Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (34)


Recommended Posts

Bonsoir fetelor,

La Multi Ani Mamei lui Codrut si Oanei, si lui Kiki!

Auras, ai incercat cu alt navigator (in afara de Internet explorer) ex Mozilla http://frenchmozilla.sourceforge.net/install/ ? Si daca da, tot aceleasi probleme le ai?

Lu, ai grija de tine, si multa sanatate!

Si noi umblam pe la medici, eu cica am pinteni calcanei si ma cam dor picioarele pe tema asta, sper sa-mi treaca...

Eu azi am fost vizitata de o tanti jandarmerita, facea "enquête de voisinage", m-am mirat un pic, stiam ca se face chestia asta atunci cind ceri cetatenia, doar ca eu n-am cerut-o inca, abia am cerut cartea de 10 ani, acum o luna...

Cam asta ar fi scurta mea trecere pe forum, azi si miine am copiii (mai bine zis copilele).Weekend placut!

 

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"

Cu bine,

Elena

Pozele noastre

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[ispita][ispita][ispita]zdub! si iata -ma si pe mine din nou![vrajitor]

Nu stiu ce minuni a facut Otilia dar m-a eliberat din cutiuta magica !

Ce bine-mi pare ca sint din nou libera!

Hai sa-mi dau drumul la limba acum ,cu cine sa incep???

Cu Mirundaid="red"> ,era o "faute d'ortoraphe"in cuvintul meu asa ca nu ma mir ca ti-a "cazut greu fisa"de ce vroiam sa spun!

Mariaid="red"> te invidiez ca ai o bucatarie in care ti-e drag sa stai fie chiar si cu pretul munciit ale de mai multe saptamini!!!!

Otilia ,zicindu-i lu Corina ca e mult am judecat prin prisma a ceia ce am primit noi "ca cadou" la cununia noastra civila ,un cadou asa de consistent ca si in ziua de azi mai platim datorii facute pentru cununie..........si tinete bine la noi la cununie a fost invitata doar familia apropiata ,fratii si cumnatii!.............

De atunci noi cind sintem invitatii la o cununie ,daca sintem invitati seulement la vinul de onoare dupa biserica le dam un cec micut de atentie de 25-30 de euros iar pentru o invitatie completa adica la restaurant nu depasim pentru doau persoane 60 de euros ,in fine acum noi sintem si cu un budget limitat ,poate ca ceilati care au o situatie mai buna dau mai mult ,nu pot sa spun cit caci aici,stiti si voi dealtfel, francezii nu vorbesc despre banii , asta-i un subiect tabu la ei ,din acest punct de vedere sintem total diferiti de ei !!!!

Un francez n-o sa-ti spuna niciodata ce salariu are , la cit se ridica rata la banca pentru casa,s-au cit la costat noua masina ,pe cind noi nu gasim ca este jenant sa discutam si vorbim cu foarte mare usurinta despre cit avem salariu s-au cit am dat in cadou la nunta vecinului!

anka -mariaid="red">dupa tot ce am citit eu din postarile tale am ajuns la concluzia ca tu ai vrea sa lucrezi pe cit de putini bani dar sa faci ceia ce-ti doresti casa "nu-ti pierzi mina" !

In cazula cesta tu trebuie sa cauti UN STAGE id="red">si nu un contract de munca ,eventula poti sa specifici in scrisoarea de motivatie ca stage-ul poate fi "non remuneré" ca pe tine te intereseaza meseria respectiva ,etc ,si incearca sa scoti ceva din CV daca este posibil bineinteles de natura sa nu fie prea incarcat !

Uite sa-ti povestesc o chestie reala :ieri m-am intilnit in magasin cu la "maître de stage"pe care am avut-o eu in unul din ultimele mele stage-uri intr-un centru specializat pe tineri cu probleme de comportament ,si discutind un pic cu ea am intrebat-o daca a primit o cerere din partea unei persoane de culoare (profa mea de cuisine, care vrea si ea sa-si mai ia un grad si avind nevoie de un loc de stage pentru lucrarea ei de examen i-i recomandasem centrul acesta )

ea i-mi spune da m-a cautat la telefon pentru un rendez-vous o persoana de culoare iar alta care va intra anul viitor in BTS la scoala la tine ne-a trimis o cerere de stage ,o sa-i discutam cererea in consiliu dar pe aceasta nu cred ca o sa o luam caci are un CV super incarcat si-si da o asa importanta in scrisoarea de motivatie ca nici nu vad ce ar mai putea invata de la noi o asa persoana !!!

Apoi i-mi zice:" am avut deja o stagiara asa plina de diplome si competente ,nu ne mai trebuie inca una! noi luam stagiari care au intradevar nevoie sa invete si carora putem sa le aducem un vrai suport!"

Uite si tu cum rationeaza unii émployeurs, !!! din acest motiv te safatuiesc si eu c a si celelalte fete sa vezi cum faci sa-ti studiezi CV-ul si daca poti sa scoti ceva din el ,scoate fara teama ,daca nu poti sa scoti nimic , macar in scrisoarea de motivatie incearca sa fii ferma ,dar modesta si nu incepe prin a le cita toate competentele tale ,spune-le ca ai facut lucrul(s-au ca ai studiat in domeniu) acesta acum "n" ani si ca vrei sa faci un stage in meserie care sa te ajute sa-ti mentii si sa-ti imbogatesti experienta.

Sa stii ca si "in lumea "satagiilor lupta de a décrocha unul este la fel de acerba ,eu una cele mai valoroase stagiuri ale mele (eu sint obligata sa-mi gasesc unul la fiecare trei saptamini de cursuri)le-am avut in momentul in care am spus franc ca nu stiu mare lucru dar ca ma intereseaza domniul respectiv si ca vreau sa invat!

Apropo stageul meu la centrul respectiv l-am "décrochat" prin telefon cind mai era o singura zi inainte de plecat in stage iar una din colegele mele m-a intrebat cum am facut sa intru in centrul acesta caci ea facuse cerere si fusese refuzata ianintea mea !!!!

Revin in alt mesaj sa vorbesc celorlate fete!

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle id="red">acum nu mai am mare lucru in PM-urile mele iar daca zici ca a trecut asa mult timp nu-mi mai aduc aminte ,i-mi pare sincer rau ca nu mai stiu ,mai ales ca venea de la tine PM-ul acela!

Sincer eu ma bucur ca lucrezi chiar daca prea mult poate ,insa dupa cit ai "galerat"si tu si prin cite ai trecut meriti din plin sa fii recompensata si lasa ca intr-o zi vei vedea soarele nu numai ca va rasari din plin pe strada ta ,dar te va acompagnia pe drumul tau !

Cit despre socrela ta!.............[bruta]povestirile tale i-mi rascolesc vechi amintiri nu tohmai placute!

Acum ........mai bine de 13 ani eram si eu mai tinerica si locuiam cu soacra .....si intr-o zi o colega de serviciu a venit la mine acasa ,apoi a doua zi la serviciu mi-a zis :"da cum poti mai fata draga sa suporti atita?! eu in locul tau o stringeam de mult de git si o aruncam de la etaj!!!"

Cam asta traiam si eu acum 'jde ani....

asa ca intelegi ce fel de amintiri mi-a rascolit povestea cu soacra ta ! cel putin pentru tine sper ca tu nu locuiesti cu ea .....in rest ........... fara jena si remuscari i-ti doresc sa scapi cit mai repede de ea si la propiu si la figurat!!

Despre mine, eu intru pe ultima 100 de metri ,ultimele trei saptamini de scoala din anul acesta ,am in fiecare zi aproape un examen alb ,fiecare prof vrea o nota finala la nivel de exam!

deci nu o sa va "mai vad" o vreme !!

Ieri seara am avut la masa un romin din Sibiu ,un delegat al municipiului Sibiu pe probleme de integrare europeana,a fost o saptamina la Rennes ,a asistat o seara la mulsul vacilor la ferma la sotul meu si aseara inainte sa plece l-am invitat sa manince cu noi,m-am simtit bine sa vorbesc din nou romina si mai ales m-am simtit bine sa am pe "unul de-ai nostri "in preajma ,a fost agreabil si placut!

Un om de milioane ,simplu dar inteligent fara false "maniere"un romin asa cum i-i sta bine rominului sa fie,mi-ar face placere sa-l reintilnesc ,am discutat despre cite-n lume si-n stele ,despre agricultura ,vite,energii renuvelable ,protectie sociala ,familie si pasiunii,mi-a facut intradevar palcere sa-l cunosc ,am schimbat mailurile .........

Cam atitea despre mine ..........[cheers].a! uite sotul meu mai zice sa va spun ca va saluta si el si zice sa nu uit sa adaug ca pentru a fi aprope de voi el e cel care plateste pretul! caci din cauza voastra nu ma mai ocup de el decit din an in paste !!![;)]..........ma duc sa-l consolez un pic ,un pupic mare la toate si sa ne revedem cu bine!

Un GRANDid="size4">id="red"> pupic Geaninei caruia n-am avut timp sa-i raspund la mail dar care stiu ca ne citeste ![bis]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Las pe alta data vestile despre mine (nu am !), si vin acum cu o rugaminte.

Bine ai revenit, Aurelia! [bis]

 

Fetele din Paris id="red">sau cele care stiu, ajutati-ma, va rog, sa gasesc un hotel in capitala, nu un palace, dar nici unul cu dusul la comun!

O camera potrivit de mare (ceva decent, nu sa te plimbi cu bicicleta inauntru, dar nici o chichineata), pentru o persoana care stramba usor din nas cand e vorba de servicii. Este vorba despre un var care vine pentru 5 nopti cu fiul (de 11 ani) la Paris, bugetul este de 100 € + sau - pentru o noapte (2 persoane), iar una din conditii este sa fie relativ aproape de o gura de metrou si sa nu faca 2 ore pana in centru. Cu cat mai aproape de centru, cu atat mai bine: arondismentul 5 sau 6 (7)ar fi ideal ?!?... In fine, undeva in zona...

Deci daca aveti nume si eventual adrese, ma descurc eu pt. rezervare, dar dati-mi cateva idei, va roooog!

Multam si o seara placuta!

Pupici.

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lu! salut si bine te-am regasit si eu ,desi am vazut ca nu esti tohmai "beau soleil" cu sanatatea ,important este ca ai luat-o din timp si controlezi situatia ,ma bazez pe tine ca ai sa ai grija sa nu degenereze !

Ia uita-te pe linkul asta pe care ti-l dau aici poate ai sa gasesti ceva ce-ti convine pentru varul tau

 

http://fr.hotels.com/index.jsp;jsid=cQg2jmBc5-5a

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Auraaaaasss!!!! Sper sa-mi gasesc fericirea!

Nu de alta, dar varu' (nu e al meu, e al cumnatei mele) e din aia mofturosi, care cand e foarte bine zice, caltinand din cap: "hm! merge!". Va imaginati cam cum face cand e rau. Deci la vara cand oi merge in Romania, nu vreau sa aud ca l-am pus sa stea in vreo cocina la Paris, destul ca sunt sigura ca orasul o sa i se para murdar, aglomerat, plin de praf, de japonezi, sucul de portocale de dimineata nu o sa fie destul de rece sau o sa fie prea acru, chestii din astea... Macar hotel sa-i gasesc, daca n-am timp sa dau cu matura prin Paris...

[:D]

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut net 3 zile si am dat din colt in colt, grea dependenta asta...

Aurelia, multumesc de informatii, am periat si scrisoarea si cv-ul, acum ma tem ca e de-a dreptul anosta, dar io timp de incercari inca mai am.

Am mai intrebat in stanga si-n dreapta cum e cu acele cursuri si cuvintele lui Chatonel au fost adeverite, respectiv mai nici un roman de pe aici nu le-a facut. Cred ca o sa-mi caut un profesor, la intoarcerea acasa, mai ales daca ma lasa sa predau. Mi-e groaza cand ma gandesc ca or sa rada studentii de mine ca vorbesc pocit.[bang]

Intre timp necazuri mari, ma caut de 4 luni pe la diversi medici, pana acum am descoperit mastoza fibrochistica si endometrioza ovariana. Cica vor sa-mi induca o perioada de 6 luni de menopauza. La 24 de ani ovarele mele simt nevoia sa se odihneasca. Probabil pe la 30 or sa iasa la pensie[xx(] Mama ma streseaza cu intrebarea "Da' o sa mai poti face copii?" si soacra cu "las' ca vii tu acasa in Ro si te duc io la doctorul X ca te face ala bine".

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit, Aurelia!

Hehe, n-am facut eu nimic, ca doar din calculatorul tau venea problema... Si oricum eu nu-s administrator decit pe calculatorul meu lol!!! [alcool]

 

Geo draga, dar tu unde-ai disparut? Si didita??? Si restul?...

 

Va pup! [pup]

 

~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repede, pana nu se strica din nou!!!

Buna, fetele!

Mirunda, spuneai ca a plecat Mara in classe de découverte si aveai inima stransa! Desi acum probabil ca fetita ta e pe punctul de a reveni (nu-mi amintesc cand a plecat), sunt convinsa ca totul s-a petrecut bine. E foarte bine ca sa organizeaza astfel de iesiri pentru copii! Eu as trimite-o pe Anca oricat de des s-ar putea. Pana acum a fost si ea plecata o data, pentru 5 zile, pe o insula... la 20 de minute de Cannes, cu vaporasul. Stateam ca o curca plouata pe mal, ma uitam lung... la insula si ma intrebam ce-o fi facand ea acolo, ca nu aveam posibilitatea s-o contactez, iar vizitele erau interzise. Bine, am avut si eu inima stransa, doar in prima zi la plecare, dar imi amintesc cum eram singura de pe chei care fluturam batista spre un copil imaginar, fiindca fii-mea, de cum a pus piciorul pe punte, a uitat ca are mama. Toti spuneau la revedere, doar a mea... Dar Anca a fost intotdeauna o fire independenta.

Olivia a fost si ea plecat o saptamana in classe de neige, la fel, nici o problema si nici un motiv de ingrijorare. Carla a plecat si ea ieri in classe de mer, pe o insulita pe langa Toulon.

Iar Anca pleaca din nou maine seara la Poitiers, sa viziteze Futuroscopul. Nu e prima data cand pleaca asa departe. A mai fost o data la Rouen, intr-un cantonament cu clubul de gimnastica.

Maine seara e mai deosebit: plecarea e la 6 seara pentru a ajunge la Poitiers joi dimineata. Copiii vor dormi in autobuz. La intoarcere, la fel! Desi ma gandesc ca e totusi o experienta inedita (ma sperie putin voiajul acesta noaptea), imi spun ca nu am motive de ingrijorare... ma incurajez singura. Adineauri i-am cumparat pastile contra raului de masina, desi cred ca, cu copiii in autobuz, o sa uite ca de obicei i se face rau la drum lung...

 

Anca, iti doresc sa-ti mearga bine tratamentul; nu e usor sa vorbesti despre asta la 24 de ani, dar ai incredere, si-apoi spune-ti ca daca o fi sa fie, fericira nu sta in asta...

Eu "m-am menopauzat" si eu la 29 de ani, e drept ca o aveam deja pe Anca si e drept ca am avut o perioada pe urma in care am fost depresiva rau de tot, dar a trecut, si acum nu vad decat aspectul pozitiv: nu mai am nevoie sa cumpar tampoane [:D] La partile negative nu ma mai gandesc de mult...

 

Multumesc si tie, Chatonel, pentru adresa cu hotelul. A gasit sotul meu azi dimineata o promotie flash intr-un hotel in Cartierul Latin: 3 stele, hotel din ala "stil", in care de obicei camerele sunt la 180 de euro... A gasit cu 89 (mic dejun inclus), dar varul ne suna diseara sa ne spuna daca da sau nu sa-i rezervam, ca dintr-o data nu mai stie data exacta cand va veni. Dac-o mai fi valabila promotia pana diseara...

 

Geo, ai lansat o invitatie mai de mult... imi cer scuze ca abia acum raspund: pentru noi ar fi ok, am prefera sa fie sambata, ca sa ne refacem duminica, inainte de a ataca o noua saptamana. Nu mai stiu datele, cert e ca atunci noi o sa avem, cred, toate 3 fetele. Anca pleaca in Romania pe 9 iulie, dar parca tu propusesesi ceva inainte...

Daca se face, noi spunem "da" si multumim de invitatie; nu mai stiu nimic de Michaela, stie cineva ceva???

 

Joi merg la ecograf sa vad ce si cum, si tot joi incep vizitele la dentist. Asta ma doare rau de tot, ca stiu ca la sfarsit o sa avem de scos cel putin 300 de euro din buzunar pentru un amarat de dinte [bang]

Ma opresc, ca ma intristez!

 

O zi buna tuturor!

Lulu

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...