in spital atunci.

 

Intr-adevar, asistentele au fost foarte ok (mai putin moasa), eu venisem ingrozita ca nu se uita nimeni la tine daca nu cotizezi etc. Nu a fost asa, au fost super ok si fara sa le dai ceva. Dar in schimb am stat internata la Gr Alex 3 zile cu fetita pt ca ei n-au curatat-o bine (s-au crucit cand am ajuns la ei cu un copil de 3 zile), in conditiile in care nu puteam sa stau in picioare sa o ingrijesc, ca acolo nu te ajuta nimeni. Plus fractura de clavicula si un hematom la capsor. Cam cu astea am plecat noi de acolo.

Sectia de neonato lasa de dorit. Cum zicea o doctorita pediatru pe aici, spitalele cu sectii bune de neonato sunt Polizu, Cantacuzino, Municipal si Giulesti. De-asta imi reconsider clar optiunea pt urmatoarea nastere, daca va fi sa fie, eu tare imi doresc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna fetele!

 

pai ce faceti mey, v-ati apucat de povesti triste? [bang] of, of...

 

Andira...bine ca s-a terminat cu bine, si ca inca mai ai curaj sa mai faci un bebic[:D], dar ce garantie ai ca nu va fi mai ...hai sa nu zic , fiecare nastere cred ca e diferita, oricum daca tu esti optimista sunt sigura ca vei avea parte de o experienta frumoasa pe viitor!!![bis]

si... eu am fost cam in aceeasi situatie, adica am nascut fara epidurala, desi vorbisem cu dr si totul a fost pus la punct, insa uite cum e viata asta[:D], te supune unor incercari peste care dupa ce treci iti dai seama ...[;)]hai ca nu vreau sa filozofez, si eu am tras de barile de deasupra patului (si Clio[;)], si.. si...) de durerea contractiilor, si a fost prea tarziu pt anestezie, si eu am cam simtit cusatura, si la mine s-au fastacit ca n-aveau xilina si manusi etc, pt ca nu era in ziua aia nici o nastere pe lista (31 dec), toata lumea vroia sa se pregateasca de petrecere[cheers],

 

hai ma, asta e! sper ca dr nostru sa ramana la fel de bun la suflet si sa nu aibe niciodata dorinta de a chinui pe cineva doar de dragul vreunui experiment...ca nu mi-ar place, ca si eu ma gandesc la bb2, si tot cu el as vrea sa nasc! (eventual la cabinet)

 

nu a mai nascut nimeni? mai vrem povesti! cred ca vine randul Ioanei (Nique15)??? sau nu stiu exact[alcool]

 

pupici

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mey Leditia, am vazut pozicile cu tine mey[8D][8D][8D]

 

ma, da' frumoasa esti mey!!!si ai un zambet, m-a dat pe spate[:D], cred ca daca ne-am intalni, noi doua am rade tare mult (simt io asa...)

si de ce mai vrei tu sa slabesti, chiar nu stiu...[amoras]

 

[dual], eu si mariuca[dual]

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uki, asa e, bine ca s-a terminat cu bine. Si mai vreau un bebe, am vrut din ziua in care am vazut-o prima data pe Irina, fetita mea draga. Intr-adevar, n-am nici o garantie ca daca va mai fi o nastere voi avea peridurala, dar era de dorit sa nu invat asa din experienta primeia.

 

Pt Utocatalina - ia Augmentin fara sa stai pe ganduri. Eu am avut o cistita hemoragica cand eram in 5 luni, si am luat fara probleme. Ma si speriasem, ca nu stiam de la ce era sangele.

In schimb, la una din ultimile ecografii, la Medicover (eu faceam in 2 parti, pt ca dr T nu avea foarte mult timp, si eu totusi imi doream sa imi zica cineva mai pe indelete cum e cu bebele meu), doctorita mi-a zis ca are rinichii putin dilatati. Mi-a spus sa nu ma sperii, ca se mai intampla, dar sa fac si o ecografie dupa nastere bebelui. (de rinichii dilatati dr T n-a zis un cuvant).

 

I-am facut ecografie la o luna, la rin drept totul era ok, dar rinichiul stang are musculatura mai putin dezvoltata, prilej de infectii urinare. Si a si facut, de altfel.

 

Acum, citind ce-ai scris tu, ma gandesc ca poate sa fie de la infectia mea din timpul sarcinii. Nu stiu, dar te sfatuiesc sa iei Augmentin, si medicatia pe care ti-o da dr, fara sa stai pe ganduri. Cu siguranta nu ti-ar da ceva sa-i faca rau copilului.

Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira, ce povestesti tu aici e de vise rele. Imi pare rau ca ai avut asa o experienta, dar cum spunea si Cristina ai avut totusi un travaliu scurt. Cred ca era si mai rau sa fi stat o zi si-o noapte nedilatata. Cu clavicula micutei sper sa o recuperezi total cat de repede. Dar cu copilasul mort mi se pare nedrept sa-l gasesti vinovat pe dr. T. Ai spus singura ca fata aia era in spital de o saptamana, iar medicul ei a "parasit-o" in mjlocul actiunii. El nu putea sa ia decizia cezarienei de urgenta dupa o saptamana de contractii?

In ceea ce priveste conditiile din sectia de neo nato, am mai blagoslovit pe undeva pe forum. Si personalul de la copii mi s-a parut total neprofesionist, conditiile nasoale, ce mai cand am scapat de-acolo am zis ca la al doilea copil mi-l iau pe dr. T. si nasc acasa cu el.

Uki, si eu m-am tinut mama de bara aia de deasupra patului, ala de fapt era un stativ pentru perfuzie. Cat pe ce sa-l desfac din perete nu alta [:D]

Uite m-ati starnit si o sa scriu si eu povestea nasterii lui Filip. O s-o gasiti pe forum azi-maine cel mai tarziu. Promit!

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by uki

Mey Leditia, am vazut pozicile cu tine mey[8D][8D][8D]ma, da' frumoasa esti mey!!!si ai un zambet, m-a dat pe spate[:D], cred ca daca ne-am intalni, noi doua am rade tare mult (simt io asa...)si de ce mai vrei tu sa slabesti, chiar nu stiu...[amoras][dual], eu si mariuca[dual][mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">


id="quote">id="quote">Off-topic-sa inteleg ca-mi dai intalnire?Te pupic dulcic[pup]On-topic-andira scumpa zi si mie de bine.[:D].Eu nu vreau sa stau nu stiu cate ore,sa fac nu stiu ce infectii din cauza nu stiu cui sau sa pateasca bebelina(ca deh,sufletu meu ar vrea bebelina,da' nu-i bai nici daca iese bebel)mea ceva.[q]Off..si ca sa spun totul,ca io-s sincera si directa,urasc spitalele!Andira,bine ca s-a terminat totul cu bine la tine.Trista povestea fetei careia i-a murit copilu.Da io nu inteleg o chestie...intr-o sapt.cat a stat acolo nu i-a facut nimeni o echografie sa vada cum e copilu,ca eu stiam ca circulara se vede la ecograf..Si astfel sa fi intervenit prin cezariana?Ma refer la dr. ei..de ce-a asteptat o sapt?Pupici cu lipici.Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!POZE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele dragi,

 

Probabil ca se mai intampla sa fie si ceva probleme..dar eu cred ca depinde de fiecare...asta din punct de vedere a dr!

Eu am avut contractii de la 6 dim si am nascut la 16!

 

La mine dr.T a insistat sa imi faca epidurala ..dar nu am vrut eu!!Stiam de la o prietena ca din caauza ei,a injectiei a avut travaliu 12 ore pt ca nu simtea nimic...e acu sunt variante si variante...

Eu am stiut un singur lucru: ca nu tre sa ma epuizez cu strigatele ca oricum nu imi diminueaza cu nimic durerea- si sa respir cat se poate de adnanc ...ATAT!

 

Am stat cu o tipa in salon ,in ultima zi..-eu am stat 5 zile ca am vrut sa fie bb bine cand iese din spital-avea icter si am vrut eu sa plec cu el ok-cu o tipa care l-a scos din minti pe dr!!Eaid="red"> imi povestea ca atata s-a zbuciumat si s-a miscat pe masa ca a rupt acul cu care ii face T cusatura!!Si cica s-a enervaaaaaaat!!! si cat a nascut s-a framantat si zicea ca nu putea sa asculte de ce ii zicea moasa!!! I-au pus si niste cizmulite de carpa ca sa nu dea picioarele jos si tot se super misca!!

 

E acu cata rabdare sa ai si cata intelegere..si cu cine sa te lupti mai intai?

 

Io am stat cu caloriferul in cap doua ore jumate -ca asa era asezat patul -si dupa ce ca asudam de la contraactii imi incingea si ala creierul..Si venea T si ma intreba :"Iti fac o anestezie?????"Io, "nu ca mai suport!!!" "Bine dar intr-o ora sa stii ca faci ca sirena lu Roaita!"SI cand ma hoatrasem eu ca sa vreau nu se mai putea ca deja se vedea capul Focutzei mele mici!

 

Si la mine a venit cu un minut inainte sa se nasca copilul, DAR A VENIIIIT! Si ascultam orice imi ziceau.. Si cand am tras aer..a iesit bb un, doi, CU DUBLA CIRCULARA DE CORDON!!!

 

Deci dc stateam si si ma epuizam in palnsete se intaampla..doamne fereste sa se sufoce...

 

DR MINUNE s-a comportat cu superprofesionalism si imediat l-a aprins cumva in asa fel incat fara sa ii dea cordonul jos a inceput sa tipe!Plecand a zis "10 si tu si bb!" Si sotzului meu pe hol l-a fel !Lui nu ii venea sa creada ca a iesit din sala dupa 10 minute!

 

Asa ca gandurile noastre bune il vor insoti tot timpul si 20 de copii de as avea nu as schimba dr pentru nimic in lume!!

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, eu n-am zis ca-l gasesc vinovat pe el pt moartea acelui baietel, am si zis ca nu dau verdicte pt ca nu sunt medic, ci e doar o opinie. Medicul ei nu a parasit-o, nici nu stiu unde si de ce a plecat. Cert e ca era noaptea tarziu cand a plecat, fata nu se mai dilata, si repet, pt cine nu stie, responsabil de tot ce se intampla este medicul de garda. Indiferent ca medicul tau vine sau nu, nu are obligatia asta in afara orelor de program. Ca noi ne intelegem cu ei sa vina, e cu totul alta problema.

Insa dr Tutunaru era responsabil de acel bebelus si acea fata. Ea avusese o sarcina mai dificila, din cate am priceput eu de la ea. Da, poate vina e a amandorura, sau poate chiar nu aveau cum sa-si dea seama.Cand o sa intreb 5 medici ginecologi cum ar fi trebuit sa procedeze, poate o sa-mi fac o idee si atunci o sa arat cu degetul.

Deocamdata e o simpla parere, la subiectul care se discuta aici pe forum.

Ii recunosc meritele. Si recunosc cu mana pe inima ca m-a incurajat si mi-a dat sperante atunci cand aveam nevoie. Am ajuns la el debusolata, de la o doctorita de la Medicover, Magda Dorobantu (am vazut ca a mai primit niste bile negre pe aici pe forum), care pt ca nu stia sa interpreteze rezultatele de la triplu test, ma punea sa fac amniocenteza. Adica 11 mil pe amniocenteza, plus riscul aferent. Nu-i vorba, pentru copil as fi stat si in cap, dar nu stiam ce sa fac, daca se justifica procedura sau nu. Si el m-a linistit, si mi-a spus ce inseamna acele rezultate, si m-a trimis la Iosup care mi-a zis ca nici vorba de amniocenteza.

De-asta v-am spus ca nu am avut ceva de zis decat la nastere, si la ce am vazut apoi ca s-a intamplat pe acolo.

 

Bestutza, bravo tie ca ai rezistat. Eu una nu stiam ca doare asa rau, si nici nu vroiam sa aflu [:)] Sunt de acord cu tine ca e mult mai sanatos fara nici o epidurala, ace in coloana si alte cele. Dar, n-a fost numai asta, din pacate.

 

Leditia, habar n-am ce i-au facut fetei, eco sau nu. Si fetita mea era mare, si nu i-au facut eco. Ma gandesc ce-ar fi fost sa aiba vreo 4kg si ceva, cred ca ma rupeam toata.

M-a impresionat fata aceea, ce sa va mai spun, mi-a fost o mila de ea de nu se poate. Si tatal care isi astepta bebelusul chiar de ziua lui...

 

Dar ea are 21 de ani. E pacat sa zici ca are timp, ca nu poti sa zici asa ceva, si nu stiu cat timp o sa-i trebuiasca sa treaca peste trauma asta.

 

Cat despre dr Tutunaru, a fost doar o parere despre el, si am spus-o fara nici un fel de rautate.Ii recunosc meritele, dar nimeni nu e perfect. Nici noi, nici el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...