Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

Frica de nasteri???Femeile nasc de mii de ani!!!Nu cred ca e ceva mai frumos in rolul femeii pe pamint decit sa aduca pe lume aceste mici sufletele care au o totala incredere in noi ca facem ce e mai bine pt. ei.

Am sa va relatez experienta mea personala poate va mai schimbati din pareri:

Locuiesc de citiva ani in Ge , deci cu posibilitati ridicate cu asigurari medicale si spitale moderne si asistente si doctori care iti pupa si picioarele numai sa mergi la ei iar daca vrei cezariana esti tratata ca o printesa ; ei bine, eu nu sunt genul : am nascut de 2 ori acasa singura cu sotul meu:

1. Alexia - nascuta 28.10.2003 - in 9 luni am fost de 3 ori la doctor ,n-am luat nici un medicament sau vitamine, doar voie buna, concediu in Franta la Atlantic cu cortul in luna a saptea,soare, apa, padure,relaxare, meditatii in natura si acasa, mult optimism si multa credinta ca nu se poate intimpla nimic, ca copilul meu isi doreste sa vina pe lume si pt. asta va creea conditiile necesare.Dupa o meditatie am spus ca voi naste pe 28.10.2003 la ora 10,30 toti au facut misto de mine,inclusiv doctorul meu care a dat ca data cea mai tirzie,calculind si gradul de nastere intirziata 24.10. Pe 24 am fost la el mi-a facut ecograf si copilul statea in pozitie de nastere bine mersi linistit.Pe 28 la 2 noaptea au inceput mici contractii, nu mi-am facut probleme pt. ca am STIUT ca nu va fi nimic pina la 10, la 9 dimineata sotul meu a pus apa in vana si am nascut in apa la 11,05.Copilul a fost (si este)minunat a deschis ochii imediat si parca mi-a multumit pt- ceea ce facusem pt.el.A avut 3,450 gr.si 52 cm.Am pus-o imediat la sin si a supt imediat cu o pofta nebuna ca doar se chinuise si ea sa iasa la lumina ,nu? la 20 min a iesit placenta, apoi am adormit toti, am meditat o ora si dupa masa ne-am dus la doctor sa confirme pt. oficialitati ca totul e OK.

2.La David nascut in 22.03.2005 a fost si mai interesant La 1,30 noaptea am simtit anumite neplaceri la ovare nu erau chiar contractii, din nou ne asteptam sa nasc altfel:dupa doctor trebuia sa fie pe 2.03 iar eu am zic 28.03 pina faceam noi din nou calcule la 2,15 David a venit pe lume 4,100 gr. si 57 cm ,cu zimbetul pe buze.si de atunci zimbeste si ride intruna ,asa copil inca n-am vazut desi am avut multe ocazii la viata mea e fericit ca e cu noi.

Final:

ce poate fi mai perfect decit un copil nascut intr-um mediu calduros la propriu si la figurat in locul in care a fost conceput si asteptat cu toata dragostea din lume, fara persoane straine cu care n-are nimic in comun ,fara aerul rece de spital,lumini puternice si mirosul de ustensile medicale etc.etc.etc

Noi suntem o familie fericita si sunt foarte mindra de mine de sotul si de copii mei ;nu mi-as dori pt. nimic in lume sa fi fost altfel.

Va doresc la toate nasteri frumoase cu copii frumosi si sanatosi.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Romana74, epiziotomia e posibil sa nu existe la a doua nastere sau sa fie mai mica. Eu am avut una, vecina mea de salon, de asemenea la al 2lea bb, nu.

 

Pisi-ella, baietelul meu a fost destul de rece cind a venit sa ma vada la maternitate, ca si cum m-ar fi uitat. Banuiesc ca nu se astepta sa ma vada acolo, nu eram intr-un cadru familiar pentru el. Cit despre gelozie...nu poti stii niciodata ce-i in mintea picilor! La Alex nu s-a manifestat, cel putin pina acuma, si nici pregatire nu i-am facut inainte.

 

Ca sa raspund la intrebarea initiala, parca mi-a fost mai frica la a doua nastere decit la prima. Mi-era frica in special sa nu trebuiasca sa plec noaptea la spital, ca nu stiam ce sa fac cu Alex. Si de ce ti-e frica nu scapi...Contractiile m-au apucat la miezul noptii, la prima nastere nu stiusem ce-s alea. M-am plimbat, am citit, am respirat, m-am uitat la ceas pina la 6 dimineata cind l-am trezit pe sotz. Pe Alex l-am dus la asistenta maternala la 7 jumate, ora obisnuita, iar noi am plecat la maternitate. La 8 jumate cind m-au controlat aveam dilatatia 8. Am nascut la ora 10.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

 

Mie nu mi-a fost frica de nastere in sine, ci mai mult de bebe. Imi treceau prin minte tot felul de nenorociri. Am fost foarte optimista pe toata perioada sarcinii si ma enervam cand ma intreba cineva daca mi-e frica. Adica de ce sa-mi fie? De durere? Stiam ca e posibil sa nasc foarte greu sau foarte usor. Mi-a ajutat D-zeu si am nascut natural (n-au apucat sa-mi faca epidurala) si repede. E adevarat ca vreo 2 ore m-am indoit si eu de durere la fiecare contractie mare. Imi aduc aminte ca eram singura intr-o rezerva si cand au inceput durerile f mari, m-am dus spre camera asistentelor mai mult taras, intre 2 contractii. Cand mi-au zis "Aoleu! Tu nasti acum, te-ai dilatat complet!" parca nu vorbeau despre mine. Le-am zis: "Cum nasc? Acum??" de parca nu asta era scopul vizitei :). Dar a trecut si nici epiziotomia de care-mi era ceva frica n-a fost cine stie ce chestie. Eu credeam ca simti cum te taie pe viu si n-a fost asa. Slava domnului Ioana e sanatoasa, a crescut deja mare si ma gandesc serios la al doilea puiut. Le invidiez pe fetele cu 2, 3 copilasi, dar o sa vina si vremea mea.

 

Va pup si ganditi optimist!

 

Anuc si Ioana (5 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Mie nu mi-a fost frica deloc de nastere, cu toate ca nu am nascut acasa in Ro ci in Copenhaga intr-un spital cu niste conditii super faine... Plus ca era prima sarcina si nu stiam la ce sa ma astept... Nasterea a fost faina si dificila ca nu stiam care era faza cu respiratul, dar a iesit totul super bine si am un baietel super sanatos si mancacios...

Apropo, s-a trezit!

 

Mami de [baietel]Alex mancacios

 

http://photos.yahoo.com/piticii2003id="blue">

 

beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca mi-a fost frica. Eram singura acasa. Sotul facea naveta la Giurgiu si venea in fiecare seara dupa ora 19. Mama mea murise de un an, soacra-mea era undeva la tara. Nu aveam pe nimeni in preajma. Asa ca am decis sa fac operatie de cezariana si nici nu am asteptat sa mi sa "rupa" apa. M-am programat la cezariana si am nascut la 38 saptamani o fetita superba de 3 kg. Decizia a fost destul de inteleapta, intrucat dupa ce m-au taiat au constatat ca aveam placenta praevia, care nu se vazuse la echografii!!

Daca ar fi sa mai fac un al doilea copil as opta tot pentru cezariana!

Viitoarelor mamici le urez nastere usoara si BB sanatosi!

 

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo adina_martinescu pentru curaj.

Eu una n-as putea ca sint mai panicoasa si mai neincrezatoare in fortele proprii decit tine.

Dar mi-am propus sa nasc natural la spital, adica fara medicamente.

 

Dar raspunzind la subiectul general, am constatat ca pe masura ce evolueaza sarcina gindurile negre si fricile imi dispar. De nascut, tot o sa trebuiasca sa nasc si prin cezariana nici nu m-as fi gindit, chiar daca as fi fost in Romania. Sper sa nu fiu nevoita.

 

[gravi] DPN 31.10.05 [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Kulta-si mie mi-e frica.Cred ca e normal sa-ti fie frica,doar e vorba de durere si nu de o plimbare in parc.Mama mea m-a nascut fff greu ,era sa murim amandoua...dar a trecut peste asta si a mai facut un copil ,pe sora mea ,pe care a nascut-o ffff usor!!

Mi-e frica de atat de multe aspecte,ca mai bine nu ma mai gandesc.Si eu nu sunt o fire rezistenta fizic.Mi-e frica la fel ca Zinei sa nu lesin in timpul nasterii.Dar...ce va fi va fi.Sa ne ajute D-zeu pe toate si pe puiutii nostri!!

 

Anda si [copil]buburuza din burtica 30+

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tudoranda/album?.dir=2275&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am nascut natural, provocat, fara epidurala. am avut noroc si am nascut repede, la 10 mi-au pus perfuzia cu oxitocina, la 13 expulzia, asta in conditiile in care nu aveam niciun fel de contractii. dureri la la nastere au fost suportabile, dar apoi epizoctomi m-a durut cam rau [bang]. intradevar cat amstat pe masa amtipat ca din gura de sharpe, dar imediat ce a iesit copilul nu ma mai simtit nici o durere. in ziua nasterii nu mi-a fost frica de loc, dar inainte am avut emotii mari.

 

dar DA mi-ar fi frica daca ar trebui sa nasc din nou, frica de neprevazut si ca totul va fi ok pt bb. dar Kluta asa cum a fsot bine prima oara va fi bine si acum. si pana la urma merita efortul, nu?

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Malinaid="red">, intr-adevar merita efortul dar tot mi-e frica si de nasterea propriu-zisa, de dureri dar si de neprevazut. Dat fiind faptul ca Danuta a fost mica la nastere si a avut dubla circulara de cordon cind toata lumea ma asigura ca toate-s bune, mi-am facut deja 3 eco din care una am platit-o cu bani grei, doar ca sa fiu linistita in privinta bebeului si in curind(inainte de a naste), voi face a 4 a eco pentru ca am strigat tare ca daca nu ma programeaza astia, ii dau in judecata, asa ca ma vor programa si voi plati doar 22e(nu120e cit e la particular).Dumnezeu va avea grija si de noi.

Fetele, asta e, sunt unele mai curajoase, unele mai putin curajoase. Din nestiinta, necunostinta de cauza, incostienta, la prima sarcina am fost foarte senina si optimista dar acum cind stiu ce ma asteapta.........MOR DE FRICA.

K32+

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...