Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa renunt sau nu la facultate ?


Recommended Posts

Fata mea, nici nu am avut rabdare sa citesc pina la capat ce zici tu in mesajul acela. Daca vrei sfatul unei femei mai in virsta (fiu-meu merge la fac. anul asta) NU RENUNTA. Renunta la nunta daca nu te ajungi cu banii caci oricum asta o faci mai mult pt. rude si ochii lumii (sa fii in rind cu lumea) pe cind facultatea o faci pt. tine. Daca renunti in mod sigur vei regreta in 10-20 ani. Daca o faci iti va prinde bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

acum sint casatorita, cu 2 fete in batatura (11 si respectiv 7 ani) o alta pe drum (astept sa scoata motul) si anul 4 de facultate.. tocmai ce mi am terminat de dat examenele

ce vreau sa ti spun este ca mi am inceput facultatea cind eram o femeie singura cu un copil si o mama in intretinere si care se zbatea la greu pt cele necesare... in primul an am renuntat, pt un vis mai vechi si absolut necesar: sa mi renovez o parte din casa. am reluat anul urmator dar cu regrete.. acum as fi avut facultatea terminata!

 

asa ca vezi ti de treaba si lasa alintaturile

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, multumesc !!!

Am printat ieri mesajele pe care le aveam si le-am aratat sotului. M-a dojenit cu o singura intrebare: "Vezi ? Nu doar eu vreau... " si am inteles. Indiferent cat ne-ar fi de greu, nu voi renunta !

Rufusid="blue">, nu ma plang ! Doar este o decizie greu de luat... Nu as vrea sa ajungem in situatia sa mancam paine cu sare pt. ca eu dau o gramada bani la scoala. Repet, nu ne prea dau banii afara din casa.

De transferat la stat, nu se pune problema, de acolo zbor mai repede in cazul in care nu frecventez cursurile.

Cat despre bebe, abia asteptam sa fim parinti, daca ar fi dupa puiul meu, acum as fi insarcinata. Oricum, cu ajutorul lui Dumnezeu, se va naste la putin timp dupa nunta. Speram sa fie si el prezent, asa, cam la vreo 3-4 luni, sa ma incapa rochita. [;)]

 

Raza de soare

 

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba poti sa ajungi sa mananci si paine cu sare,daca sotul te sustine...ai doar 25 de ani,toata viata inainte si daca nu faci tu ceva pentru tine,nu o va face nimeni.Investesti in viitorul tau,raporteaza-te la cei care au o situatie mult mai dificila decat tine si iti va fi mai usor...daca cei care au si copii,servici,sot si au si niste ani(multi) in plus,pot si se descurca,trebuie sa te descurci si tu.Dupa cum ai vazut,toate parerile au fost sa nu renunti la scoala,indiferent de cate impedimente par acum sa-ti stea in cale.Totul se rezolva,intr-un fel sau altul,iar tu ramai cu scoala facuta care este atat de necesara.

 

dori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu un singur lucru nu intzeleg: de ce te grabesti?

am senzatia ca vrei sa le faci pe toate odata(ca majoritatea tinerilor de altfel deci nu ma exclud desi sint un pic mai coapta ca tine;atunci cind aveam virsta ta eram usor confuza tocmai de aceea imi permit sa-ti dau sfaturi acum privind in urma...);

ce atita graba cu nunta? ..cu bebe????

ia-o usurel, pe etape...termina ce ai inceput; daca va iubiti si va intelegeti puteti sa faceti nunta si peste un an,2,3...

tu pentru tine ce anume iti doresti, care sint prioritatile tale, satisfactiile personale???

Iti doresc multa AMBITIE de acum incolo, pe cai!!!

 

 

M.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun un NU hotarat.

Si eu sunt la facultate in anul IV la ID (de stat dar cu taxa), am servici, am sot si copil. Cand am nascut eram in anul II dar nu am renuntat chiar daca mi-a fost extrem de greu ca nu prea aveam cu cine lasa copilul pentru ca eram si eu si sotul la facultate.

Dar am trecut peste toate si acum sunt aproape de final. Mai am un an si gata. Deja ma pregatesc pentru lucrarea de licenta.

 

Hai curaj ! Si bafta la exemene. Si eu incep sesiunea peste o sapatamana.

 

Criss si bb Andrada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu renunta draga mea,eu am doi copii de 9 ani si respectiv un an si doua luni si fac facultatea la stat,cu plata,nu sunt prea tinerica,am deja aproape 30 de ani,situatia noastra financiara se poate descrie ca fiind pe linia de plutire,insa la facultate n-as renunta pt ca o fac nu pt acum ci pt urmatorii 20 de ani cand poate voi avea nevoie.Invat noaptea mai mult pt ca ziua am treaba cu copiii,cu casa,cu alte probleme care sper sa le rezolv si sa ne aduca o situatie economica mai buna.Asa ca se poate.Poti si tu.

 

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raza de soare, sunt aceeasi situatie ca si tine:

-serviciu

-nunta

-economii pt nunta

-nunta dupa licenta

-sustinere pt familia mea si al lui, unde sunt probleme acum...

-treaba acasa ( ca stam impreuna)

-facultate anul 4

-licenta

-in fiecare weekend cursuri de specilaizare

etc nu are rost sa mai lungesc lista...

 

Cu toate ca ziua mea de lucru incpe la 8 si se termina in cele mai fericite cazuri la 10 noaptea, cand abia ajung acasa...

PENTRU NIMIC IN LUME NU AS RENUNTA LA FACULTATE!

 

Va fi o perioada mai grea, dar plina de satisfactii, prin care merita sa treci!

 

 

"So if you tried to understand me

Would you crucify or damn me

Or stand by me

Like smoke around the flame" Vaya con Dios

http://community.webshots.com/user/flafi1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raza de soare nu renunta la facultate.Iti va fi greu recunosc dar asta doar inca 2 ssau 3 ani.Daca e visul tau sa fii avocata indeplineste-l sau macar straduieste-te sa faci tot posibilul ptr a ajunge la finalitate.Spui ca ai post asiguratdupa ce termini e foarte bine ,una din prietenele mele a terminat medicina casatorita si cu copil.Sfatul meu nu te gandi la banu,la timp,oboseala etc urmeaza-ti visul.Ai reusit sa iei examenele invatind in cateva zile deci inseamna ca ESTI CAPABILA.Succes si sa ne anunti ca ai terminat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...