Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (76)


Recommended Posts

Monica, eu una am sa ma comport normal.

am vazut ca parerile sint impartite. si in casa daca stam nu tinem geamul deschis?

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">, Mateiutzid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cu radiatiile ... hmm pai pe soare tare oricum nu ieseam cu fata.. noi iesim ori dimineata de la 10la 12 si dupa amiaza de la 17:30 la 19... Pe ploaie mai iesim dar cu umbrela...

Radiatii sunt si asa..

Daca ne mai facem probleme si cu asta ne tragem si obloanele la ferestre si nu mai iesim deloc... Pana acum nu a zis nimeni nimic sigur... supozitii sunt mereu.. asa apar zvonurile. Unii zic ca a fost , altii dezmint... Pana la urma adevarul nu e asa de usor de gasit.

Putina grija nu strica, dar nu exagerare...parerea mea

 

Cristiana si BB Andreea

Poze1

Poze2

Poze3

Poze4

Poze5

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Adrianaid="red"> [pup] mercic de reteta de ciorba, trebuie sa fie delicioasa..o sa o facem intr-o zi.

Noi azi papam pestic si am facut vinete, oare ii pot da si gazei?sunt cu maioneza si le poate papa cu salata de rosii ca-i topita dupa rosii.Ce ziceti?sa-i dau?cred ca o sa incerc...

 

Muckyyyid="red"> sa ai nastere usoara!am auzit ca te-ai plimbat, ai de grija ca poate vine bb cind esti in deplasare[:D]

 

Ancaid="red"> musai caut dovlecei sa incerc si reteta ta.[pup] pe mine ma ajuta enorm retetele voastre.

 

Fetele, nu cred ca-i cu ochi ca si sotul se simte la fel[:D] nu stiu de la ce ni se trage, ceva culinar in mod sigur...[bang]

 

Ioanaid="red"> eu i-am pus Ilincai cercelusi aproape de 1 anisor, mi-a fost mila mai devreme, nu am putut...i-am facut cu un fel de pistol-capsator, mai mult a capsator seamana, ii baga cercelusii in acelasi timp cu facerea gaurilor, i-a facut in acelasi timp la ambele urechi, erau 2 doamne tare dragute.A plins vreo 2 minute si a fost ok.

 

Cristinaid="red"> ce de laptic bea gaza ta...si fiica-mea ma intreaba "ce-i asta"?nici nu stiu de unde a invatat, dar asa dragalas ma intreaba...

 

pupicei!!!

 

 

 

 

Emilly cu gaza ei[9cer]id="size1">

Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaaaaa Emily be multicel laptic si vad ca prefera lactatele in general... in afara de lapte papa cu placere iaurt, budinca cu lapte sau desert cu branzica si fructe.. branza topita.. Si Andreea e topita dupa rosii [il]

Azi a papat tocanita de legume : cartofi, dovlecei, ardei rosii, morcovi cu sos de rosii si bineinteles usturooooooooi ca si dupa asta e moarta.. si crochete de peste. Peste facut cu pesmet. A papat f bine.

Maine o sa ii fac supita de pui ( cu taitei de casa sau galuste, sa vad) si sper si un felu doi ceva de genu cartofi cu smantana si out la cuptor un pic si carnita de pui.

 

 

 

Cristiana si BB Andreea

Poze1

Poze2

Poze3

Poze4

Poze5

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mancarica de vinete cred ca e mai mult un ghiveci....am taiat vinetele rondele le-am calit cu un pic de ceapa, am taiat cartofi si 2 morcovi.....puiu l-am lasat sa fiarba dupa care am adaugat cele de mai sus....si la sfarsit am pus usturoiu si bulinu....... a iesit super si-a fost si prima oara cand am facut.

 

Ancaid="blue"> maine o sa fac si eu mancarica de dovlecei ca tare bine suna.

Iar mancarica Adrianeiid="blue"> io voi face sotului ca mie nu-mi place fasoalea.

 

Ioanaid="blue"> eu i-am bagat Rachellei cerceii la 4 luni.... a marait un pic si gata.

 

Mikyy,id="blue"> nastere usoara si un bebic sanatos tun!!!!!!!!!

 

Gabrielaid="blue"> bine ai venit!!!!!!

 

 

Rachella a fost super maraita azi (o fi fost de la vaccin ca ieri i l-am facut) si pe deasupra nu a vrut sa manance mai nimic.Dim a baut doar 100ml de lapte, a mai papat juma de ou fiert cu cascaval si sunca si atat toata ziua, in rest a papat cipsuri[bang]

 

Ce-i cu radiatiile ????????????????ca eu nu stiu

 

 

 

Anita id="red">si Rachella -17.o1.2004id="purple">[copil]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aneid="red"> suna tare bine, o sa fac miiine, abia astept sa vad daca i-o placea...

Fetele, am niste brinza de vaci si n-am nici o ideie.In afara de placinta si cu mamaliguta ce idei imi puteti da, poate minca si galusca, ceva dulce???sar'mana, sunteti salvarea mea[pup]

 

noi ne pregatim sa iesim afara, pupicei!

 

 

Emilly cu gaza ei[9cer]id="size1">

Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily,id="blue"> eu te-as ajuta......da nu le am cu facutu prajiturilor, la capitolul asa sunt bata[:D]

 

stateam si citeam ce-ai scris si la un momendat ma uit la ce ora ai scris 22:34...."noi ne pregatim sa iesim pe-afara"[:-)))][:-)))]

 

Anita id="red">si Rachella -17.o1.2004id="purple">[copil]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ane2

Emily,id="blue"> eu te-as ajuta......da nu le am cu facutu prajiturilor, la capitolul asa sunt bata[:D]stateam si citeam ce-ai scris si la un momendat ma uit la ce ora ai scris 22:34...."noi ne pregatim sa iesim pe-afara"[:-)))][:-)))]Anita id="red">si Rachella -17.o1.2004id="purple">[copil]

id="quote">id="quote">[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]...pai Aneid="red"> scade si tu vreo 7 ore... si zau ca era soare si frumos...Am fost in parc si in frunte cu tati ne-am ingropat in nisip, si ne-am jucat tare frumos.Miine scoatem piscina in curte[bis][nani]bun!!Emilly cu gaza ei[9cer]id="size1">Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily, cu branzica mai poti face:

 

Budinca de branza de vaci

Cantitatile necesare pentru 4 portii: 200 g branza de vaci, doua oua, 20 g unt, 50 g zahar, un varf de cutit de zahar vanilat, 200 ml lapte, 50 g faina.

Se prepara un sos alb cu faina, untul si laptele si se lasa la rece. Branza de vaci se trece prin sita si se amesteca in sosul alb, racit, impreuna cu zaharul vanilat, galbenusul de ou si albusul batut spuma. Compozitia se toarna intr-o forma tapetata cu faina si se pune la cuptor 30 de minute. Se serveste cu zahar pudra deasupra. In loc de sos alb, se poate prepara gris cu lapte, care se amesteca cu branza, oul fi zaharul. Se coace la fel.

 

Budinca cu branza dulce si paste fainoase

Ingrediente:

400-500 gr. branza dulce, 3 oua, 1 pachet de paste fainoase (melcisori sau chiar spaghete), esenta de rom, stafide, zahar dupa gust (minim. 5 linguri), un vf. de cutit de sare, zahar vanilat

Mod de preparare

Se pun pastele la fiert conform instructiunilor de pe pachete, apoi se scurge apa si se clatesc. Intre timp se amesteca ouale cu zaharul, zaharul vanilat, sarea si branza dulce si se omogenizeaza. Se adauga rom si stafide si totul se amesteca cu pastele scurse de apa. Intr-o forma unsa si tapetata se aseaza toata compozitia, si se introduce in cuptorul incins cca. 15 -20 minute.

 

Clatite cu brinza de vaci

Pentru 10 portii (20 clatite):

* 500 g faina,

* 1 l lapte,

* 4 oua,

* 150 g ulei.

Umplutura:

* 500g brinza de vaci,

* 400 g smintina,

* 150 g zahar farin,

* 2 oua,

* 15 g coaja rasa de l#259;mîie,

* zahar vanilat,

* 10 g sare.

Preparare: faina cernuta se amesteca cu ouale batute, sarea si putin lapte, apoi se adauga treptat laptele amestecind pina ce se obtine o compozitie omogena. Tigaia (speciala pentru clatite) se unge cu ulei si se incinge bine, apoi se toarna un polonic din compozitie, pentru o foaie de clatita, care se intinde pe toata suprafata tigaii prin miscarea acesteia. Cind s-a rumenit foaia pe o parte, se intoarce pe partea cealaka, iar cind s-a rumenit pe ambele parti se asaza intr-o farfurie intinsa. Brinza de vaci se amesteca cu ouaie, sarea, coaja de lamiie, zaharul si zaharul vanilat. Cu aceasta compozitie se urnplu foile de clatite, dindu-le forma de rulou sau împaturindu-le in sferturi. Se asaza intr-o tava care se introduce la cuptor pentru cca 10 minute. Se servesc calde cu smintina, cite doua clatite la portie.

 

Budinca cu brinza de vaci

Pentru 10 portii:

* 600 g brinza de vaci,

* 600 ml lapte,

* 60 g amidon,

* 3 oua,

* 200 g zahar,

* zahar vaniiat,

* 250 ml sirop de fructe,

* 250 g gris,

* 50 g unt.

Preparare: ouale se spala si se separa albusurile de galbenusuri; amidonul se dizcova in 100 ml lapte rece, gri#351;ul se fierbe. Restul de lapte (500 ml) se fierbe cu 100 g zahar si amidon la un foc moderat, amestecind continuu timp de cca 10 minute. Se adauga zaharul vanilat si se lasa sa se raceasca. Se amesteca cu brinza de vaci, grisui fiert, galbenusurile si albusurile batute spuma. Compozitia obtinuta se asaza într-o tava unsa cu unt si tapetata cu zahar. Se niveleaza suprafata si se coace la cuptor, la o temperatura moderata, timp de 30 minute. Budinca coapta se lasa sa se raceasca putin si se portioneaza, servindu-se calda cu sirop de fructe deasupra.

 

Cristiana si BB Andreea

Poze1

Poze2

Poze3

Poze4

Poze5

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iata ce-am gasit despre radiatii

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/04.ro.html

 

fetele cu burtica mare, va doresc nastere usoara si bebei sanatosi

va doresc o zi senzationala [pup]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">, Mateiutzid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...