Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

Madauid="red"> sincere felicitari..bravo pentru fetita..si eu vreau..Azi ma programez la Iosup..Fetelor vroiam sa va zic ca marti am avut o singerare si m-am speriat foarte tare. La 6 am il sunam pe T si la 7 ma chema la spital...Am ajuns mia mult moarta decit vie..In schimb bb era bine, cu degetul in gurita, iar singerarea incetase..Mi-a zis ca probabil a fost de la inserarea placentei si mi-a dat preventiv sa fac 6 fiole de pregnyl de 5000 ui. la 4 zile. Intrebare: daca la Iosup ma duc la 14 sapt, cum ramine cu triplu test, il mai fac sau nu..pentru ca ultima fiola de pregnyl as face-o cu 1 sapt. inainte sa merg la Iosup. La 14 sapt. nu e tirziu sa se masoare pliul nucal? Voua vi l-a masurat T sau Iosup si la cite saptamini? Mericic si sracina usoara si bebei sanatosi!

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta draguta

[gravi]10+

[/url]"]Simburica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cata, e OK sa-ti masoare pliul in 14+! Triplul test se face cel mai bine intre 14-16, dupa cate stiu. Asa ca poti sa-ti faci si triplul pe la 16+ la distanta de pregnyl iar in ziua aia faci o eco scurta numai pt. varsta sarcinii, de-aia e importanta eco in aceeasi zi cu triplu. Deci nu pt pliu, pt varsta, ca sa-ti calculeze exact riscul.

 

PS. Tot la 10+ am avut si eu o sangerare mica, cica tot de la implantare.

Sarcina usoara!

 

Antonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonnia, Lodra si restul fetelorid="red"> am vorbit vineri cu T..din cauza pregnylului triplu test nu-l voi mai face...cit priveste masurarea pliului nucal mi-a zis ca o va face Iosup la 14 sapt. si 2 zile, pentru ca am reusit sa ma programez exact pe 25 iulie, cind vroiam[;)]...nu a mai aparut nici o singerare...continui cu pregnylul, ieri am facut a2-a injectie...va pup si sarcina usoara!

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta draguta

[gravi]10+

[/url]"]Simburica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, MagneB6 in cantitatea asta ( 4/zi) poate face rau lui BB in vreun fel? Mie miercuri cand am fost la control T mi-a zis sa continui cu Biomarinul si cu MagneB6 4/zi chiar daca i-am spus ca nu am mai avut probleme cu tensiunea. Stiu ca singurul sfat competent este al lui, dar astept si parerile voastre. Eu sunt mai panicoasa din fire si vreau sa fiu cu sufletul impacat. Pupici

 

Madau[gravi] si [fetita] 16+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu Magne B6: eu am luat 6 pe zi, jumatate de sarcina, fara probleme. Ba chiar la 7 luni , repetand analizele, inca aveam lipsa de magneziu...

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gio id="red">si nu-ti dadea contractii uterine? Mie medicul de familie, nu T mi-a zis azi ca da contractii uterine si poate de aia am singerat....nu stiu ce sa mai fac..sa iau 3 sau 4 Magne B6? Mie imi venea sa iau 2! Si inca o chestie la urocultura fetelorid="red"> mi-a iesit prezent enterobacter...am inteles ca asta trebuie musai tratat ca daca nu da probleme de rinichi la bb. L-am sunat pe T si mi-a zis sa iau Augmentin 3 zile, doza de 1 capsula la 6 ore, dar eu sunt abia in sapt. 11 de sarcina si mi-e frica sa iau. Vreau sa stiu daca vreuna din voi a-ti luat in lunile mici de sarcina vreun antibiotic sau daca a-ti avut infectii urinare si cum le-ati tratat!

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta draguta

[gravi]11+

[/url]"]Simburica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, eu luam Magne B6 pt ca deficitul de magneziu imi dadea contractii, deci chiar pt asta le luam. Nu sunt probleme cu el.

 

VA pup si sanatate!!!!

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, eu am luat Magne B6 (4/zi) pe tot parcursul sarcinii si nu a fost absolut nici o problema!

In privinta antibioticelor, ehe cred ca sunt campioana!

In primele saptamani de sarcina am luat Amoxicilina din cauza unei raceli foarte puternice, apoi pe la aprox. 20 saptamani am facut o rinofaringita nasoala rau...am facut febra si desi T mi-a spus sa iau antibiotic, nu am luat...m-am tratat cu tot felul de leacuri babesti.Pe moment a fost ok, insa dupa cateva zile iarasi am facut febra. Cand l-am sunat si i-am zis ca inca nu am luat antibiotic, mai ca nu m-a facut nebuna! Este mult mai simplu sa tratezi infectia decat sa o lasi sa isi faca de cap in organismul tau! Si povestea cu antibioticele nu se termina aici!In ultimele saptamani mi s-a complicat o sinuzita nenorocita pe care nu am tratat-o cand era cazul, asa ca am bagat iarasi antibiotic...Numai de infectia urinara am scapat, in rest...le-am adunat pe toate!Si acum happy-end-ul:am nascut un bb perfect sanatos, complet din toate punctele de vedere care a primit la nastere SA 9/10

 

Pupici,

Nicoleta [mamica]si [copil]Alexia(DN 21 aprilie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...