Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

cocoloasha, sunt de acord cu tine ca sunt femei care nasc acasa sau pe cimp dar din nefericire noi nu facem parte din acea categorie, poate nu suntem la fel de tari ca ele. Da, pe vremuri se nastea acasa, pe cimp, in tot felul de locuri si..............cam care era mortalitatea inregistrata la copii respectiv mame?

Cit despre ignoranta personaluli medical, ia-ti toate masurile de precautie, bani, si toate cele pentru nesimtitele din spitale.

K28+

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Kultaid="red">, la gradul de suportabilitate ma gandeam si eu cand spuneam ca trebuie sa incerc pe pielea mea. Unele femei suporta mai usor, unele mai greu. Cum o fi la mine? [?]

 

Nu stiu cat de valabila e treaba cu mamele. Eu n-am avut curaj sa o intreb pe a mea. Mai bine sa nu stiu povesti horor.

Stiu insa de o colega, care s-a dus ca o floare la nastere, pentru ca si mama ei nascuse usor. Si n-a fost chiar asa. S-a chinuit destul de mult, o acuzau ca nu stie ea sa impinga. S-a dovedit mai apoi ca era copilul mare, 4kg. Acum 10 ani, nu erau eco atat de performante si nu s-a stiut asta dinainte.

 

Nasteri usoare tuturor!

Pupici!

Andy si [copil] 31+

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KULTAid="red">-mama a nascut f usor,am intrebat-o ca auzisem si eu ca iti mostenesti mama in privinta asta!Apoi am fost contrazisa de cea mai buna prietena a mea care a nascut f usor si primul si al dolea bb-iar mama ei a nascut f greu(pe ea si pe sora ei).Alta prietena a nascut dupa 20 si ceva de ore in chinuri,cu epidurala-au scos fetita cu forcepsul(mama ei nascuse f usor).A ramas cu dureri de cap nasoale-i-au trecut la ceva vreme dupa nastere!Alta prietena a avut epidurala,nu simtea nimic si nu a putut sa impinga bine si s-a chinuit saraca mai mult de 24 h,a durut-o capul si pe ea rau!Alta cunostinta a nascut 3 copii natural si la al patrulea a facut peridurala-si a spus ca:"am fost o fraiera ca am suportat cu cei 3 atata durere".Sunt constienta ca sunt riscuri si beneficii, ca parerile sunt impartite si ca fiecare organism reactioneaza alfel la peridurala,dar tot nu vreau sa fac peri.Asta e optiunea mea!Nu doresc sa influentez pe nimeni!

Nu sunt adepta rigida a unei nasteri naturala(cu sau fara peridurala) sau a unei cezariane!Si nu consider ca daca nasti intr-un anume fel esti mai femeie sau nu!Toate suntem minunate indiferent de cum nastem pt ca aduce pe lume o viata[il]

Nu conteaza cum o sa nasc-as vrea natural fara peridurala si nu mi-e frica,chiar daca o sa doara.Sunt pregatita moral pt orice va fi,indiferent cum va fi,chiar daca va trebui sa nasc prin cezariana(daca cumva s-ar ivi complicatii)!

 

Succes tuturor la nastere,refacere usoara si sa avem bebei sanatosi si mancaciosi!

 

 

[gravi] si pestiuc iubit&saltaret de 34+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mai imi e frica. Am nascut deja de doua ori asa ca... am antrenament.

 

Si Kulta nu trebuie sa-ti fie frica. Eu am impresia ca la sarcini asa de apropiate e mai usor de nascut.

 

Singura teama e sa nu nasc acasa ori pe drum.

 

Mie mi-e o groaza de perioada de dupa nastere, pina vad daca bebe papa la sin sau nu , mai ales ca am doi copii mici care or sa aiba unul doi ani si trei luni si celalat un an si trei luni cind va veni bebe3 asa ca va imaginati ce in priza voi fi.

Dar o sa treaca toate, sanatosi sa fim.

 

 

Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si burtica de 24 saptamini

 

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

 

si mail pentru poze

bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

 

******************************************

 

Nulla dies sine linea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e sa nasc ca mama, atunci fluier. Pe mama au apucat-o durerile la 16.00, la 17.30 era la spital si la 17.45 ma tinea in brate. Doamne-Ajuta sa fie la fel ca sarcina a fost identica cu a mamei: fara greturi, dureri sau alte probleme.id="red">

 

Luminita

[gravi] 29+ cu [copil] Andrei

Tati si mami lui Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/lumylorv/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... pina de curind (2,3 saptamini) nu m am gindit la asta sau nu simteam nici un piculet de teama... dar a inceput sa ma inghesuie teama, cu atit mai mult cu cit nu am uitat niciodata cum au fost durerile cind am nascut o pe Thea

Ca orice om, ma tem de durere

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-e frica de nastere, recunosc! E prima data cand o sa trec prin asa ceva, prin urmare mi-e frica de necunocut si de durere/ nu mi-e frica ca ar putea fi ceva in neregula cu mine sau cu bebe. Nu am discutat cu dr. cum o sa nasc, as vrea natural cu epidurala sau fara...dar ma gandesc ca in acele momente indiferent cat de tare ar durea o sa ma gandesc la binele puiului si o sa strang din dinti. Alte frici: sa nu lesin de durere in timp ce nasc si sa n-am forta fizica sa imping de oboseala. A lesinat cineva in timpul nasterii?

 

Zina si bb Matei 30 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa fiu foarte sincera: nu mi-a fost frica deloc. Asta poate si pentru ca am lucrat pana cu o zi inainte sa nasc si poate nu am avut timp sa ma gandesc. Data viitoare insa cred ca voi9 avea o mica teama: aceea ca atunci cand va fi sa nasc sa nu cumva sa nimeresc un anestezist care sa nu stie sa puna peridurala. Din fericire acum nu s-a intamplat asa ceva, dar mi-am dat seama ca era posibil sa am ghinionul asta.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[gravi]si eu ma numar printre cele ce se tem.....cred ca este si normal fiind la prima nastere, chiar daca am citit si am auzit multe pana nu simti pe propria piele nu intelegi despre ce e vorba!

asa cum am spus sant memra noua si ma bucur ca am putut gasi un loc unde sa gasesc raspunsuri la multe dintre intrebarile ce le aveam.[bang]

insa "fiti barbate fetelor"[greutati]

si totul va fi bine!

 

Alina26sapt

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...