Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (6)


Recommended Posts

Oanamcid="red"> super! Tineti-o tot asa! [pup] Nu mi-ai trimis PM cu adresa.

 

Ninocikapid="red"> calatorie si sedere placuta la Zalau cu tati! Nu-ti face griji pentru drum, nu sunt probleme. Daca nu aveti aer conditionat la masina, mergeti doar seara sau dimineata pe racoare si bebe o sa fie foarte fericit de plimbare.

 

Sibipid="red"> si eu zic la fel. Nu-l lasa nesupravegheat pe burta. Cazurile de moarte subita la sugari sunt mult mai frecvente la sugarii culcati pe burtica. Nu trebuie sa fim paranoice, dar nu strica sa respectam regula. Incearca sa-l invelesti cu o paturica pe burtica. Nu cred ca sunt colici, cand au colici nu dorm, ci urla de zor. E inca mititel si nu a renuntat la pozitia tip fetus, dar o va face in curand. [pup]

 

Monicicaid="red"> botezul, in mod traditional, se face la 6 saptamani. Poti sa-l faci si mai tarziu, dar bebe e cu atat mai cuminte cu cat e mai mititel.

 

Ce de lume ne citeste! [8D] [berica]

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Deci, sa rescriem!

Am revenit si noi, caci nu am mai scris de mult, fiind prinsi cu organizarea botezului. Avem un mic printisor crestinat! A fost o zi minunata pe care o vom tine minte cu totii, cu mic cu mare!

 

Atit de multe am sa va spun, caci nici nu stiu cu ce sa incep!!!

Intii despre noi, stiti prin ce chiinuri am trecut cu lapticul putin, ei bine, de 10 zile incoace, urmind sfaturile acelei doamne lactation consultant, se pare ca este mai bine! Bebe suge mai bine, mai activ, de fiecare data, lapte praf a fost necesar din ce in ce mai rar, uneori la 2-3 zile, mi se umplea inima de bucurie, cind dupa o masa la sin, interpretind gresit probabil comportamentul lui, ii ofeream sticluta cu lapte praf, iar el se strimba de numa'numa'si o scuipa. Nu mai avea nevoie!!! VICTORIE!!! Iar de crescut, crestem, am fost cintariti vinerea trecuta pe un cintar de incredere, si luasem 310 gr intr-o saptamina, deci, desi nu suntem urias (cintarisem 4.550 kg)mami este linistita ca noi crestem, iar de atunci pe cintarul nostru de acasa, nu tocmai cel mai reusit, ieri aveam 4.760 kg. Deci, se pare ca situatia a fost remediata, cel putin pt moment. Am uitat sa va spun ca am inceput sa iau si domperidon la indicatia moasei (functioneaza ca si metoclopramidul pt cresterea secretiei lactate, avind doar avantajul ca aceasta nu scade la oprirea tratamentului ). Asa ca se pare ca suntem pe drumul cel bun. Ne mai cintarim pe 7 iunie si pina atunci mami spera sa fim peste 5 kg!!!

Postez asta, sa nu mai fac cine stie ce ghidusie si sa sterg din nou tot!

 

http://community.webshots.com/user/ocrainic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana_Jid="red">-ma bucur tare mult de fiecare data cind aflu despre tine si Sara, ca va merge bine si v-ati adaptat atit de bine una alteia. Parca asa printre rinduri citind, de fiecare data am impresia ca esti atit de senina, si atit de natural si firesc ai debutat in profesia aceasta noua de mama! Doamne ajuta sa va mearga tot asa! Sa stii ca nici eu nu am nici o treaba cu alaptatul lui bebe peste tot pe unde mergem. La un moment dat l-am alaptat chiar pe drum prin oras, pe o bancuta. Dar aici toata lumea este atit de obisnuita cu asa ceva, este totul atit de firesc, incit nu am simtit ca as face ceva iesit din comun. Oare in RO, o sa pot face la fel, fara sa se uite lume ca la OZN? Fetele de acasa, voi procedati la fel cind va apuca "foametea mare" pe drum?

 

Monicicaid="red">-nu am exact raspuns la intrebarea ta cit de mic poate zbura bebeul, dar eu voi veni cu Daviducul meu din New Zealand pina in Romania cind el va avea vreo 9 saptamini. Am auzit de bebei care au zburat si la 3 sapt, iar doctorita mea a zis ca e OK dupa 4 sapt. Deci nu imi fac probleme,mai ales ca o sa stam in Dubai vreo 3-4 zile, asa ca nu facem tot drumul deodata.

 

Oanamcid="red">-bravo, nota 10 pt rezolvarea situatiei! Eu am tinut-o in meciuri urite de tot primele 3-4 saptamini, imi era si mie pe vf limbii sa imi vars amarul, dar barbatelul meu, mai da cu ochiul si el pe forum din cind in cind, asa ca am zis mai bine nu, ca ieseau scintei si mai mari. La noi "sursa" a fost si este cumnatul care a venit, si cred ca nu stie de ce a venit in NZ. EL zicea ca emigreaza, dar mi imi da impresia ca a venit mai mult in vizita la noi, caci desi si-a gasit o chirie doar la citeva strazi departare, s-a plantat la noi si de miscat nu se mai misca, sta si cite 10-12 ore pe zi. Si nu stiu, pe cuvint, care dintre noi poate rezista cu un strain in casa in momentele acestea de inceput, cind, nu trebuie sa va mai spun, ca voi intelegeti cel mai bine cum e! Da parca barbatelul meu, nu vrea deloc sa priceapa, de, il inteleg intr-un fel, caci e fratele lui, dar...nu mai continuu, caci alfel nu ma mai pot opri! Oricum acum e mai bine, nu fiindca s-ar fi rezolvat situatia, ci fiindca am decis eu sa nu ma mai afecteze, sa incerc sa ignor. Si la urma urmei mai e putin si plecam in RO. Dar mi se pare de neacceptat sa-mi doresc eu sa plec din casa mea, ca sa scap de o situatie stinjenitoare. Asa ca Oana, draga de tine, te inteleg atit de bine in ceea ce simteai, si eu ma simteam atit de neinteleasa.

Sa stii ca si eu sunt alaturi in suferinta"hemoroid", nu am avut probleme cu asa ceva niciodata, dar acum e acolo!!! Cred ca, cheia este sa controlam constipatia, si mie mi-a reusit asta cu fructe kiwi mincate seara.

 

Sibipid="red">-stiu ca in RO a cam iesit din uz, dar cred ca e o buna idee sa infasezi bebeul in timpul noptii. Eu il infasez pe Daviduc si doarme ff bine. Se tot mirmiceste el acolo cind e sa adoarma dupa masa de noapte, dar cred cu minutele pe afara ar fi si mai rau. El doarme f bine noaptea, dupa baita de la 8-8.30 si dupa masa doarme pina la 2-3 si pe urma pina la 7 dimineata. Tanti asistenta care vine acasa zicea sa-l leg si in timpul zilei, dar parca nu-mi vine!

 

Rroxid="red">-am vazut pozicile de la botezul Ioanei, frumoase tare, si Ioana o frumusete de bebel plina de sanatate, si Mariuca o surioara responsabila, si tu cea mai fericita mamica!

Sunt alaturi de tine cu regimul, multa bafta!!!

Si eu vreau sa incep, iti trimit si eu PM cu adresa mea de email, imi poti trimite si mie, te rog, carticica? Caci dupa cum bine veti vedea din noile pozici de la botez, eu nu prea am dat jos nimic (cintarul e fix la aceeasi greutate de vreo 4 sapt!). Vorba mea, toate pozele mele sunt din seria"falci", ca altel nu le pot zice. Pina si tata, care nu s-a bagat niciodata a acest capitol, cind i-am trimis pozele de la botez, primul lucru care m-a intrebat a fost "auzi mai, tu cind mai slabesti?". Marturisesc 10 kg in plus de cind am inceput sarcina, si de fapt 15 kg in plus fata de o greutate rezonabila!

 

Mamacitaid="red">-TU chiar ai nascut acum o luna? Dac anu as stii, nu as crede dupa cit de bine arati!!! Frumoasa foc fusta, dar de cea care o poarta ce sa mai zicem! Alexutu e o minune de baiat, care se vede ca nu-ti da nici un fel de bataie de cap cu luatul in greutate!!! E un zdravan!

 

Zuzunachiid="red">-super fusta, eu aici la capatul lumii nici ca stiam ca asa ceva se poarta pina nu v-am auzit pe voi povestind de ele. Esti o frumoasa! Dar mie cred ca nici asa ceva nu mi s-ar potrivi cu tonele mele! Chiar rideam cu Marian (sotul)cind am vazut pozele de la botez. El are probleme cu inceputul de chelie si ne-a "interzis" sa-l mai pozam din spate, asa ca am spus si eu ca ma supar daca mai sunt fotografiata din spate, caci dimensiunile mele sunt ceva de speriat!

 

A, era sa uit, am fost ieri la vaccin. Dar a trecut totul atit de lin, a fost o zi complet normala. David a plins usor dupa cele 2 injectii, dupa care a adormit in brate la tati. In rest nu s-a intimplat absolut nimic, nici febra, nici miriiala. Aici vaccinarile se incep la 6 sapt cu 2 injectii, una DiTePerPolio, cealalta Hep B+ Haemophillus influenzae. Nu-mi spuneti voi daca stiti in RO se face Hep B si Haemophillus influenzae? Caci planul de vaccin NZ zice ca la 3 luni se repeta aceleasi, si noi vom fi in RO pe atunci si trebuie sa ne descurcam.

 

Va las acum ca am petrecut mai mult de 1 ora scriind mesaje si am ramas asa de in urma cu treburi, acus se trezeste bebita (el doarme acum in gradina la soare pazit de buni)

 

Oana si Daviduc

 

http://community.webshots.com/user/ocrainic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

Puiutul meu a implinit joi 8 saptamani are 6.300 kg so 62cmm, a facut vaccinul la care a plans un pic dupa care s a calmat si s a culcat. Doctora mi a spus ca arata ca un copil de 4 luni si ca s a dezvoltat excelent.

Probleme cu sotul nu am deocamdata pentru ca de 3 saptamani nu este in tara...daca nu ma ajuta nici nu ma deranjeaza[:D]. Oricum peste 2 saptamani ma duc dupa el si mai vedem cum evolueaza lucrurile. Se pare ca in primul an de viata al bebeului parinti pot lega o legatura mult mai stransa sau din contra...

Cat despre dormitul pe burtica al bebelusilor cred ca nu realizati cat de puternici sunt copilasii nostri. Trebuie pus in genul de patut tare cu cearsaful bine intins si prins ca sa nu l aduca la nasuc (salteaua lui este un pic inclinata). Nu cred ca exista un bebe care sa l pui pe burtica si care sa ramana cu nasul in jos...chiar si asa nu are cum sa se sufoce. Instinctul de supravietuire il determine sa caute aer in cazul in care ceva ii acopera nasucul. In plus isi va tine capul mult mai rapid. Bebelusul meu doarme de la 3 sapt pe burtica ...desi la inceput nu l lasam toata noaptea. Ca sa nu va mai spun ca scoate tot aerul noaptea in cazul in care are fara a mai fii neccesar sa l ridic de fiecare data cand se foieste. Daca va este teama ...incercati cateva ore ziua. Si chiar daca scoate un pic de laptic ...este ok...schimbati cearsaful si l lasati in continuare pe burtica. Incepeti cu mai putin timp pana se obisnuieste. Va avea un somn mai odihnitor pentru ca nu se va trezi de fiecare data cand tresare in somn si se va simti mai protejat simtind ceva pe burtica si pe obraz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ocrainic sa-ti traiasca crestinul sa se faca mare si sanatos si mancacios

te rog spune-mi si mie , cand mai ai putin timp liber, cum ai facut cu lapticul ce sfaturi ai primit ca sa vina mai mult? vad ca si la mine a inceput sa vina mai mult laptic dar inca ii mai dau lapte praf si tare as vrea sa-l scot de tot , eu trebuie sa-i dau cam o masa de 120-150 ml pe zi de lapte praf ca sa-i ajunga sanul meu toata ziua, deci as cam avea o lipsa de vreo 150 ml

si stai linistita cu slabitul o sa ai timp dupa ce se face David putin mai marisor, sa papi bine ca sa faci laptic pt voinic

 

mamacita acelasi fornait il aud si eu la Cezar dar nu are nimic in nas , eu ii mai pun din cand in cand picaturi Mar Plus , cand face rau dar cred ca sunt apa de ploaie nu se vede nici o imbunatatire , oricum el de respirat respira foarte bine, se aude fornaitul cateodata , o sa vina dr de familie zilele astea la mine si o s-o intreb, eu auzisem ca cica nu ar fi fost bine curatati , aspirati la nastere , eu m-am mai chinuit cu pompita si i-am mai scos cate ceva dar tot face, sa vad ce zice dr si te anunt

 

l-am cantarit si eu pe bebe ieri si are 5 kg , abia il mai tin in brate , fetelor aveti idee cand o sa renunte la masa de la ora 2 ca nu mai pot, pe mine ma termina trezitul asta noaptea , bine ca se trezeste o singura data

gata am hotarat si noi botezul il facem pe 26 iunie

 

fetelor care ati facut botezul, ma ajutati si pe mine cu un meniu???? maine trebuie sa merg sa spun ce vrem de papa poate imi mai dati si voi o idee, voi cate feluri de mancare ati avut? tortul as vrea sa-l fac eu , stie careva o cofetarie unde fac torturi bune si aspectoase?

 

gata fug ca acum se trezeste si trebuie sa mai fac si eu una alta

 

pupicei

Adriana si Cezarica fara frica - 5 saptamani si 3 zile

 

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, si eu am aceeasi problema, de-abia o mai pot tine in brate pe Irina, la 5 kile +.

 

Dar a reusit cineva sa renunte la masa de noapte? Irina mai nou se trezeste la 1.30h si mananca la 2h!!

Pediatra mi-a zis sa-i dau oricum mai des sa manance, din cauza caldurii, dar chiar la 2h si noaptea???

Aseara s-a culcat la 10.30, si i-am dat mancare la 11.30, 2, 5, 8...si continuam...[alcool]

 

In fine, macar sa stiu ca e ceea ce are nevoie, somn mai recuperez eu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza!

 

sa va zic si eu...off...de vreo 2-3 zile bb meu nu mai vrea san decat noaptea!!![bang][bang][bang]incerc sa l pun la san si cum il vede urla!apoi dam sticlutza si e ok[alcool]!!!ieri de ex,a acceptat si ziua san,azi din nou nu!!!nu stiu ce sa ma mai fac cu el!aseara dupa ce a papat bine dintr un san si putzin din al doilea,a mai luat si 100 de bibi!!!of...voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti?sincer,cred ca usor usor il trec pe sticlutza ca nu mai pot!sau macar ii dau san doar noaptea si ziua mai incerc sa pompez.

 

ocrainic,

chiar ma intrebam ce mai faci ca nu mai intrasesi demult pe forum.multumim de complimente!vi le intoarcem inzecit!esti super frumoasa si bebe e scump foc si seamana cu mami a lui!alaturi de tati faceti un trio formidabil!sa va traiasca crestinelul si sa va aduca numai bucurii!!!mi a placut mult botezul vostru cu o prezentza multiculturala[:D]f fain!

 

mamici,va pup pe toate,o zi buna si astept sfaturi si pareri!

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

am fost ieri la 2 doctori Bianca e bine a fcut kk de duminica, dar nu prea-i place biberonul pe care i-l dau exclusiv de 3 zile, si mi-e asa o mila de ea, tare as vrea sa o pot pune din nou la san, problema e ca eu am lapte ceva ceva, dar are o culoare ciudata - e cam transparent, ce ziceti sa-i dau asa?, ca am un mare sentiment de vinovatie sa o intarc, nu ma pot impaca cu ideea[bang], aicea pot sa chem moasa acasa, credeti ca mi-ar fi de asjutor?

 

Ocrainic, spune-mi te rog, tu cum ai fcut cu lapticul?, imi doresc din toata inima sa pot alapta din nou

v-am vazut pozele, David e un frumusel,

sa va traiasca crestinul si sa aiba o viata plina de noroc si impliniri

 

pupicuti

 

 

 

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...