Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

Recunosc, mie mi-a fost frica, ingrozitor de frica, toata sarcina am fost disperata de moment, drept pentru care am cerut epidurala. Din pacate mi-a fost facuta prea tarziu, deci total ineficienta si de ce mi-a fost frica n-am scapat[:D], dar, din fericire totul trece...

Nasteri usoare si bebei sanatosi va doresc!

 

[flo]

 

Oana si Mara 11.08.2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie mi-a fosty foarte frica. Dc a vreutr sa ma opereze vineri dar tremuram ca varga si atunci mai bine m-a trimis acasa .

Da in momentul in care mi s-a rupt apa mi-a disparut orice temere si eram f curajoasa .

Asa ca o sa vedeti cum veti prinde cural inaintea nasterii .

PS Eu am vrut sa nasc natural da r nu am putut deoarece am avut niscaiva pb

 

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004

http://community.webshots.com/user/oanavilcu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bic a spus

quote:Originally posted by Bic

Bravo adina_martinescu pentru curaj. Eu una n-as putea ca sint mai panicoasa si mai neincrezatoare in fortele proprii decit tine. Dar mi-am propus sa nasc natural la spital, adica fara medicamente.Dar raspunzind la subiectul general, am constatat ca pe masura ce evolueaza sarcina gindurile negre si fricile imi dispar. De nascut, tot o sa trebuiasca sa nasc si prin cezariana nici nu m-as fi gindit, chiar daca as fi fost in Romania. Sper sa nu fiu nevoita.[gravi] DPN 31.10.05 [fetita]


id="quote">id="quote">felicitari si o sarcina usoara iti doresc.sa stii ca in Ge e la moda sa nasti acasa cu moasa,ai putea incerca cred ca si in sistemele de asigurari americane e inclus sistemul asta,dar si la spital e Ok atit timp cit nu e cezarianaiti multumesc pt.apreciere; trebuie sa iti spun ca nu a fost vorba de curaj sau noroc in povestea mea(s-ar putea scrie o carte din tot ce am simtit si ce s-a petrecut in cele 2 sarcini si nasteri)la inceput mi-am zis ca sint inconstienta pt. ca nu simt nici cea mai mica frica, dar la final mi-am dat seama ca e doar o incredere totala in mine,in fortele mele,in scopul meu in viata asta,in bioenergie si in tot ce inseamna bio,natura si natural.Daca doresti vorbesc cu sotul meu pt.niste sedinte de bioenergie de la distanta sa vezi de curiozitate cum e si daca au efect.Am gasit pe un site despre copii http://lightworker.com/transbeacon/021502Children-ro.htm ceva bine de stiut apropo de frica" Pentru a face Pãmântul un loc sigur pentru noul vostru pas în evoluþie, va trebui sã vã reduceþi drastic frica din realitatea voastrã în urmãtorii ani. Vindecarea fricii e posibilã doar pe plan personal. Dacã Lumina este cea mai înaltã expresei a Iubirii ºi frica este opusul Iubirii, atunci este uºor de vãzut cã adevãrata muncã a Lucrãtorilor întru Luminã este de a învãþa sã înlocuiascã frica cu iubirea în toate situaþiile. Acest lucru este în curs de desfãºurare acum. Emoþia fricii este un gol care se hrãneºte cu sine. Frica este doar o lipsã de informaþii. Umpleþi golul cu informaþii ºi nu va mai exista fricã. Chiar dacã informaþia nu este corectã, tot poate umple golul pânã când informaþia corectã este cunoscutã. Chiar în experienþele voastre recente cu terorismul, vedeþi cã nu vã mai este fricã de lucrurile care vã îngrozeau acum doar câteva luni. Pe cât de devastator a fost, posibilul rezultat este ºtiut ºi nu mai existã un gol. Aºa cã puteþi fi în întregime oameni atunci când nu vã mai este fricã de moarte. Acceptaþi aceastã provocare ºi pãºiþi înainte cãtre crearea realitãþii voastre, cu pasiune ºi fãrã sã vã temeþi! "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

eu sunt Anda, sunt graviduta in 12 saptamani si am luat de curand decizia sa nasc natural, bineinteles daca se poate si daca nu va fi nevoie de cezariana, sper sa nu. Inainte eram hotarata pe cezariana, ma gandeam ca de ce sa ma chinuiesc nu stiu cate ore in travaliu, e mai simplu cu cezariana, dar am inteles ca e mai bine pt bebe sa se nasca normal si sa stea in burtica atata cat vrea el. Am vorbit si cu sotul care mi-a spus ca el stia ca nasterea normala e mai buna pt bebe decat cezariana dar nu mi-a zis nimic pentru ca a astepta sa ajung eu la concluzia asta. Mi-e putin cam frica, sincer, de durere, dar am hotarat sa ma informez, sa fac cursuri de respiratie si daca am noroc poate scap de epiziotomie, ca aia ma streseaza cel mai tare, nu durerea propriu zisa. Cred ca incepe sa mi se dezvolte instinctul matern si ma gandesc in primul rand la bebe si pe urma la mine.

Intrebarea mea ar fi urmatoarea, pentru cele care ati avut epiziotomie: viata voastra sexuala s-a schimbat in rau dupa epiziotomie? Am auzit tot felul de povesti ca poti deveni frigida in urma unei epiziotomii, sau ca dupa nasterea naturala vaginul se largeste foarte tare. Este adevarat? A avut viata voastra sexuala de suferit? Sunt foarte speriata cand ma gandesc la epiziotomie si ma gandesc la ce e mai rau. Multumesc mult de tot pentru raspunsurile voastre.

Anda si matzul subacvatic 12+

 

toujours optimiste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

eu sunt Anda si sunt graviduta in 12 saptamani. De curand m-am hotarat sa nasc natural, bineinteles daca se poate si daca nu va fi nevoie de cezariana, sper sa nu. Inainte eram hotarata pe cezariana, ma gandeam ca de ce sa ma chinuiesc nu stiu cate ore in travaliu, e mai simplu cu cezariana, dar am inteles ca e mai bine pt bebe sa se nasca normal si sa stea in burtica atata cat vrea el. Am vorbit si cu sotul care mi-a spus ca el stia ca nasterea normala e mai buna pt bebe decat cezariana dar nu mi-a zis nimic pentru ca a astepta sa ajung eu la concluzia asta. Mi-e putin cam frica, sincer, de durere, dar am hotarat sa ma informez, sa fac cursuri de respiratie si daca am noroc poate scap de epiziotomie, ca aia ma streseaza cel mai tare, nu durerea propriu zisa. Cred ca incepe sa mi se dezvolte instinctul matern si ma gandesc in primul rand la bebe si pe urma la mine.

Intrebarea mea pentru voi ar fi urmatoarea: a avut viata voastra sexuala de suferit in urma nasterii naturale? Ma refer la epiziotomie, despre care am auzit ca poate da frigiditate, de asemenea am auzit ca vaginul se largeste mult dupa nasterea naturala. Vi s-a intamplat acest lucru? Mie imi este foarte frica de epiziotomie si innebunesc gandindu-ma ca pot fi consecinte nasoale? La voi cum a fost? Cum a fost viata voastra sexuala dupa, bineinteles dupa pauza impusa de medic?

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Anda si matzul subacvatic 12+

 

toujours optimiste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda,id="red"> felicitari pentru curaj si decizia de a naste natural. Mie chiar daca mi-e frica de nu mai pot, nu as naste prin cezariana decit daca s-ar impune. Voi cere epidurala si toate tranchilizantele care se pot da (daca voi avea dureri mari). La prima nastere am avut epiziotomie, s-a trecut destul de repede iar dupa ce s-a vindecat, viata sexuala a fost aceeasi ca inainte de a naste. Epiziotomia nu schimba cu nimik viata sexuala daca este facuta si refacuta cum trebuie. Nu trebuie sa-ti fie frica de aceasta mika taietura. E buna pentru bb si pentru tine daca bb nu iese altfel.

Kity2004, oana_sid="red">, cred ca Dumnezeu ne da putere si ne mai scapa de frica in asemenea momente.

Va pup si nasteri usoare

K33+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kultaid="red">, la mine au inceput altfel de temeri, desi tu n-ai de ce sa-ti faci griji. Se renoveaza vre-o 2 maternitati in Buc. si se redirectioneaza toate gravidele la Municipal. Ceea ce inseamna supraincarcare. Nu prea stiu cum e cu suplimentarea de personal.

Ei, acum mi-e teama ca nu voi fi monitorizata cum trebuie si ca poate patesc ceva din cauza incarcarii in plus. [bang] Off, tara asta! Tare m-am saturat de ea!

 

Beatricedid="red">, cred ca nu ti-a fost frica tocmai pentru ca nu erai in Ro. Ca daca erai, aveai o gramada de alte temeri pe cap.

 

Andy si [copil] 36+

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua burticilor!Eu am DPN 31 iulie, dar de azi dimineata ma cam supara spatele(sa fie oare semn?)Dr. mi-a spus joia trecuta(07.07)ca am colul inchis, dar totusi...am niste emotii cat casa poporului.Mi-e teama de necunoscut, de moasa, ca am auzit ca se cam apasa pe burtoiu tau( in unele cazuri pierde si contactul cu solul), mi-e frica de taietura, de cusatura, de anestezist(ca daca nu e profi nu beneficiem de epidurala), dar nu mai pot da inapoi acu, desi ma incearca un gand(poate negociez cu bebelina sa ramana acolo)asa ca trebe sa fiu curajoasa...Intreb de nebuna pe bunica si pe tata cum a nascut mama, dar ei nu mai stiu...asa ca ceata nu se ridica.

Mi-e teama sa nu pateasca d-ra ceva, cele ca mine stiu....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bebec07

mi-e frica de taietura, de cusatura, de anestezist(ca daca nu e profi nu beneficiem de epidurala), dar nu mai pot da inapoi acu, desi ma incearca un gand(poate negociez cu bebelina sa ramana acolo)asa ca trebe sa fiu curajoasa...Intreb de nebuna pe bunica si pe tata cum a nascut mama, dar ei nu mai stiu...asa ca ceata nu se ridica.Mi-e teama sa nu pateasca d-ra ceva, cele ca mine stiu....


id="quote">id="quote">Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar la mine primul pusel (bebe 1)a avut 3450 gr.si 52 cm au fost 6 ore de dureri nu asa de tari cum m-am asteptat dar la sfirsit i-am zis ca daca nu iese odata imi apas singura burta pina iese[grasa]la al doilea pusel 4100 gr si 57 cm a fost simplu - a venit in 45 min.de abia am apucat si eu sa-mi fac toaleta ca de' nu il asteptam atunci(vorba sotului "il nasc spalindu-ma pe dinti"[dint])Ce e de fapt important sau ,ma rog, interesant pt. tine e ca nu s-a rupt nimic ,m-am dilatat cit a trebuit,am respirat repede sa nu lesin ha ha ha, nu mi-a facut nimeni nici o injectie, anestezii sau alte cele si uite ca n-am murit; sint aproape,ha,ha,ha ca o fata mare[ups][:I]si n-am auzit pe nimeni,inca,sa moara din durerile de la nastere.pupici si nastere usoara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KULTA, merci mult de raspuns, m-am mai linistit, am mai trecut peste teama dar tot imi mai e putin. Ma relaxez gandindu-ma ca mai am timp pana atunci. Sa ne povestesti cum a fost, da?

Fetele, si voua va multumesc ca ati povestit cum a fost la nastere. ADINA, sa stii ca si tu m-ai mai linistit cu povestea ta, de-as avea si eu norocul sa nasc asa usor! Bine ar fi!

Eu imi doresc mult sa nasc acasa, ar fi foarte relaxant pentru mine pentru ca as fi intr-un mediu cunoscut si nu mi-ar fi frica, dar in Romania asa ceva nu se practica!

Pupici la toate [pup] si aveti grija de voi!

Anda si matzul subacvactic 15+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...