Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (70)


Recommended Posts

ca sa raminem in format "zoologic":

Darie, Darieeee nu te lua dupa aparente ca Mielu sfios e lup fioros...

Povestea incepe pe vremea cind Catrina pui mik, mik era cuminte. Si blinda si neurlatoare, moale si inocenta ca un miel. Dar vremurile bune au apus si mika faptura mika s-a transformat in lupan cu mofturi, pretentii si obrazniceli. Canda a fost purul adevar ...acum este un paradox[:D]

O sa va esplic ziua de lucru`a lu` Miss Mielu si sa nu va mai auz ca va plinjetzi de copilasi.

Catrina creste in armonie cu natura. Dupa pricipiul grecesc al binelui, adevarului si frumosului. Ar fi putut s-o cheme Kalokagatia... Catrina o prinde pe Marina (pisica): Catrina e frumos ce faci? Catrina pune capul in piept de mai multe ori si spune convinsa: Jaaaaa! Jaaaaaaaaaaaaaaa! DAdaaddadadadadadadaaaaaaaaa. si o jumule mai departe pe amarita de felina. Eu continui cu oki pe mitza sa nu scoata ghearele: E bine mama ce faci? DADADADA cu un "D" f f apasat. Te-a zgariat miau-miau mama de-o chinui asa? JAaaaaaaaaaaaaaaa. Si-mi intinde mana cu zgarietura mai veche. Noa cam asa e la noi bine, adevarat si frumos.

De la o vreme la 7 jumate maxim aud dinspre patul ei cum se joaka. APoi incepe JAaaaaaaaaaaa, jaaaaaaaaaaaaaaaa. Daca nu da rezulate scoate mina prin zabrele si trge de mine "Heeeeeeeeeeei, heeeeeeeeeei". Eu fiind un fel de aia care-mi da papa si skimba caca nu mi se adreseaza nicicum. Daca nu reactionez incepe ascutit, ca-n desene animate: TA-taaaaaaaaaaa, tataaaaaaaaaa. N-are succes. Ta-tiiiiiii. Ei bine la "Tati" tacsu lu Mielu percuteaza instant si-o ia in pat cu noi. Urmeaza bibele cu cereale si plimbari prin casa, pe balcon, scotocit dulpul cu incaltari, ros si lins adidasi etc Apoi plimbari. Poate un iaurt! Bagam oleaca de premergator dar catrin ii jjupoaie un fel de burete si incearca sa-l manince. Se ineaca. E 9.30. greu trece timpul. Pe mine deja ma doare piciorul (am o durere absurda in patele genunchiului). Ia sa ne ungem ca babele cu Ben gay. Catrina urla si-o vaz cu dintii infipti in robinetul de la calorifer. Aha ti-am zis ca asta ai sa patesti am ridic tremurind. O iau in brate ii trece instant. O pun jos racneste cit un pluton in mars. O iau in brate...tace brusc. Ete asa de fro 20 de ori. Cre ca o sa apelez curind la nenea ben gay si pt spinare. "ia Catrina telecomanda. Racnetele se potolesc instant.immmmmmmmm ce fain e . Dada stiua CA POTI SA DAAAAAI LA MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM". iau telecomanda inapoi. Racnetele se intorc. OK ...hai sa mai dam o tura de apartament "Dada Catrii acolo nu e voie, nu eeeee vooooieeeeeeeeee. CAca. CAca,lasa mincarea pisicii. Racnete moderate" ...ups...un adidas "nu, ma, caca"...nununuuuuuuuuuuuuu Deja era cu trei limbi pe talpa. Ia gata in premergator...nununu lasa perdeaua. Hai jos. In secunda doi o aud sub mine. sub masa pe care am laptopul e un fel de raft. Acolo mai mediateza Mielu din cind in cind si sind nu e de acord cu ea insasi mai paleste cite-un cap. Bum, bum. Ma enerveaza...mai bine trage de perdea. Urleteeee nasoale. Hai sa skimbam pampersul. Uite kaka,pfuuuuuuuuuuuuu, kaka mamäää. I mina, ia minaaaaaaaaaa! To late. Hai la baie sa ne descacim impreuna. Nu pune mina aia pe okii mei, nu, nuuuuuu nici pe tricou...in fine am o minuta cacacioasa in dreptul sinului drept. E shic! Mama...kakaaaaa. Catrina intelegatoare:"pfuuuuuuuuuu, pfuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu" Parodia urmaeza la instalarea noului pampers. O chestiune dificil de durata scurta. La noi se fce de durata lunga. Level "5 stele" la dificultate. Stai, staaaaaaaaaaaaaaaaaaaai. Stop. stai. stai määää. nununununu nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. OK. punem up& go...ang go sa nu te mi vaz. nununu nu te du acolo. Catrina. Stai. opreste-te.

Giz e numai ora 10. Un iurt. yoghi, yoghi mamikä? da din cap ca da. super. o prima lingurita.ia circumspect. caise, ah da e ok. a doua lingurita. e buna mamikä? jaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. a treia lingurita:ptrrrrrrrrrrrruuuu. arteziana. Catrina gata.se executa sfioasa. a patra linguritza....ptrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuu. m-a tapat. incepe si intinde stropii de iaurt de pe masa.îmmmm, îmmmmmmmmmmm. e frumos mama? jaaaaaaa. asa murdar??? jaaaaaaaaaaaaaaa.

o innebunesc cu intrebari timpite. la un moment dat nu mai rezista si-mi zice preocupata sa intinda petele pe peretele din spate:blablabla.

Mai facem 15 ture deplimbare si hai afara. Cum o pun in carutz sa admire natura pika si doarme. Iubitoare de frumos, deh. Cum intram in casa cum functioneaza radarul si se trezeste (egal c-a dormit 15 minute sau 3 ceasuri). La prinz musai maninca din farfuria mea si cu lingura mea. Asa ca eu ma multumesc cu crimpei de lingurita de plastic si incerc sa-mi priasca si sa ma satur. Mielu face bolboroci, baloane si cind se satura se intoarce cu spatele la mine, se ridica in genunchi in scaun si deseneaza cu degetele uleioase pe peretele din spate. Si iar si iar acelasi scenariu...pina la ora 3 sau 4 cind pika frinta. Si eu linga ea. Si foosesc si "trucul" ca sa doarma bine o iau linga mine in pat. isi inghesuie fundicul si se pune pe tras la aghioase. Si eu la fel pin la 7 cind ne scoala "tata tati". si air ture si haleu si scuipaturi pina pe la 10-11...Din cind in cind l 12 mai racneste. O gasesc in fund si cu okii inkisi dar cu mainile intinse s-o iau in brate. o iau o pun in patul meu adoarme instantaneu si-poi o mut in patul ei si pe maine dimineata la 7. Noapte bunaaaaaaa daca as putea sa adorm de oboseala. Aceasta a fost o zi de dificultate medie...in restul saptaminii gatesc, spal, aranjat. Catrina vine si rearanjeaza. E o placere:-)))

Intr-una din zilele urmatoare o sa scriu pe-o agenda ce face exact in fiecare ora. Macar sa stiu peste 10 ani de ce-mi tremura articulatiile si-mi albeste parul in felul "ala". M-am intins cit o zi de post da taman sarbatoresc c-a aormit la doo jumate si nu la 3. Haleluia[asia]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Hai c-am ras singura ca nebuna in fata calculatorului, ce-o fi zicand lumea care trece prin fata biroului meu, ia uite si la asta, saraca, e dusa rau. Da' ce sa fac daca ai scris asa, Papadie?

 

Si stii, cred ca ai dreptate, ar trebui sa stau intr-o zi sa scriu ce face, pacat ca nu pot sa stau mai mult cu ea, doar in weekend, ca trece timpul si n-o sa-mi aduc aminte ce minunatii facea...

 

Carmen si Mara (12.08.04)

poze cu Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor copilasilor, sa cresteti mari si norocosi![s]

Daria, scuze de intirziere[floare3], i-am dar iaurt de capsuni nu si capsuni, chiar ieri am fost tentata sa-i dau da` a fost super mofturoasa si am aminat pentru altadata. Si la intrebarea cu felul 2, Ilinca la 14 papa vesnica supa(ciorba) pasta, altceva nu vrea, am incercat si mai nou, un iaurt, care i-l dau simplu sau daca este zi de ou, cu ou.

Andreea&Mitzura, felicitari pentru copiii-plimbareti si pentru progrese!

Lia, cred ca te stresezi prea tare, lasa-l ca-si revine, o fi vreun dinte ori caldura, cine stie (de stresat nu ma stresezi ca exact la fel sunt si io, de aia dau sfaturi[:D])

Simona, nu stiu daca io as fi dat dovada ca-s duamna, ma refer ca am vocabularul super-colorat daca e cazu` plus nervii intr-o ata[toanerele. A fost tare faza cu Luca, ilinca nu zice decit pa-pa, ba-ba, ma-ma, ta-ta, da-da dar nu face pa, ori sa zica pa-pa la mincare ori alte chestii de astea[:(][:(]

Mi-am amintit ca si Ionut a avut o perioada cind nu minca eram disperata-disperata, pe linga el nu puteam minca nici io (cum sa pot cind cupilu` nu mincase nimic??) si la un moment dat ii dadeam mincare in balcon, cocotat pe un dulap sa poata vedea afara si-i puneam pe lingura de mincare si-o bombonica dintr-alea mici de se pun pe coliva ca sa deschida gura, ofofof, nici nu vreau sa-mi amintesc.

Nicole, felicitari pentru dinte!

 

Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green">

tzucureii mei

 

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papadié- multi pusi de la noi mielului jeluicios, am si io un raton acasa care se jeluie de mama focului daca nu joc cum canta dumnealui.

Are chef de carat de maini prin casa nonstop. Cum puseram rotobilu-n cui acum ne cocosam, ca mi-e mila sa-l inhamez. acum piguleste de pe covor toate scamele si prostiile si se apleaca sa mangaie fiecare floare de covor....fac atatea aplecari de nu mai stiu de mine deja. Il spal pe maini dupa fiecare razie ca mi-e sa nu bage mainile in gura cu praf de pe jos, oricum covorul e covor, pe el se calca si cum la noi mai vin si unii-altii....na, asa-s eu cu igiena.

 

Sa vedeti ce faza am facut io azi. S-a trezit Danut la 9, la 9.30 i-am dat 240 ml lapte dar a preferat numai 150. Buuuun. Il scot apoi la plimbare timp in care ma gandesc ca daca a mancat la 9.30 urmatoarea masa va fi direct pranzul si anume peste ezact 4 ore. Imi scobesc mintea ce sa-i gatesc si ma gandeam ca numai bine daca ne intoarcem de afara pe la 11.30-12, cand e oricum prea cald, am timp sa-i fac pranzul pana la 1. Zis si facut. La 12 punct urcam taras grapis si eu ma pun pe preparat o mamaliguta cu smantana, branza si galbenus de ou. Dar si asta a durat 30 de minute, cu totul pana a ajuns in burta lui Danut. Nu va zic ce urlete de groaza a bagat timp de 15-20 de minute cred ca sculat tot blocul, mai ales ca-l tineam in bucatarie, care e langa intrarea in apart. Nu se mai racea odata mamaliga sa io dau asa ca iau un borcanel de pere din frigider si il amestec acolo si asa o aduc la o temperatura mancabila. In 5 minute a hapait tot ce era direct din vasul mixerului, nici nu mai zicea nimic doar casca gura. Daca ma indepartam un pic de masuta lui cu vasul sa iau un servetel zbiera ca din gura de sarpe. Si uite asa azi cel putin am scapat de sclifoseli, cantece, poezii si tumbe la masa de pranz, foamea era stapana absoluta pe burticul puiului meu. Apoi mi-era sa nu pateasca ceva ca mancase asa in pripa da vad ca inca nu il deranjeaza. Sper sa fie ok. Merci Roberta inca o data pt reteta de mamaliguta. Ma gandesc sa incerc cu mamaliguta si o ciulama de pui.

 

Nicole, e voie ceapa prajita la copii? Mie mi se pare super gustos ce faci tu acolo, as incerca si eu sa fac ceva ceapa rumenita la unele mancarici da nu stiu ca peste tot aud NU rantas, nu prajeli. DAr Cernaianu nu e medic si tot el are retete cu rantasuri? Nu mai inteleg nimic

 

weekend placut

lia si danut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, felicitari pentru test.

Ma faceti cu capu`[:D] cind vad ca piticii vostri au ajuns de maninca almette si alte cele iar noi tot in faza de bebelusi suntem, dar si cind om da-o pe fasole la toata lumea o sa ne laudam[;)]

Rain, hai ca-mi plooa in gura, n-are cum sa nu manince[pofta], bafta!

Papadiq, [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] esti criminala

io fac o pauza ca tre sa-mi revin dupa mesaju` lui papa[:-)))]

Lia, una calda una rece, ca sa-ti treaca supararea.

 

Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green">

tzucureii mei

 

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data de data asta tzo-tzoc pt tine Papadie, esti haioasa rau de tot , poti scrie un bestselar in mod cert. M-am cracanat de ras aici pe bune. Asta pt ca doarme ratonu altfel imi ardea un occipital in gura ca azi dimineata cand incercam cu el pe jenunchii durerosi (si ai mei) sa cetesc pe forum, de mi-a dat sangele din gingie instant, sau sa fi fost din buza? nu stiu ca n-am apucat sa ma uit in oglinda de unde provine. Am scuipat in servetel si atat, am vazut ca mi-a spart ceva ca simtisem gust sarat in gura. E bun bengheiu ? ca si pe mine ma dor jenunchii in special cand ma las jos pe vine.

 

Ma crezi ca program apropiat am si io cu iedu meu zilnic? afara doarme cum iese fie ploaie fie soare, as dormi si io cu capu pe bara carutului uneori in timp ce ma gandesc cum am lasat vraiste apartamentu, ca dupa tzunami arata cand iesim noi afara. Numa ca tu te prezinti mai bine psihic decat mine. Io uneori printre lacrimi ii zic lu iedu meu "hai mai mami stai cuminte si ai rabdarica sa mai cresti si atunci o sa poti merge si tu cat vrei, unde vrei!!!" Asta dupa ce m-a forjat prin casa in lung si lat sa inspecteze tot, zdrangane usi, sertare, mufe, cabluri, zgarie tifalu de pa pereti cu unghiile, cu mine pe post de sprijin la subrate. La care el cu un ditamai zambetu pe moaca "hihi, aaaaaaaaaaaai, tataaaaaaaaaaaaaaaa, ptrrrrrrrrrrrrrr, vfffffvfff" Ezact ca Gremlinu ala mic, cum l-o fi chemat ? Si-si continua zbenguiala cu mine agatata de el.

 

Intre timp gatesc, spal, si mai bag ceva in gura pe fuga, cum ziceai, asta numai daca Danut sta si mozoleste/insiropeaza cuminte cureaua de siguranta a scaunelului de masa timp in care io cant, ca fara cantat nu e ok.

 

Daca mai am enerjie ma gandesc ca ar putea macar o data la 2 luni sa vina una dintre bunici sa mai stea 2-3 zile cu noi sa ne ajute. Si cum ma gandesc la asta-mi navaleste un val de adrenalina in corp si uite asa rezist io pana la 9-10 seara cand ratonu adoarme si-l pup pe pufuletu din crestet de cuminte ce e el :))

 

Ce pot zice? Sa fim sanatosi cu totii si sa ne crestem copilasii. Sa ne ajute Dumnezeu !

 

pupi

lia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a sculat fimea la 4 ca ce mama masii duar se culcase la doo jumate, nu la trei dupa obicei:P

finally a baut si ea 110 ml de suc!!!! nu po sa cred recordul fusese de aproape 50 ieri...da am gasit o reteta infailibila si acu maninca si fructele:))) doo bucati de ananas din compot, o para si doua capsuni curatate de pielita cu buburuse. un pic de apa si bagate la blender din ala de separa fructa de suc. si iaka beu sucu si minca si piureul de fructe! sa-mi traiasca!

succes la cocktailuri:P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papa, sa traiesti si pupa Mielu...[:D][:D][:D][:D][:D]

Sa ne trimitri o bucata de tort si noo...coada...hehehe

 

Tocmai cand scriam incepu' sa zbiere Botoshica...si n-o vedeam...era bagata intre bicicleta de camera si fotoliu, infipta acolo...hahaha

 

Eli, multumesc de raspuns. O sa ne foloseasca...vine vara, multe fructe...:)))

 

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)

poze si pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul poezii ingineresti

SI din caca lu catrina ma priveste

Doi oki galbeni care este

Doi oki roz care luceste

Si o coada fara peste

NU faceti ca mine sa luati la copii covoare gen puzzle din cauciuc. F adevarat ca atenueaza cazaturile si ca au forme maaaaaaaaari de neinghitit. Numa ca formele mari au oki mici...pasarelele scirbele...iar catrina le maninca okii. Geamurile de la "masinute", picaturile de pe umbrela etc... Cred ca o sa faca caca in forma de puzzleuri pin la urma[mariaj] Acu gasii doi simburasi galbeni...macr ii asorteaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...