Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (56)


Recommended Posts

ce liniste este in WE pe aici

 

Noi am fost astazi afara printre doua reprize de ploaie, a fost ploaie cu vijelie. Andrei nu doarme la ora asta, arunca cu diverse jucarii prin casa[bang]

 

eu sunt racita, ma doare capul de mor si nu am chef de nimic

 

va pup si numai bine

 

Nicoleta si Aid="blue">nid="red">did="green">rid="maroon">eid="purple">iid="blue"> Catalinid="blue">(17.09.2003)

 

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Ma bag si io aici la voi, poate ma vede[:D] Cristinamh... mey, mai da si tu un semn la noi mey

 

of of am citit aici la mamicile voastre ce patanii ai avut[bang], naspa... si cu spitalul, si cu mamica...

 

Cand mai vii spre Elias, da si tu un mesaj... poate ne vedem[bicla]

 

Pupacim la Andrei, maestru in pishu la olita[bis]

 

Gabriela si Mariuca

 

POZE CU MARIUCA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna!

 

Hehe, stiti ca stim sa numaram : "umu", "doua", "tei" ? (ultima noutate)

 

Sisi, bine ai revenim. Pupici, ma bucur ca sunteti bine! Unde mergeti in Turcia??

 

Iuliana : nostima faza cu Emma si cum "ham, ham tziti" [:-)))], numai asta mi-a venit azi-noapte in minte de cate ori s-a trezit Horia si a cautat suzeta ; de cateva zile am zis ca lasam si noi suzi deoparte, de altfel el nu e dependent de suzeta, dar azi-noapte, culmea, o cauta prin patut: "ata, ata" (alta, alta, de obicei avea vreo 2 la indemana, si dintr-un foc niciuna [:)]). Cred ca pana la urma o sa i-o dam si noi lui "ham, ham" (si la modul practic vorbind, la mine chiar nu e greu sa o arunc la caine in cotet [:)], asa ca sper sa fiu convingatoare).

 

Eu una nu stiu ce sa mai ma fac cu masa de dimineata, nu prea vrea nimic sa manance, mananca mai mult tot o amestecatura de bebelus, mar ras cu portocala, branzica si biscuiti. Chiar as vrea sa-i mai dau si altceva, dar nu prea am succes. Lapte nu bea, aia nu vrea, si asa mai departe....Voi cum va descurcati ? Eu stiu de copii care la micul dejun mananca aproape ca un adult, adica crenvusti, paine, un ou, unt gem...oare cand o veni si la mine ziua aia?

 

Tocmai acum am aflat de intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului, care va fi pe 1 iulie...asta imi da un impuls mai mare la cura de slabire pe care am inceput-o. As vrea sa dau vreo 4 kg jos intr-o luna, nu e imposibil...sper sa si reusesc.

 

Pupici!

 

 

 

 

Tigresa si tigrisorul Horia

http://horia.photoart.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tigresa, eu ma bucur ca deocamdata am "scapat" de tzitzi, dar om vedea cind vine Diana acasa. Emma la micul dejun maninca asta: ori o felie de piine cu unt si gem si apoi laptic cit mai incape, ori lapte cu cereale si apoi fructe (in general capsuni, ca ii plac tare mult), pancake cu sos de fructe. Eu cremvusti, carnita si ou ii dau la masa de prinz cu ceva fructe sau legume si un iaurt si biscuiti, pe la 6 maninca vegetale (carne nu mai vrea spurcaciunea ca nu se omoara) cu piinica si cream cheese si cascaval sau ce imi mai vine in creier si din nou biscuiti, seara laptic cu cereal bars sau diferim. Citeodata imi vine sa ma iau de cap ca nu mai am idei ce sa ii dau ca e tare mofturoasa. Ce am obs. ca ii place sint legumele congelate pe care le dezghet il ulei pe foc, pun un pic de sare si Emma le maninca cu placere, sau le fac un sosulet. Ii place tare mult fasolea verde, morcoveii (in special baby carrot) si...cartofii prajiti cu cascaval ras deasupra[bang]. Daca e sa mincam burger e f. incintata si nu zice nimic. Ii place sa isi inmoaie vegetalele, cremvustii in mustar sau katchup si am mai scapat de hranit ca le maninca singura cu furculita. Apropos de slabit, vezi ca regimurile astea drastice si rapide nu dau slaninuta jos, ci apa din organism, asa ca ai grija cu hidratarea. La un regim normal si care te face sa slabesti "destept" dai jos maxim 1 kg pe luna.

 

Ieri am montat patutul Dianei, am pus asternut, mobile-ul si...Doamneeee, ce sarituri mai tragea Emma acolo si ce scandal...ca ea vroia nani in patul ala. Tragea de mobile si smulgea animalutele din el:). Azi o sa montam si ventilatorul si apoi fac o poza sa va trimit sa vedeti cum a iesit. In sfirsit, sintem si noi gata...vorba vine. Ieri am fost si i-am luat toddler bed, sa incercam si cu asta. Vine in 7-10 zile. A fost chinul chinului sa mergem ieri cu ea la cumparaturi. Cred ca l-a muscat de mina pe ta-su, saracu', de vreo 10 ori. Azi mergem sa cumparam un carut dublu...scaunul din fata e pentru copilas mai mare, iar cel din spate pentru bebelus. Am ajuns la concluzia asta cind am vazut ca acum vrea in carutul mare, plus ca eu oricum nu o sa ma pot descurca cu Emma fugind pe strada si cu un carut in mina, ca atasamentul ala de care vorbeam eu e bun dar numai cind bebelusul din carut poate sa stea in fundulet, deci cu spatarul ridicat, deci in nici un caz nu poate veni vorba sa pun scaunul de masina in carut sau pe Diana direct culcata. Dezavantajul e ca e cam maricel, insa ne-om descurca noi.

 

Hei, Danateu, zi-ne cum a fost la mare si cum s-a comportat Raducu. Pe Emma, cind o pun in broasca testoasa cu nisip, tot timpul cind o schimba gasesc numai nisip la pasarica:). Vreau si eu la mareeeeeee[q].

 

Aaaa, sa va mai zic care a fost primul cuvint al Emmei cind s-a trezit ieri dimineata "peidou" (plastilina). Ce e si in creierasul ei[:D].

 

De doua zile tot elimin dopul gelatinos (ieri cred ca a fost ultima bucatica), dar de data asta nu m-am mai bagat in sperieti (ca la Emma) ca stiu ca poate dura si 3 saptamini pina poti sa intri in labor cu dopul gelatinos eliminat, iar eu mai am 9 zile. Frate, numar zilele astea in fiecare zi:)).

 

poze 1,poze 2,poze 3,poze 4

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad cum pe zi ce trece strengarii devin ori mai obraznici ori mai atasati de ceva (parinti asu lucruri).

Fii-mea ramane o rebela. Ieri am fost pe faleza, la Dunare si voia don'soara sa o zbugheasca in apa. Intr-o fractiune de secunda am agatzat-o. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca acel moment inspirat nu ar fi venit. Bineinteles ca nu s-a potolit si a dat un mic concert... Dar deja ne-am obishnuit.

Pe drum spre casa (noi depindem de mijloc de transport in comun) la fiecare statie striga din toate puterile: "GATAAAA!!" si identifica toate semafoarele de pe marginea strazii: "Un tzemapon!!!" Saracii oameni care mergeau cu noi, unora le mustacea un zambet in coltul gurii, altii se intorceau contrariati...

Totul a culminat cand am trecut pe langa McDonalds, cand Andra intreaba "Tzi-i acolo???" Eu ii explic copilului, la care a inceput sa tipe: "Mai, Donald!!!!" Pai ea asa intelesese. Lumea a inceput sa rada in hohote si care mai de care ne incuraja sa o filmam. initial voiam sa intram sub bancheta dar ne-am revenit cand am primit atatea cuvinte de lauda...

Urmatoarea noastra problema este olitza!!! Mai, am ajuns in stadiu de "cainele lui Pavlov". De ce spun asta?? Sambata cand a venit la mine era ora 8. Am mai tinut-o intr-o foiala si-o indragosteala pana pe la 9. Eram convinsa ca fata mea a prestat deja in scutecel asa ca eu l-am rupt frumos din laterale, si surprise!!! Era uscat. L-am rupt aiurea. Am pus-o pe olitza si-a umplut-o pe jumate. Plus partea puturoasa... Iar peste zi, o scot afara fara pampers si se tine mititica pana ajungem la olitza... Nu spune nimic, dar nici nu-i mai da drumul (decat daca ardeeeee!!!)

 

Asa ca aseara am culcat-o fara pampers, am pus-o pe la 4 jumate pe olitza, dormind, i-am soptiot la ureche sa faca pipiloiu, l-a prestat fata cu jet, pus la nani! Dimineata era uscata. Deja visez la economii la banii pe pampers.

 

Sper sa nu ma laud iar de-aiurea si peste vreo saptamana sa ne intoarcem de unde am plecat...

 

Va [pup]

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana eu am eliminat dopul in saptamana dinaintea nasterii.

Sa stii ca ma gandesc mult la tine [flo].

 

Dulcica Emma cu primul ei gand la plastilina [:D].

Primul gand al Oanei la trezire este UTZA-UTZA [:D].

 

Stiu bine ce vor copiii astia ai nostri!

------------------------

Sisi [bis] bine ai revenit !

Pupici Petrei - dovlecica [pup].

------------------------

A inceput si pe mine sa ma bata gandul de a o duce pe Oana la cresa din toamna.

Tata a devenit foarte nervos, o fi oboseala.

Problema e ca si noi suntem obositi si au inceput sa apara frecushuri care ma deranjeaza.

Am auzit de la o mamica ca e foarte multumita de cresa unde-l duce pe baietelul ei (nascut in aceeasi zi cu Oana mea - ne stim din maternitate).

Culmea, tipa nu si-a reluat jobul, dar ii convine sa-l duca pe pusti la cresa.

Spunea ca au tot cautat o cresa ca lumea si se pare ca asta unde-l duce pe baiat e foarte buna, bine dotata si cu educatoare ca lumea.

Minunat e faptul ca este pe partea cealalta a strazii de blocul meu, iar una dintre educatoare e verisoara mea.

 

Asa ca am ajuns sa ma gandesc la varianta asta.

Voi ce ziceti ?

------------------------

Danat, cum a fost la mare ?????????

Abia astept mesajul tau.

------------------------

Mihaela, tare rau imi pare de situatia prin care treceti.

As vrea sa te pot ajuta cumva.

 

Pupici floricelelor tale [pup].

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, ce povestesti tu despre Ghiberdica si NO PAMPERS mie mi se pare de domeniul irealului.

Sa-ti traiasca fata si sa n-o mai "barfesti" ca-i o minune mica si scumpica si dulcica si... [pup][pup][pup]... Felicitari, ce sa mai [bis]!

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

[bis]Sunt fericita ca dupa multi ani am reusit sa evadam din Bucuresti si am plecat la munte, la Sinaia. Manzul s-a comportat exemplar atat doar ca nu a vrut sa pape ce i-am cumparat (pui cu morcov si cartof de la Nestle). In schimb a mancat mamaliguta cu branza si smantana.

Vremea a fost superba! Am vrut sa urcam si la cota 1400 dar pe drum ne-a prins ploaia. Ploua cu galeata si la jumatatea distantei ne-am intors. Jos era soare si frumos! Incredibil! De cate ori ne-am dus la cota ne-a prins ploaia.[:D]

Pacat ca a fost doar pentru o zi. Dar...sper sa repetam figura mai des.

 

In ultimul timp Matei nu mai vrea sa bea laptic. Il mananca numai cu cereale sau orez.

Dimineata Matei papa asa: cereale cu lapte, un ou cu o felie de paine cu cascaval, branzica fagaras cu mamaliguta.

Seara in loc de biberon cu lapte ii dau cereale cu lapte sau orez cu lapte. Grisul cu lapte nu-i place.

 

Sambata dimineata m-a cam ingrijorat pentru ca de cand s-a trezit ar fi zacut pur si simplu. El dimineata e vesel, are chef de joaca de vorbarie dar sambata era f. moale si ar fi stat numai lungit.

Cu o seara in urma nu a vrut sa pape nimic si am crezut ca ii e foame. I-am facut cerealele si dupa 2 lingurite mi-a vomitat. El nu face figure din astea. Cerealele respective i-au placut si din alea i-am tot dat. L-am mai lasat si apoi am incercat sa-I dau un mar. Dupa 2 felii de mar iar a vomit. In final i-am dat putin ceai si si-a mai revenit. Nu stiu ce a avut.[:(]

 

Mai fetelor voi ati mai pomenit pe caldurile astea sa umbli in ghete? Ei bine al meu copil desi are sandalute nu vrea sa le incalte. [:(]El tot in ghete merge. Azi a incercat bona cu taksu sa-l incalte cu ele. Au reusit dar…a plans incontinuu 10 minute ca sa-l descalte. Precizez ca nu-l strang, merge bine cu ele. Nu stiu ce are. Voi ati avut astfel de probleme?

 

Va pup!

 

 

Mih si nazdravanul Matei

http://community.webshots.com/user/bogux1973b

http://community.webshots.com/user/mateiutz

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, Mih : pai ce spuneti voi ca mananca ai vostrii....BRAVO!!! Iuliana, pai cred si eu, cum sa nu-i placa Emmei cartofii prajiti[:)] si hamburger?? Stie ea ce e bun. Intr-o zi am venit adus o shaorma de la Spring acasa..sa vezi ce a tabarat Horia pe ea, nu mai facea nici un moft...ce-ar fi pe el daca i-as cumpara in fiecare zi asa ceva? ehhehee....

 

Al meu copil mananca seara binisor (ori o crema de vanilie, bulz moldovenesc, ficatel fiert cu cartofi, sau un gris cu lapte...cam asta ); orez cu lapte nu vrea, cum simte boabele de orez, cum le scuipa afara. Iar la pranz in general ii fac supa crema de legume, sau o tocanita, ciulama. Apoi un iaurt simplu sau cu fructe. Dar in general prefera mancarea mai maruntita/pasata..sa nu cumva sa isi foloseasca dintisorii sa muste. Ieri am ramas surprinsa ca a mancat la pranz un snitel intreg, deci daca vrea, poate. In schimb, cu masa de dimineata suntem mai in pom.

 

Dana_ene : Cresa e de stat sau particulara?? Ca ma gandesc la conditii... dar daca e verisoara ta acolo e super...chiar e bine ca ai pe cineva de incredere. Faceti cum credeti voi ca e mai bine. Puteti incerca o perioada sa vedeti cum se simte Oana acolo si daca ii prieste sau nu. Nu e bai. Si eu sunt destul de obosita/stresata, am o groaza de planuri in cap....cateodata simt ca nu mai fac fata...si imi sare mustarul una doua, vai de ala care e langa mine cand ma apuca damblalele. As vrea sa le fac pe toate bine, si serviciul, si sa mai invat cate ceva (trebuie), sa am timp ptr. copil,ptr. sot, sa gatesc, sa tin si cure de slabire, sa merg la fitness/aerobic (ca tot am inceput de vreo 2 saptamani), poate numai daca nu m-as mai culca noaptea....[:)]

 

Liliana: Bravo ptr. ghiberdica...e un mare pas inainte!!!!

 

Mih : si pe Horia il apuca nervii cand vreau sa-l imbrac cu ceva si el nu vrea. Vezi sambata cand l-am imbracat cu un body nou si frumos...asa s-a enervat, sa vezi cum tragea de el sa se dezbrace.[:-)))]...nu am inteles nici in ziua de azi de ce.. Copii cu personalitate [;)]

 

Tigresa si tigrisorul Horia

http://horia.photoart.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

aparem si noi asa repejor cu stiri de we... ne-am dezmotat si l-am tuns azi dimineata. in sfarsit are si el o mutrita de baietel.daca mai ies in parc si zice lumea ca-i fetita ma oftic, la cat m-am chinuit eu azi dimineata sa-l cioplesc. e aproape gata, atat ca la breton se plictisise si mai trebuie finisat. a fost haios cand l-am pus sa se uite in oglinda... de obicei e incantat sa se vada, dar acum a stat cateva secunde si s-a studiat, parca nu era el. zilele astea o sa pun si poze, sa vad cand si cum.

de pe tava a ales discketa, seringa si banii (lei nu euro). a pipait si cartea de vreo doua ori, dar nu a ridicat-o.avem acum in cutiuta una bucata mot carliontat, si am scapat si de grija asta! pana la botezul urmator gata cu reuniunile de familie.

surprinzator ieri si alataieri aproape n-am avut greturi. tati a tras concluzia ca am greturi din lipsa de ocupatie, si cica s-o las balta cu mofturile si sa-mi revin la programul normal. asadar, doua zile am muncit pe branci, is chiauna de oboseala, da' macar aseara am stat in bucatarie pana am termitan de strans si spalat tot. azi m lenevit, doar putina ordine si gata.

apropo, a mai dar cineva la copil sarmale de porc? io ieri i-am dat, ca n-am mai avut timp sa-i fac si lui ceva de papa, si azi i-am dar iar, ca tot asa, n-am avut chef sa gatesc pe caldura [:(]. in fond, acum e maricel, nu?!, are aproape 2 ani, daca manaca o zi-doua nu cred ca pateste ceva...sper[q]. daca nu vrea si el sa manace legume [q][q]... rosia o scuipa, castravete la fel, branza... ceapa nici n-am incercat macar....capsuni a mancat doua, ca n-a vazut ce i-am bagat in gura, dar altfel nu se uita la ele. bine macar ca mere roade, ca nu mai stiam ce sa fac cu el! mai pateste cineva asa??

 

ps. o sa recuperez cu cititul, dar acum n-am avut timp...

 

Cristina [gravi]13+ si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

[help]www.help4mirela.go.ro http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47831

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...