Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicul vine noaptea sau nu ??


Recommended Posts

Am o mare dilema...Mai am o luna si nasc si am ajuns la concluzia ca nu poti avea nici o garantie ca medicul pe care ti l-ai ales si care te-a urmarit pe perioada sarcinii va fi si prezent la nastere, daca nasti noaptea ! [bang]Eu am discutat asta cu medicul meu (de fapt "medicii"..) , m-au asigurat ca vor fi chemati de spital si vor veni...Dar stiu si simt ca in realitate nu este chiar asa..Daca nu se afla in oras la momentul respectiv, sau daca pur si simplu nu vor sa se scoale in toiul noptii sa vina la spital ? Eu ii inteleg, sunt si ei oameni pana la urma, au si ei o viata...Dar cu noi cum ramane ? Ar trebui macar sa recomande pe cineva in caz ca nu sunt disponibili, nu ? Eu nu vreau sa ajung pe mana oricui cand voi naste, mai ales ca am fost foarte selectiva la capitolul asta...Mamici care ati nascut cum ati procedat ? Sanatate multa tuturor !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Depinde de cum a fost sarcina (cu sau fara probleme), de medic si de cum stabilesti cu el (daca e un medic cu care sa poti face asta...). Eu stabilisem cu medicul meu ca daca se intampla seara sau noaptea (indiferent de ora), sa merg la spital, ma consulta medicul de garda si in functie de situatia locala (adica de ce gasete la examenul local- tuseu vaginal) il chem sa vina la spital sau astept dimineata. Eu am ajuns la spital la 10 seara, l-am sunat sa-i spun despre ce e vorba si la 2 si 20 noaptea, dupa ce mi s-a pus anestezia peridurala, a fost chemat la spital si am nascut cu el la 3 si 10.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu umblam 2 ani la un medic, iar de nascut am nascut cu medicul in grija caruia am fost lasata - care m-a vazut 1 data la cabinet si apoi 2 zile in spital. Ne pusesem de acord ca nasc luni dupa-masa, dar la 6 dimineata a fost prezent la datorie !!! Eu zic sa vorbiti toate detaliile de pe acum !!!

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

[cit]Povestea-nasterii

[foto]http://community.webshots.com/album/344241600OyMeCn"][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am intrebat pe dr meu ce ma fac daca se intimpla noaptea, si mi-a spus ca pot sa il sun la orice ora, merg pe urma la spital si va veni si el cind urmeaza sa am dilatatia in jur ce 5. Asa a fost. m-am simtit in siguranta si multumita.

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam toti doctorii te asigura ca vor fi disponibili in momentul in care vei naste, indiferent de ora...sau de unde se afla....?...hmmm...e cam greu de crezut, si ei sunt oameni pana la urma, cu viata lor...

Probabil nu vor sa te piarda de pacient....ca doar cotizam din greu chiar si inainte de nastere[}:)] ...Pe de alta parte, cred ca o moasa petrece mai mult timp cu tine la o nastere decat doctorul la care tii atat de mult sa fie prezent...Si atunci...oare nu merita moasa cei mai multi bani ?

In acelasi timp cum faci sa ai garantia ca alt medic iti va respecta dorintele pe care le ai in momentul nasterii si pe care le-ai tot discutat cu doctorul tau in lunile de sarcina ? Eu de exemplu imi doresc o nastere cat se poate de naturala, am spus clar ca nu vreau epiziotomie de rutina, nu vreau nici un alt fel de interventie chirurgicala sau medicamentoasa daca nu este neaparat necesar...Am avut o sarcina fara probleme, m-am simtit foarte bine..Vreau sa am posibilitatea sa-mi aleg singura pozitia de nastere, nu sa ma puna ei la "pozitia standard" daca eu consider ca mi-ar fi mai bine altfel...etc...etc...M-am chinuit sa gasesc un doctor care sa inteleaga aceste lucruri si sa le aprecieze chiar, sa tina cont de ele si acum nici nu stiu sigur daca voi avea norocul sa pot naste cu acest doctor ! Cu ce ma incalzeste ca vine la spartul targului, la expulzie, sau si mai rau considera ca nu are sens sa mai vina, daca totul este ok ??

Oare ce trebuie sa fac acum, sa-mi gasesc si o moasa cu care sa discut ? Si daca nici aceea nu va putea veni ? [bang]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit numarul de telefon mobil si numarul de acasa incepand cu trimestrul III de sarcina, cu mentiunea ca pot suna la orice problema.

 

Prima data am nascut noaptea la 11 si 20, era dr. in garda, dra am mai sunat-o intr-o dimineatza acasa ianinte de ora 6 si mi-a raspuns fara probleme. De asmenea pentru zxilele de dupa cand a fost plecata am avut nr. de tel. al unui alt medic, care de asemenea mi-a raspuns la telefon si mi-a dat toate explicatiile de care aveam nevoie.

 

Ideea de baza este sa stabiliti niste reguli de urmat: cat de dese trebuie sa fie contractiile, sa te duci la spital cand ti se rupe apa, ce faci in caz de sangerare etc.

 

In plus, in aceasta meserie stii ca te poti astepta oricand sa fii trezit din somn.

 

bafta multa si nastere usoara!

 

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 30 + (DPN 1 august)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr. meu a venit noaptea... Nu prea imi venea sa-l sun vinerea la ora 1 noaptea... dar pana la urma mi-am facut curaj si i-am spus ca eu cred ca nasc... M-a trimis la spital sa ma consulte cine era de garda si l-a sunat dr. respectiva sa-i ii spuna ce si cum...

Pana am ajuns eu la sala de travaliu dr. era deja acolo...

 


[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in luna a 8-a am schimbat medicul, pentru ca "fostul" nu vroia sa se deranjeze oricand, si insista pentru cezariana (fara motiv) - desi ii spusesem ca vreau sa nasc normal.

 

Despre noul medic auzisem numai de bine, insa nu l-am intrebat fatis daca vine la 2 noaptea in caz ca nasc. De fapt, tot ce am discutat legat de nastere a fost: "eu vreau sa nasc normal".

 

La ultimul control mi-a zis clar ca urmeaza sa nasc in 24 de ore. Nu mi-a dat indicatii, insa am recitat din ce citisem "ca la contractii din 5 in 5 minute ma duc la spital, idem daca mi se rupe apa". A incuviintat, si mi-a zis ca or sa-l sune de-acolo cand ma apropii de final.

 

Zis si facut: la 3.00 eram la spital, m-am dilatat mai repede decat credea moasa - care l-a sunat pe doctor cand aveam dilatatie 7, parca - si la 5.15 am nascut. Ce mi-a placut la diagnosticul pus pe fisa mea a fost "nastere spontana".

 

Oricum, parerea mea e ca trebuie sa discuti cu cineva care a nascut cu medicul respectiv de curand. Eventual deschide un topic: "Dr. X, Spitalul Y".

 

Nastere usoara!

Christina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Mie mi-a spus ca intre 23 si 6 nu raspunde pentru nimeni (sunt orele lui de somn si daca nu le respecta nu are randament. Cand l-am intrebat: daca ma apuca pe la 11,05 ce fac pana la 6? Mi-a explicat ca merg frumos la spital, sunt preluata de personalul calificat, merg apoi la sala de travaliu....si daca nasc? - intreb eu; pai ce crezi ca se naste ca la tv?! - imi raspunde; - bine, dar daca totusi nasc? atunci ai noroc ca ai scapat repede! M-am rugat sa nu nasc noaptea pe nepusa masa (eu oricum faceam cezariana si operatia urma sa fie planificata in jurul DPN). Poate ca in Bucuresti - unde-i oferta mai mare - as fi apelat la altul la fel de bine pregatit dar dispus sa fie langa mine in orice conditii, in Braila insa era singurul in care aveam incredere si am considerat ca-i doar glumet. Gratiela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu ideii de a lansa subiect gen "dr X spitalul Y - vine noaptea?" fiindca totul tine de dr.

Eu stabilisem ca daca ma apuca contractiile o sun cand sunt la 20 min, apoi la 5 min sunt in spital, anunt dr de garda si ii comunic numel dr mele... si dansa venea si ma prelua...Cand am intrebat-o daca nu pot incepe mai des contractiile mi-a zis ca nu (de aia nici nu credeam ca nasc, dar aveam colul deschis de mult si dilatatia 8 cand am ajuns la spital). Dr mea m-a asigurat de un milion de ori ca vine la orice ora.. doar ca m-a "apucat" direct din 5 in 5 minute, in 2 ore eram nascuta si la telefonul doctoritei mele tot cu robotul vorbeam... era sambata seara la 23-24, deci nici macar noapte-noapte... Partea buna e ca am avut noroc fantastic de un dr de garda nemaipomenit [:D] si de un bebe super nerabdator[cool].

Bafta multa si intreaba neaparat mamicile care-au nascut cu acelasi dr!!!!! Nastere usoara!

PS: Sfat: discuta tot ce trebuie cu dr, dar stabileste mai bine cu bebe mai intai regulile.. ca daca el iese frumos, nu mai conteaza doctorul care-l scoate asa tare [pup]

 

 

Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] id="red">id="Comic Sans MS"> (DN 10.10.2004)

[foto]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...