Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (6)


Recommended Posts

Mamicilor si bebelusilor o sa imi fie tare dor de voi cele 2 saptamani cat voi fi plecata la Zalau cu sotul meu, dar sunt fericita ca imi voi petrece si eu ceva timp mai mult cu el si cu copilul nostru.

 

Va pup pe fiecare in parte[pup], pe bebelusi pe manute si pe picioruse, sa fie sanatosi, ca iubiti stiu ca sunt[:)], si sa va gasesc la fel de vesele si "ingrijorate" pentru bebeii vostri.

 

[pup][pup][pup][pup]

 

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ninocikap/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

"La multi ani!"Karen,Vladimir si Delia Melissa,sa cresteti mari si sanatosi!

zuzunaki si rrox,multumesc[flo];voi incerca si eu,dar peste vreo 2luni,sa aiba puiul minim 3 luni,la o nevoie sa pot diversifica,desi nu imi pare un regim asa crunt,cum am mai spus.Va tin pumnii si sa nu uitati sa va laudati cu pozici(stiti ce mult imi plac albumele[:D]).

oanamc,vesti excelente si tineti-o tot asa;cat despre ce ne-ai povestit,am si uitat[:D],nu-mi amintesc decat partile bune.Decat sa te exteriorizezi la vreun psiholog de doi bani,mai bine aici,unde am trecut prin atatea impreuna si stim sa ne sprijinim si sa ne sfatuim eficient intre noi,cu discretie garantata.(Numai barbateii nostri sa nu se uite ce discutam...[:D])

De pupicul de la Leti ne-am bucurat si ne-am rosit[:I]si-l intoarcem indoit.[pup][pup]

Fusta bine ca o apreciati voi;ce ti-e si cu moda asta,mama cand m-a vazut a afirmat uimita ca asa aveau ele jupoane,ce fac,ies in jupon la plimbare?[:D]

ninocikap,drum bun,fara aventuri sau incidente,sa aveti parte numai de iubire si distractie,ca o familie proaspat inmultita ce sunteti!

hiroral,aceleasi metode de indulcire-intarire a casniciei cu ocazia aparitiei unui nou membru sunt valabile peste tot,desi diferentele de cultura si mentalitate adauga un factor de dificultate diferentelor de temperament,dar sunt sigura ca veti gasi resursele sa surmontati cu bine aceasta mica innorare din viata voastra.Uitati-va la Karen si sigur va veti trezi zambind...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, multumesc pt. urari, nici nu-mi vine a crede dar micul Vladimir implineste azi o luna! La multi ani pt. Karen si Delia Melissa!

 

Hiroral, si Vladi al meu vrea numai in brate, nu stiu ce sa ma mai fac, dau dintr-o belea in alta - pina acum ca nu doarme, acum ca adoarme numai daca il legan un pic... Deocamdata sint mici si scumpi, dar cind or avea 10 kile cum ne descurcam cu ei?!

 

Fetelor voi va culcati bebelusii pe burtica? Pe mine m-a invatat cumnata mea (mie mi-ar fi fost frica dupa tot ce am citit!) si de vreo saptamina si ceva numai asa doarme cel mai bine. CInd il culc pe-o parte sau pe spate, se stringe cu genunchii spre piept, se foieste, se inroseste la fata, scoate zgomote ca si cum ar necheza usor, se loveste cu minutele si pina la urma se trezeste. Spuneti-mi - astea or fi colici????

 

Voi cum va descurcati cu compania? Eu in timpul saptaminii sint singura si zau ca mi se cam uraste, citeodata sint trista rau. Mai ales ca Vladimir are nevoie de toata atentia mea, cind este treaz trebuie sa stau pe linga el sa-l distrez - si e treaz buna parte din zi. Nu prea reusesc sa fac nimic altceva, si ma epuizeaza nervos cind vad ca plinge. In schimb, cind sint mai multe persoane in casa e foarte cuminte si doarme bine...

 

Despre bubitele de la transpiratie: o mamica din parc mi-a recomandat Bepanthen, dar nu a functionat (dupa ce mai incercasem crema de galbenele si BAneocin), in schimb a functionat de minune cu ceai de musetel!

 

Cam atit, sintem noi mici dar abia astept sa mai crestem un pic. Spuneti-mi va rog daca si ai vostri copilasi se contorsioneaza in somn si cum ii pacaliti sa nu se trezeasca?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibip, daca bebe se contorsioneaza in somn si da semne ca ar incepe sa plinga eu ii pun repede suzeta in gura si se linisteste imediat.

RRox, multumesc pentru ideea cu regimul, am listat carticica si am sa ma apuc de studiat. Eu din principiu, fiind o gurmanda, sint impotriva restrictiilor in general si al celor alimentare in special, dar mai am 14kg in plus si trebuie sa actionez.

 

Am pus citeva poze.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/roxanapav03/my_photos

[pup]tuturor.

 

roxana si marutza (22.03.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicica, din cite am citit, de la 3 saptamini copilul poate zbura cu avionul. Trebuie sa-i dai sa bea la aterizare si la decolare sa nu i se infunde urechile ca atunci il doare si tipa. Acuma parerea mea e sa mai astepti daca poti, mie mi-ar fi frica de aerul conditionat din avion, de fiecare data am stat in curent (stiu ca il poti potrivi tu, dar oricum, diferenta de t° fata de exterior mi se pare prea mare).

 

Ninocikap, acomodare cit mai rapida si sejur placut la Zalau.

 

Sibip, aici se atentioneaza in toate cartile, revistele, etc sa nu se culce bebeii pe burtica pt ca in acest mod creste riscul de moarte subita a sugarului. Eventual tine-l asa doar ziua, cind poti sa fii in permanenta cu ochii pe el.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monicica,

despre zbor,stiu si eu ce stie si marox.si eu voi fi nevoita sa zbor cu puiul meu dar atunci va avea aproape 5 luni.si la intoarcere aproape 7.oricum mai intreaba,poate ti mai da cineva info.

 

ninocikap,calatorie si sedere placute!

 

oanamc,

ma bucur pt tine!si eu am trecut mai mult sau mai putzin prin tensiuni de genul asta,mai ales si cu socrii sfatuitori in toate aproape,dar asta e!capul sus si multa intelegere!

 

sibip,valabil si de la mine ce a zis marox cu dormitul pe burtica!numai supraveheat,nicidecum noaptea!

 

pup si la multi ani KAREN! VLADIMIR SI DELIA!!!

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor

 

mamcita super misto fusta , si iti sta suuuuuper bine in ea, parca nici n-ai nascut, bravo,

 

sibipeu il mai pun pe cezarica al meu pe burticuta ii place la nebunie dar stau langa el si nu-l las mai mult de 20-30 de min , odata a adormit si am stat langa el si l-am pazit

 

hiroral pt bubitele de pe fata eu am inceput sa-i dau cu sef fiziologic si dupa aia cu crema de la sanosan cu care ii fac masaj si au inceput sa-i treaca , dar mam imi zicea intruna ca le-a facut de la caldura ca era prea infofolit , acum il tin in casa in body tip maieu si atat si vreau sa va zic ca e tare fericitse vede pe fata lui ca se simte bine, iar seara dupa baita ii dau un costumas f subtirel cu maneca scurta si pantaloni scurti far asosete si fara caciulita si nu suporta nici sa fie invelit cum il invelesc incepe si da din picioruse

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana,multumesc[flo],ca de obicei esti foarte draguta.Ce mai face Cezarica,ai mai pus poze?Cu bubitele si eu tot cu SF ma descurc,il sterg de fiecare data dupa masa,caci am citit ca ar fi o reactie la aciditatea determinata de lapte si saliva,pe langa explicatiile bine cunoscute(hormonii mamei care determina infundarea canalelor glandelor sebacee etc.),iar seara la baita ii dau cu sapunel cu crema (tot din citite) si vad ca au scazut considerabil ca numar si marime.Probabil ca ar trece si fara nici un gest din partea mea,dar parca nu pot sa stau cu mainile in san cand vad cosuletele alea pe fetisoara lui dulce...

Aseara am incercat si eu sa-l tin fara caciulita dupa baie,mi s-a parut f.fericit,dar azi dimineata avea nasucul infundat,sforaia si nu am reusit nici prin metoda cu betisoarele de vata,nici cu pompita sa-l desfund,caci nu se vede nici un mucisor cu ochiul liber,asa ca mi-a fornait toata ziua[q],fara insa sa-i afecteze alaptatul sau buna dispozitie.Culmea e ca atunci cand respira superficial nu se aude nimic,doar daca respira mai profund sau mai agitat atunci se aude...

sibip,subscriu la ce ti-au spus fetele,NU PE BURTA nesupravegheat!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai ajuns si noi... cam greu ce-i drept, acum tati ii da niste apa in biberon Irinei (cel putin asa sper...:))

Rrox, tot o Roxana sunt si eu, dar Andira e o combinatie de la numele pe care vroiam sa-l dau fetitei, respectiv Andreea Irina, dar pana la urma am renuntat la Andreea.

Oanamc, ma bucur ca ai depasit starea mai proasta. Sa stii ca si eu sunt la fel, am momente cand imi vine sa urlu, si n-am avut curaj sa va intreb daca sunt singura sau mai am colege de suferinta [:I]

Dar si la noi incep sa treaca, mai ales acum ca pot iesi cu fetita afara. A fost tare frustrant in primele 3 saptamani, cand stateam 90% din timp in casa. Dar acum o car dupa mine pe Irina peste tot, desi incep sa fiu restransa ca timp pt ca trebuie sa-i dau sa manance.

 

Dar cred ca o sa procedez si eu cum zicea Dana, sa o alaptez chiar si afara, mai bine decat sa-mi urle copilul de foame.

 

V-am pupat ca plange![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...