Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa renunt sau nu la facultate ?


Recommended Posts

Poate ca nu aici trebuia sa postez, dar pe moment mi s-a parut cel mai potrivit forum. De cateva luni, dar mai ales in ultimele saptamani, ma chinuie un gand. Acela de a renunta la facultate. Pentru ca e greu. Motive: - am un serviciu care nu imi permite sa ajung la cursuri, plec de acasa la 7, ma intorc la 17:30; - sunt casatorita ( eh, trec peste registrul starii civile, ca oricum nunta e aproape ), mai e nevoie si de ceva treburi casnice, pe care, chiar daca le fac impreuna cu sotul, necesita timp si dupa toate astea, pic de oboseala; - acum trebuie sa strangem bani pentru nunta, pe langa cheltuielile de zi cu zi si alte dari; - dupa nunta, sunt 2 variante: una mai la indemana, sa ne extindem unde locuim acum sau una care depinde de functionarii de la banca, sa luam un credit pentru casuta noastra; - tot dupa nunta, va apare bebe, care, hai sa recunosc, ne va baga rau la cheltuieli. Si cel mai important, va cere timp. - si… nu s-a intamplat inca sa castigam la Loto sau sa ne trezim cu vreo mostenire graaaaaaaaasa…. Sau orice varianta de a obtine bani nemunciti, cum au altii… [:)] Sunt studenta la Drept, cursuri de zi, universitate particulara. Momentan taxa este 450 $ pe an, de la anul o vor mari la 550 EUR. Am ales varianta de a achita aceasta suma in 2 rate. La inceputul anului am dat prima rata; a urmat sesiunea de iarna la care nu m-am prezentat, pentru ca eram extrem de obosita si nu puteam invata. Oboseala si o raceala puternica m-au fortat sa aman pentru toamna. Peste 4 zile incepe sesiunea de vara si ar trebui sa platesc a doua rata. Examenele e clar ca lumina zilei ca le voi amana. Anul trecut, ceva m-a daramat psihic si am amanat pentru toamna 6 examene, unul mai greu ca altul, sustinute in 5 saptamani, luate cu note mari. Asta in conditiile in care toata vara m-am distrat cu prietenele, am fost la mare si pe ultima suta de metri, mi-am amintit de ele, am invatat noptile si… le-am luat ! Ah ! Lucru foarte important: aveam timp liber din belsug, pentru ca nu lucram si eram singura. Am vorbit cu sotul meu, el imi spune sa nu renunt, dar decizia este a mea, cu rugamintea sa nu-i reprosez vreodata, daca renunt. Se gandeste si sa nu spuna ai mei ca din cauza lui renunt; nici nu se pune problema sa imi pese de parerea lor vis-à-vis de acest lucru, pe de alta parte se cam mandresc cu mine si poate i-ar durea, dar e mai important sa imi fie mie usor. Imi place ( sau mi-a placut, din moment ce acum sunt pe dinafara cu toata materia de an ), m-am visat intregind randurile avocatilor… Daca termin facultatea am un post asigurat in cea mai mare firma de avocatura din tara sau raman in cadrul firmei unde lucrez acum. Aici intervine seful meu, care se tine de cuvant. Acum nu stiu ce sa fac. Nu stiu daca merita sa arunc restul de 225 $, plus restantele care vor costa 700.000 una si sunt 13 examene!... Pe care nu am garantia ca le voi lua. Nu as vrea sa imi platesc locul, asa cum am facut in iarna si sa fiu eventual, exmatriculata pentru absente, ca rectorul e foarte decis in privinta celor care platesc si nu se prezinta, lui sa-i intre banii in buzunar, restul e istorie. Singura imi era usor, acum insa, suntem doi si planurile se fac altfel, prioritatile sunt altele. Totusi e vorba de o suma, nu pot spune ca imi cumpar o pereche de ciorapi si gata… Sa trec la cursuri de frecventa redusa, ar costa 450 $ ( ca se mareste taxa cu 100 $ ), as face un an in plus si nu as mai avea sambete si duminici libere. Sa imi inghet anul e o varianta… dar pana cand ? Cu bebe ce fac, cand va veni, pentru ca sunt familista convinsa si la urma urmei, duca-se facultatea, pentru puiul meu fac orice ?! Va rog, dati-mi un sfat… Raza de soare "Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu renunta ,toate trec dar ce faci pentru tine e bun facut.Ce ai sa faci peste 10 ani cand o sa te uiti in urma si o sa vezi ca ai fi putut termina facultatea ?Bani oricum nu sunt nicodata ,sprijin ai din partea sotului,parerea mea e sa te tii de ea chiar daca e greu,meita in final.

 

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)id="red">

Martie-Aprilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic sa nu renunti,mai ales ca ai postul asigurat dupa ce termini.daca sotul tau te sustine,va mai inchide cate un ochi la una alta si vei termina.In ce an esti?Daca mai ai si parintii sau socrii aproape,sunt ca o mana cereasca cand va aparea copilul.Bebe e deja pe drum?Ca daca e doar in plan,atunci mai asteptati un pic,daca nu,poate te ajuta socrii si parintii tai.

Mult succes!

Apropo:si eu am teminat facultatea cu copil de un an,casatorita.A fost greu ,dar chiar daca nu lucrez de cand am terminat facultatea,tot sunt multumita ca am facut-o.Mult noroc!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu renunta...sub nici o forma.De ce sa-ti para rau mai tarziu? Traim intr-o tara cu mentalitati greu de schimbat si "ai carte, ai parte" inca mai este un mare adevar pentru multi oameni.Inca un lucru: bebele nu te va incurca deloc.Ti-o spun din proprie experienta.Si eu am ramas insarcinata in timpul facultatii si asta nu m-a impiedicat sa-mi iau examenele...dimpotriva, aveam un motiv in plus, copilul meu...ma gandeam ca peste ani se va mandri ca mama lui a terminat limbi straine si este traducator.E adevarat ca acum pare greu si inutil dar peste ani cred ca ai sa spui: a fost greu, dar a meritat! Bafta multa!

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citi ani de facultate ai facut deja? Nu-i pacat sa-i arunci? Cit de in virsta esti? Poate bebe-ul poate intirzia un an! Eu am facut facultate, master si doctorat , bat 30 de ani si inca ma simt tinara! Astept sa termine sotul doctoratul lui si pe urma vor veni si copilasii!

 

Nu te grabi sa le faci pe toate, ai multi ani in viatza, i-ale incet!

 

Daca visul tau a fost sa termini dreptul, urmeaza-l in continuare. Daca ai ales sa faci facultatea fara de a avea o pasiune pt el iar acuma familia e mai importanta pt tine, poti sa o intrerupi, bineinteles.

 

Gindeste-te insa bine, ce drum vrei sa iei profesional. Ce te atrage, poate exista alta facultate care ti-ar place mai mult. Mai e si important daca are cine sa te ajute cind vei avea bebei, daca ai cui sa ii lasi.

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

Ajutati un OM sa traiasca!

 

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raza de soareid="red">... parerea mea este sa iti termini facultatea!!!

 

De ce nu gandesti altfel...nu pierzi banii pe care ii dai de acum inainte....pierzi tot ce ai dat pana acum, tot insemnand: bani, timpul tau si o posibila cariera in domeniu!

 

Eu am terminat tot dreptul, dar imi place si sunt pasionata de ceea ce fac chiar daca lucrez ca jurist, am lucrat in timpul facultatii pentru ca mi-am dorit foarte tare independenta materiala......si sunt mandra ca am absolvit iar licenta am luat-o cu nota mare!

 

Prietenul meu e inca student si el va termina anul acesta iar la anul facem nunta......te inteleg perfect.....dar nu uita pierzi tot ce ai "investit" pana acum. Termina facultatea si vorbim dupa cand cu mandrie ai sa zici ca esti licentiata si ai facut facultatea prin propriile puteri...ceea ce crede-ma te va face sa fi de 1000 de ori mai mandra decat daca te-ar fi sustinut parintii din punct de vedere material......pentru ca vei aprecia absolut tot!

 

Ai sustinerea celorlati nu renunta....fi puternica, dar asta depinde si de cat de tare iti doresti tu acest lucru!

 

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

 

http://community.webshots.com/user/oananicoara

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10716;2/st/20060701/e/wedding/dt/7/k/084b/event.png

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu renunta RAZA de SOARE.

eu am licenta peste o luna, nu am invatat nimic.

ma gandesc doar sa-mi fie bine si sa nu-mi fie rau la examen si sustinerea lucrarii.

si eu ma gandeam sa aman licenta. dar deja e amanata, trebuia sa termin acum 2 ani, dar cum am fost in Italia la studii, am sarit peste ea.

nu mai pot sa o tot aman, gata sunt fata curajoasa, ma pun cu burtica pe carte si trebuie s-o iau.

asa ca, fruntea sus si termina facultatea.

mai ales ca ai un sef care-ti asigura postul, dupa ce termini. Nu toate au sansa ta.

 

http://community.webshots.com/user/ioananemes

 

 

gio si bb 7+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...