Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 6 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Androix,dr.Tutunaru stiu ca-i la cabinet,luni,miercuri si vineri.Nu stiu de garda cand il gasesti la spital,insa oricum bafta.Cel mai bine poti merge pana acolo si vezi il intrebi..sau ii dai un telefon..

Pupici si bafta multa.

 

 

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leditia si eu sunt la fel de incantata ca si tine de dr. T. Am ajuns in sfarsit nu numai la un dr. foarte bun ci la un OM extraordinar. Nu am cuvinte sa-l descriu si sa-mi exprim multumirea... Chiar daca la mine "tabloul" conturat pana acum nu este unul prea frumos sunt multumita ca am gasit dr. care i-mi va spune in max. trei luni daca voi putea sau nu sa am copii natural sau va trebuii sa fac FIV.

Fetelor care intrebau cand e de garda dr.T pot sa va spun doarca azi dimineata era la Elias...

 

Lala

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si noi sansa si onoarea sa il intalnim pe domnul Tutunaru.Pe vremea aceea era la Municipal(Spitalul Universitar).Ce sa va spun,a fost pentru noi(pentru mine si sotul meu) ca un frate mai mare.A avut atata rabdare cu noi,ne raspundea la toate intrebarile pe care i le puneam la telefon,a stat cu noi pe un hol de spital toata noaptea de dinaintea nasterii,incurajandu-ne,povestindu-ne cate si mai cate,glumind...Noi eram niste copii de 22 ani,studenti amarati,locuiam intr-un camin militar,iar dumnealui s-a ocupat de noi cu atata daruire si fara vreun interes financiar...Abia abia am putut si noi sa ii ducem o mica atentie dupa,si abia a acceptat-o.Nici o atentie din lume nu e suficient de mare pentru astfel de oameni.

Am ramas placut surprinsa cand am vazut ce fan club are aici domnul doctor!Asta inseamna ca este nu doar un bun profesionist,ci si un om minunat de il iubeste atata lume.

Noi ii multumim si acum pentru tot ce a facut pentru noi si il purtam inca in suflet ca pe un frate mai mare care ne-a fost alaturi si ne-a sprijinit.

Sa ne traiti,domnule Tutunaru si Dumnezeu sa va dea sanatate si putere...Pentru ca mai aveti multe minuni de adus pe lume.[pup]

Va doresc numai bine la toate!Si bebelusi frumosi si sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu m-am gandit multa vreme daca sa scriu si eu sau nu la acest topic, nu de alta dar eu sunt una si voi sunteti... toate [:)]

Va scriu insa pentru ca cred in dreptul fiecaruia la o opinie proprie.

 

Am sa va scriu pe scurt, n-are sens sa ma intind.

Eu am ajuns la dr Tutunaru in nov anul trecut, tot datorita acestui forum. Prima impresie: super! Si pe toata durata sarcinii am fost foarte multumita de el, singurul lucru care sa zicem ma mai nemultumea era timpul din ce in ce mai mare de asteptare la spital ca sa intru la el, din cauza nr crescut de paciente. Logic, avand in vedere ca o gramada dintre noi ne-am dus la el mai ales datorita acestui forum.

Am nascut pe 14 aprilie, nastere normala, cu el.

 

De ce i-am dat bile negre la nastere: stia ca fetita e mare, dar nu si-a pus nici un moment problema unei ultime ecografii, nici macar a unei cezariene, si in final m-am trezit ca am nascut o fetita de 3950 g natural. Si FARA EPIDURALA!! Am crezut ca ma rup toata. Din momentul in care mi s-a rupt apa am avut niste dureri de innebuneam, imi venea sa musc patul! Ma rugam de el, il imploram sa imi faca anestezie, sa-mi faca cezariana, sa-mi faca ceva, dar nu a vrut. Imi zicea ca e prea devreme (ma verificase cu o jumatate de ora inainte de a mi se rupe apa si aveam dilatatie 2) si ca sa mai stau, "ce-i aia te doare de mori?".

Imi pusesera aparatul ala de monitorizat incontinuu, desi eu vroiam sa ma ridic din pat sa ma plimb, ca nu mai puteam sa stau in pat de durere.

Ca sa scap de pat i-am zis moasei (dupa vreo ora jumatate in care imi venea sa strang pe toata lumea de gat) ca trebuie sa ma duc la baie. Am stat vreo 10 min acolo, dupa care am iesit aproape tarandu-ma, si dr Tutunaru se indura in sfarsit sa ma verifice. Ma sui cu chiu cu vai pe masa, cu moasa, asistenta, infirmiera si medicul rezident in jurul meu, si il aud: "Are dilatatie aproape completa!"

In momentul ala credeti-ma ca imi venea sa ma infig cu mainile in gatul lui! Mi-am dat seama ca se dusese epidurala pentru care imploram de o ora jumatate!

Medicul anestezist chemat in mare graba a incercat sa ma puna cu spatele, sa-mi faca ceva, dar deja aveam contractii de nastere.

Nu va mai spun ca dupa ce am stat nitel in pat, in sala de travaliu, m-au dus apoi repede pe masa de nasteri, dr T a strigat la asistenta dupa manusi (nu le mai nimereau de graba), am simtit cand mi-au facut epiziotomia, si apoi de cusut m-au cusut practic pe viu. Nu m-a cusut el, ci rezidenta lui, Dana L, care cred ca n-a asteptat sa-si faca efectul anestezicul, ca simteam totul. De-abia spre sfarsit a inceput xilina sa lucreze, si nu m-a mai chinuit. In schimb, in a treia zi am facut o infectie la epiziotomie, din cauza careia n-am putut sa merg, sa ma asez, sa ma ridic, 3 zile n-am ras, n-am cascat, n-am stranutat, n-am tusit (racita fiind).

Mi-au zis apoi ca a fost o reactie la catgut (doar n-o sa recunoasca cineva ca a facut vreo boacana). Asa o fi, cert e ca eu de-abia puteam sa-mi tin fetita in brate, nu avea cine sa ma ajute sa o hranesc, sa o spal, sa o imbrac, 3 zile cat am fost internata cu ea la Gr Alexandrescu, pentru ca in Mat Elias nu au aspirat-o bine.

Si inca ceva: i-a rupt clavicula la nastere. E adevarat, oasele nou-nascutilor se refac foarte usor, si e cea mai frecventa fractura la nou-nascuti. Dar au urmat 14 zile de imobilizare, teama sa nu se prinda in locul sudarii vreun filet nervos, si acum ea inca nu apuca la fel de bine ca si cu cealalta mana, cu manuta unde a avut fractura.

O stimulez cat pot sa apuce cu manuta respectiva, mai ales ca e si mana dreapta.

Una peste alta, am nascut fara epidurala (culmea e ca de-asta m-am dus sa nasc in ziua respectiva, era de garda si mi-a zis "nu vii sa nasti azi? am anestezist, sunt de garda si pot sa te urmaresc", ca eu n-aveam nici un fel de contractii, fetita mea inca ar fi stat) un copil de 3950 g, eu avand 1,6 m.

 

Acum suntem bine, dar mi-a ramas un gust nitel amar.

N-am ce sa-i reprosez pe parcursul sarcinii, chiar cand fetita misca mai putin in saptamana 38 a fost super, m-a chemat la spital si m-a luat pe sus la ecografie, sa vada daca bebe e bine.

Sincer, il apreciez ca medic, m-a ajutat cu sfaturi bune pe parcursul sarcinii si mi-a ridicat moralul, poate la urmatoarea sarcina o sa-i cer parerea daca o sa am nevoie de un sfat, dar nu mai nasc cu el.

 

Nu dau cu rosii in nimeni, probabil sunt singura nitel dezamagita, dar ma gandeam ca e bine sa stie si viitoarele mamici, cel putin sa fie mai hotarate cand sa ceara epidurala.[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...