Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

quote:Originally posted by kid2003

Kehleyr, nu iti va face cezariana "la cerere". Daca au trecut mai mult de 2 ani de la ultima cezariana si el te considera ok pentru nastere naturala o sa te convinga sa nasti natural. Daca intervine ceva sigur face cezariana, dar nu e genul de doctor la care te duci si ii zici din prima ca vrei cezariana, iar el se executa. Ca nu conteaza banii la el si nu ii pasa ca la cezariana ar lua mai mult. Poti sa mergi la un control si sa vezi ce iti recomanda.Cat despre povestea Andirei, imi pare si mie tare rau pentru ea si micutza Irina, cred ca a fost o experienta tare neplacuta, mai ales ca a fost si mai inspaimantatoare cu cat a asistat la diverse alte evenimente, moartea bebelusului aceluia, nepasarea asistentelor, infectia de la cusatura...In fine, nu cred ca suntem perfecti si nici doctorii nu sunt...Mai am 2 luni pana ajung si eu in sala minunata de la Elias (de nasteri, asta daca e gata maternitatea ca nici pana acum nu e) si mi-e cam frica...Dar am incredere in dr T. si am sa fac exact ce imi spune el...o sa incerc sa nu-i bag pe ceilalti prea mult in seama...Sau cel putin asa imi propun...


id="quote">id="quote">Cum se poate ca in Romania dupa o cezariana sa te convinga cineva sa nasti natural? A, te lasa sa te chinui si-apoi te taie. Ca de nastere naturala dupa cezariana nu am prea auzit nici in strainatate.......Mira si fetita dulcika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu am mai scris de multa vreme la subiectul acesta.

Eu sunt extrem de multumita de dr.T.

Am ajuns la domnia sa in septembrie anul trecut pentru ca medicul meu era in concediu (genul de medic care pana la 3 luni de sarcina doar m-a consultat clasic in fiecare luna, nu a spus sa fac vreo analiza, vreo echo..nimic..si bineinteles fiind pacienta sa de vreo 10 ani..nu mi-a dat niciodata un nr de mobil..in fine..). Am ajuns cu sarcina in luna a 3-a..si niste intepaturi insuportabile. Citisem pe net despre dr T..stiam ca o colega nascuse cu dumnealui..dar a fost de treaba m-a primit, mi-a facut o echo (beb era bine)..si mi-a dat de facut o lista de analize.

Mentionez ca am 41 de ani ..deci eram o "tanara " mamica de 40 de ani.

Dupa primele analize..mi-a explicat ca am ajuns prea tarziu sa mai aiba relevanta triplul test..deci mi-a recomandat amniocenteza (nu m-a obligat..dar mi-a explicat ce riscuri sunt)..asa ca m-a convins. Lichidul amniotic pentru analiza l-a recoltat dumnealui..iar rezultatul a fost ok. Prin luna a 6-a in urma unei echo la dr. Iosup..a descoperit ca am colul deschis..asa ca a urmat si un cerclaj. Nu a primit nici un fel de atentie pentru cele doua interventii. In februarie am nascut prin cezariana un baietel sanatos tos si frumos de 3 kg . Pentru cezariana (copilul era in prezentatie pelvina) i s-a cerut acordul si dr-ului Vladareanu. Dr. T a fost extrem de cooperant in ceea ce priveste anestezia.. si a facut exact cum doream eu (adica doar anetezie generala si nu epidurala + somn terapeutic).La neonatologie am avut marele noroc sa o avem ca medic pe dr. Cobac care mi-a explicat cu rabdare tot ce trebuie pentru ingrijirea copilului.

Asa ca.. sambata bebe implineste 5 luni..are peste 8 kg..gangureste, se intoarce pe burtica, aproape i-au iesit dintisorii, eu am inceput serviciul de o luna..si inca il alaptez..

Asa ca.. din punctul meu de vedere.. Dr.T..este cel mai bun medic!

 

http://community.webshots.com/user/mhorobet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, este posibil si se face, sunt sigura ca in strainatate mai mult decat aici. Nu am acum rabdare sa caut prin raspunsurile dr Tutunaru de pe site-ul lui, ca acolo i-a raspuns f frumos unei gravidutze aflate la a doua sarcina, dupa o nastere cu cezariana. I-a zis ca dupa un consult amanuntit, daca totul e ok, o poate asista la nastere normala a doua oara. A zis ca e la fel ca la nasterea cu miopie mai mare de -7. Atata timp cat doctorul stie sa dirijeze travaliul, nasterea nu implica un efort periculos pentru mama, pentru uterul ei cicatricial sau miopia ei...si se poate natural dupa cezariana. Nu imi amintesc care era distanta acceptata, parca spunea de 2 ani minim...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira, imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat! Stiu ca o astfel de experienta a lasat urme in sufleul tau, insa ma bucur ca ai avut taria de a merge mai departe!

 

Parerea mea este ca fiecare nastere decurge intr-un anume fel, nu putem compara, nu putem judeca...Decizia majoritatii manevrelor la care se recurge in timpul unei nasteri naturale sunt luate pe moment si vinovati pentru proasta gestionare a unei situatii limita sunt toate cadrele implicate in procesul nasterii.Pentru ca asa cum spune si Cameron, politica nasterii prin cezariana in clinicile noastre este un "fenomen" extrem de dificil dat fiind faptul ca pentru un astfel de caz este nevoie de acordul doctorului care este sef de sectie. Am inteles ca asta nu se intampla doar la Elias, ci si la Municipal, nu stiu daca si prin alte spitale practica este aceeasi. Din cate mai stiu, chiar si pentru o extrauterina sau pentru o laparoscopie,in Elias este nevoie de acordului dr. Vladareanu.Poate nu sunt bine informata sau poate asta este procedura standard, insa eu o gasesc extrem de deplasata pentru situatiile limita despre care vorbeam mai sus.Desigur asta nu justifica moartea copilului tinerei despre care povestea Andira sau nasterea ei extrem de grea!

 

Fetelor care intrebati daca dr. Tutunaru este de acord cu cezariana...Este de acord in momentul in care anumite ratiuni medicale o impun! Nu este genul de doctor care sa faca o cezariana doar de amorul artei sau de vreo pereche de ochi frumosi ai unei paciente sau ai alteia!

 

Poate sunt subiectiva si cu siguranta sunt datorita faptului ca nasterea micutei mele asistata de dr. Tutunaru a decurs foarte firesc, fara complicatii, ba chiar datorita dr. Tutunaru pot sa spun ca mi-a ramas in suflet ca o amintire extrem de frumoasa. Spun frumoasa, desi as putea sa folosesc cuvinte si mai mari, insa chiar nu vreau sa cad in latura penibilului...

 

Eu am scris de ceva timp povestea nasterii aici, m-am tot gandit daca sa o fac publica pe dc, uite ca acum m-ati determinat sa o fac si pe asta. Unele dintre voi o cunoasteti deja!Scuzati dulcegariile, am scris-o din suflet pentru Alexia mea!

 

Aaaah...uitam sa o laud de mii si mii de ori pe dr.neonatolog Cobac!Desi nu ea a asistat la nasterea micutei mele, ci dr. Popa care a fost de o indiferenta de nedescris, am avut sansa sa o prind intr-una din zile de garda si credeti-ma ca am exploatat-o din greu.Stiam despre ea de la cateva prietene si ...o urmaream sa apara. Nu pot sa spun decat ca are de la mine nota maxima!

 

Nicoleta[mamica]si [copil]Alexia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clio, multumesc mult de incurajari!

Pana la urma, cred ca ziua aceea in care am nascut eu nu a fost cea mai buna zi a lui, cu 2 fetite cu clavicule rupte, si o intamplare nefericita de care nu stim daca il putem acuza sau nu, stiu doar din punct de vedere al procedurilor cine e raspunzator. Imi pare rau ca mi-a lasat un gust nitel amar, dupa ce toata sarcina m-am dus la el cu placere si incredere, dar stiu si eu ca in momentul in care a iesit Irina, am uitat si de durere si de tot, ma suceam vioaie foc sa ma uit dupa fetita mea.

Si in clipa in care mi-au adus-o in salon dimineata, i-am trimis mesaj sotului ca mai vreau 5 copii cu el, frumosi ca Irina. [:D]

Normal, nu o sa mai fac 5, ci probabil inca unul, speram noi.

 

Clio, cred ca eu n-as fi avut rabdarea ta. [:)] Sa dispara la un moment dat si apoi sa nu-l gasesti, cand mai aveai putin si nasteai... Uf, bine ca a venit!

 

Eu il trimisesem pe sotul meu acasa pe la 8, n-avea sens sa stea cu mine noaptea prin spital, mai ales ca nu stiam daca nasc sau nu in noaptea aceea. Dupa ce mi s-a rupt apa, numai de el nu mi-am amintit. Tot ce vroiam e sa-mi aline ceva durerea.

Clio, toata admiratia mea, mie nici prin cap nu mi-a dat sa vorbesc cu Irina, in gandul meu imi venea sa strang de gat pe toata lumea, incepand cu moasa, dna Fulvica, care imi spunea senina ca eu oricum nu nasc, ca n-am contractii, si ca sa ma duc in salon. (asta pe la 11-12, cand deja ma durea mai tare).

Dr T s-a uitat la ea, la mine, si i-a spus sa-mi faca o injectie cu Diazepam si sa ma trimita in salon. Mi-a facut injectia si erau gata sa ma expedieze, cand i-am mai spus odata ca pe mine MA DOARE BURTA! si a zis "bine, mai stai nitel". In mai putin de 5 min apoi mi se rupea apa si incepea distractia... La un moment dat, cand ma taram pe acolo, mi-a curs si un lichid verde. Stiam ca nu e in regula, bebe facuse kk in lichidul amniotic, din care apoi a si inghitit nitel [bang] i-am intrebat ce-i ala, dar mi-au zis ca e totul in regula. Doar nu era sa-mi spuna ca nu e... Culmea e ca tocmai citisem pe DC ca nu e ok, de la o mamica ce patise asta. Dar trecuse si ea cu bine apoi.

Sotul meu imi spusese sa il sun inainte sa nasc, sa vina la spital. Normal, am uitat complet, plus ca nu stiam ca o sa nasc dupa o ora jumatate dupa ce mi s-a rupt apa.

La 3 l-am sunat, si i-am spus sa vina, ca am nascut. "Ai nascuuut?", m-a intrebat cu parere de rau ca nu fusese langa mine. A venit cu un buchet de trandafiri superbi, el care nu prea le are cu florile [:)].

 

Si eu uit de toate cand ma uit la Irina. E o fetita frumoasa, dulce, care se face numai zambet cand ma vede si cand o sarut, si care ne lumineaza viata. Sunt norocoasa.

 

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/roxanabanu/album?.dir=3d43&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clioid="red"> am citit nasterea Alexiei..id="red">superba si impresionanta poveste[^]..totusi auzind ce este in jur pe la spital mi s-a facut frica[ups], recunosc..mai am insa atita timp pina acolo, asa ca sper sa am si eu noroc si totul sa decurga fara probleme![ruga]

 

Cafeluta dragutaid="size2">id="blue">[gravi]

[/url]"]Simburica mititicaid="size2">id="blue">[copil]13+

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, multumesc pentru raspunsuri, am inteles toate punctele de vedere. Si am vazut si un caz concret de cezariana cu dr. Tutunaru, la cameron. Eu am miopie avansata (-6) si asta a fost principalul argument pentru prima cezariana. Va doresc tuturor sarcini usoare si copii sanatosi si poate o sa vin si eu pe subiectul asta daca ma decid la dl. dr. Tutunaru [pup].

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by utocatalina

Clioid="red"> am citit nasterea Alexiei..id="red">superba si impresionanta poveste[^]..totusi auzind ce este in jur pe la spital mi s-a facut frica[ups], recunosc..mai am insa atita timp pina acolo, asa ca sper sa am si eu noroc si totul sa decurga fara probleme![ruga]Cafeluta dragutaid="size2">id="blue">[gravi][/url]"]Simburica mititicaid="size2">id="blue">[copil]13+Sa nu depunem armele si vom reusi!id="red">


id="quote">id="quote">si eu ti-l recomand din suflet pe dr. Tutunaru. Esecuri mai exista in lumea asta, dar cat bine a facut dansul. Nu vreau sa te descurajez dar intr-o nastere ca in orice altceva exista si riscuri. Eu am trecut pe la mai multi medici pana am ajuns la dr. Tutunaru si nu am sa regret asta niciodataOricum capul inainte si sarcina usoara ca mai ai 187 zile cf. calendarului pana la nastere. Nu mai e mult dar nici putinCrisitna si bebe Maria[copil]"Heaven is not a place, it is a feeling bebe Mariavarsta Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crstinaid="red"> mercic....eu sunt pacienta lui inca cu o luna inainte sa ramin...cred ca faptul ca am ramas i-o datorez si lui...eu merg la el aproape sapt...cred ca l-am terorizat deja..noroc ca are nervii tari[:D]..ca la cit sunt de nebuna![ups]

Pupici tie si Mariei![pup]

 

Cafeluta dragutaid="size2">id="blue">[gravi]

[/url]"]Simburica mititicaid="size2">id="blue">[copil]13+

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...