Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Hola lume,

 

No...sa va spun problema mea. Mi-am facut acu' cateva zile prima eco morfologica (cea de 14 saptamani) si mi-au iesit valori crescute in artera uterina dreapta (0.80-0.84). Evident ca Tutunaru mi-a prescris pregnyl pana in s. 20, cand voi face urmatoarea eco morfologica si voi vedea daca presiunea sangelui s-a mai stabilizat.

Eu mai facusem inca o tura de pregnyle, de vreo 6 saptamani si credeam ca am scapat. Dar, ti-ai gasit!

 

2 intrebari am la fetele care s-au confruntat cu problema valorilor crescute in arterele uterine si care au facut pregnyl in acest sens:

1. Dupa cura de pregnyl s-a stabilizat au ba presiunea sangelui?

2. Ce efect are practic acest pregnyl, fiindca n-am avut cand sa-l retin pe Tutunaru sa-mi explice mai pe intelesul meu. A tras dansul o explicatzie rapida unui rezident care era prin preajma (deci, implicit si mie) insa era atat de stiintzifica incat n-am priceput mare lucru, iar pe net, oricat am cautat, n-am gasit decat ca pregnylul este interzis in timpul sarcinii. Incurajator, nu?[bang]

 

Hai bafta la toata lumea!

Lordra[gravi]14+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lordra eu am facut pregnyl de la 20 saptamani timp de o luna si apoi am repetat numai doppler. Situatia s-a stabilizat si a fost ok pana la final. Cat despre efecte practice si eu cat am mai cautat raspunsul atunci...[alcool] l-am gasit ieri chiar din "gura" dr-lui T pe situl infertilitate.ro Iti dau cu copy/paste: "exista tratament profilactic: magne B6 si bioamrin plus. eventual pregnyl daca lucrurile o iau razna. magneziul este vasodilatator, biomarinul contine ulei de peste (grasimi omega 3 care protejeaza endoteliul vascular) si vit B12 cu acid folic ,care, impreuna cu vit B6, reprezinta caile de metabolizare ale homocisteinei (metabolit toxic ce predispune la aparitia leziunilor endoteliale atunci cane nivelele sale sunt crescute). "

Hahaha acum citesc iar si vad ca de fapt despre efectele pregnylului nici un cuvant. [alcool] Oricum, eu zic ca se merita sa-i pui intrebarea asta chiar pe site. Tocmai pentru ca acolo poate are mai multa vreme sa raspunda la intrebari.

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lordra, si eu am facut pe la 21 saptamani Pregnyl, timp de o luna, asta pentru ca aveam Ir-urile 0,70 -0,74 ceea ce dusese la un retard in crestere al bebelui.Dupa o luna, totul se normalizase, Ir-urile scazusera la 0,30-0,34, iar bebele recuperase retardul.Pregnylul nu a afectat absolut deloc sarcina, bebele a avut tot ce ii trebuie, a fost perfect sanatos...Iti spun asta, asa... ca sa te linistesti...

 

Despre Pregnyl stiu ca este gonadotropina corionica umana.Colocvial,gonadotropina aceasta se numeste hormonul sarcinii. Este exact hormonul care, pe langa estrogeni, progesteron si nu mai stiu ce alt hormon, este produs in cantitati destul de mari de femeia gravida. Toate testele de sarcina folosesc ca si indicator hormonul asta!

 

Uite ce am inteles eu, cand cautam disperata ca si tine motivele pentru care Tutunaru prescrie Pregnyl in sarcina:

 

-ca are ca efect declansarea ovulatiei, adica spargerea foliculului si eliberarea ovulului.

-ca odata ce corpul galben ciclic s-a transformat in corp galben gestant, acesta va asigura sub efectul gonadotropinei corionice umane, prin functia luteotrofica secretia de estrogeni si progesteron, necesari evolutiei sarcinii pana in saptamana a saptea de sarcina.In continuare, placenta, sub influenta aceleiasi gonadotropine corionice, este cea care va asigura aceasta activitate pana la sfarsitul sarcinii.Deci, este prescrisa in saptamani mari pentru corectarea unei placentatii defectuoase...

Apoi am mai inteles ca gonadotropina corionica umana are o actiune relaxanta la nivelul miometrului si a arterelor uterine, mentinand sarcina...

 

Nu stiu daca am fost foarte explicita, nici eu nu stiu daca am inteles bine ceea ce ce petrece cu gonadotropina asta...

 

Nicoleta [mamica] si [bb] Alexia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa iti spun ca eu cand l-am intrebat de ce in prospectul Prgnylului scrie ca acesta este interzis in sarcina, mi-a zis ca efectele benefice ale administarii Pregnylului in sarcina sunt relativ recente, iar Pregnylul este pe piata de nu stiu cat timp...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!

 

sunt si eu o mamica de noiembrie-decembrie, pacienta a dl dr.

la eco de 14 sapt facuta luni mi-au iesit Ir-urile maricele 0,7-0,74. si dl dr m-a trecut pe pregnyl, magne B6 si biomarin plus timp de o luna dupa care trebuie sa repet eco 3D sa vedem ce rezultate apar.

 

am fost foarte stresata zilele astea, nestiind ce sa fac: sa urmez tratamentul sau nu. am mai cerut o parere unui alt dr, care a fost cu totul alta decat a dr T. ma gandeam si la o a treia parere, dar pana la urma asta n-ar face decat sa ma deruteze mai mult, pentru ca probabil va fi dif de celalalte 2.

 

asa ca, citind si randurile voastre m-am linistit si am luat hot sa urmez tratamentul, sa am incredere in dr T si sa vedem ce se intampla.

 

multumesc mult Clio si Androix.

 

pupici

tweety [gravi] 14+ si bb Alexia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, ti-am urmat urmat sfatul si l-am intrebat pe Tutunaru, insa nu pe site-ul infertilitate, ci pe email, ca noi asha comunicam. Acu' nu-mi ramane decat sa astept raspunsul de la dansul.

 

Clio, multzam tare mult pentru explicatzii. M-am mai linistit[pup]. Fetita mea era bine normal dezvoltata pt. varsta ei (la varsta de 14 saptamani de la UM, ea arata ca una de 14s. si 5 zile, deci e bine, zic eu). Acuma, dat fiind ca eu am mai facut o tura de pregnyl de 12 injectii, pana in s. 12, ma intreb daca nu cumva chiar pregnylul a ajutat-o sa creasca normal, dat fiind ca valorile IR ale artererelor mele uterine erau marite de-a binelea. (am mai spus: 0.80-0.84).

Oricum nu m-am indoit nici o clipa de faptul ca e cel mai bine sa-mi fac iar acest pregnyl, insa voiam si eu sa inteleg mecanismul mai bine. Partea nasoala e ca nu se mai elibereaza nici gratuit, nici compensat in farmacii, deci trebuie sa-l iau cu banii jos.

Asta este! Banii oricum se duc.

 

Hai va pup si inca o data, multzam de informatii.

Lordra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da... e chiar f scump.

am facut si eu pregnyl din sapt 16 (aveam peste 0.70). de curand (in sapt 23) mi-au scazut cam la 0.60, iar dl dr tutunaru m-a izbavit de injectii. imi ciuruisem fundu' de tot...

raman la magne b6 si biomarin.

valorile tot sunt crescute, dar arterele mele dau semne de imblanzire.

 

am incredere in ce-mi zice doctorul si, poate si din comoditate, nu ma chinuiesc prea mult sa caut dezlegarile la enigme... de aia a facut el atatia ani de medicina...

 

si nu-mi zic toti sa nu ma stresez? [hot]

 

succes tuturor folositoarelor de pregnyl si multa sanatate!

 

cristina 23+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...