Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (6)


Recommended Posts

Dragi mamici .. am avut sambata botezul!

Catalin a fost un cuminte si petrecerea a fost superba!

Imi pare rau ca inca nu am poze..

Am fost si la control..si are 7 kg..la 3 luni!

Nu stiu cum reuseste sa creasca pentru ca suge destul de putin la san ..

Va las ca am de facut "servite" pt examenul de analiza financiara. De invatat nu am nici o sansa. M-a tampit anestezia aia generala de tot..[bang]

 

http://community.webshots.com/user/mhorobet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

gabrianah,

multumesc frumos!o sa caut cartea.azi si azi noapte a fost ok cu alaptatul.in afara durerilor sale de burtica.de la 10.30 cand a mancat s a trezit la 5!!!performantza!cred ca a fost bun suplimentul ala pompat si i a ajuns si peste noapte.

pe moasa nu stiu daca o mai chem...data trecuta urma sa ma sune ea sa stabilim ora cand vine si nu m a sunat.asa ca m a cam acrit.[xx(]

 

cameron,sa ti traiasca crestinelul!abia asteptam poze!

cu masina ce ati facut????

 

pupici

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Camerun, sa-ti traiasca micul-mare crestin! La 7 kg, cred ca sta cel mai bine la capitolul greutate!

Zuzunaki, eu cred ca fiecare dintre noi mai are zile agitate...Si eu cateodata sunt asa de nervoasa de nu-mi intra nimeni in voie! [flo] Ma bucur ca Alex a acceptat numai sanul!

La multi ani Sonia Mara! Mamicuta ta, Adrianabr, nu a mai intrat de ceva vreme...ne dadea sfaturi bune!

La multi ani Rada Valentina! Ce nume frumos si deosebit ai! Sa-ti traiasca Carmisiss!

 

Eu sunt bucuroasa pentru ca am reusit in sfarsit sa aranjez detaliile pentru botez care o sa fie sambata viitoare. O sa fie Stefan cam maricel, si sper sa nu planga prea tare. O sa facem botezul la biserica unde ne-am cununat noi, o bisericuta mica, din lemn, de pe la 1600 si ceva iar petrecerea la pensiunea unde am facut nunta propriu-zisa. Ma bucur pentru ca putem lua camere acolo, conditiile sunt foarte bune, intr-un cuvant mi-am luat o piatra de pe inima. La biserica unde vroiam sa facem initial se botezau mai multi copii odata si nu prea-mi convenea. Asa, Padre Stefan (cum ii spunem noi preotului care ne-a cununat) o sa-i faca o slujba frumoasa, si o sa ma lase si pe mine in biserica. De abia astept!

Hm, azi n-a mers la fel de bin cu sucul de morcovi! [hot] N-a vrut decat jumatate, vreo 10 ml si aia dupa lupte seculare si multe pete pe haine...A prins un obicei si cand nu-i place ceva scuipa foarte tare, si nu prea am cum sa-l dezvatz. Si ii mai dau si fier picaturi (negru la culoare) si din cinci picaturi trebuie sa scuipe putin, asa ca toate hainutele lui au "model". Maine am sa incerc cu suc de mar, poate ala o sa-l vrea.

Gata, va pup, merg sa mai fac un pic de treaba, profit ca nu putem iesi afara din cauza vremii. [pup]

 

 

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzunakiid="red">

http://www.lalecheliga.de/index.htm Asta e site-ul pt La Leche in Germania.

La Leche League Groups and Leaders in LLL Germany

Monthly Group meetings are held in or near the following towns. Please contact BURCKHARDT, Catherine or MALONE, Elizabeth for further information (during the summer months there may be delays in answering emails):

Ansbach

Baumholder

Berlin

Bitburg/Spangdahlem

Bonn

Darmstadt

Heidelberg/Mannheim

Herrsching

Kaiserslautern/Ramstein/Sembach

Munich

Stuttgart

Wiesbaden

Wuerzburg

Zurich & Kilchberg, Switzerland

 

Ellinia id="red">

 

Multumim frumos pentru urari! Suntem tare mandre ca azi am facut 3 luni! [:D][:D] Eu v-am tot citit, dar cum ma apucam sa scriu ceva, cum imi cerea Sonia atentia. Acum doarme si am profitat de ocazie sa postez ceva. Te-as ruga sa-mi trimiti si mie schema Anei Culcer. Adresa mea de e-mail este ariadnabr@yahoo.com. [pup][flo]

 

Roxx3id="red">

 

Daca poti, trimite-mi si mie carticica aceea. Poate asa sa reusesc si eu sa mai dau jos ceva! Multumesc frumos [pup][flo]

 

Noi suntem bine, avem 6,800 kg [:D][:D] si dormim cam de vreo luna cel putin 6 ore pe noapte, ba de vreo 2 saptamani aproape 8. [8D]

 

[flo] pentru mamici si [pup] pentru bebei

 

 

 

 

Madalina si bebe Sonia [copil]

http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am gasit un site fain de tot cu diversificarea. Treceti-l la favorite si cititi-l atunci cand o sa va intereseze pentru ca merita. http://www.reclama mascata.ro/site1/alimentatie/diversificare/greseli_cantitate.html

 

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzunakiid="red">

 

Si Sonia a avut crampe la burtica, nu stiu daca au fost colici sau ce au fost...Am intrebat aici, lumea da Gripe Water. Cand am fost la farmacie si am cerut ceva de dureri de burta mi-au dat Infacol. Nu numai ca ajuta la colici dar calmeaza si durerile de burtica si ajuta la digestie. Acum iara...nu stiu daca se gaseste si acolo. Eu zic ca cel mai bine e sa te duci la o farmacie si sa explici problema. Sunt sigura ca iti vor oferi o solutie. [:)]

 

Madalina si bebe Sonia [copil]

http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zuzunakiid="purple"> mi-am mai amintit ceva.

daca crezi ca ai avea nevoie de pompa sa iti maresti productia de lapte, atunci cea mai indicata este cea electrica. ea iti poate fi prescrisa pe reteta ori de catre medicul pediatru, ori de catre ginecolog(imprumut de la farmacie). asa nu trebuie sa platesti imprumutul. daca ii rogi sa iti scrie "mit Zubehör" , atunci nu veti plati nici accesoriile( pilniile de silicon, sticlutele)( astea nu se imprumuta, trebuie cumaprate.) incearca, mie asa mi-a spus moasa la primul copil sa fac, si medicul mi-a scris pe reteta si accesoriile.(ele costa vreo 25 de euro cred)

succes!

si nu te lasa, caua pe google in zona ta lactationiste sau alte moase care te-ar ajuta. sau poti suna la spital sa intrebi, sau la medicul tau ginecolog.ei stiu pe cine sa iti recomande.

eu la Nathan nu am stiut lucurile astea, si am renuntat la alaptat mult prea repede, la 2,5 luni.apoi am aflat de cabinete ,si linii hotline de alaptat, si de relactatie , dar era deja tirziu..

succes tie!

ana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor puiutzilor, sa creasca mari, frumosi si sanatosi, sa fie destepti si cuminti!!! id="red">[flo]

Va sarut mamicilor, iaca mai intru si eu dupa o absenta cam mare... Daca nu ma felicita o prietena din Romania, habar nu aveam nici de 1 iunie... uitasem cu desavirsire si aici nu sarbatoreste nimeni! V-am mai citit printre picaturi, dar nu prea am avut timp sa scriu! Puiul meu a inceput sa stea mai mult treaz peste zi si incercam sa ne petrecem cit mai mult timp impreuna. Si-am mai avut si musafiri pentru broscutza, acum au preferat sa vina toti, ne-au lasat sa ne revenim si sa ne acomodam pina acum...asa ca am fost in pregatiri... sa-i primim cum se cuvine...nici eu nu stiu cind am avut timp sa fac atitea, de una singura.

Felicitari mamicilor care si-au crestinat puii:Rrox, Ocrainic, Cameron, Ninocikap (pe toata lumea, daca am sarit pe cineva!) Sa va traiasca! Rrox, v-am vazut pozele! Ce mamica mindra cu asemenea pui frumosi! Mariuca e dulce foc, parca-i desprinsa din "Maria Mirabela" a lui Gopo sau "Veronica", de filmele astea imi aduce aminte cind o vad. Si puiul cel mic sint convins ca ii seamana! Ocrainic, radiezi de fericire! Cind vad ca unele dintre voi ati facut deja botezul sau vorbiti si planuiti despre el, ma apuca intristarea! Noi mai avem de asteptat pina in septembrie cind o sa fim in Romania, vrem sa facem botezul acolo cu familiile noastre si prietenii de acolo. Asa am hotarit! Am anuntzat-o deja pe nashica noastra sa se antreneze ca sa faca muschi [:D] pen'ca va ttrebui sa tina un barosan in brate!

Am mai vazut si alte poze cu Alexu Mamacitei (by the way, Mamacito, arati super, parca nici nu zici ca ai nascut!), Cezarica al Adrianei, Ema Ancai Mihaela, Bianca lu' an_k, Delia lu' Mamanati, Leti a Oanei, Sonia Ariadnei, Alexutzu a lu' Zuzunaki, Rares al Anddruzzei, Stefan a lu' Cameron, Stefan al Elliniei si toti sint niste frumosi si dolofanei!(acum daca am sarit pe cineva, voi nu va suparati, am si eu creierul obosit, va pupacesc pe toti cu drag![pup])

Oana, imi pare bine ca ai rezolvat problemele cu sotzul tau! Am vrut sa-ti raspund dar n-am mai apucat! Cred ca toate am avut divergentze mai mari sau mai mici in aceasta perioada, este normal cu atitea schimbari fizice, emotionale, oboseala, etc. Important este sa nu le dam prea mare importanta si noroc ca avem niste sotzi intzelegatori! Sa fii iubita si intzeleasa!

Zuzunaki, si eu mai primesc "mofturi" citeodata de la puiul meu, in sensul ca suge doua minute apoi ma anuntza ca ceva nu-i convine si tot asa... Am observat ca se intimpla asta atunci cind nu am suficient lapte (daca ma suge citeodata la jumatate de ora cred si eu!) si el mititelul trage din tzitza si se enerveaza... nu stiu daca insa este si cazul tau. Sau uneori vrea tzitza doar ca sa se alinte am observat, nu ca este infometat prea tare.

Danna_J, felicitari ca incerci si reusesti sa fii o mamica relaxata! Si eu incerc sa fiu la fel, am observat ca atunci cind ma doare ceva (fiindca ma tot incearca nesuferitul de hemoroid din cind in cind de nu pot nici sa stau in fund sa alaptez!) sau sint mai obosita si stresata, nici el nu este linistit. Adevarul este ca nu pot sa ma pling, am noroc si de un pui destul de cuminte si fara probleme deocamdata. Parca stie dragul de el ca sint singura, fara nici un ajutor si nu vrea sa ma supere prea tare sau sa ma impacientez. Ca, ce-i drept, imi cam faceam probleme inainte de a se naste, ma gindeam cum o sa ma descurc fara mama linga mine macar in primele saptamini. Dar cineva acolo sus a avut grija si ma simt asa de increzatoare si relaxata de parca fac asta de cind lumea!

 

http://community.webshots.com/user/lantana777

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum sa va mai spunem putzin despre noi.

Puiul meu este in continuare la fel de cuminte, nu are colici si maninca de ne-a innebunit. Are perioade ale zilei cind vrea din ora in ora sau chiar la jumatate de ora. Si atunci binenteles ca ramin fara lapte, mai ales ca, asa cum ma plingeam odata, eu nu prea am pofta de mincare si am observat ca nu prea "produc" atunci cind nu maninc. Iar peste zi nici nu prea apuc sa dorm, incerc sa mai fac una, alta si ramin doar cu cele citeva ore de somn intrerupte din timpul noptii. Asa ca nu am reusit sa renuntzam de tot la formula pe care i-o dadeam in plus, desi am sperat, mai maninca cam 100 ml pe zi, uneori numai 50. In ritmul in care maninca, s-a facut un barosan. Ia cam 350 g pe saptamina in medie, ieri, la 5 saptamini si 5 zile avea 5,600 kg, mie mi se pare destul de mult. A inceput sa ma doara spatele fiindca s-a facut greoi.Voi spuneati pe aici ca de la greutatea asta ar trebui sa nu se mai scoale peste noapte insa el tot cam la trei ore, uneori chiar doua se scoala sa manince. Noaptea, slava domnului, am lapte destul si e multumit individul. A inceput sa-si faca program si dimineatza e destul de activ, nu mai doarme asa de mult, deci trebuie sa-l fac sa nu se plictiseasca, desi e cam greu, nu prea stie de jucarii, de-abia acum a inceput sa le vada pe cele de deasupra si sa le fixeze cu privirea, iar in brate nu vreau sa-l tin prea mult. Dupa 10 minute, un sfert de ora intr-un loc se plictiseste. Asa ca ne mutam de colo colo, din patutz in leagan, apoi pe canapea, apoi pe un covoras cu jucarele deasupra, apoi iar in leagan, il mai ia si mami in brate 5 minute si uite asa trece timpul nostru dimineata. Seara noroc ca mai e tasuc pe acasa si-i mai las sa se "converseze". Aseara au fost simpatici rau. Eu am plecat sa fac niste cumparaturi la care tasuc nu prea se pricepea, niste cadouri, i-am lasat dormind si cind m-am intors taica-sau il tinea pe fiu-sau in brate si-i cinta la orga ca sa-l linisteasca iar fiu-sau avea niste ochi mari si urechile ciulite, nu zicea nici pis. Sa-i maninci, nu alta. Imi pare rau ca nu le-am facut o poza, m-am luat cu desfacutul cumparaturilor si am uitat. Mie mi-a prins bine iesirea de una singura desi la intoarcere conduceam deja ca un zombi.

Noi am mai iesit si cu broscutza la supermarket de cind avea trei saptamini. N-am vrut, dar a fost necesar. Si a fost ok.

si acum sa-mi spuneti daca exagerez. Miine plecam pentru patru zile cu broscutza la niste prieteni care stau in Providence, la patru ore de noi. Este prima iesire a broscutzei mai lunga. Este prea mic, sintem noi nebuni? Ca eu m-am tot gindit. Dar el e cuminte, sanatos, in masina ii place, doarme de bubuie, acolo ei au o casa foarte mare, o sa avem camera noastra destul de izolata de restul casei, baia noastra, in caz ca pplinge nu deranjam (desi nu cred!, altfel n-as fi plecat), deci n-ar trebui sa-mi fac probleme. Ma gindesc insa ca au trei fetitze si pericolul sa se imbolnaveasca este mai mare. Ei sint amindoi medici si au insistat sa venim ca nu e nici o problema (deci avem unda verde de la doctor![:D]) si fiindca sotzul meu are niste zile libere iar noi de fel sintem niste "umblaretzi" ne-am gindit ca si broscutza trebuie sa se adapteze ca-l asteapta plimbari lungi de-acum incolo[:)]. Si nici mie nu cred ca o sa-mi prinda rau, la cit de mult stau in casa in ultima vreme. Astept si parerea voastra. Voi ce ziceti? Risc prea mult?

Hai ca s-a sculat puiul si fug!

[pup]pentru toata lumea!

 

http:/community.webshots.com/user/lantana777

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...