Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (34)


Recommended Posts

 

MariaI, sanatate sotului !

 

Didita, ai incercat brinzeturile care seamana cu urda : brousse si ricotta ?

 

Aici e cald, dar nu ploua deloc, macar citeva picaturi ar face bine.

 

Azi e ziua celui mijlociu, ma tot tin de miercuri de facut dulciuri.

Alta grija pe capul meu : mi s-au copt capsunele, toate o data, am facut dulceata, am pregatit cu porto, am pus la congelator. Si tot mai sunt in gradina ! Are vreuna din voi reteta magiunului de capsune ?

 

Seara asta plecam la soacra-mea, la ea e si mai cald.

 

Mai povestiti cite ceva, please !

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu mai inteleg nimic cu vremea asta. Anul trecut am tremurat de frig pana in iulie. Am aplecat pe avion cu paltonul pe mine si acasa in Ro erau 35 de grade. Se uita lumea la mine ca la urs, ca ei erau in bretelutze si io cu paltonul pe brat.

Anul asta murim de cald. Nu-s decat vreo 34 dar e umiditate mare si curg apele pe noi. Nu mi-am luat sandale sau papuci pe motiv ca nu mai stam decat o sapt si doar n-om muri. Ieri, dupa o zi intreaga in adidasi, am constatat ca toata talpa piciorului este plina de bubite mici si rosii, care ma mananca [ups] Stie cineva cu ce le vindec?

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anka-maria

Anul asta murim de cald. Nu-s decat vreo 34 dar e umiditate mare si curg apele pe noi. Nu mi-am luat sandale sau papuci pe motiv ca nu mai stam decat o sapt si doar n-om muri. Ieri, dupa o zi intreaga in adidasi, am constatat ca toata talpa piciorului este plina de bubite mici si rosii, care ma mananca [ups] Stie cineva cu ce le vindec?just me


id="quote">id="quote">Da cu talc (gasesti la farmacie) si lasa-te descaltata cu talpile la aer.Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet tuturor!

Pt mine conteaza enorm sa va stiu aici, sa stiu ca cineva se gandeste la noi.

Ce-a fost mai greu a trecut, acum el e in afara pericolului, medicii au confirmat infarctul, dar e deja mai bine, tensiunea e tinuta sub control, maine va fi mutat din reanimation cardiaque, in cateva zile va fi acasa. Aici presimt ca incepe greul pt mine, pt ca acasa il asteapta cafelutele si tigarile lui dragi[bang]... Pe de o parte imi spun ca poate chiar trebuie sa traiesc asta, pe de alta parte ma simt coplesita de revolta, cinci minute dupa revolta incep remuscarile... In fine, nu vreau sa va intristez si pe voi, important e ca acum el e in afara pericolului si simteam nevoia sa-mpart cu voi cateva momente de liniste inainte ca telefonul sa sune pt a mia oara in casa asta goala...

In rest, am ostenit, dar ma adun si-mi repet ca maine va fi altfel.

Sanatate tuturor!

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, imi pare tare rau. Ieri cand am citit mesajul Corinei am banuit ca e ceva grav si nici nu am indraznit sa scriu. As fi vrut sa te sun, si imi era teama ca nu e momentul potrivit. M-am gandit mult la voi ieri seara, vorbeam cu George si cu William ca speram ca totul va fi bine, ca e tanar, si deja sufera greu pe de o parte. Acum, cititnd, m-am linistit un pic, am indraznit sa-ti scriu ca ma bucur pentru el enorm, cat si pentru tine. Sper sa fie ultima lui incercare asta. D-zeu sa-l ocroteasca. Va pupam!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate sotului, Maria I!Din pacate, si asta e cel mai greu de suportat, uneori nu putem face mare lucru pentru cei dragi, oricit am vrea! Dar e bine ca se termina cu bine! Ne gindim la voi si va dorim refacere usoara!

Spune-i ca se poate bea cafelutza si fara tigara (eu sint dovada vie, si probabil nu singura...)

In alta ordine de idei, noi am fost la Puy du Fou simbata si dunimica trecuta, si e absolut genial!!!De recomandat, pina si copiii erau coplesiti (desi nu e deloc in genul Eurodisney sau Parc Asterix, ci doar o poveste frumoasa si spusa cu mult har...

In rest, si eu sufar de cald, asa ca va inteleg...Mi pare rau ca nu pot sa va scriu/citesc mai des...

Pupici si un weekend racoros!

 

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"

Cu bine,

Elena

Pozele noastre

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venim sa ne laudam si noi cu primul dintisor!!!! E iesit foarte bine, azi l-am remarcat![:D]

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by f.anomis

Mirunda, iata ca, intrebarea ta mi-ai trezit o gramada de amintiri... Acum 10 ani eram si eu fille-au-pair in Franta, in Marseille mai exact. N-am sa te plictisesc cu povesti despre viata mea in familia d' accueil, am sa incerc doar sa-ti spun ce demersuri am facut in acel moment, desi in 10 ani probabil ca s-a mai schimbat cate ceva. Eu am trimis un dosar la o scoala care facea cursuri de limba franceza pentru straini si care se ocupa de placement au-pair. Sunt o gramada. (in Pages Jaunes la "Cours de langues" gasesti o gramada de adrese: ex: Alliance Francaise care cu siguranta face placement au pair.) In dosar stiu ca am pus: un CV, copii dupa diplome, act de nastere, un cazier, o caracterizare, doua fotografii, un certificat medical. Apoi am asteptat ca una din familiile care cauta au pair sa fie interesata si de candidatura mea. Dupa aproximativ 6 luni, am primit contractul. Eu am inteles ca scolile se ocupa de toata hartogaraia, inclusiv de vizarea contractelor la Direction de Travail. Contractele se fac pe 6, 12 sau max.18 luni. Au pair-ul trebuie sa aibe intre 18 si 30 de ani. Tu trebuie sa dovedesti ca ai spatiu suficient si ca poti sa-i pui la dispozitie o camera independenta. Au-pair-ul este obligat sa se inscrie la cursurile de lb.franceza organizate de scoala (pe ei ii intereseaza mai mult plata decat frecventa). Poate sa aleaga numarul de ore pe saptamana, dar va fi plasat la nivelul corespunzator cunostintelor sale de lb.franceza. Cand ajunge in Franta, trebuie sa mearga la Direction de Travail pentru a i se elibera o autorizatie de munca temporara (pentru 6 luni), iar apoi cu o gramada de hartoage personale, din partea scolii (chiar si chitantele de curs), plus actele tale va merge la Prefectura pentru cartea de sejur (cum 10 ani era viza de lung sejur). Tu va trebui sa o declari la securitatea sociala si, daca nu ma insel, la CAF de unde primesti o alocatie.Daca tu ai ales deja persoana, cum a zis si Lu, poti incerca sa faci singura demersurile la Direction de Travail. Daca nu merge, intreaba mai intai la una din scoli care sunt hartiile necesare dosarului, si cand ai dosarul fetei, te duci cu el direct la scoala ca ei sa se ocupe de contract. Nu cred ca va dura prea mult din momentul in care se intocmeste contractul. Sper ca nu te-am ametit prea tare. Mult succes!O zi buna la toata lumea[pup!Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)


id="quote">id="quote">Ciao Simo,nestiind unde-ti pot raspunde la celalalt subiect cu Brasovul,iti scriu aici,chiar daca nu stiu daca va fi acceptat ori nu.Eu plec pe 15 august acasa si mi-e un dor nebun ,nebun.De unde esti din Brasov?Ma intreba-i de fetele din Italia,comunitatea e f mare, dar majoritatea sint venite la munca,sau nu au norocul chior(ca mine)[:D]sa te tina barbatul acasa...oricum trebuie sa stau cu asta mica[copil].Cum e viata in Franta? Te-ai adaptat repede?Pupici de la Elena -Stefania si Gabry[EU][flo]panagia gabri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...