Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (56)


Recommended Posts

 

La multi ani bebei, sa fiti sanatosi, frumosi si mai ales CUMINTI..

 

Eu cred ca schimbarea asta de vreme si temperatura relativ brusca ii influenteaza si pe copii. Al meu e foarte agitat in ultimul timp : am fost aseara sa ii caut sandale si a facut un circ in magazin de imi venea sa il las acolo.. Pe drum spre casa la fel. Plus ca are un obicei super prost : musca si ciupeste, cu predilectie pe mami de fatza si sani, dar si pe alti copii cel mult de varsta lui. Mai nou ii plac fetele, dar numai mai mari de la 3 ani in sus : am fost duminica in Herastrau la Insula Copiilor si dupa ce a ciupit vreo 2 fetite si-a gasit una frumoasa, dar frumoasa nene nu gluma, satena cu parul lung si ondulat si ochii albastri.., de "numai" 3 ani si jumatate pe care a pupat-o si a luat-o in brate de nu stiam cum sa il iau de pe ea asa catarat era. Macar are gusturi bune ..

Danat, super pozele voastre, vreau si eu o sepcuta cu urechi ca a lui Radu. Si nu-i asa ca masina voastra este Toyota? Imi pare rau sa aud de problemele de sanatate ale alor tai, din pacate de la o varsta nu mai intinerim.

Ankalaura : ai sunat la dr.?

Iuliana iti tinem pumnii sa treci cu bine de momentele de urmeaza.

Sasha bea lapte Dorna albastru si bea mult cel putin 600-700 ml pe zi. In rest multe fructe, iaurt cu branzica de casa sau cu fructe, carne cu ceva alaturi cand se trezeste dupa amiaza, iar aseara i-am dat salata cu de toate (salata verde,rosii, ceapa verde, castraveti) cu putina branza rasa, un pic de paine si sa stiti ca a mancat ceva din ea. Seara ii mai dau cereale (nu pentru bebelusi) dar fara lapte, mai ales cand mancam toti seara ca le ciuguleste cu mana si ne lasa si pe noi sa mancam.... Eu incerc sa ii dau cat mai putine fainoase (biscuiti sau covrigei, sticksuri etc iau la mine cand iesim afara dar ii dau numai daca vede la alti copii si imi cere), iar doctorita mi-a interzis prajelile (ca v-am auzit cu snitele si cartofi prajiti... ), rantasuri, carne de porc si cacao/ciocolata pana la trei ani. E pediatra mea mai stricta poate.

 

Pacat de vremea asta tocmai de 1 Iunie ca poate puneam de o intalnire. Mie mi-a placut la Insula Copiilor, chiar s-a jucat si s-a aruncat pe toate gonflabilele de acolo, dar este intr-adevar cu intrare (200.000 lei/zi si poti sa iesi si sa te intorci daca vrei) dar numai pentru copii. Noi am fost 4 adulti si un copil, ca daca era cu intrare pentru toti nu dadeam un milion...

 

Mey, eu scriu mai rar, dar cand o fac mai opriti-ma ca nu mai are nimeni loc de mine.

 

Va pupicizez

 

 

Anca si BB Sasha

 

Copilasi de Aug - Sept. 2003

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pxp72/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetelor, imi cer scuze, din capitolul acesta n-am citit nimic dar voi recupera.

Corina, sa-ti traiasca fetita, sa te bucuri de ea, sa fie sanatoasa.

Iuliana, bafta, mai ai putin din cate stiu.

 

Am intrat pe forum, desi Andreea nu ma lasa sa scriu, sa va zic ca o vom boteza pe Emma sambata, 4 iunie, la ora 14, la Biserica Voievodala Izvorul Tamaduirii de pe strada Monetariei care leaga Kiseleff (sau cum se crie ca nu stiu) de 1Mai, langa Muzeul Taranului Roman, aproape de muzeul Antipa. Daca doriti, daca aveti timp, sunteti invitate s-o vedeti pe Emma intr-un moment important din viata ei.

 

Cam atat, n-am timp nici sa respir. Imi voi face timp, dupa botez sa va citesc si sa va povestesc peripetiile noastre.

 

Numai bine, Iuliana!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bei fetelor, cand citesc cu ce va carati la mare, la capitolul mancare, ma ia groaza. anul asta eu o sa iau cateva borcanase, asa, de siguranta. andrei nu face mutre la lapte, si oricum, am de gand sa-i dau iaurt, ca tot lactat e. si din tot ce manaca el, fulgi de porumb o sa car cu mine, ca de-stia nu stiu daca gasesc. dar in rest... ce mancam si noi, aia o sa primeasca. abia astept sa n-am biberoane de spalat, farfurioare si alte de-alea! bine, aici normal, ca are un cuvant greu de spus si modul nostru de deplasare, ca melcii cu trenul... asa ca orice lucru taiat de pe lista e binevenit[:D].

 

dana, eu prognoza am auzit-o la tv... cred ca era ceva general, prea dadeau pe cate juma de luna... la poze nu stiu de ce aseara dadea erori, l-am rugat pe tati sa vada azi de la servici care nu se deschid si sa le puna el. cred ca si alea cu andrei tuns (care sunt la luna mai, nu la mot) nu s-au deschis aseara...[^]

iar cu listutza de concedii esti mortala [:-)))]. o sa mi-o printez pe-aia de aug, +nr de tf, sa vad pe cine pot sa invit la noi in cort. ca de, daca as avea masina, as bantui eu prin statiuni[:D].

 

multumesc pt felicitarile la adresa rochitei [:-)))]. e adevarat ca burtica se vede un pic, dar nu tare... si negrul e culoare smechera, nu arata formele in plus [:D]. acus sa va spun un secret... e rochita de la banchetul din clasa a XII, da' pe vremea aia aveam cu 10 kg. mai putin... daca vreti, va pun poze de comparatie[:-)))].

 

tigresa, andrei bea lapte de vaca-vaca.

 

sasha am ras sa mor... Al meu e foarte agitat in ultimul timp : am fost aseara sa ii caut sandale si a facut un circ in magazin de imi venea sa il las acolo.. ... daaaaaa...... super ideea, mi-a trecut si mie prin cap, numai ca al meu copil ar sta oriunde, nu plange zgatia dupa mine. sa vedeti cand o zbugheste de langa noi, parca n-are mama, n-are tata... ar fi incantat sa-l las prin magazin!!! iar la obiceiuri proaste, ne inscriem si noi... imi ridica tricoul si ma ciupeste de sani. e n-ar fi asa rau, da' ma gandesc ca la mare lumea face topless... asta mai lipseste, sa se duca fi-miu la gagici pe patura sa le ciupeasca! pai va dati seama scandal, o sa zica alea in mod sigur ca tati l-a pus. eu incerc sa nu-i spun cum se numesc, ca n-am chef sa-l aud pe plaja urland "tzatze" sau cine stie ce alta varianta!

 

 

Cristina [gravi]13+ si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

[help]www.help4mirela.go.ro http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47831

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danat Super pozele de la mare. Moooaaaamaaaa ce dor mi-e si mie de vacantza. Dar mai am o gramada pana in august.

cristina Partea buna la noi este ca parcul in care-si face ghiberdeaua veacul este fix sub balon la maica-mea asa ca daca da vreun semn intr-un min. suntem pe olitza.

mihaela_s Asa facea si Andra la inceput, ma fugarea sa nu o schimb ca ea se simtea bine. Sfatul meu e sa nu o lasi uda..

Eiii, uite ca acum am ajuns la etapa "in putza goala" ca nu accepta nici un fel de chilot pe ea, nici de hartie nici de bumbac. Partea buna e ca-si incaleca usor olitza.

In rest, azi de ziua copiilor in loc s-o duc prin parc, la trenuri si alte minuni am dus-o prin doctori. Mi-a facut o iritatie nasoala si pe burtica si pe spate. Parca-i batuta cu urzica. Am crezut ca a facut vreun pojarel si ca sa ma linistesc am fost la pediatru si apoi la dermatolog. Nu are decat o sudamina asa ca iar trecem la amidon [:D]...

 

Va doresc o zi plina de bucurii si la cat mai multe pozne din partea copiilor!!

Va [pup]

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he !

Pai hai sa va povestesc si eu patania mea de-aseara dintr-un magazin.

E vorba de magazinul cu de toate pentru copii care este chiar langa blocul meu.

Ne stiu toate vvanzatoarele, va imaginati.

Buuun !

Am intrat aseara sa-i cumpar cateva lucrusoare fii-mii pentru 1 iunie.

Ea s-a simtit in largul ei, alergand prin toate camerele, butonand toate tricicletele, premergatoarele etc., etc.

La un moment dat eu (intre o privire aruncata pe rafturi si-o alergatura dupa Oana) o vad pe domnisorica ca intra dupa tejghea.

Eu dau sa strig la ea, dar vanzatoarele foarte zambitoare mi-au spus s-o las, ca n-are ce sa faca.

V-ati gasit !

 

Cum s-a vazut ea acolo a infipt intr-o fractiune de secunda manutza la tejghea si strigand fericita SESEEEEE (adica sosete) a inceput sa le traga aruncandu-le pe jos.

Pana sa sara si vanzatoarele, pana am ajuns si eu la ea, deja daduse jumatate de raft pe jos [bang][bang][bang].

 

Asta ca sa nu va mai plangeti numai voi de minunatiile prichindeilor [:D].

---------------------

Iuliana76, petrecere frumoasa !

---------------------

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis]LA MULTI ANI TUTUROR COPILASILOR!!![bis][bis]

 

 

Danat Vazut pozele noaptea trecuta la 01.oo. f frumoase. Raduc m-a facut sa zambesc. imi place f mult de el, seamana mult cu Andrei la unele gesturi, la par si piele f alba si sensibila. [:D]

Tu arati super, ai slabit mult. Felicitari.

 

Cristina Ti-am pus astazi banii. Si eu imi copiez listuta cu fetele care merg in august la mare si poate punem de-o intalnire.[bis]

M-a distrat Andreiul tau cu faza cu ridicatul tricoului. [;)]

 

Tigresa Andrei bea lapte de vaca da la tara. Cand nu am proaspat ii dau La Dorna rosu. Mananca si iaurturi, branzeturi in diverse combinatii . Acum ii fac branza de vaca, cu smantana, cu ardei gras, cu marar si ceapa - la amestec bine si papa de se sparge.

Observ ca laptele il bea pe tot doar dimineata. seara mai mananca cate ceva si lapte mai putin.

 

La mare am sa-i dau si lui Andrei din ce mancam noi si am sa incep sa-l incerc cu mancare de la borcanas Nestle - pana acum nu i-am dat decat piure de fructe de la Nestle. Mancare nu. Sper sa-i placa. o sa-i dau iautrt, branza, fructe, lapte - ne descurcam ca suntem baieti mari[:D]. Cereale nu prea mananca. I-am luat diverse si nu vrea. Si Andrei mananca salata mai ales rosia din salta. Rosie simpla nu vrea, doar putin acrisoara. Astazi ii dau mazare cu pui. ii place.

 

Iuliana 76 Petrecere frumoasa sambata si sa aveti vreme buna.[cheers]

 

va pup,

 

Nicoleta si Aid="blue">nid="red">did="green">rid="maroon">eid="purple">iid="blue"> Catalinid="blue">(17.09.2003)

 

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana -Ene - noi nu mergem la Mamaia!mergem in Olimp o saptamana (avem bilete de la Mircea de la serv.) si apoi poate mai furam cateva zile la 2 Mai unde mergem noi de obicei.

Anny - unde e gazda asta a voastra???Gazda noastra de 20 de ani a murit, copii au vandut si noi am ramas fara gazda.De 2 ani le tot schimbam dar n-am gasit vreuna pe gustul nostru.

 

Tigresa - Radu bea fie Fulga albastru fie lapte de vaca(daca e taranca mea la piata)dar din pacate de la Fulga se constipa rau.

 

 

Irinuca & Raducu

http://community.webshots.com/user/broscutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, cu vremea asta... ieri canicula, azi toamna, iar aseara am crezut ca ne paste vreo tornada la cum incepuse sa bata vantul... nu stiam cum sa mai legam plantele din curte sa nu se rupa!

Uite de aia am ales Turcia pt vacanta, sper sa nu ne luam teapa si acolo...

 

Am luat si noi slipi de piscina da' uite ca nu ne-a dat prin cap sa luam si de plaja ... trebuie sa luam masuri. Cat despre bagaje, mancare, jucarele samd... va imaginati ca optiunile sunt limitate prin maximul la bagaje in avion. Trebuie sa ne gandim de 100 de ori ce luam si ce nu. De patut nu e nevoie, am inteles ca asigura hotelul daca ceri, si am cerut asta deja pe rezervare.

Chiar ne-am intrebat cum va fi daca ii vom schimba laptele - bea Dorna - e exclus sa ne caram si cu cutiile de lapte. Poate oare la varsta asta sa mai aiba surprize de la lapte?

Avem si un nou cuvant: caca, spus corect si exact ... dupa ce s-a comis:-(. Il spune asa haios, din gat, zici ca e in engleza.

 

Azi a fost o zi de 1 iunie mareata si pt noi astia mai mari. Mi-am vazut masinutza mea, Forduletzul meu drag plecand cu un nou proprietar si tre' sa recunosc ca am dat putina apa la soricei (deh, prima mea masina, locurile in care am fost cu ea si alte sentimentalisme de fumeie - apropos de mail-ul Mihaelei cu de ce plang femeile...). Tot azi am depus si dosarul pt leasing pt o masina noua - am ales un Seat Leon, sper sa fie o alegere buna, tehnic si ca dotari sigur e, dar poti sa mai stii... Sa imi tineti pumnii ca sa mi se aprobe dosarul, nu ar trebui sa fie probleme.

 

 

 

 

 

http://community.webshots.com/user/sisi03

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SISI, sa stapaniti sanatosi masinutza cea noua si astept bericioaica [alcool] ca altfel o sa faci pana la primul drum [xx(]. Uite, vorba ta, apropo de vreme si vacantza si noi de asta am ales Grecia ca sunt sigura ca acolo va fi vreme buna [:D]. Dar spre deosebire de voi, noi o sa mergem singurei [cina2].

 

IRINA, gazda noastra sta pe strada Islazului (cine stie cunoaste [:D] ), e strada perpendiculara pe soseaua principala din dreptul bine cunoscutei crasme "La Dinamo". Conditiile nu sunt de lux (e o casa modesta, de tara .....), dar este o femeie extrem de curata si mai ales gateste extraordinar asa ca am incredere sa ii dau si lui Sergiu sa manance ceea ce gateste ea. Noi o iubim tare mult, pentru ca este o femeie tare buna si chiar daca nu are super conditii ne simtim foarte bine la ea.

 

Intrebare pentru toate fetele, mai ales mamicile de baietzeiid="red">: ii gasiti uzi pe burtica din cauza de pipi? sa va zic ce patim noi (uneori). dimineata il gasesc ud din cauza de pampers plin (sau ptr ca se mai intoarce marginea cu toate ca incerc sa lipesc ariciul ala astfel incat sa stea fix). Bineinteles ca seara inainte de culcare ii pun scutec nou, dar face mult pipi in timpul noptii si dimineata e plin.

Nu stiu cum sa rezolvam chestia asta ca nu mi-e decat ca e neplacut sa stea ud (ma rog, vad ca pe el nu il deranjeaza absolut deloc [:D])

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- crema de protectie solara

- palariutze, sepcutze

- piscina gonflabila

- galetusa + accesorii

- un tricou foarte subtire (daca nu gasesc sa cumpar o ie) pentru cazul in care consider ca va fi nevoie sa o acopar pe plaja

- tinute de vara (pantaloni scurti, tricouri, rochitze, trening, geaca, caciulitza) + sandale si adidasi

- umbrela pentru plaja

- pampersi + servetele umede + crema

- olitza !!!!

- sampon + sapun + prosoape

- castronele + linguritze

- bavete

- trusa de medicamente (antitermice, siropuri, termometru, fasa, leucoplast, forfecuta, otet, crema pentru piscaturi de tantari)

- pijamalute de vara

- ac, ata, elastic

- jucarii preferate

- carti de povesti

- laptic

- mere, banane, cereale, covrigi, biscuitei

- casetofon

- lampitza de veghe

- covoras antiderapant

- detergent de vase, CIF/dezinfectant pentru baie si burete

- apa plata

- termoplonjon

- biberoanele

- ustensilele de spalat bibele

- ceaiuri

- detergent de rufe, sapun

 

-------------------------------------

IUNIEid="blue">:

Irinuca (16 iunie-) Olimp/2 Mai

Roxana77 (18 iunie-) Mamaia

Dana_ene (26 iunie-2 iulie) Mamaia, Hotel National

Sisi (23 iunie-) Turcia

 

IULIEid="blue">:

Mihaela_s (3-9 iulie) Mamaia

Anny (inceputul lunii) 2 Mai

 

AUGUSTid="blue">:

Elena-Teodora (31 iulie-9/10 august) Zodiac

NicoletaF (1-8 august) Saturn

Tigresa (inceputul lunii) Mamaia

Cristina (inceputul lunii) Vama Veche

Ankalaura (8-21 august)

Mih (14-20 august) Mamaia, Hotel National

Deliak () Neptun

Liliac1 ()

 

 

Danielaid="red"> si puiul Oana Mariaid="red"> (nascuta pe 2 septembrie 2003)

 

ALBUMUL OANEI MARIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...