Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (34)


Recommended Posts

He, he ! Draga Mik, nu ma pot abtine si subscriu în totalitate la ce ai scris. De când o fi munca rusinoasa, dom'le ???? Multi din cei care au reusit în strainatate au început cu munci neadecvate diplomei pe care o aveau. Si nu au murit din asta si reusita a venit pe parcurs.

 

Anca, la urma urmei mergeti voi frumusel în România si lucrati, daca aici nu gasiti în domeniu. Reveniti doar pt cursuri si în acelasi timp ramâneti si domni ...asa cum bine le sade unor oameni cu DIPLOMA.

 

Cu drag, Taxatoarea

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sib_maillet/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Anka, eu lucrez in informatica aici din 2001 dar cind m-am angajat eu contextu' era altul.. Pe atunci, lunar, in plicul cu 'fiche de paie' era cite o fitzuica colorata prin care ti se promitea 'une prime de cooptation' daca mai convingeai pe cineva sa vina sa se angajeze in firma. Din 2002 fitzuica cu pricina a disparut... Practic dupa mine a mai fost un val de angajari si cam atit. Anul asta nici un coleg care a plecat din firma (si am avut 3 cazuri) n-a fost inlocuit...

Deci parerea mea e ca e o perioada mai dificila acuma in informatica si din cauza asta (si foarte probabil si datorita provocarilor din presa de genul celei pomenite de chatonel) e mai greu sa gasesti ceva, mai ales pe perioade scurte. Mai poti incerca pe la SSII-uri (société de services en ingénierie informatique) care te pot 'inchiria' pe la diversi clienti pentru perioade mai scurte.

 

O seara placuta la toata lumea!

 

 

Diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, aici se face o mare diferenta intre jobul din timpul studiilor si cel de dupa. Marea majoritate a studentilor lucreaza orice gaseste...numai cine e lenes sau nu vrea spune ca nu gaseste. Munca e bine privita (iar spatiile goale pe CV pe pretextul ca ai diploma si de aia nu ai lucrat nu prea dau bine la angajator).Dupa scoala e o alta poveste si mai depinde de pretentiile fiecaruia. Eu am fost doi ani studenta aici ( tot cu 20 de ore de lucrat pe saptamâna )si am avut întotdeauna de lucru prin CROUS ( un organism care se ocupa de multe probleme ale studentilor). Voilà, cam asa e prin Franta. [flo]

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sib_maillet/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Sibylle

Helbi, aici se face o mare diferenta intre jobul din timpul studiilor si cel de dupa. Marea majoritate a studentilor lucreaza orice gaseste...numai cine e lenes sau nu vrea spune ca nu gaseste. Munca e bine privita (iar spatiile goale pe CV pe pretextul ca ai diploma si de aia nu ai lucrat nu prea dau bine la angajator).Dupa scoala e o alta poveste si mai depinde de pretentiile fiecaruia. Eu am fost doi ani studenta aici ( tot cu 20 de ore de lucrat pe saptamâna )si am avut întotdeauna de lucru prin CROUS ( un organism care se ocupa de multe probleme ale studentilor). Voilà, cam asa e prin Franta. [flo]http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sib_maillet/my_photos


id="quote">id="quote">Merci mult pt lamuriri![flo]Eu nu mai sunt de mult studenta, ioar aici inca nu ma tenteaza sa ma apuc de alte studii.Oricum, ce am vrut eu de fapt sa-i transmit ei (pt ca altfel, eu nu am info cum e in Fr.) este ca NICI UNA DIN FETELE CARE I-AU RASPUNS, nu au incercat decat sa o faca sa inteleaga ce greu e in mom. asta sa "patrunzi" pe piata fortei de munca si mai ales in acest domeniu (care in 2000-2001 cerea multi oameni, iar acum e cam "saturat"). Nu am vazut in postarile fetelor decat "dusul rece" pe care multi dintre noi l-am primit cindva.Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exact cum spun fetele mai sus, mult depinde de context ... dar nu cred ca multe din noi au inceput cu servici "onorabil" (adica post pe calificare)- si zic "onorabil" cu ironie, munca nu murdareste.

Dar daca tu consideri, anka, ca e injositor sa faci altceva decit ce stii... de ce nu? Dar nu plinge apoi ca nu-ti da nimeni de lucru... e normal, asta nu e o mentalitate de invingator.

In general se spune ca diversitatea aduce bogatia, de ce nu incerci sa vezi ce iti poate aduce in plus o alta lume decit cea pe care o cunosti?

 

 

 

Toulouse, la ville rose

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin sa nu las lucrurile in aer.

Mik, n-am jignit nici o persoana de pe DC, n-am avut conflict cu nici un utilizator si imi sunteti toate dragi ca ochii din cap. Va admir si va iubesc si de asta am indraznit sa cer un sfat. Iarta-mi iesirea necontrolata, sunt tanara si n-am trecut inca prin focurile vietii.

O rog si pe Chatonel sa ma ierte ca ei i-am raspuns obraznic.

Nu consider ca munca este rusinoasa si nici nu imi pun diploma pe frunte ca pe-o stea.

Problema mea nu este sa muncesc ca sa traiesc. In situatia aceea n-as face nici un fel de moft dar de bine de rau bani de mancare si haine imi asigura scoala. Problema mea este sa-mi asigur o continuitate in meserie si sa obtin otar de experienta. Daca ma duc taxator de bilete nu pot sa scriu asta in CV in momentul cand imi caut job pe piata informatica. Asta-i crudul adevar. Nu e vorba de injosire, e vorba ca nu ajuta la nimic.

Eu dupa cei 3 ani, probabil ma voi intoarce acasa, inca mai sunt locuri de munca in tara in acest domeniu. As vrea sa pot adaug la cv si o liniuta, doua obtinute in Franta. Exact cum a spus cineva locurile goale sunt suspecte iar eu nu le pot acoperi cu job-uri care n-au nici o relevanta pt. domeniul in care caut. Asta e parerea mea, probabil de om naiv abia iesit din scoala. Cine stie ce surprize imi rezerva viata, eu totusi n-am disperat inca si am rabdare sa caut macar un an. In speranta ca m-ai iertat sau macar mi-ai inteles punctul de vedere [floare3]

Pt toate celelalte fete multumesc de pareri si sfaturi. E adevarat ca piata informatica este in declin, dar eu am observat ca sunt foarte multe oferte in domeniu aici in Lille. Si mai observ ca anunturile raman postate cate 3 luni consecutiv pe site-urile de specialitate. Asta nu stiu daca e bine sau rau, probabil gasesc greu pe cineva de aia mi-am facut sperante.

 

Si acum am o veste buna: profesorul meu m-a anuntat ca incearca sa-mi faca rost de ore la scoala sa predau info. Nu mi-a promis nimic dar a zis ca am sanse mari si sa ma pregatesc. Poate am noroc.

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DianaN, am uitat sa-ti raspund apropo de cooptarea altora. Am un prieten care a facut aceeasi fac, un an mai mic, acum este la Ecole Polytech. Paris, termina anul asta. Pt. stagiu el si-a ales firma Murex, mare si foarte cunoscuta. Il platesc 2300 euro pe luna (este in stagiu! nu angajat) si a avut surpriza sa-l intrebe sefu' daca nu cunoaste si alti romani din domeniu sa-i aduca la el. Cica are un grup format numai din romani de care este foarte incantat si pe care ii plateste regeste. Am cazut lata cand am auzit, mai ales ca asta e mic, n-are nici un fel de experinta de munca (da' e baiat destept).

E adevarat ca astea sunt cazuri izolate si nu inseamna decat ca ma hranesc cu iluzii, dar dupa cum spuneam sunt venita de putin timp si n-am dat inca piept cu realitatea.

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu îmi cer scuze ca m-am enervat. Si îti urez multa bafta, sigur vei reusi, mai ales la Universitate. Iar un ban în plus nu strica. Pe mine m-ai atins intr-o coarda sensibila prin ce ai scris pt ca eu intotdeauna am muncit aici, desi eram studenta. Iar acum am o cunostiinta care moare de foame, manânca ceai cu pâine, insa nu vrea sa lucreze orice...considera, de exemplu, baby-sitting-ul umilitor. Si te-am identificat automat cu ea. Si ne rugam toti de ea sa lucreze, numai eu i-am propus 3 joburi care ar scoate-o din impas.Insa ea asteapta neaparat un job la biblioteca, direct.

 

Ar mai fi o solutie pt voi : sa cereti un stagiu. E si asta o modalitate de a intra într-o intreprindere. Si daca dovediti ca sunteti buni, nu stiti ce usi vi se deschid. Iar stagiile pot fi si platite. Eu am facut stagiu intr-o scoala si mi-au dat 300 € pe luna. Iar dupa stagiu continui si în ziua de azi sa lucrez pt ei. Deci se poate !

 

Multa bafta si scuza-mi si mie iesirea !

 

 

 

Acum am vazut ca ai scris si tu de stagii : pai asa stagiu ca al prietenului tau sa tot faci. Ala chiar ca e noroc ! Dar cred ca sunt mai rare altfel de stagii. Ideea e ca e o modalitate foarte buna de ati face relatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle, [floare3] sar'mana de informatie o sa ma interesez si de asa ceva. De fapt cam asta e raspunsul pt. mine care n-am inca pretentii financiare ci mai mult vreau sa invat. O sa ma interesez si la Crous, nici asta n-am incercat.

Io ma duceam invartindu-ma la Murex dar teza mea e la Lille, aici si sotul si lucrurile sunt mai complicate.

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Bine c-am dat-o la pace.

 

Cum nu-s copchil rau iti trimit ceea ce am primit azi pe mail :

- Emploi : Que vous soyez débutant ou expérimenté, venez rencontrer les

entreprises qui recrutent au Salon Emploi informatique LesJeudis.com le 2 juin à

Paris : http://www.lesjeudis.com/fr/htm/badge_form.asp

id="Arial">

stiu ca data e limita.

 

In post-ul de la pagina 1 iti scriam de APEC si 01 Informatique care au chestii interesante.

 

 

Uitam sa felicit pe Oloid="red"> pentru cea mica ![flo]

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...