Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

Mamici si viitoare mamici, va este frica de nastere? Care sunt temerile voastre cele mai mari in legatura cu marele eveniment? Sa incep chiar eu: Mi-e frica sa nu mai sufar atita din punct de vedere fizic. Mi-e frica de complicatii din punctul de vedere al bebeului. Nu mai vreau bb mik, asa cum a fost primul. K28+ Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gtataru2001/my_photos"]Poze cu noi[/url] "Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu mi-e frica de nimic,abia astept sa imi vad puiul in brate!Nu eram asa curajoasa,dar scumpi mic mi-a dat o putere de nu ma recunosc nici eu!Inainte sa raman insarcinata imi era f frica de nastere-mi se parea tot procesul o nebuloasa!Si chiar dupa ce am ramas insarcinata aveam o frica teribila in mine,vroiam sa imi fac peridurala-nu concepeam altfel!Acum nu mai vreau nici o metoda de usurare a durerii si dupa cum v-am zis sunt f calma!Si am inteles ca acest lucru conteaza f mult la nastere!

 

[gravi] si pestiuc iubit&saltaret de 34s+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu intelegeam cum de doctorul meu imi spune ca cezariana e o moda iar peridurala risca lenevirea mamei.. si ca nasc normal... evident i-am cerut peridurala.. Evident m-am dilatat prea repede si am uitat de peridurala. Acum ma gandesc in urma si nu stiu cum de-am avut asa curaj si putere (dupa travaliu de 14 ore...). Nu mi-a fost frica. Doar ca ma durea, ultimele 45 de min fiind destul de crancene.... Contractiile pareau una singura cap coada. Amuzant mi s-a parut ca totusi reuseam s-adorm intre contractii (cat puteam, un minut, doua) [hot].Din ce-am inteles fusei cuminte rau (da si pt ca nu deschideam gura de frica sa nu tzip [:D])

 

Frica nu mi-a fost..si nu vad de ce mi-ar fi putut fi... Totul trebuia sa fie bine pentru puiul meu si eu sa fiu curajoasa!

 

Sanatate

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.

S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

id="right">id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi incoltesc ceva ganduri negre, dar totusi incerc sa gandesc pozitiv. Oricum prima data am nascut super usor cu peridurala si nu cred ca as prefera altfel. Mi se pare o prostie sa rabzi durere doar ca sa demonstrezi cui? ceva?! E un mod elegant si te simti ca o doamna! Pentru mine a fost cea mai frumoasa experienta si as fi repetat-o imediat. Doar gandul la epiziotomie dupa ma sperie si lohiile care mi-au intunecat viata!Groaznic! Iar baiatul meu a avut 4 200 Kg, asa ca... cel de-al doilea va fi mai mare, cel putin asa mi-a spus medicul! Sarcina adoua e mai mare decat prima... nu stiu cat e de adevarat, dar sper sa fie sanatos!

 

ROMANA & MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 26 sapt)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint in saptamina 27, si pina vinerea trecuta la 16:30 nu mi-era frica deloc. Dar ... am "asistat" (auditiv[:D]) la o nastere naturala (vizitam maternitatea in acel moment), si m-a apucat o frica ingrozitoare. Chiar daca stiu ca voi face cezariana, nu pot sa uit tzipetele femeii[bang].

 

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca sunt singura cu DA.

N-as putea sa spun de ce mi-e frica. Pentru ca nu stiu la ce sa ma astept. Pana nu traiesc pe propria piele, nu stiu la ce sa ma astept, oricate explicatii aud.

Numai ca nu prea ma gandesc la asta. Si am inceput si niste cursuri Lamaze, unde voi afla si multe informatii profesioniste. Daca nu-mi pierd capul la momentru respectiv, or sa ma ajute.

 

Cat despre bb: nici nu concep sa i se intample ceva. Sunt sigura ca se va naste la termen si va fi sanatos.

 

Andy si [copil] 31+

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie pot sa-mi spun ca mi-e frica, sa nu fie ceva in neregula cu bebele,dar atat........inainte sa raman insarcinata nici nu ma gandeam sa nasc natural,dar am asistat la o nastere naturala aunei prietene cu epidurala si,desi a avut travaliul de 12 ore,totul a fost ok,n-a avut dureri,era doar sfarsita de efort.

De fapt,cred ca cel mai mult mi-e frica de ignoranta medicilor si asistentelor care nu intotdeauna trateaza mamicile ca pe niste oameni,in primul rand (probabil ca intervina rutina de zi cu zi),dar conteaza foarte mult sa fie cineva cu tine,sa te incurajeze si eventual,sa te tina de mana - macar ideea ca e cineva care e langa tine.

In rest,ganditi-va ca sunt femei care nasc acasa sau femei care nasc pe camp sau oriunde altundeva decat intr-un spital,asistate.Deci.....se poate si mai rau....

 

 

Cocoloasha,mamica de cocolosh 30+ [copil],Victorash

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc, ma inscriu in rindurile celor carora le este frica. Eu sper sa fie bine insa la prima nastere am avut niste dureri, mai ales pe ultima suta de metri incit imi venea sa mor. Iii ziceam sotului meu ca daca dupa push-ul asta nu iese bb afara, acolo ramine pentru totdeauna. Nu mai aveam putere. Nu vreau sa va sperii dar mai bine luati in considerare si varianta unei nasteri cu probleme, cu dureri mari de tot.Mie mama mea nu mi-a zis ca sa nu masperie, cit de greu a nascut ea.

INTREBATI-VA MAMELE CUM AU NASCUT PENTRU CA SE PARE CA SI NOI, FIICELE LOR AVEM ACAM ACEEASI SOARTA. CERETI-LE SE VA SPUNA ADEVARUL CA SA STITI LA CE SA VA ASTEPTATI.

maminiid="red">, deci faci cezariana pina la urma.Sa dea Dumnezeu, indiferent de calea pe care o alegeti sa nasteti, sa aveti putere sa treceti peste toate cu bine.

romana_74id="red"> si eu ma gindesc cu groaza la o a doua apiziotomie in mai putin de un an jumate de prima. E nashpa dar trece.

andre_eaid="red">, intr-adevar , pina nu treci prin asa experienta nu-ti poti imagina cum este dar macar stii de pe acum cum sunt contractiile, nu?[:D]

Eu am stat in travaliu cam 14 ore si am dus-o foarte bine pina s-au decis sa-mi grabeasca nasterea punindu-mi oxitocin in vene. Atunci a inceput distractia.

Kittieid="red">, curajoasa mamicuta as vrea si eu sa mai am acest curaj de la prima nastere[:D]

emaaimeeid="red">, iti recomand calduros peridurala. Sa-ti dea Dumnezeu nasterea pe care o visezi.

Ioana75id="red">, nici tipetele acelei femei nu sunt relevante. Sunt femei si femei, rezistente sau mai putin rezistente la dureri asa ca nu generaliza insa ia-ti toate masurile de precautie. Pregateste-ti trusa de epidurala etc.

FETELE, DACA VA INTREBATI MAMICILE CIT DE GREU SAU USOR V-AU NASCUT, SPUNETI-MI SI MIE PARERILE. MAMA MEA M-A NASCUT GREU PE MINE DAR LA FRATELE MEU A CREZUT CA MOARE DE DURERE SI MA APUCA GROAZA DACA MA GINDESC, CA AR PUTEA FI SI LA MINE ASA.

K28+

 

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...