Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

Si mie mi-e frica, e normal cred...e prima data[:D]...si imi era si mai frica, pana sa citesc si sa ma informez...cred ca ce nu conosti te sperie...si durerea...poate ca o voi suporta, multe prietene imi spun ca sunt ca durerile de ciclu, la mine erau ingrozitoare..in fine, psihicul meu lucreaza si eu cu el, si imi spun mereu ca vreau sa-l vad pe bondarelu' meu care timp de 9 luni mi-a facut viata mai frumoasa...si este abia inceputul unei frumoase povestiid="green">

 

Albinutzza [gravi] 33+ & Luca bondarelu' din burtica [copil]

Traieste clipa

http://community.webshots.com/user/albinutzaa

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

e normal sa existe si sentimentul de frica de teama, insa asa cum am mai spus, asa cum am fost si eu imbarbatata de alte fete si eu vreau la randul meu sa fac acelasi lucru!

fiti barbate fetelor![greutati]

la urma urmei trebuie sa ne gandim la bb si asta ne va da putere!

ca sa nu mai spun de familie sot,parinti si prieteni.....care sant langa noi!

 

Alina[gravi]26sapt+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu pot sa spun ca mi-e frica...pentru ca puiul meu este inca foarte mic...Dar am ceva emotii cand ma gandesc la asta...

Daca va trebui sa nasc prin cezariana as vrea sa o fac cu epidurala nu cu anestezie generala.

Iar daca voi naste normal parca tot as solicita o epidurala...Asta depinde si de ce va spune doctorul...

Va pupicesc burticilor !

[gravi]

 

Cristina 3+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima nastere, chiar daca era prin cezariana, mi-a fost un pic frica...de necunoscut, ca sa zic asa...Nu stiu daca imi era frica neaparat de nastere sau de eveniment in sine. Aveam niste emotii!!!!

A trecut...totul a fost ok...doua-trei zile mai greu...apoi m-am refacut foarte bine. Nasterea trece! Ceea ce urmeaza apoi e cel mai interesant![;)] Greu si frumos in acelasi timp!!

Acum mai am putin si intru in luna a 9-a. De a doua nastere (tot cezariana) nu-mi mai e frica....stiu la ce sa ma astept. Stiti ce ma consuma pe mine rau de tot??? Ce o sa faca fetita mea de 2 ani fara mine cat sunt eu la maternitate!!! [bang] O sa planga dupe mine? Pana acum a stat NUMAI cu mine!!! Ma rog....si cu tati...dar mama e numai una...

Si ma mai gandesc un pic cu inima stransa cum va primi Emma venirea pe lume a fratiorului ei...Sper sa nu fie nici o problema, sa nu fie geloasa, iar eu sa reusesc sa ma impart cat pot mai bine...

Nastere usoara va doresc!!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a fost igrozitor de frica. Nu pentru mine ci pentru copil. Am intrat in operatie cu tensiunea 17.

Si la a doua nastere, atunci cand va fi ea cred ca imi va fi frica.

 

Nastere usoara fetelor si bebei sanatosi si mancaciosi

[wow][wow][wow]

 

 

Mira si fetita dulcika

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca citind ce-ati scris m-am mai linistit sau imi este mai frica[:D]. Oricum, mi-e frica atit pentru bb cit si pentru mine. Mai am timp sa ma calmez pina in August cind e DPN-ul meu.

Pisi_elaid="red">, si eu imi fac probleme pentru fetita mea care in momentul in care voi naste va avea cam un an si 4 luni.

mira_mid="red">, mie la prima nastere nu mi-a fost frica deloc insa acuma...........imi vine sa mor de frica.

Cristina1, baicualina, Kittycat, romanaid="red">, sunteti curajoase si va invidiez dar va felicit pentru ca aveti suficienta tarie ssi ginditi pozitiv.

lulu75id="red">, sa dea Dumnezeu sa nasti la fel de usor ca mama ta.

Albinutzzaid="red">, dureri ca la ciclu.......da........si mai si.......dar tre sa gindim pozitiv.

ZenaOid="red">, eu la prima nastere n-am lesinat de durere dar nu mai aveam mult.Sigur n-o sa lesini, o sa-ti dea Dumnezeu putere.Se pare ca daca nu stim cu ce avema de-a face, avem un grad mai ridicat de inconstienta. Cu cit stii mai multe cu atita ti-e mai greu.

Intr-adevar chestia cu asemanarea intre nasterea mamei nu se potriveste.

Sanatate la burtici

k28+

 

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea cazurilor, a doua nastere e mai usoara decat prima...Stiu din ce am citit, din ce am vazut in maternitate, din ce mi-au zis prietenele cu doi copii...Asa ca eu zic sa stai linistita...in nici un caz nu va fi mai rau ca prima oara!!Am inteles ca si in cazul nasterii prin cezariana ar fi acelasi lucru: durerile post-operatorii resimtite ca fiind mai mici, refacerea mult mai rapida...Sa dea Dumnezeu sa fie asa!Nastere usoara si bebei sanatosi si mancaciosi!!

quote:Originally posted by KULTA

Nu stiu daca citind ce-ati scris m-am mai linistit sau imi este mai frica[:D]. Oricum, mi-e frica atit pentru bb cit si pentru mine. Mai am timp sa ma calmez pina in August cind e DPN-ul meu.Pisi_elaid="red">, si eu imi fac probleme pentru fetita mea care in momentul in care voi naste va avea cam un an si 4 luni.mira_mid="red">, mie la prima nastere nu mi-a fost frica deloc insa acuma...........imi vine sa mor de frica.Cristina1, baicualina, Kittycat, romanaid="red">, sunteti curajoase si va invidiez dar va felicit pentru ca aveti suficienta tarie ssi ginditi pozitiv.lulu75id="red">, sa dea Dumnezeu sa nasti la fel de usor ca mama ta.Albinutzzaid="red">, dureri ca la ciclu.......da........si mai si.......dar tre sa gindim pozitiv. ZenaOid="red">, eu la prima nastere n-am lesinat de durere dar nu mai aveam mult.Sigur n-o sa lesini, o sa-ti dea Dumnezeu putere.Se pare ca daca nu stim cu ce avema de-a face, avem un grad mai ridicat de inconstienta. Cu cit stii mai multe cu atita ti-e mai greu.Intr-adevar chestia cu asemanarea intre nasterea mamei nu se potriveste.Sanatate la burticik28+Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)Poze cu noi"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kulta, te admir pentru curajul de a avea al dolea bebe asa de devreme.

Eu mai stau in expectativa putin. Fetita mea e mai mica cu vreo doua saptamani decat a ta.

 

Apropo e surior sau fratioara? Nastere usoara si toate cele bune!

 

 

Mira si fetita dulcika

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana nu de mult am fost eroina si imi imbarbatam prietena gravidutza la primul bebic si moarta de frica. Cum incepe sa se apropie deja evenimentul, incep sa imi pierd super-curajul. [alcool]

Nici acum nu pot sa zic ca mor de frica, am incredere in medic si in instinctele mele. Stiu ca sunt o persoana cu o mare rezistenta in situatii de criza. Si eu am primit injectie data trecuta dupa vreo 10-12 ore si a fost cam nasol, dar am supravietuit.

Dar cand ma gandesc la bebe si mai ales ca l-am vazut ieri la eco, era asa de dulce cum isi tinea manutele si plescaia din gurita [il][il][il], imi ajunge sa imi amintesc de acea imagine si sare frica din mine.

 

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 30 sapt.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cocoloasha

Mie pot sa-mi spun ca mi-e frica, sa nu fie ceva in neregula cu bebele,dar atat........inainte sa raman insarcinata nici nu ma gandeam sa nasc natural,dar am asistat la o nastere naturala aunei prietene cu epidurala si,desi a avut travaliul de 12 ore,totul a fost ok,n-a avut dureri,era doar sfarsita de efort.De fapt,cred ca cel mai mult mi-e frica de ignoranta medicilor si asistentelor care nu intotdeauna trateaza mamicile ca pe niste oameni,in primul rand (probabil ca intervina rutina de zi cu zi),dar conteaza foarte mult sa fie cineva cu tine,sa te incurajeze si eventual,sa te tina de mana - macar ideea ca e cineva care e langa tine.In rest,ganditi-va ca sunt femei care nasc acasa sau femei care nasc pe camp sau oriunde altundeva decat intr-un spital,asistate.Deci.....se poate si mai rau....Cocoloasha,mamica de cocolosh 30+ [copil],Victorash


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...