Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (56)


Recommended Posts

Iaca si eu!!! Iar am avut o zi destul de libera la lucru, asa ca mai am putin timp si de net.

 

Mihaela : ce mi-a placut 'pine cu ut' [:-)))]....

 

Apropos' voi de care lapte le dati la copii? Lui Horia laptele nu prea ii place, mai degraba il prefera pe cel praf. Nu e mare bai, ca ii dau Humana 3 (care merge pana la 6 ani), si are multe vitamine, dar poate ar fi cazul sa il obisnuiesc si cu lapte de vaca.

 

Iuliana : camera Dianei e asa de dulce si de frumos aranjata, mi-a placut f. mult. Si bazinul Emmei cu tobogan, si dom'soara mai ales....[:)].

 

Georgiana : si Horia tot asa, e fan mancarea pasata..[;)], daca te ajuta cu ceva. Mesteca doar ce ii place f. mult : snitel, cartofi prajiti, ciocolata (dar care nu ii dau decat f. rar), batoane de cereale, biscuiti, paine, seminte de floare si de dovleac.

 

Mei, dar toata lumea merge la mare la Mamaia?? Ca si noi,tot asa intentionam, numai ca pe la inceputul lui august. Pacat ca nu prea ne potrivim la perioada, pana acum nu am vazut 2 perioade identice...

 

Noi la mare cu siguranta vom mai lua patutul de dormit, e din acela pliant, si e f. bun ptr. voiaj. Carutul nu il luam, si nici scaunul de masa...daca e un fotoliu in camera, in care sa-l pun sa manance e perfect; si cu un TV care sa-i distraga atentia, e si mai bine.

 

 

Tigresa si tigrisorul Horia

http://horia.photoart.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Perioada noastra de mare: 31 iulie-9 sau 10 august, ca pe 15 eu tre' sa fiu la job. stam la o viluta particulara, unde ne ducem de cativa ani si unde sunt conditii super, nici nu m-as gandi sa merg altundeva! E un milion pe zi, dar merita: frigider, tv, apa calda, camera mare de tot, spatioasa, curte faina de tot cu parcare, cu multe flori, fiecare camera are masuta cu umbreluta la usa, plus ca e la 10 minutele de plaja. Daca stiti fostul Zodiac, pe-acolo e, ca toate vilele alea sunt particulare dupa ' 90!. Asa ca... daca vine cineva in perioada asta, suntem amatori de intalneala!

Georgiana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi fetelor dupa scurta mini-vacantza speciala pentru Raduc! Vremea a fost superba incepand de simbata la prinz, am facut plaja ca in toiul verii, azi doar nu s-a mai putut face caci nu se misca o frunza, nu adia briza deloc, te coceai pe plaja la 9 dimineatza. Asa ca am zis sa nu exageram aiurea mai ales pt copil. Am facut plaja in total 4 ore in 3 zile [:D] dar suntem pirlitzi ca niste raci fierti, cu toate cremele cu protectie uv. Arde fetelor soarele asta ceva nemaipomenit! Mare grija! Pentru el a fost un deliciu joaca la nisip, cu forme, cu putina apa (era f rece apa marii) l-am lasat sa se faca ca porcul, sa faca ce vrea, dar am avut grija ca mai tot timpul sa aiba capusorul acoperit, si chiar urechile, caci arunca nisip si-i intra peste tot. Chiar si suzeta i-am mufat-o mai des fiindca vroia sa tot guste scoici, betze si nisip[bang]. In rest, pe el il ungeam cum ajungeam pe plaja cu o crema de la Elmiplant cu filtru total uv. Il lasam cate 10 minute in total la soare apoi il bagam sum umbrela, iar dupa vreo 3 reprize de plaja chiar nu i-am mai scos tricpul fiindca ii dogorea pielicica (el are pielea f alba si imediat s-ar arde). Mi-a fost teama si chiar nu aveam de ce sa fac intreceri care e cel mai bronzat. In rest, o mai lua la plimbari pe plaja dar nu f departe, tragea cu coada ochiului spre noi, daca il urmarim, si se intorcea singurel. Poate si nefiind multa lume nu avea fata de cine sa se dea in spectacol. Oricum, sunt din ce in ce mai convinsa de datul la cresa cat de curand, caci am vazut cat de mult ii plac alti copilasi si cat de bine se simte cand e cu ei, ce initiative are, de nu-mi venea sa cred.

Cu mesele ne-am descurcat bine, dimineatza si seara servea baiatul biberonul cu putine cereale ca de obicei, mai ciugulea ceva cu noi cand luam micul dejun la restaurant (am avut marele noroc ca, la restanrant, aveau si scaunele speciale pt copii [cool]), iar prinzul era ca si acasa facut de mine din mere, banane si dupa amiaza un borcanel nestle cu diverse (din cele noi, mazare, fasole verde etc).

Altfel mai ciugulea cate un covrig din ala tarele de-l scarpina la gingii (sunt de ceva vreme pasiunea lui, cel putin vad ca sta cuminte foc cand roade un din ala) sau cate o felie de chec, chestii din astea. Nu mi s-a parut a avea o foame mai altfel decat acasa, chiar uneori mi-a facut niste figuri de-mi venea sa-i pun mincarea pe fatza [^]. Cu somnul a stat f bine ca il alergam noi, aveam grija, si baga un somn de vreo 2-3 ore la prinz si seara de la 9-9;30 pina dimineatza (ma rog deci cam ca acasa, numai ca pica lat seara).

Poze am facut, dar nu am timp acum sa le descarc, poate diseara. Va anuntz eu cand le pun pe net.

 

 

Nicoleta pai jumate din masina a fost a lui Raduc, cu patutul, tot felul de oale, fierbatoare, borcanele cu papica de la nestle, care-i plac la ne-bu-nie (mai ales Jambon cu tomate [:D]), biberoane, hainutze si incaltzari, etc.

 

Va pup si mai scriu eu ce-mi amintesc...

 

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_s, slipii sint speciali de baita...Little Swimmers. Eu i-am cumparat si costum de baie in 2 piese ca vrem si noi sa mergem la ocean anul asta, plus Hawaii, dar, probabil, pentru Hawaii va trebui sa ii luam unul mai mare. Om vedea. Aici e ilegal sa iti lasi copiii in funduletul gol si eu, oricum, nu as lasa-o in pielicica goala.

 

Piscinuta a cumparat-o tati ieri cit am tras noi un pui de somn si Emma a fost tare incintata. Nici nu mai vroia sa iasa din ea si cind a facut-o, a fost cu urlete si muscaturi. Camera Dianei am terminat-o, mai putin niste rafturi pentru jucarii pe care trebuie sa le monteze tati saptamina asta pentru ca simbata si duminica nu vrem sa muncim deloc. Emma cind a vazut patutul Dianei asa l-a mai calarit (zicea "nani"...mama ei de copil, la ea in pat nici nu vrea sa auda[bang]). Aseara a adormit cu tati pe jos ca in pat nu a vrut si cind m-am dus sa vad ce fac, eu bazata ca ea doarme in pat, am avut noroc ca nu am calcat pe ea. In schimb nu a simtit cind a pus-o ta-su in pat...asta la 11.30...dar la 12.30 deja urla in gura mare[bang]. Nu stiu ce sa ma mai fac. Si la prinz ieri a dormit o ora juma in patul ei si dupa urletele de rigoare inca o ora juma in patul nostru cu mine.

 

Danateu, ma bucur ca v-a priit vacanta.

 

Apropos de dat cu crema antisolara, fetelor, am citit ca e recomandat sa se dea copiii cu crema cam cu o ora inainte de dus la plaja, ca sa intre in piele si sa isi faca efectul.

 

Deliak, eu chiar ma intrebam cum stai cu mindretea ta de baiat, ca citisem recent[:D] depre o femeie care are 3 copii si a alaptat 15 ani la rind...cite 5 ani pe fiecare. Pe cuvint, fi-sa avea acum 5 ani si inca isi mai lua laptele de seara de la tita lu' ma-sa:))).

 

poze 1,poze 2,poze 3,poze 4

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut!

cum supravietuiti cu caldura asta? noi...binisor... andrei ar sta in pielea goala tot timpul, de pampersi nici nu se pune problema... stam in chiloti toata ziua. pipi a inceput sa ne iasa la olita, cam la 45' facem unul mic, dar nu cere.... din pacate kk nu se poate, se ascunde si-l face [:(].

in schimb acum cel mai greu e cu revizia la apa calda [q][q], ca abia ne invatasem sa facem dus de 3-4 ori pe zi si acum nu mai avem cum...incalzim apa pt balaceala, dar tot nu e dus. pe andrei il rezolv cu 3-4 L de apa, dar eu?! sper sa tina putin, ca nu mai rezist.

 

dana am vazut mesajul tau cu gradinita. io zic sa incerci, mai ales ca una dintre educatoare o cunosti, gradi e langa casa...ce ai de pierdut?! o poti retrage oricand daca crezi ca ar trebui sa mai astepti.

 

noi azi am iesit in parc... pana pe la 10, ca se lasase deja caldura. andrei sta ca maimuta, catara sus pe topogan. numai ca azi [:D] a ajuns sus, s-a asezat in fundulet si n-a mai vrut sa se dea... ca era UF. si a stat 10' cocotat acolo, nu voia nici pe scara, nici pe topogan. cu chiu cu vai l-am dat in cele din urma jos...da' mai bine il lasam acolo, ca a urmat un sprint prin parc care nu mi-a prins bine deloc. la nisip nu prea sta, se plictiseste. in schimb daca as putea sa-l dau in balansoar toata ziua[q][q], si asta chiar nu pot mai mult de cateva minute[:(]. si in carusel e acelasi dezastru pentru mine... si nu pricep... de ce copiii din ziua de azi nu se joaca impreuna! nu zic de andrei, ca el e mic, dar astia mai mari... pai la carusel noi faceam echipe...unii invarteau, apoi faceam schimb... nu m-a dat mama niciodata in leagan, sau sa ma prinda la topogan... poate trebuie sa ma trezesc eu, ca asta e atmosfea in bucuresti. ma gandesc ca poate la gradinita se mai schimba ceva, poate acolo se joaca unii cu altii... ca in parc rar vad asa ceva.

 

ps. ati vazut prognoza pe vara asta??? nasooooool, eu cred ca dupa ziua lui andrei plecam la mare...

 

 

 

Cristina [gravi]13+ si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

[help]www.help4mirela.go.ro http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47831

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna feteor

 

Mihaela Noi mergem la mare in perioada 1-8 august in Saturn.Eu as fi vrut Venus, Hotel Carmen (am mai fost si a fost super) sau Mamaia, Sotul meu a luat bilet in Saturn ca sa fim aproape de Venus.[:D]

Eu il imbrac in slipulet [8D]

pe Andrei si o sa ii cumpar niste tricouri albe mai lungi cu care sa-l tin sub umbrela.

 

Danat se pare ca ati avut un concediu reusit. Ma bucur.

 

Dana ce bine ca ai facut tu o lista cu ce tb sa luam la mare. as adauga pt ce care inca mai folosesc [:D],

biberoanele,

ustensilele de spalat bibele,

ceaiuri,

dezinfectant pentru baie,

 

Cristina si la noi este cald si Andrei ar sta in apa toata ziua. Nasoala faza cu apa calda la voi.

 

 

 

 

Nicoleta si Aid="blue">nid="red">did="green">rid="maroon">eid="purple">iid="blue"> Catalinid="blue">(17.09.2003)

 

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa pun si eu cateva poze la: http://community.webshots.com/album/357919215KbZiKg

Din pacate, am inca unele foarte reusite, dar sunt nud si nu pot sa le postez pe net...ma intelegeti! Vreau sa va zic ca l-am prins intr-una in care isi tragea de putza ca de plastilina [:D] cu mare interes asupra obektului cu pricina.

 

Cristinamh cum e prognoza de care zici?! Ca eu nu am auzit nici una si chiar eram curioasa ce mai prevad astia? Noi facem fatza prost caldurii, adica nu facem fatza!

Iar chestia cu revizia anuala la apa calda ma face sa imi vina a nu stiu cata oara sa-mi iau campii din tzara asta cu sistemul ei de...biiip...mai frate, da' nu ne putem reveni nici dupa cinshpe ani sa nu mai fie cazul sa stam in revizii peste revizii, vara de vara, cand se impute omul mai repede hop si ei sa opreasca apa [bang][bang][bang]

Scuzati da' am vazut negru in fatza okilor azi cand am venit obositi dupa drum, transpirati de la carat bagaje, si am constatat ca trebuie sa incalzesc la ibricutz sa torn cu tzaraita ca sa imi permit luxul de-a ma spala! Pfuaaaaiiii [:(!][haibat]

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin cu completari[:D]

mireaf...[:-)))] mei... parca as rade si as plange... ca doar cu burtica o sa alerg si eu dupa copil [:D].

inca nu am pus nici juma de kil pe mine, si slabe sanse sa pun in ritmul asta. parca m-a apucat si pe mine foamea in ultimele zile... mai ales dupa ce duminica m-am indopat cu sarmale. cred ca pana la craciun nu mai fac altele!

si pozele sunt pe site, adica acum incerc sa trimit, sa incheiem si noi rubrica de "primavara 2005"[:D].

 

ca veni vorba de mare... fina mea m-a intrebat ce-i lipseste lui andrei din setul de plaja... si cum chiar aveam cam de toate, i-am zis in gluma ca slipi n-are. ei bine, i-a adus cadou slipi de firma, arata andrei de revista in ei. nu stiu cat o sa-l tin in slipi, dar in mod sigur o sa avem poze in ei, sa nu mai pun copilul dezbracat pe net[:D]. pt rodica, noi mai avem de anul trecut jumatate de flacon de nivea baby 25. tot pe-asta o folosim. dana eu l-am tinut mereu in tricou alb (ma rog, nu descriu ce culoare a avut in final[:D]), chiar si cand intra uneori in apa, daca era la pranz. nu stiu daca ie ar fi potrivita, mie mi se pare cam prea transparenta.

 

liliac de ce nu luati voi o olita de-aia mica cu voi la joaca??? mai ales ca o cere, daca stie ca o ai la tine, cand simte ca vrea... noi o sa practicam figura cat de curand prin parc, numai sa-l mai dresez un pic, ca mai avem de lucru. poate intr-o saptaman doua incpe sa spina si el ca face. in seara asta a venit m-a luat de mana a zis "iii", ca P nu spune. cand am scos olita a fugit, dar l-am pus si a facut imediat. nu stiu daca a fost intamplare... dar interpretez si eu doar semnele bune[:D].

 

iuliana[/b] zici ca vrea nani la diana in pat... dar daca o lasi noaptea acolo doarme?? incearca... daca tine si nu mai vrea la voi...inversezi camerele... nu mi se pare asa mare tragedie. cu conditia sa scapati de chinuri.. si tati de dormit langa patut... asta e, stii proverbul, "nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste."

 

sa ajungem si noi la capitolul mancare. dimineata, lapte cu cereale. dar nu amestecate. laptele-lapte, cu paiul din cana, si sa fie rece, ca nu-l mai vrea cald. si cereale din farfurie, fulgi de porumb sau alte variatii. rar vrea paine prajita cu cascaval. la 12 un singur fel de mancare, ce avem si noi. atat ca e pui sau vita, nu porc.acum a fost exceptia cu sarmalele. apoi un mar curatat. banana nu mai vrea... capsuni nu... cirese n-am incercat.... la 5-6 un iaurt simplu- fara fructe, ca nu-i place, plus ceva prajiturele. seara laptic si ce mai are el chef cand mancam noi. paine, cereale, chec... inca nu m-am hotarat daca sa-i dau sau nu mancare, ca n-as vrea sa scot laptele, si nici sa-l obisnuiesc cu o masa de seara solida.

 

 

 

Cristina [gravi]13+ si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

[help]www.help4mirela.go.ro http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47831

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pozele sunt cam gata...

 

prognoza pe scurt

1-15 iunie, numa' buna de dus la mare

15-30 iunie, ploi ploi ploi

iulie integral- ploi furtuni

1-15 aug, variabil, mai mult soare

15-30 aug ploi

 

Cristina [gravi]13+ si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

[help]www.help4mirela.go.ro http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47831

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danateu- dragute rau pozele, Raducu frumos si scump ca de obicei dar poza aia cu oglinda retrovizoare mi-a placut tare,tare.

 

Io's super ofti ca acum 2 sec. au dat astia procnoza si exact in perioada mea de mare cica's furtuni si e super naspa.

 

Radu e bine , nu prea mananca in ultimul timp si de maine o sa-i dau niste Pikovit sa vad daca o avea efect.Talonetele pt. platfus sunt gata maine si sper sa nu doara prea tare pana se obisnuieste.

In noua casa ii place tare,tare si alearga toata ziua prin toate camerele si pe balcoane..Iar afara..facem ore de zoologie.Fiind spatii verzi multe, avem broaste, capre, cai, porumbei, gaini si rate si se duc cateva ore bune pana ajungem sa le vizitam pe toate.

 

Iuliana, tinem si noi pumnii pt. o nastere super rapida si usoara !

 

Fetelor, daca mai mergeti la Sinaia dati si voi un semn.Nu stiu daca ma repet sau nu, dar tatal meu are o vila de inchiriat acolo cu 10 camere si toate dotarile.Poate facem vara asta o iesire in grup.

Daca vreti poze uite :http://community.webshots.com/user/alpinecoturism

 

Irinuca & Raducu

http://community.webshots.com/user/broscutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...