Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

Fetelor, eu n-am vrut nici sa va intristez, nici sa va mahnesc, si in nici un caz sa va fac sa credeti ca am ceva cu dr T.

Dar ma gandeam ca as putea sa-mi spun si eu povestea, pt un tablou complet. Faptul ca eu am ramas cu o impresie despre nasterea respectiva nu obliga pe nimeni sa mi-o impartaseasca. De-asta vorbim aici de el si de nasteri, ca sa comunicam un gand, o bucurie, o tristete.

De cand citesc povestile de pe acest forum, nu de putine ori mi-au dat lacrimile. Poate ati citit ce-a scris Guhr la "discutii generale", despre baietelul lui. Acea poveste e intr-adevar una care te zguduie, si-i doresc din toata inima ca rezultatele sa fie cele bune. Dar daca nu, numai Dumnezeu stie ce va fi in sufletele parintilor.

Asa ca ma consider norocoasa ca am langa mine ingerasul pe care mi l-am dorit, am vrut o fetita creata, am o fetita si va fi si creata, cu siguranta. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Tot eu, ca sa lamurim problema contractiilor mele, ca toata lumea se ia de ele [:D]: contractiile au inceput la 9 seara, provocate, si de nascut am nascut la 2.20 noaptea.

Normal, nu sunt 16 ore, nu sunt 10 ore, dar n-am nascut intr-o ora.

Gata, nu va mai stresez. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, doamne, mi se ridica parul pe spate... stiam ca sectia de neonato nu e cine stie ce la elias... dar macar rau sa nu faca, daca bine nu sunt in stare!!

 

cat despre responsabilitatea medicului de garda... sincer, numai daca dr care te urmareste isi ia "mana" de pe tine te preia... ca de, nasterea inseamna spagi... si nimeni nu se baga pa pacientul altuia din proprie initiativa.

nu vreau sa se interpreteze ca "aparare" pt T, dar la ce relatii are cu colectivul de-acolo, si cat de "sprijinit" este, nu cred ca s-ar fi bagat pe pacientul altuia. dar, si zic un DAR mare, nu stim exact ce s-a intamplat atunci. daca acel dr, cine o fi fost, a plecat lasandu-l pe T sa se descurce, sau si-a luat pur si simplu trancafusele fara sa zica nimic, ca de, nu era responsabilitatea lui, nu era el de garda.

 

si iar ajung la sectia de neonato... cred ca al naibii de norocoase sunt pacientele lui T care nasc acum la municipal! il au si pe el, si o sectie de calitate. chiar daca spitalul e supraaglomerat. cred ca o sa incep sa ma rog ca renovarile sa dureze pana in decembrie...[:-)))]

nu zic, nici la giulesti nu s-au omorat aia cu indicatiile, cum sa hranesc, spal copilul... ce sa fac acasa... habar n-am cum m-am descurcat, carticelele de la spital au fost puse imediat in functiune. eee, nu zic, mai aveam ceva practica facuta la o prietena, ca mergeam la ea seara si, in ciuda faptului ca nu e politicos sa stai pe capul oamenilor cu copil mic, o ajutam la baita (ee, barba-su era multumit aici!!!), apoi asistam la tot ritualul de dupa, chiar daca io tineam doar sticluta cu ulei. mi-a aratat chiar cum ii da sa suga, asa ca nu m-am panicat foarte tare cand mi-am primit "matza" la maternitate. ([:D] 2.900 si 49 cm)

[:-)))] mai tare imi e frica acum, la al doilea... ca imi ingheata inima cand vad vreunul prin parc cat de mic e!!!

 

 

Cristina [gravi]20+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andiraid="red"> mi s-a ridicat parul pe spate de ce am citit...cred ca m-au trecut si apele...ma bucur ca a avut happy end povestea ta, dar parca asa de greu s-a ajuns la el si cu ce suferinta...in fine, pina la nastere mai am mult si bine...pina atunci exact cum ai zis si tu la monitoirzari si eco e bun...sa stii ca am luat Augmentinul 5 zile, chiar daca initial m-am ferit..pentru ca mi-a zis ca nu ii dauneaza lui bebe si nu vroiam sa stau cu infectia in mine...nu stiu daca infectia a trecut de tot..tot pp des fac, usturimi nu am avut nici inainte nici acum...sper sa fi trecut..T mi-a zis sa nu refac urocultura ca sigur trece...probabil ca peste 1 luna totusi o voi reface ca sa fiu sigura si daca trebe sa iau pastile..pupici si sanatate multa!

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta dragutaid="size2">id="blue">[zana]

 

[gravi]13+

[/url]"]Simburicaid="size2">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, am citit in parte ce s-a scris aici. Eu am nascut din intamplare cu dr. Tutunaru din cauza ca dr. mea m-a lasat balta cu 2 zile inainte sa nasc si mi l-a "pasat" pe dr. Tutunaru care nu m-a vazut inainte de nastere. inchipuiti-va cum e sa stii ca poti naste oricand si sa nu mai ai dr. ci doar un nume si un nr. de telefon. Am avut complicatii pe timpul nasterii, tensiune foarte ridicata, pentru care nu am beneficiat de un tratament adecvat. in data de 21/12/2003 mi s-a rupt apa, am mers la spital la ora 10.00 dimineata, am sunat doctorul care era in parc cu fetita si a venit imediat. nu fusesem pacienta sa, nu era de garda dar a stat tot timpul cu mine si m-a incurajat. Pe masa de nastere am avut tensiune 22, am crezut ca imi crapa capul, m-au ajutat, au fost chemati o gramada de medici inclusiv dr. Vladareanu. Nici nu va spun ce am simtit cand fetita mea nu a tipat cand s-a nascut. Vreau sa multumesc dr. neonatolog Luminita Cobac care a facut tot posibiulul ca fetita mea sa traiasca astazi si sa nu ramana cu sechele. Din cauza tensiunii mele ea a suferit si nu a respirat la nastere. Eu sunt foarte multumita de dr. Tutunaru si dr. Luminita Cobac (neonatologie) carora le datorez faptul ca fetita mea este bine si nu in utlimul rand sanatatea mea. Dupa nastere am colaborat foarte bine cu dr. Tutunaru si nu voi ezita ca la o a doua nastere sa ma bazez in intregime pe sfaturile sale.

Am avut si eu epidurala dar la mine nu a prins decat 30 minute. In rest am simtit tot. nu as mai naste cu epidurala niciodata, dar mai bine .... sa vedem ce o mai fi.

Asta mi s-a intamplat mie,sper sa nu va fi plictisit.

 

 

Cristina si bebe Maria[copil]

 

"Heaven is not a place, it is a feeling

bebe Maria

 

varsta Mariei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, am si eu o intrebare foarte foarte simpla, pentru ca am incercat sa va citesc toate subiectele despre dr. Tutunaru, dar m-am pierdut pe drum [alcool]. Are ceva de principiu impotriva cezarienei? Eu vreau sa mai fac un bb si pe primul l-am nascut cu cezariana, cu alt medic. Inclinam spre dr. Tutunaru pentru a doua sarcina, dar vreau sa stiu daca imi va face cezariana sau nu. Poate recomanda a doua nastere naturala dupa cezariana? si fara suparare sa nu incercati sa ma cobvingeti sa nasc natural pentru ca asta e alta discutie [pup].id="size1"> Mentionez ca inclin sa apelez la el pentru ca este singurul doctor despre care am citit numai lucruri bune (mai putin povestea Andirei).

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kehleyr, nu iti va face cezariana "la cerere". Daca au trecut mai mult de 2 ani de la ultima cezariana si el te considera ok pentru nastere naturala o sa te convinga sa nasti natural. Daca intervine ceva sigur face cezariana, dar nu e genul de doctor la care te duci si ii zici din prima ca vrei cezariana, iar el se executa. Ca nu conteaza banii la el si nu ii pasa ca la cezariana ar lua mai mult. Poti sa mergi la un control si sa vezi ce iti recomanda.

Cat despre povestea Andirei, imi pare si mie tare rau pentru ea si micutza Irina, cred ca a fost o experienta tare neplacuta, mai ales ca a fost si mai inspaimantatoare cu cat a asistat la diverse alte evenimente, moartea bebelusului aceluia, nepasarea asistentelor, infectia de la cusatura...

In fine, nu cred ca suntem perfecti si nici doctorii nu sunt...Mai am 2 luni pana ajung si eu in sala minunata de la Elias (de nasteri, asta daca e gata maternitatea ca nici pana acum nu e) si mi-e cam frica...Dar am incredere in dr T. si am sa fac exact ce imi spune el...o sa incerc sa nu-i bag pe ceilalti prea mult in seama...Sau cel putin asa imi propun...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...