Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (76)


Recommended Posts

Abia am reusit sa citesc capitolul trecut si acum nu mai imi amintesc mai nimic.E o valmaseala in capul meu...nu stiu cand o sa-mi revin...mai ales ca se pare ca iar o luam de la capat cu Bucurestiul.Luni o duce Costin pe mama( si cu sora mea) la spital pt. ca supureaza la plaga de pe burta, iar la unul din drenuri a facut serom, daca am inteles bine de la dr. (ca am vb. azi cu el). Ne-a invitat la spital s-o vada , de parca eram la doi pasi de Bucuresti.I-am si zis surorii mele sa-i ceara o scrisoare medicala sa incercam sa-i rezolvam si aici pb-le ca nu mai putem tot mereu pe drumuri.Plus ca la Costin la serviciu sunt probleme si nu mai poate pleca.

Sunt suparata in plus, ca se pare ca am calcat si pe bec...Si-s disperata tare, ca n-am facut niciodata avort.[q][q] Daca ma puteti ajuta cu vreun remediu...mai ortodox...accept orice.Please!

Gata ...m-am plans destul, cred ca incerc sa evit sa va mai povestesc numai lucruri triste...va pup si numai bine....

 

Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)

 

Poze MAIid="red">![foto]

Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Tania, daca n-au trecut mai mult de 72 de ore intreaba la farmacie de "pilula de a doua zi"

altceva nu stiu :(

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">, Mateiutzid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ane fetit e cu 1 anisor mai mare si chiar dulcica si desteapta.Cred ca sufera ca ea e mica si nu poate face tot ce face Maria...imi dau si eu cu parerea in cap[:D]

 

Tania imi pare rau sa aud ca aveti dn nou probleme[V] pai chiar asa dr.ala nu se gindeste la cita oboseala supune si bolnavul???pe linga, timp, bani si altele[box]

Nici eu nu stiu ce sa te sfatuiesc...mergi la farmacie si vezi ce te sfatuiesc mindrele.

 

[bis]dorm amindoua gazele[bis] sunt fortoasa rau[:D]

 

Azi e deschiderea la Formula 1, se tine in Montreal, e nebunie, turisti cacalau si nu poti sa te apropii de centru.Au venit vecinii de acolo si au zis ca e nebunie, caldura, 31 de grade si o umiditateee, am schimbat 3 tricouri de dimineata.

Sa va zic si cit e biletul???cine ghiceste???...aud?......300$cad, fratele meu, mai pun 200 si-mi platesc chiria...dar cine poate, merge la Formula...

 

hai va pup![nani]

 

 

 

Emilly cu[/url"] gaza ei[9cer]id="size1">

Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dady 68, sa nu cumva sa faci avort ! Lasa copilul si daca nu-l poti creste dupa ce-l nasti, sint destule familii care ar face orice pentru un pui de om (chiar eu stiu una). Daca este o problema costul, sint oameni care ar acoperi si costul nasterii sa aiba un copil. Sper sa nu te superi ca am indraznit sa intervin asa si Dumnezeu sa te intareasca. Daca ai nevoie de ajutor, spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

 

Cristinaid="blue">, multumim de aprecieri[pup]. Rares id="blue">s-a bronzat in parc, la plimbare sau la joaca fiindca el nu vrea sa tina nimic pe cap. Asa ca la sfarsitul verii va fi un negru mititel[afro].

Si eu l-am vazut pe Dragosid="blue">[bis]. Ce baiat mare si descurcaret[:D]: se da singurel pe tobogan[cool].

 

Gabiid="blue">, am vazut si pozele voastre[^]. Mihnea id="blue">e un scump[;)]. Exact la fel doarme si al meu copil: cu fundul in sus[:p]. Am vazut si poza de dupa baie[surf]. Ce burtica maricica ai[olala]!!!

 

Taniaid="blue">, of, of! La Constanta nu puteti rezolva cu mama ta?

Despre a doua problema nu stiu ce sa-ti zic[|)], dar ideea Ancai id="blue">mi se pare cea mai buna. Sper sa mearga! Multa sanatate si putere sa le depasesti pe toate[ruga].

 

Aneeeeeeeeeeeeeeid="blue">, vrem reteta!!!

Transmite-i mamei tale salutari din partea mea[pup].

Am uitat sa-ti zic ca a nascut Alinaid="blue">, cea careia i-ai trimis hainutele, pe 25 mai. Are o fetita de 3,6 kg pe care o va chema Beatrice Mariaid="blue">[hop].

 

Va doresc un we minunat[:o)].

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaid="blue"> , se vede clar ca Rares iti va lua locul in curind ! Nu te va mai lasa prea usor sa stai la taclale pe DC ! Si al meu e la fel . [:D]

 

Aneeeeeeee id="blue"> , grabeste-te sa ne da si noua reteta !

 

Tudorel id="purple"> , Bine ai venit ![;)]

 

Taniaid="green"> ,multa sanatate mamei tale ,iar in ceea ce priveste cealalta problema sper sa fie doar o alarma falsa .

 

Aveti idee pina cind trebuie sa stea in casa un copil care are scarlatina ? Mie dr. mi-a spus ca dupa ce nu mai face febra trebuie sa mai stam inca 2-3 zile . Daca e asa [cool] .Miine evadam !

 

Gabi , [gravi] 23 sapt . si [copil] Mihnea

 

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helloooooooooooo[bis]!!!

 

Unde sunteti dragelor, la plimbarica[bonjovi]???

 

Gabiid="blue">, eu nu stiu nici macar ce e scarlatina[ups]...ce sa mai zic de tratament si interdictii. Poate ma luminezi si pe mine[^].

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la mine.Am intrat putin ca nu pot sa stau toata ziua cu nasul in carti.

id="left">Tania id="red">imi pare rau pt mama ta si ii doresc multa sanatate.
id="left">Sunt tare bucuroasa ca azi dimineatza am reusit sa o spal pe dintzisori pe Maria si chiar i-a placut.Cred ca se mai anunta niste maselute ca in cursul noptii a fost agitata.Asta e ,s-ar parea ca ei ii mai iese cate un dinte doar cand am eu examene [:D].Si acum tadaaaa...Reteta de papanasi:ingrediente:branza de vaci 500gr,2 oua,faina cam 4 linguri,se fac cocolase din branza amestecata cu oua si cu faina si se pun in apa clocotita cu sare,sa fie de marimea unei galusti si se fierb pana ies la suprafata singure,se scot cu grija cu ajutorul spumierei si se lasa putin la un jet de apa rece care trebuie sa curga pe alaturi si nu direct pe ele,se tavalesc apoi prin pesmet prajit amestecat cu zahar si se mananca cu smantana.Acum nu stiu daca este reteta pe care o doreati insa asta e cea pe care o stie mama.Va pup si fug la invatat ca maine e ziua cea mare.

 

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am selectat pentru tine Adriana :

 

 

Scarlatina este una dintre bolile contagioase ale copilariei, mai putin frecventa, chiar daca este cauzata de o bacterie foarte raspandita, streptococul, care este, de asemenea, responsabil de anghina.

Scarlatina se aseamana cu anghina, dar durerile de gat sunt insotite de o eruptie cutanata care dau copilului o culoare stacojie.

 

Contaminarea (molipsirea)

Perioada de incubatie dureaza de la 1 la 5 zile, apoi apar simptomele. In timpul celor 3 zile, copilul are dureri de gat, amigdalele lui sunt umflate, are febra, vomita si resimte, uneori, dureri abdominale. Dupa perioada de incubatie, apar puncte mici in regiunea inghinala, la subsori, pe pliurile coatelor, care se intind, apoi, pe tot corpul. Eruptia provoaca mancarimi, dar are o particularitate, si anume, nu apare in regiunea gurii, care ramane palida de jur imprejur. Limba este, uneori, rosie si acoperita de o secretie alba. Eruptia dispare in 5 zile, dar pielea continua sa se cojeasca timp de 2 saptamani.

 

Simptome:

 

dureri de gat

inflamarea amigdalelor

febra care poate atinge 40 de grade Celsius

stari de voma

dureri abdominale

eruptie de mici puncte la nivelul regiunii inghinale, al subsorilor si pe pliurile coatelor. Eruptia se intinde, apoi, pe tot corpul cu exceptia regiunii din jurul gurii.

limba alba cu pete rosii ca cireasa.

Consultati un medic imediat, daca credeti ca micutul dumneavoastra are scarlatina. Medicul ii va prescrie antibiotice sau sulfamide pentru a evita complicatiile. Va va informa despre complicatiile care pot aparea ca urmare a infectiei cu un streptococ, pentru a le putea recunoaste simptomele si a consulta medicul imediat, in caz de nevoie.

 

Ingrijiri (medicale):

 

Examinati gatul copilului dvs. pentru a vedea daca amigdalele sunt rosii si umflate.

Priviti-i limba pentru a vedea daca este alba, cu pete rosu aprins.

Luati-i temperatura. Daca are febra, puneti-l in pat si treceti-i un burete cu apa calduta pe corp.

Dati-i sa bea multe lichide reci si dati-i Aspirina pentru copii sau Paracetamol sirop pentru a-i usura durerile de gat.

Alte sfaturi:

 

Nu este neaparata nevoie sa tineti copilul in pat. Asigurati-i, totusi, caldura si o atmosfera calma, linistita.

Tineti-l departe de altii (izolati-l).

Scarlatina este adesea benigna si copilul dumneavoastra ar trebui sa poata sa se intoarca la scoala la 7 zile dupa aparitia primelor simptome. In caz contrar, revedeti medicul, ar putea aparea o febra reumatismala.

Dati-i sa bea mult copilului dumneavoastra daca ii lipseste pofta de mancare sau daca are dificultati la inghitire.

Transformati-i hrana in pireu lichid pentru a putea inghiti mai usor.

Complicatii:

Scarlatina nu este grava, dar daca copilul este hipersensibil la bacterie, infectia poate provoca complicatii cardiace, o inflamare a rinichilor (nefrita) sau a articulatiilor si a inimii (reumatism articular).

 

Nici eu nu stiam prea multe lucruri despre scarlatina .Tot ce stiam despre ea e ca am avut si eu cind eram la gradinita si ca am stat in spital .

 

Gabiid="blue"> si Mihneaid="blue">

 

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Adriana, cu mica intarziere, va dorim multi ani fericiti impreuna pana la adanci batraneti!

 

Tania, multa sanatate mamei tale! Eu asa stiu ca ceaiul de coada soricelului ajuta in cazul tau - bai si baut. Intereseaza-te si la plafar sau in farmacii. Sper totusi sa fie alarma falsa! [flo]

 

Anita si Gabi, multa sanatate copilasilor vostri!

 

M-ati innebunit cu papanasii! Azi trebuie sa fac si eu! Parca-s mai pofticioasa decat cu Clara. Cum vad ceva bun, imi trebuie.

 

Noi ne luam doua saptamani de "vacanta". Maine plecam la mare [bis]. Ne asteapta o zi grea, trebuie sa ne facem bagajele si asa nu-mi place (de obicei Costi le face, e mai priceput in a face bagaje mici si indesate). O sa-mi fie dor de voi!!! Va pup [pup]!

 

Ca sa nu ne uitati [;)], am pus poze noi aici:

http://community.webshots.com/user/tatianagut3

la sfarsitul lui mai si in iunie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tid="red">aid="limegreen">tid="blue">iid="orange">anid="purple">aid="pink"> [gravi] 9+ si [copil] Cid="red">lid="orange">aid="limegreen">rid="blue">a id="purple">Mid="purple">aid="blue">rid="orange">iid="limegreen">aid="red">id="Comic Sans MS"> (31 ian 2004)

 

[foto] Album nr.1 Clara Album nr.2 Clara Album nr.3 Clara[foto]Album grup 1 Album grup 2

 

[/url"]Prichindeii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...