Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie 2004 (48)


Recommended Posts

danina, nu cred ca e ciudat ca la un an sa nu stea singur in picioare!Sunt copilasi care abia dupa un an si 3 luni incep sa umble singurei si poate pe la un an si o luna isi dau drumu mai bine...

Si oricum, cred ca dupa un an progresele pot fi evidente de la o zi la alta!

 

Eu nici nu imi mai fac probleme cu papica lui Stefan!Adica daca ieri i-am gatit o papica buna buna de sa lins pe botic...a iesit mai multa si am vrut sa-i dau si azi...ei bine maria sa nu a vrut sa manance!Si binenteles ca dupa o ora a tras un plans de mama focului a fost musai sa-i dau ceva de mancare ca era rupt....Are o gramada de fitze in cap!!!!

 

Dar problema care o avem noi este in continuare masa de seara!Vreau sa va intreb si pe voi: Ce le dati copilasilor seara sa manance?Inafara de lapticul de dupa baitza?? Al meu nu se mai satura....Azi a mancat pe la ora 17 un iaurt cu fructe, la 19.30 mamaligutza cu branza de vaci si dupa baitza i-am pregatit un biberon cu 210 ml laptic cu c3ereale!Ei bine dupa ce a baut laptele a inceput sa imi urle de foame...si i-am mai dat inca 100 ml pe care l-a servit imediat! 310 ml de lapte cu cereale o data...mi se pare enorm de mult....Nu mai stiu cum sa-l satur seara!Si pe la ora 3 se trezeste si vrea iarasi papa, bea cam 180 ml lapte

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ana, eu dupa baita ii dau numai lapte cu cereale. Dar ii dau 240 ml si are 2 masuri de cereale. Iar inainte de masa se seara mai mananca pe la 6-7, 3 masuri de lapte si cam 170-200 g iaurt cu fructe.

 

Stefan, vorba aia e barbat si din cauza asta mananca mai mult. Incearca sa-i dai mai multe cereale dupa baita poate asa nu o sa mai ceara chiar atat de mult de mancare....zic si eu.

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, multumim mult.

 

Danina, am uitat sa zic. Tocmai azi am vorbit si eu cu cineva care are o fetita de 1 an si 10 luni si cand a auzit ca bebelina mea a inceput sa mearga de manute de la 7 luni a ramas foarte uimita. Cica fetita ei a inceput sa mearga abia la 1 ani si 3 luni.

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragelor!

 

Timpul meu liber e atat de scurt (mai bine zis inexistent) incat nici n-am mai reusit sa intru sa va citesc...ca de raspuns nici nu a mai fost vorba. Sper sa reusesc sa recuperez pana la urma!

 

Anamari, sarcina usoara iubita si chiar ma gandeam zilele trecute oare cine va fi deschizatoarea de drumuri...

 

Santate multa la bebelusii bolnaviori.

Felicitari pt dintisori celor ce vor sa ne prinda din urma!

LA MULTI ANI pt sotul tau danyce!

 

La noi in casa este exagerat de cald...eu pe Alexia o culc doar in body cu maneca scurta, fara sosete, neinvelita...si cu geamul deschis pt ca altfel murim de cald.

Din cauza transpiratiei excesive tot face bubite, ba pe gat, ba pe piept, ba pe manute, spre coate...ii trece intr-un loc si ii apar in altul. Eu o dau cu pudra banecocin seara dupa ce o spal. Acum e tare frumos ca nu avem apa calda din cauza reviziei...se pare ca sectorul 2 si 3 nu au apa...super minunat! Sa tot traiesti asa si sa speli bebele cu o "lingura" de apa.

 

La capitolul mancare noi stam nu prost ci foarte prost. Nu vrea si pace buna sa manance...

Astazi i-am facut paste cu suc de rosii si pui...o minunatie dar fata mea n-a vrut decat vreo 3-4 lingurite si gata...pt ca nu vrea sa mestece. Tot astept sa-i creasca mai bine dintele ala ca momentan e la stadiul de liniuta si poate n-o s-o mai deranjeze si sa pape.

Pana atunci nu-i mai gatesc ci ii cumpar borcanele. Mi s-a parut ingrozitor sa stau azi la pranz sa-i gatesc in caldura aia infernala si ea sa nu pape apoi.

Afara noi iesim dimineata pe la 10 pana la 12 si apoi seara de la 5.

Cam asta ar fi...in rest raman prosticelele de rigoare si cazaturile inerente.

 

Va pup!

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 8 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa incalzesc apa doar pentru baita n-ar fi nimic... eu m-am obisnuit sa o spal la fund cand o schimb... nu o sterg cu servetele... si acum trebuie sa-i incalzesc apa de 4-5 ori/zi... Dar asta este... pt. ea e bine, ca o bag cu totul in lighian si se mai racoreste putin, mai o spal de transpiratie (ca uneori are pielea asa de lipicioasa de la cat transpira)... ea e super incantata... eu mai putin...

 


[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi mamici,

 

multumesc inca odata pentru felicitari...nu planuisem de loc sa fiu deschizatoare de drumuri, dar...asa a fost sa fie. Sa vedem cine-i prima dupa mine...

 

la noi a fost memorial dayid="red">-si am fost la un mic picnic la cumnata mea...pustiul meu cel mare s-a distrat de minune cu ceilalti pusti din familie.Lia a fost tare cumintica, dar nu a mancat prea bine acolo...si sa vedeti voi ca mi se trezeste la 3 noaptea sa manance acum...eu m-am apucat sa iau lectii de conducere masiina cu ciocatele cu toc cu care am venit la petrecere si a fost graoznic[alcool][bang]...de acum nu mai conduc decat cu tenisi

caldura-la noi e chiar racoare. au fost sub 20 grade C azi-si chiar s-a simtit mai racoare. vad ca de saptamana viitoare se va incalzi-dar nu peste 30 de grade asa ca inca e placut. plus ca aerul conditionat e un loc comun aici....dar un truc pe care l-am incercat eu asta iarna cand s-a supraincalzit apartamentul-am pus umidificatorul in functiune si a mai racorit camera...la fel cred ca ar functiona si un ventilator indreptat catre tavan-ca altfel se face curent ...

Roandre-nu am mai fost activa de mult, dar cred ca Alexia ta la aproape noua luni si cu atatia dintisori e gata pentru ce numesc pe aici "finger foods" - morcovi sau taitei fierti bine si taiati foarte mici care sa-i apuce singura cu mana si sa-i mestece, sau banana...poate asa o distreaza si o tenteaza.

 

mersellen, danina-fiecare copil are ritmul lui- si Alex a cerut sa mearga sustinut la 7 luni si a stat in fundulet-nesprijinit de la 5 luni- de mers singur a reusit la 11 luni.un nepotel a mers-nesprijinit la 9 luni. eu am mers la un an si o luna. Lia in schimb de abia acum si-a dat drumul la stat nesprijinita si cine stie cand isi va da drumul la mers...normal, media de varsta pentru mers e de un an si o luna-un an si trei luni. Unii copii merg si mai incet-dar ideea e ca pana la un an si jumatate trebuie sa mearga. Iarasi, copii nascuti prematur sunt mai inceti...

 

 

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani!id="red"> [s]

[s] Alexia Stefania id="red">[s]

 

Liliaid="red"> - Hai ca ai trecut peste primul hop, a cazut si ea pana la urma. Cat mai putine cazaturi daca se poate. Stai linistita , tu macar nu ai iesit din casa cu tricoul pe dos ca mine.

 

Ellenid="red"> - felicitari pt [iepu] nr 2!

 

georgiana.david id="red">- si la noi au fost ieri 26 gr in casa si nu ma mai intelegeam cu asta mica. Cred ca vom face cate 2-3 dusuri pe zi sa o racoresc.

 

roandre id="red">- eu mi-am facut stoc de borcanele , de s-a inchinat sotul cand am iesit din farmacie si mi-a cerut restul . Stie ca de obicei eu cheltui cat am dar nu se astepta sa ii cumpar fetii mancare de 987.000 lei odata. a zis ca nu mai imi da bani pe mana niciodata. Asa zice mereu, iar dimineata mi-a dat cardul sa scot banii ca nu mai am decat 300.000 lei in casa si vreau sa fac multe azi. Dar macar nu mai gatesc pt fata azi. Si oricum mitirica mea mananca mai bine borcanelele decat ce ii fac eu.

 

Voi ce scaune de masina aveti si sunteti multumite de ele? noi trebuie sa ii luam scaun ca nu mai tine . In ala tip scoica nu mai incape mitirica mea.id="purple">

 

 

Pozici noi[foto]

[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple"> Fara par [foto]

 

[foto] Pozici[foto]

 

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...