Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (56)


Recommended Posts

Dana-ene, multumesc pentru gandurile bune! [pup] Nu stiu deocamdata cum va fi in viitor, pana socrul meu nu se hotaraste sa meraga acasa nu am ce face...intr-un fel mi-e mai usor asa, ca e la noi, insa nu va fi la nesfarsit. Oricum in curand vom merge la mare, apoi pentru viza, daca e ok, in SUA si tot va trebui sa ramana singur. E o vecina care o sa-i dea sa manance si o sa-i faca cumparaturile, mai incolo nu mai stiu!

Si eu ma gandesc sa o duc la cresa sau camin pe Silvia mai ales acum cand nu mai stiu de ce sa ma apuc dimineata cand ma trezesc. Maine am sa merg sa studiez problema. Si nu merg la munca pana in septembrie.

 

Anny, mersi mult de sfat. Si eu cred ca in final asta va fi solutia.

 

mancare: dimineata: paine cu unt si salam sau sunca, ou fiert-care e in top, omleta, paine prajita cu unt, danonino, cereale(goale, fara lapte) apoi daca vrea lapte ok, daca nu , nu.

pranz: supa si mancare de care mancam noi. fructe daca mai vrea

pe la ora 17- iaurt, fructe, uneori masa de pranz daca se amana

seara: orez cu lapte, crenvursti, danonino, uneori gris cu lapte, macaroane cu branza, papanasi, macaroane cu varza, etc.

 

Cristina, nici Silvia nu mananca rosie, castravete, ardei sau ceapa. Asa facea si Diana, de fapt ea nici acum nu mananca rosie, rar castravete sau ardei. Iar eu ii dau demult sarmale din carne de porc amestec cu vita. Nu are ce pati, nu-ti fa probleme. Nu e recomandata carnea de porc daca e prea grasa, altfel nu stiu alte interdictii.

 

In rest vorbeste si vorbesteeeee...azi numaram: unu, doi, tei, patu, cici, sase, sape, opt, noua, zece! Bunicu e "mucu" iar mama, careia ii zicem buni e "mui" sau "moie". Iar de bunica cealalta stie ca face nani. Deocamdata tine minte de la inmormantare.

Cuvinte complicate: pisica...cred ca e singurul pe care-l spune asa lung. Dar in rest, repeta dupa noi orice cuvant. Ieri- nu stiu daca a fost intamplare sau nu, dar a aratat catre o masina care era rosie si a zis "oshe". Mai stie diferenta dintre mic si mare, mai ales la masini: "mica" si "male".

Iar in fiecare seara cand ajngem acasa de la plimbare e obligatoriu " baie-baie" "dush-dush".

Dimineata cum se trezeste: "guma-guma".

 

Va pup![pup]

 

Am reusit sa pun si eu poze noi [foto] in album

 

Mihaela

[zana]Dianaid="red"> si [copil]Silviaid="red">

 

Tudorel are nevoie de mama lui!id="green">

Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! id="green">

 

bebelusi august-septembrie 2003

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si noi ne-am tuns gata cu mutrita de fetita ca a venit caldura.

 

Ce mai face Stefan? A invatat sa zica rece si acum cind ii schimb pampersul si il sterg cu servetel ma iinebuneste ca e iece, pampersul e papas si il ia singurel si il duce la gogoi. Aduna si (s)came si le duce la gogoi.

 

Ei dar ce ziceti de asta.... Simbata am fost cu el in parc la un moment dat il vad ca o ia pe o alee stigind tata tata (fata ca nu-l zice pe f) eu dupa el, mai merg putin si vad ca 3 fete se jucau cu o minge, Stefan era in mijlocul lor numai zimbete si radia, a trebuit sa-l iau cu forta de acolo.

Ieri am fost in vizita la mosi. Mosii au 2 fete una mai mare si una cu 4 luni mai mica decit Stefan. Cea mica era tetitza si fata, tata. Dupa ce s-au jucat cei mici prin curte il vad pe Stefan ca intra in casa si incepe sa strige tata tata. Ca nu va pot povesti ce zimbete scotea si ce mutrite facea. Iar azi-noapte a si visat-o ca a stigat in somn tata [:-)))](noi suntem tati si mami).

 

 

 

Rodicaid="red"> si [copil] Stefan-Danielid="blue">id="Script MT Bold">id="size4"> [i]

poze o-1 an , poze , [foto] Poze noi! id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tigresa, cresa este de stat. Nu exista inca particulare in Buzau.

Dar am inteles ca e OK.

Desigur, va trebui sa verific eu insami conditiile, dar ma tenteaza ideea.

-----------------------

Mih, poze nu ati facut la Sinaia ?

Sa stii ca Oana nu mai bea lapte simplu de foarte multa vreme. Tot asa ii dau si eu: cereale, gris, orez.

In plis mananca iaurturi, branza, asa ca isi ia calciul necesar.

-----------------------

Cristina, si pozele de la motz cand le vedem ?

-----------------------

Mihaela [pup] fetelor. Frumoase pozele, ca de obicei.

Eu ii tot studiez rochitzele Silviei, imi place mult cum o imbraci.

Si Emma imi place foarte mult ce toalete are !

-----------------------

Oana mananca cam asa:

 

dimineata:

- in general lapte cu cereale / lapte cu gris / lapte cu orez

sau

- ou fiert + 1 cremwursti

- tartine cu unt/margarina si branzica

- tartine cu icre (nu stiu daca-i fac bine, dar ii plac mult de tot)

 

pe la 11:00:

- o banana

plus

- biscuiti / covrigi / placinta / grisine

 

la pranz:

- ciorba cu carne / perisoare / loboda

- felul doi de la noi cu multa paine

 

pe la 17:00:

- 1 iaurt cu fructe

- un mar

- un Danao

- borcanel cu fructe

 

seara:

 

- 2 cremwursti cu paine

- lapte cu cereale

- 2 iaurturi cu cereale

- ficatel cu paine

- ghiveci de legume

 

De exemplu aseara a mancat:

1 cremwursti cu paine + 1 ficatel de pasare cu sos de rosii + 1 iaurt cu fructe + o felie de paine cu branza

 

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Hopa si eu, tocma venita de pe plaiuri oltenesti...[:D]

Fetelor, a fost ingrozitor drumul pana la Severin, mi s-a parut interminabil si se tot lucra,numai denivelari mari intre drumul nou si cel vechi, ca mergeam tinandu-ma cu mana de burta.

Deja ma gandesc serios daca voi mai pleca la un astfel de drum.

Dar a meritat. Cand ne-a vazut maimutica a tras un chiot de bucurie, ne-a pupat, ce mai...veselie mare

 

Eu viteaza zic: hai sa plec cu copilu si cu tati la plimbare. Tati a avut putina treaba si am ramas un pic singurele. M-a disperat, alerga in toate partile, se ducea la copii si lua in brate si ii pupa. Si tot zicea "piii, minia" (adica copiii mingea, sa se joace cu ei). Nu stiam cum s-o fac sa nu mai pupe toti copiii. Nu stiu ce a apucat-o, nu avea efuziuni din astea.

In sfarsit, cu chiu cu vai m-am tinut dupa ea, a inceput sa danseze cand a auzit muzica, deja ma uitam in jur pt. ca mi-era rusine.

E spectacol cand iesi afara cu ea, se uita lumea si rade. Am ajuns franta de oboseala, cand m-am pus in pat am adormit instantaneu.

 

Cand s-a trezit am luat-o de la capat,mi-a aratat ca ea are "futa"(fusta) facuta de mamaia, imi arata "papii"(ciorapii) si-mi zicea haidii pa-pa. I-am zis sa stam pe olita, mi-a zis "nu pot", ca te umfla rasul, cand se ridica din pat zicea opa-cha (hopa-asa) si ridica mainile "ula-ula" (ura-ura).

 

Citeam ce mananca puii vostri, mai ales Oana si Silvia, copii cuminti! A mea nu stiu ce are, dimineata abia o pacalim cu ou, branzica, rosie, cateodata ficat sau iaurt cu biscuiti. Pana acum n-am incercat mezeluri, nici macar cremwursti. La pranz nu vrea decat ciorba. Nu e chip sa-i dai felul doi, nu-i place piure, pilaf, carne. Mai mananca peste. Seara mancam iaurtel si fructe. Biscuitii ii plac cei sarati. Si bea mult lapte, cam 750 ml simplu, cu bibe. Nu reusim sa o dezvatam de biberon. Am incercat si a urlat ceva,asa ca am cedat.

 

Cristina, ai tuns frumusete de baiat sa nu se recunoasca...abia astept sa vad pozele. Si ce mai informatician o sa-l faci...[:D], deh are pe cine mosteni.

 

Dana_ene eu zic ca poti sa incerci cu cresa. Mai ales ca ai acolo persoana de incredere.Desi o sa-ti fie tare greu la inceput.

 

Liliana, am ramas muta cand am citit de ghiberdica fara pampers. Jos palaria..[cool]

 

Iuliana multa bafta in continuare! Mie ultima saptamana mi s-a parut infernala.

 

Flori & fetita Alexandra si 2 bebeloi pe drum

http://community.webhots.com/user/alexuta2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat cand te intorci de la mare, pls spune-mi cum te-ai descurcat cu mancarea pt. Raduc. Ce trebuie sa iau neaparat in bagaj pt mare. Ce crema de protectie solara ai folosit pt Raduc? Andrei e tare sensibil.

 

Rog si celelalte fete care au experienta cu copilasi la mare sa ma ajute. Eu am facut o lista luuunga, dar poate uit ceva sau iau ceva in plus. Am obiceiul cand plec in concediu sa iau multe lucruri dupa mine.[bang]

 

merci

 

 

 

 

 

Nicoleta si Aid="blue">nid="red">did="green">rid="maroon">eid="purple">iid="blue"> Catalinid="blue">(17.09.2003)

 

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana, [pup] Emmei in asteptarea surioarei mici.

Ce fel de chilotei are Emma in pozele din piscina? sunt ceva speciali pentru apa?

 

 

[?]mamici care ati fost/mergeti cu copiii la mare, cum ii lasati pe plaja? in fundul gol? nu stiu de ce dar parca am ceva retinere in aceasta privinta. Silvia are un costum dar e intreg si cred ca ii va fi cald cu el, e bun numai pentru apa, are niste chestii de pluta pe el ca sa o ajute sa stea la suprafata.

 

nicoleta, cand mergeti la mare?

 

Aseara Silvia mi-a cerut ce sa manance: "pine cu ut"-paine cu unt.[cool]

 

Mihaela

[zana]Dianaid="red"> si [copil]Silviaid="red">

 

Tudorel are nevoie de mama lui!id="green">

Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! id="green">

 

bebelusi august-septembrie 2003

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IULIANA, ia vezi tu cu dopul ala [:D] sa nu te apuce oaresce nasteri mai devreme de data programata ......

 

NICOLETA, noi am fost anul trecut la mare si evident ca vom merge si anul asta (pe la inceputul lui iulie). Am luat muuulte pentru pitic. Crema de protectie solara cu factor foarte mare (30 parca, nu mai tin minte exact), palariutze, sepcutze si tot felul de chestii care sa il apere de soare.

Sergiu are pielea foooarte alba si sensibila si nu l-am lasat la soare pentru ca facea niste pete rosii urate (dupa ce s-a intamplat de 2 ori chestia asta am renuntat sa il mai las la soare dezbracat). Nu stiu anul asta cum va fi, sper sa nu patim vreo chestie nasoala cu pielicica asta a lui.

Ma gandesc ca si anul asta o sa avem de luat destul de multe (mai putin mancare [:D]). Am scapat de lapte praf, borcanele si alte d-astea. Va manca ce mancam si noi asa ca va fi ceva mai simplu.

Dar patutul si carutul tot va trebui sa le luam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase pozele, Iuliana.

Mie mi-au dat lacrimile cand am vazut poza in care Emma isi asteapta surioara. E superba camera Dianei!

-----------------------

Gata, dragelor [bis]!

Am facut rezervarea, am platit avansul, vineri platim restul.

Mergem asadar la Mamaia, la Hotel National (am gasit super oferta !) in perioada 26 iunie - 2 iulie (pentru cei interesati [;)]).

-----------------------

Flori, scumpa foc Alexuta. Cred ca pupa cu foc copiii incercand sa-si exprime bucuria ca erati cu ea.

-----------------------

Eu propun sa incercam sa facem o lista pentru bagajul de vacanta.

Asadar, ce am de gand eu sa iau pentru Oana:

 

- crema de protectie solara

- palariutze, sepcutze

- piscina gonflabila

- galetusa + accesorii

- un tricou foarte subtire (daca nu gasesc sa cumpar o ie) pentru cazul in care consider ca va fi nevoie sa o acopar pe plaja

- tinute de vara (pantaloni scurti, tricouri, rochitze, trening, geaca, caciulitza) + sandale si adidasi

- umbrela pentru plaja

- pampersi + servetele umede + crema

- olitza !!!!

- sampon + sapun + prosoape

- castronele + linguritze

- bavete

..........

 

Mai adaugati !

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana_ene, trusa de medicamente pentru pipil este foarte importanta(si nu numai pentru el, cel putin in cazul meu, si sotul meu e destul de sensibil la soare....): antitermice, siropuri, termometru, fasa, leucoplast, forfecuta, chiar si otet(cumparat de la farmacie!), crema pentru piscaturi de tantari si ce mai consideri tu ca ar trebui)

Apoi, cearsaf si prosop , rogojina pentru plaja, ca sigur cei mici nu vor sta pe sezlonguri!

Pijamalute de vara

ac, ata, elastic, ca nu se stie niciodata...

o jucarie, doua, preferate+ carti de povesti...

Cam atat imi vine in cap acu'. Revin...

georgiana

 

Nici noi nu facem la olita, ba chiar ne apuca toti dracii cand o vedem! de papat, papam cam de toate, dar daca sunt pasate... Sunt super! Soer sa nu o prinda gradinita si ea sa vrea tot pasat(mananca si asa, dar ii e lene sa mestece!!!). Vorbim mult, destul de bine si ne pupam si noi cu toata lumea!

Georgiana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...