Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va este frica de nastere?


Recommended Posts

Pana acum nu mi~a fost frica ca stabilisem cu dr cezariana la cerere.[hot]Ca sa elimin frica bineiteles.Dar acum cand ma apropii de termen,mai am o saptamina,imi e frica si de cezariana,incat parca as incerca natural cu epidurala.Nu ma pot hotari deloc mai ales ca sunt la prima nastere la 29 ani,deci nu mai sunt asa de elastica[:D],iar daca ii seman mamei voi avea un copil mare de 4200g{fratele meu} care a distrus~o fizic si nu a mai putut tine sarcina pana la capat.Abia dupa 15 ani singura sarcina viabila am fost eu.[cheers]

O.K.pe atunci nu erau ecografe dar cine imi garanteaza ca eco de azi e sigur si nu da eroare?O mamica de sept~oct 2005 cu trei zile inainte de a naste stia ca bebe are 3500g dupa eco si a nascut de 4600g.Norocul ei ca alesese cezariana din timp.[cool]

Deci fetelor sa ne rugam [ruga] sa avem noroc si intuitie sa alegem

metoda cea mai buna pt noi de a naste.

Amalia 38+ [baietel]David.

 

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/cata2amalia/album

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mie nu mi-a fost frica da nuj cum si de ce eram asa calma, ca de obicei sunt fricoasa.am nascut in iunie anul asta, mi s-a rupt apa la 12 noaptea, nu aveam nici o durere, m-am dus la spital m-am internat la 1 noaptea, am dormit putin, ca se nastea la greu, tipete, gemete.... io, calma, fara teama

la mine a fost prima nastere si am 29 ani si vreau sa spun ca in 3 ore am nascut, astfel: la ora 8 am inceput sa am contracctii da io nu stiam ca alea sunt contractii...io mergeam la wc..ma chinuiam pe acolo[bang][:D]..dupa fo juma de ora mi-am dat seama ca alea sunt contractii....pe urma m-au dus in sala de nastere...la ora 11 deja a venit pe lume micutzul. nu as putea sa spun ca a fost foarte greu....au fost dureri dureri suportabile

pot sa spun ca nu mi-e teama deloc de o a doua nastere

poate oi fi eu atipica, dar nu mi s-a parut deloc ca am trecut prin <<chinurile>> nasterii

nastere usoara va doresc la toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie doctorita mi-a spus "cezariana" din cauza miopiei - si asa a ramas ... ideea de cezariana ma scuteste de multe griji - travaliu inceput noaptea, sa nu vina doctorita, etc ...

nu prea mi-e frica, tot ce imi doresc este sa se poarte personalul frumos cu mine, fiindca nu prea suport nesimtirea si nepasarea; am avut o operatie de apendicita in urma careia m-am refacut foarte bine, asa ca am premise bune;

aaa, si mi-e teama de un singur lucru - sa nu am lapte si sa pierd startul la alaptat, fiindca am auzit ca este foarte important ... dar deja ma cam patez pe bluze, asa ca sper sa am destul laptic...

 

31+

 

dienuta graviduta si bebelushul luca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt insarcinata, o sa incerc sa raman abia la anul [8D] dar asa, gandindu-ma de departe, mie nu mi-e frica de cezariana sau de durere la nasterea normala atat timp cat nu intervine epiziotomia. De asta mi-e frica ca de altceva. Mai ca prefer o cezariana decat epiziotomie. Ma ingrozeste gandul asta, cu atat mai mult cu cat nu ai cum sa stii daca o sa reactionezi bine sau nu, din ce am citit, unele femei au probleme cu viata sexuala de dupa, durere la schimbarea vremii sau mai stiu eu.

Deci daca voi fi in pozitia sa aleg, poate ca as alege cezariana nu din frica de durere, ca na, prin asta au trecut atatea femei ci de frica de epiziotomie.

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="blue">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...