Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (70)


Recommended Posts

Buna si de la noi!

 

nu stiu daca va intereseaza dar eu fac conopida la cuptor. O fierb tot asa 15 minute in apa cu sare, apoi ung un vas de iena cu unt si pun un strat de conopida, peste care torn ou batut cu smantana si condimentat cu piper si oregano, cateva felii de rosii, usturoi un pic peste care rad cascaval. Noua ne place. Lui DAnut inca nu i-am dat conopida ca fel unic mi-e teama sa nu-l baloneze. Oricum daca ii dau lui i-o prepar cu sos alb si poate un pic de tot usturoi (cateva felioare) si marar. Am vazut si borcanele de la Nestle care contin usturoi, deci nu e chiar total contraindicat, ce credeti ?

 

Adema- si meniul lui Danut e cam la fel. In plus eu ii fac ardei umpluti cu piept de pui, orez cu ficatel de pui si marar, tot asa, diverse legume in diverse combinatii.

 

Tare m-ati ajuta cu un sfat, daca puteti, legat de mestecat. Am incercat cum m-a sfatuit Roxi sa-i dau cottage cheese si o mananca numai ca o inghite asa cum i-o bag in gura, nu mesteca. Legume moi, fierte nu vrea sa inghita asa pasate doar din furculita, isi face greata. Fructe din compot (mere, pere) mananca zdrobite, tot asa fara sa se vada ca le-ar mesteca. Mai strange din ochi, mai scoate limba dar in rest se vede ca nu le are cu mestecatul. Dinti n-are deloc....inca. Oare sunt copilasi care fara nici un dinte rod coaja de paine, biscuiti, pufuleti? Si cum anume as putea sa-l obisnuiesc si eu pe Danut cu mestecatul? Sau sa astept sa aiba dinti? Daca ii pun fructe zdrobite in farfurioara le prinde intre degetul mare si aratator si le intinde pe masuta dar nu baga in gura.

 

Nicole- cum a acceptat Andreuta fasolea aia verde cu ceapa calita de care ne povesteai ?

 

hai ca mai citesc din urma un pic. Mai vroiam sa spun ceva insa am uitat si ce si mai ales cui...:(

 

lia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si inca o chestie, ,.... am postat aseara la parintii intreaba dar nu-mi mai gasesc subectu: cum sa dezghet borcanelele de felu 1 si 2 ? am umplut 2 borcanele si le-am bagat la congelator. Maine daca vreau sa-i dau puiului din ele cum fac?

 

- le scot de dimineata si le las in frigider sa se dezghete treptat?

- le dezghet in apa calda/fierbinte ?

 

sau cum sa fac sa fie ok pt mancarica ?

merci

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si o saptamana frumoasa sa aveti !!!

 

Carmenp - da` ce copii frumosi ai !!!

 

Christel - da` ce copii frumosi ai si tu !!!

 

Lia - Giulia mesteca doar cand are ea chef, dar de fomista ce e n-are vreme si inghite tot [alcool] Ce mesteca cu drag e iaurtul cu paine !

 

Cristalina - si noua medicul stomatolog ne-a zis sa o "spalam" cu periuta cu Colgate pt copii si atat, fara alte adaosuri !!!

 

Roberta - pupam cupilu`bolnavior si tie baftaaa !!!

 

Noi papam conopida la cuptor facuta din conopida fiarta, pusa in vas iena, un strat conopida, un strat pesmet, un strat smantana, iar deasupra cascaval. Giulia papa cu mare drag, mai ales daca este 1 kg de smantana [alcool]

 

Noi am papat supa de vasole verde, bine-nteles Giulia a pus botu`.

 

Adema - il pupacim si pe Codrut !!!

 

Cine a scris reteta cu ciorba de peste ??? Sar`na de pont !!! !!!

 

Gata, daca am uitat pe cineva sa nu se supere, revin !!!

 

 

Nu mai puneti poze ??? ??? ???

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

 

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

 

[foto]Giulia_meaid="red">

 

 

[cit]Povestea_nasteriiid="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, sambata nu prea am stat acasa, am umblat toata ziua, dar nici n-am gasit apel de la tine, telefonul meu face figuri, ba se inchide, ba n-are semnal, e cam defect[:D]!

dar ne vedem noi ...

Adina si Alex sint la Alba Iulia de 3 saptamani si mai stau o saptamana, si mie mi-e dor de ei, abia astept sa vina duminica, iar pe 26 iunie plecam la mare, noi doua si piticii[:D]!

 

Lia, moata a fost super incatata de fasolea verde, si cred ca-i mai fac, zilele astea am de gand sa cumpar mazare noua si sa-i fac cu carnita de pui!

stii ca nici moata n-a avut dinti pana saptamana trecuta[:D], dar ea mesteca orice, insa eu i-am dat de mult sa rontaie, poate Danut acum e mare si ii e mai greu sa accepte, daca il vezi ca se stramba nu-l forta, sau incearca sa-i dai in fiecare zi ceva de rontait, cate putin ...pana se obisnuieste!

 

Monicule, mie mi-a zis Culcer de cand am nascut sa-i dau zymafluor moatei, insa dupa ce am citit o gramada ...nu i-am dat! Culcer zice ca cel mai bun exemplu e baiatul ei (care cred ca e cam de varsta noastra acum), i-a dat zymafluor de mic si n-are nici o problema cu dintii ...asa ca nu stiu ce sa zic!

 

Nicole & [copil] Andreea Alexandra (26.07.2004)

Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Povestea nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !!!

gagici, dai-mi si mie un sfat ..cum sa-l scap pe Puf de mucii astia groaznici ..vad ca Vibrocilul are efect putin timp si in plus pe prospect scrie ca se recomanda in caz de nas infundat ..iar la el curge nasul si parca ii simt eu in gat acolo ..nu stiu cum sa-l fac sa expectoreze

dr. mea mi-a recomandat sa merg la spital la o asistenta sa-i bage nu stiu ce si sa-i scoata de acolo..dar , brrrr, ce teama mi-e !

de Nafazin ce stiti ? ROxa , plssss!

are vreo legatura cu polipii , poate fi asa ceva ?

 

Adela , voi ati scapat de mucii astia nesuferiti ?

 

Christela , ce fete frumoase ai ...sa-ti traiasca !!!

revin

pupici

 

Simona si bb Luca

http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, merci de pont, o sa-i mai dau cate ceva da mi-e tare teama sa nu se inece, el intre mese nu primeste nimic ca asa i-am format programu. El e mare fan mere si coji de paine daca i le-as da nu as avea treaba cu el DAR as avea treaba sa il deznec Doamne Fereste ne-a tras cateva sperieturi groaznice si cu mere si cu paine si am renuntat sa-i mai dam desi tare ii place sa le morfoleasca si sa muste din ele. Din paine musca oricat ar fi de tare si la fel si din mar, musca bucatele chiar daca i-l dau rotund curatat

 

Spuneti-mi si mie reteta de mazare si fasole verde...cum le preparati? Cu ceapa calita, cu faina rumenita un pic, smantanica?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de raspunsuri, dar...eu nu i-am facut nimic cu sos fiindca nu am introdus nici smantana, nici rosia.Ce stiti, rosia este alergena????

Supa/ciorba nu mananca; s-a invatat cu piure gros.Acum pasez cu furculita legumele.

Pediatra a zis ca pot sa ii fac ciulama.Voi le-ati dat ?E ok?Nu le face rau faina aia fiarta??

Dorsiliaid="blue">, Codrut a invatat sa mestece cu ajutotorul covrigilor.Rontaie la ei ca iepurasii.

 

Adema&Codrut

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BlueAngel - super bb Luca [pup]!!!

Da` sandalutele sunt cu talpa flexibila, ca aici in Oradea nu am gasit decat dintr`alea cu talpa "tzapana" ...

 

Adema - eu Giuliei ii "calesc" ceapa in apa, de fapt o inabus sa aiba gust mancarea, iar faina la fel 2 secunde in unt, tot asa pentru gust. Noi papam deja si lapte si branza si smantana direct de la sursa, adeka de la aceeasi vaca-vaca [:D]

 

Mai fetelor, voi ati nimerit Pampersi la care sa se simta granulele ? Noi am cumparat recent si sunt de o calitate indoielnica, eu pana acum am fost multumita ... dar dupa ce terminam stocul cumparam si noi Libero. Voi ce marci ati mai incercat ? A incercat cineva Hugghies sau Happy (alte marci nu am vazut io) ?[?][?][?]

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

 

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

 

[foto]Giulia_meaid="red">

 

 

[cit]Povestea_nasteriiid="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria , si mie mi s-a intamplat ce povestesti tu .... si am gasit de la Fixies care sunt super ...

sandalutele sunt facute chiar la Oradea ..asa le-am luat de la targ ..ca-mi spusesera ca nu au mag in Bucuresti ..bebetom sau ceva de genul asta , ca am aruncat eticheta ... la inceput nu mi-au placut si unde mai pui ca au fost si 600.000 dar sunt tare moi si usoare si talpa este flexibila ...

am mai vazut incaltaminte faina de copii la Leonardo dar tot asa ..scoruri mari ..oricum m-am resemnat ..eu mi-am luat papuci de 400.000 [:D]..lui Puf de 600.000 !!!!

ata ete !!!

pup

 

 

Simona si bb Luca

http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...