Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de mai 2003 (33)


Recommended Posts

Intai si intai multumim de aprecieri.

Apoi, DanaMario dupa cum se vede aia e sapca de "tovaras" adevarat, deci din Ro:)

Sa stii ca a fost unul din putinele lucruri pe care le-a acceptat din prima, caci il am tare pretentios la haine, fotomodelul lui mama:))

Pozele, mare parte, cele imbracate mai gros sunt din tara, ca de m-am dus in mai sa prind cald:)))

Nu am dezbatut prea mult despre cum a fost in tara, caci am fost si eu surprinsa sa ma gasesc nitel dezamagita. Dupa 5 ani, mi s-a parut mai stramt, aglomerat. Apoi am mai avut si nelipsitele experiente nefaste cu angajatii de pe acolo. Poate ca am devenit eu prea sclifosita. Apoi, baiatul a fost mai mult bolnav, ehe, au trecut toate.

Mi-as fi dorit sa ajung la mare, poate mi-ar fi placut mai mult, dar n-am avut noroc de vreme.

Va multumesc pentru ideile de povesti. Eu am si eu o adresa pe net, gasita candva pe acest site, dar sunt tot gen radiofonic, si nu prea ma incanta.

Avem si noi magazin ro, o sa incerc si acolo. Mii de multumiri inca o data.

La baiatul meu nu ii e frica de nimic. De ziua Ca, am fost si l-am dat in masinute si avioane, a fost tare incantat si preocupat de cum functioneaza.

De apa nici atat nu ii e frica, se baga cu fata in apa:)

Vorbeste si el din ce in ce mai mult, si nu cred ca o sa fie nici o chestie ca are limbuta mai prinsa.

In multe din ceea ce povesteste Parpa, il regasesc si pe al meu. Chiar ieri m-am enervat cu nisipul. Cand sa-l laud ca nu mai il baga in gura, mi-a aratat el.

De un singur lucru nu pot sa ma laud, ca e ascultator. Vorbesti cu peretii, desi daca face prostii si ii spun ca il duc la el in camera, incepe sa planga si sa zica nu. Pare ca stie de frica, dar pentru cateva secunde, ca apoi tot prostii face.

Noi cu olita nici vorba, nici macar nu vrea sa dea pampers-ul jos. Daca il tin far nu face kk deloc, si ma risc sa-l constip.

Al meu nu plange dupa noi. Nu are nici o taina cu bunica, mai degraba o striga pe ea dimineata si in we.

 

Va pupam si numai bine

 

P.S. Am uitat sa intreb, DanaMario si Parpalak, voi vorbiti cu ei in engleza? Ca eu nu vorbesc deloc cu el in eng, ca ma gandesc ca o sa fie greu sa il tin cu rom, dar cand merge la joaca se uita ca la masini straine la cei care vorbesc cu el. Acu nu stiu daca asa ar fi el mereu sau doar din cauza ca nu intelege nik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Daiopri, din cite zic fetele, eu ma asteptam sa fie iunie-iulie, la cit de frig a fost citeva zile pe-acolo, nu mai.. Mai, cu engleza, ii vorbesc la gradi, in principal hi si bye. Dar acasa mi-a facut bucata. L-am intrebat de 5 ori daca vrea un biscuite si era pironit in televizor (era o chestie palpitanta - dinozaurul ala mov mi se pare). Dar cind l-am intrebat in engleza, imediat si-a luat ochii de la televizor si mi-a inhatat biscuitele din mina.. Si iarasi ma oftica faptul ca eu ii zic merci de foarte multa vreme, dar dupa doua saptamini de gradi mi-a venit cu thank-you acasa.. Deja la time-out nici nu ma mai chinui sa-i fac traducere... Acuma incerc cu tidy-up, bilingv. Dar fiind o activitate pentru care n-are nici un fel de tragere de inima, nici nu ma astept sa am mari succese, indiferent pe care limba. In schimb, de priceput, pricepe foarte bine romaneste. Ieri l-a apucat pe tati sa-i plinga de mila copilului, ca-i dau salata de ton (se terminasera micii) si desi e o mincare pe care a mincat-o intotdeauna cu placere, m-am trezit ca nu mai vrea sa manince.. Pina la urma a mincat tati jumate din portia lui ca sa-i arate ca-i bun si ca doar glumea.. Si tot numai bagat in gura bucatura cu bucatura de subsemnata a mincat si el ceva, desi era rupt de foame... I-am facut un instructaj lui tati dupa aia..

Din weekendul asta a inceput si Paul, in sfirsit, sa foloseasca "da" si "nu" pe post de semnale sonore cu parintii [:)] sper sa-l tina.. Ca-n rest se folosea doar de limbaj corporal.. :) Cind i-a dat tati time-out a fost in continuarea unui time-out dat de mami, si desi a auzit foarte bine "amenintarea" se pare ca balanta a inclinat totusi in favoarea poznei.. In fond, sta si el intr-un loc, ce mare lucru?..

Dar ce ma enerveaza cel mai tare e ca pe-aici se vorbeste limba "americana" si "do you want a cookie?" se aude "do you wanna cookie?" care se va auzi la fel urmat de un verb, wanna inlocuind atit "want a" cit si "want to".. asa ca ma astept de pe-acuma la probleme gramaticale din pricina de pronuntie neclara.. Chiar si-asa l-am auzit de vreo citeva ori ca zice un soi de thathi in loc de tati..

Deci da, mari framintari cu limba... Cind imi mai zice aia de la gradi ca a prins ceva, ii mai zic si eu p-acasa (sa nu creada ca maica-sa e mai fraiera decit aia de la gradi) [:)] dupa care ii repet in romana.

Apropos de plins dupa mine cind il las la gradi - din aprilie de cind il duc, mi-a facut placerea sa se smiorcaie de vreo doua ori, da' aia de la gradi mi-a zis ca i-a trecut imediat.. Mi s-a smiorcait serios insa, cind il luam de-acolo.. Mai rar de cind am deschis piscina.. Si in fond nici in casa la racoare nu-i asa de rau de cind e canicula asta..

alycia, io am mai zis ce papam... in weekendul asta, de exemplu, am papat mici la prinz si seara (si afurisita aia de salata de ton odata). Si muuult mustar pe post de legume. Diminetile erau cereale, dar de vreo doua saptamini le-a declarat razboi si cu greu reusesc sa-i bag doua molecule de ce-o fi in gura. In afara de ou fiert moale, pe ala il maninca singur fara probleme (cu piine si brinza telemea, amestecat, maxim doua pe saptamina). Azi, dupa multe insistente, a mincat un iaurt. Serile la noi sint cu legume, ca la gradi nu le da deloc, de obicei pasate, ca altfel nu le maninca, cu un pic de carnita si dupa vreun ceas-doua un iaurt mic cu fructe. Pe post de gustarica am incercat kiwi pe batz, la congelator (ca si-asa la gradi le da apa de-aia indulcita si inghetata), dar n-am avut nici un fel de succes. Si nu pot sa zic ca-i din cauza ca-i acru, ca de cite ori ii fac salata de ton, maninca cel putin jumate de lamiie. Si tot week-end-ul asta mi-a strimbat din nas si la piersici, caise si pepene galben. Cred ca pina la urma o sa stau sa astept sa i se faca foame si cu asta basta..

Aalina, pupicei la voinicul mic in chilotei! E baiat mare de-acum!!!

 

Sanatate la bebei si mamici.

http://community.webshots.com/user/parpalak

http://home911.servebeer.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri acu imi doream io sapca aia dar nu o sa ma duc pina-n tara dupa ea :}

 

Noi cu engleza tot asa eu vorbesc cu el doar la gradi acasa numai in romana , tati mai vorbeste cu el in engleza.

El pricepe parca numai romana eu imi tot pun intrebarea cum se descurca el la gradi in engleza toata ziua nu stiu.

La joaca nu prea da semne ca intelege ce-i spun ceilalti copii dar mereu gaseste el o cale de comunicare si a inceput sa-si gaseasca mereu cite un partener la joaca ceea ce ma bucura enorm ca era cam salbatic.

 

De vorbit tot mai nimic in afara de mama, tata, papa, da si dade (adica Dana) numai pe limba lui.

A si mie nu vrea sa-mi zica mama deloc decit cind plinge ca vrea ceva

altfel numai Dade striga toata ziua.

 

Dar Daiopri cind era mama aici ii facusem o lista cu vreo 20 cuvinte in engleza si mai le folosea ca eu imi faceam probleme ca nu o sa stie engleza daca sta numai cu mama si parca ar trebui sa inteleaga macar cind iesim la joaca sa intelega ce vor de la el.

 

 

Noi la capitolul plins dupa mine plinge rau de tot mai ales cind il duc la gradi e jale dimineata

 

Va pupici

Dana si Joshua

http://community.webshots.com/user/dana_josh

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor...

 

Noi tot cu bona..cu care se intelege f bine.Oricum...de la 1 sept...la camin cu el...mai ales ca face pipi la olita.Mai nou vrea sa pape numai singur.Tzine lingura f bine in mana..la fel si furculita.

In pricipiu..Stefan papa f bine.

-dimi:banana cu biscuite sau iaurt danone

-pranz:ciorbita sau piureu facut din cartof,morcov,si piept de pui

-la ora 17:mamaliguta cu branza si smantana sau orice altceva...gogosi de casa,cozonacel..iaurt....

-la culcare si dimineata la ora 6 cate un biberon cu lapte cu cereale Hero baby..orice cu miere

 

Insa intre timp mai baga covrigi,biscuiti,fructe,prajiturele..orice e prin casa

 

La mare sa vedem cand o-m pleca....poate la sf lui august..numai sa fie vreme frumoasaid="Comic Sans MS">id="blue">

 

Cid="red">oid="green">rid="orange">iid="blue">nid="orange">nid="green">aid="red">id="Comic Sans MS">id="size4">

 

poze cu familionu'

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi mancam asa:

Dimineata cana de lapte si branza de vaci cu fructe. Sau cand suntem cu el acasa ii dau ce mancam noi la micul dejun.

La pranz supa de legume. Piure, omleta, paste sau ce mai avem noi la felul 2. Legumele le mananca in functie de stare si de chef.

La 16 iaurt. Si daca nu a avut carnita la pranz mananca peste, ficatel, creier, carne de pui. Cand mergem la tara ii mai iau cremvusti sau rulada de pui dar in general evit.

Seara unt pe paine , gem si nelipsitul castron cu lapte si cereale.

El mai mananca cu placere mai nou rosii, dovlecei pane, chiftelute din carne de vita. Alte legume proaspete nu vrea. Refuza si ciresele si capsunile asa ca i le-am dat doar in piure de fructe. I-a mai placut sa bage masline, vinete, icre sau ciuperci. Ii mai dau cascaval. Stiksurile sunt si la el tare dorite si stafidele.

Dulciuri nu primeste decat daca fac ceva tort de fructe, clatite, placinta sau gogosi.

Va pup

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi papam asa:

-dimineata sandvis cu unt si parizer de pui sau omleta dintr-un ou cu sana

-pranz zama din oala sau piure de cartofi cu carne sau ficat de pui

-seara pe la 7,30 fructe cu danone si biscutiti sau crenvusti de pui cu paine

-la culcare o cana de lapte

In prezent are 14,5 kg si la lungime zau ca nu stiu dar e destul de lungut.Ar trebui sa mai incerc mamaliguta cu smantana si branza de vaci ca nu am mai incercat-o demult.Va pupam si distractie placuta la picii de mai ...mai groapa de nisip ma termina, tot acolo s-ar juca are nisip si in pampers...DEZASTRU!!! Mai ales ca avem parcul cu topogan si leagane si groapa de nisip chiar in fata blocului.

 

Alycia si cei doi flacaiasi!id="Script MT Bold">id="size4">id="purple">

daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:

http://community.webshots.com/user/penciu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da....si Stefan papa cu placere dovlecei pane,mai nou pulpa de pui cu usturoi..rosii cu cas de oaie,kaizer(f preferat)

 

Pisi..sa-i triasca baietelul si multa rabader in ingrijirea minunilor!

 

Cid="red">oid="green">rid="orange">iid="blue">nid="orange">nid="green">aid="red">id="Comic Sans MS">id="size4">

 

poze cu familionu'

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Pisi,sa-ti traiasca baietelul si sa va bucurati din plin de el!

Noi ne-am intors de la mare dupa o vacanta foarte frumoasa,cu mult soare,balaceala si distractie.Anca s-a simtit foarte bine si este atat de bronzata incat un baietel i-a zis pe plaja :Milka.L-am intrebat de ce o striga asa si mi-a raspuns:"Pai nu vedeti ca este neagra ca o ciocolata?"In hotelul nostru era o adevarata cresa,cu multi copilasi apropiati de varsta Ancai,cu care s-a jucat non stop.Cum vedea un baietel,trecea la atac.Il lua dupa gat ,se apropia incet,incet de el,dupa care il pupa.Ne-am intalnit de cateva ori si cu Francesca si Luminita.Fetele s-au inteles bine,s-au jucat frumos iar noi,cei mari,ne-am bucurat ca am reusit sa ne cunoastem.

Apropo de mancare,chiar daca Anca este slabuta ,va poate confirma si Luminita ca mananca destul de bine.Dimineata bea un biberon de lapte si manaca o feliuta de mezel sau de branzet.La pranz manaca doar un fel de mancare(ficatei,pui,chiftele cu pilaf,cartofi...) si ceva dulciuri(napolitane,pernite umplute...).Dupa amiaza ia o gustare(iaurt,banana...) si mai ciuguleste cate ceva si din farfuria mea cand vin de la serviciu.Pe la 19 bea jumatate de biberon si seara inca un biberon de lapte.Pe parcursul zilei mai roade cativa covrigei,paine...

Este insa un copil atat de dinamic,care nu sta nici macar atunci cand doarme,incat isi pastreaza silueta.

 

Va pup,voi reveni cu vesti si daca vreti, uitati-va la cateva poze de la mare(Vraja marii).

 

http://community.webshots.com/user/danancamm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...