Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa o ajut ?


Recommended Posts

Dragele mele..azi sunt trista. Am vorbit cu fina mea Alina sa o felicit [9cer] pentru ca e insarcinata in 4-5 saptamani..si am inceput sa plang pentru ca am auzit-o cu voce tremuranda cum imi spune: "Da dar sotul meu nu si-l doreste!" Revenim un pic in poveste si va spun ca Alina s-a casatorit cu verisorul sotului meu, noi fiindu-le nasi la cununie. Ca orice femeie isi doreste enorm acest copil insa momentul anuntului a cazut ca un traznet peste sot[:(!][:(!] care a declarat si inca mai sustine ca pentru el este cel mai rau lucru posibil, ca e Infernul pe pamanat(of doamne nu il asculta!), ca daca ea il vrea ea sa il aiba![duel] Ei locuiesc la Iasi si eu in bucuresti deci mi-e foarte greu sa o sustin, Alina mi-a marturisit "Stii Monica ce greu ii este unei femei sa nu aiba sustinerea sotului ei?" [plang] I-am promis ca o sa-l sun si am facut-o insa convorbirea cu el nu a dus la nimic; m-am lamurit ca imi va fi greu si ne va fi greu sa-l convingem ca un copil este o minune cat timp el sustine ca pentru el de acum incolo este un infern, ca nu simte si nici nu va simti nimic pentru copil. zic bine dar e si al tau..nu imi replica el este doar al ei...ii cer o logica in ceea ce spune el zice ca ceea ce simte nu are nevoie de liogica..ca nu simte si pt el nu reprezinta nimic. Iar pentr alina copilul este totul, si-l doreste din suflet si nu vrea sa renunte la el de dragul sotului. Cum sa o ajut? Va rog cele care a-ti mai trecut prin asta , VA IMPLOR SA MA AJUATI SA O AJUT sa duca cu bine sarcina pana la capat. va veni in bucuresti luna iunie candva si vrea sfaturi de la voi...poate o ajutam sa fie tare pentru ea si pentru fiinta nevinovata din pantec! [q][q][q][q][q] VA ROG DIN SUFLET AJUTOR! MONIQUE Pozele noastre http://community.webshots.com/user/dmonicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Greu, foarte greu. Fara sa te superi pe mine dar nu am crezut ca pot exista asa oameni.

O solutie: sa mearga la ginecolog impreuna. Ea sa vorbesca cu medicul inainte(sau sa trimita pe cineva), sa-i explice situata si sa-i ceara ajutorul. Imaginea propiului bebelus in burtica te topeste indiferent de ce fel de om esti.

Sau: el sa poarte o discutie cu un barbat , fara suparare dar daca a reactionat asa nu se poate numi barbat ci doar purtator de organe genitale masculine. Poate am "vorbit" urat dar aceasta e parerea mea despre acesti "barbati".

Sau: sa nu faca intrerupere chiar daca trece prin acest cosmar si sa-i faca(sotului) contact cu bebei mici(cateva luni). In timp isi va schimba atitudinea si va regreta ce face acum.

Unii se chinuie ani de zile sa aiba un bebel iar el refuza acest dar.

Sau: sa mearga sa vorbeasca cu un preot.

Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi dar sunt cateva idei - poate sunt gresite(atat ma duce capul [bang])

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca primul raspuns este de la Iasi, chiar orasul din care sunt finii mei.

Sotul meu mi-a promis ca vorbeste cu el, socrul meu care ii este unchi a vorbit dar se pare ca degeaba. eu stiam ca este un baita bun si o iubeste pe Alina, desi mereu a fost mai ciudat: a declarat acum 5 ani sus si tare ca el nu se insoara niciodata si iata-l insurat si pot sa va spun ca atata cat am fost eu de fata o iubeste foarte mult.

Insa este genul de baiat crescut in puf: mama lui ii face de mancare, ea ii spala, acum stau cu toti in casa si tot "doamnele" gatesc fac de mancare si il rasfata. Mama lui o iubeste pe alina si o sustine insa pe parintii nu ii asculta, n-au reusit nici ei sa il domoleasca. eu i-am asigurat ca-i trece o data ce isi va vedea copilul. Insa la telefon cand am vorbit cu el si l-am rugat macar sa o sustina moral a zis ca mai mult decat "sa se bage peste ea" (citatul lui) nu poate. L-am rugat s-a sustina macar moral insa nu cred ca l-am miscat.

O sa ii spun Alinei ca la viitoarea ecografie sa il duca si pe el sau sa cheme un preot , sa mearga amandoi la unul. Asta daca l-o putea urni din casa!!!

Mi-e sufletul greu pentru ea..si pentru samanta de viata din ea!!!

Monica

 

 

Pozele noastre http://community.webshots.com/user/dmonicutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Monica!

Eu sunt o viitoare mamica de iulie si nici in ruptul capului nu as fi renuntat la BB.

Cred ca e foarte buna ideea ca tatal sa fie luat la echo,daca nici inimioara propriului lui copil nu-l impresioneaza...nu stiu ce ar putea sa-l schimbe.

Daca Alina este hotarata sa tina copilul,indiferent de consecinte,ar trebui sa-i spuna.Eu nu sunt casatorita legal cu tatal BB-lului si cand i-am spus ca sunt gravida el a zis ca nu e cel mai bun moment pentru un copil.Dar,vazand cat sunt de hotarata,a zis ca nu poate risca sa ma piarda.Si dupa ce am mers la echo morfologica de 24 de sapt,vazand fiecare organ al printesei,s-a transformat 100%.

Asa ca eu sper ca finul tau se va schimba si el si atunci isi vor gasi linistea,echilibrul si fericirea.Bafta multa!!!

 

nicoll_mada [gravi] 32s+4z

http://photos.yahoo.com/nicoll_mada

 

MMN

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, acum iti spun de ce am zis de ajutorul medicului. O femeie s-a programat pt. intrerupere dar medicul i-a zis sa vina si cu sotul ei. Inainte de incepe procedurile, medicul le-a aratat copilul si i-a intrebat daca sigur vor intrerupere. Din acel moment nu le-a mai trebuit intrerupere iar acum sunt [amoras] Ea vroia copilul dar el zicea ca inca nu e timpul. Poate o ajuta pe biata femeie.

El tb. sa vb. cu cineva din "gasca" lui daca ceilalti nu au nici o influenta desi ma indoiesc ca ceilalti ar fi altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, dar mare dobitoc de fin ai si tu! Acuma eu stiu ca mai sunt barbati luati prin surprindere (poate nu a stiut sa-l pregateasca sotia) care neaga la inceput, dar sa spuna ca este un infern...Eu as vorbi cu niste "baieti" din Chisinau (s-a mai discutat pe aici) si i-as arata cam cum arata infernul, sau macar o parte din el.

Probabil ca o sa gasesti destule sfaturi de la fete, dar macar un control la creier tot trebuie sa-i propui fatalaului...

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-l vad pe tipul asta peste 15 ani mindrindu-se cu fiul/fiica. Eu daca as fi in locul finei tale l-as ignora, mai ales ca zici ca sta cu soacra cu care se intelege si are deci suport moral si eventual si cine sa o ajute cu copilul. Cit despre barbat, e clar ca e nematurizat si as avea discutii serioase cu el (l-as ameninta inclusiv cu divort). De ce nu si-l doreste? De ce s-a insurat? de ce nu s-au protejat? In fine, exista multe de ce-uri. Adevaraul e ca nu esti niciodata pregatit sa ai primul copil. Poate tipul e doar speriat de responsabilitati, mai ales ca zici ca e fatalau. Biata ta fina! Mai are de educat si un barbat pe linga crescut un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[xx(]Si care ar fi ma rog frumos motivul pentru care refuza copilul?Nu are posibilitatea sa-l intretina?

Trebuia sa se astepte la o sarcin in cazul in care nu foloseste vreun contraceptiv si daca fata a ramas insarcinata si-si doreste copilul apoi sa-l aiba si sa fie sanatoasa.Sustine-o moral tu si sunt sigura ca si parintii lui o vor face.Din cate am inteles locuiesc impreuna si tin la ea.De ce sa faca un avort cand Doamne fereste e posibil ca din cauza asta sa nu mai poata avea veci pururi unul.Avorturile astea nu-s sanatoase si daca le poti evita de ce sa te hazardezi?

 

 

Aliada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E groaznic ce povestesti despre sotul Alinei, insa din pacate mai sunt si cazuri din asta. O buna prietena a mea a trecut prin ceva asemanator, dar era vorba despre al doilea copil. Facuse toate tratamentele posibile si se chinuise ingrozitor timp de 13 ani ca sa poata avea un copil, in cele din urma a reusit sa faca o fetita superba, iar la circa doi ani s-a trezit din nou insarcinata - desi i se spusese ca va trebui sa reia cel putin o parte din tratamente daca mai vrea alt copil. Ea tare l-ar fi dorit, ca sa nu-si lase fetita singura, mai ales ca intre timp emigrasera, deci erau departe si de familie. Cand a auzit barbatu-su ca e din nou insarcinata s-a asezat in pat si a spus ca el moare daca ea mai face un copil. Si s-a imbolnavit efectiv. Asa ca ea a mers la medic -- erau in Germania unde avorturile erau interzise prin lege, dar a gasit un medic roman care a ajutat-o. Si cand l-a rugat be sot s-o duca macar pana acolo si inapoi cu masina, ca n-are cum sa conduca singura dupa avort, i-a raspuns ca "el nu suporta asa ceva". Pana la urma a condus-o medicul inapoi acasa... Desigur ca ea nu i-a putut ierta niciodata asta, si pana la urma a divortat de el...

Incearca s-o sustii cat poti pe fina ta, pentru ca in cele mai multe cazuri de avort in pofida vointei femeii, casatoria s-a destramat pana la urma...

Poate ar trebui informat sotul ei inclusiv despre acest aspect, desigur nu intr-un mod agresiv.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus [bis][bis][bis]

 

Foarte bine ai pus problema. Imi pare rau ca mai exista specimene din astea. Cred ca trebuie ca cineva sa-l faca sa spuna adevaratul motiv pentru care nu vrea copilul. Ii e frica de raspundere sau ii e teama ca nu va mai fii el baiatul mamei? Chiar o iubeste pe sotie, sau astepta prima ocazie sa ii dea papucii si acum se simte legat?

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...