Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi si copilasi de mai - iunie 2004 (46)


Recommended Posts

Buna fetelor, pupici la micii banditi! :)

 

Mai ajung si eu sa va scriu ... acasa n-am timp sa am asez la internet ... de-i fi-miu treaz nu ma lasa, cand nu-i, mai fac si eu cate ceva sau dorm cu el ... a doua varianta e cam nasoala si incerc sa n-o mai practic, ca tocmai atunci cand adorm eu se scoala Cris si sunt mai chiauna decat inainte. Dar ptr. ca doarme mai bine si mai mult cand e cineva langa el, ma bag si eu cu el in pat si citesc ... moartea mea, acum barem pot sa dau vina pe Cris ca ma „obliga“ sa stau cu cartea in mana ;) ... si nu va spun cum arata casa mea si ce-as putea face in timpul asta ;)

 

Ce ma bucur fetelor ca vreti la intalnire ... iuhu!!! Deci se pare ca miercurea si joia sunt zilele preferate ... sincera sa fiu e chiar mai bine, ca nu cred ca mi-ar ajunge lunea sa fac tot ce mi-am propus. Trebuie sa ajung sa-mi fac si ochelari (aici sunt prea scumpi ... anul trecut m-au costat doar lentilele – normale, chiar unele ieftine si fara „extras“ - 170 euro ... cu 50 euro mi-am facut in tara doua perechi, cu rama cu tot, unii chiar heliomatici) si cum dureaza 10 zile trebuie facute la inceput sa apuc sa-i si iau. Rude, prieteni si alte chestii ... dar nu va mai plictisesc cu detalii, important e ca si ptr. mie miercurea si joia ar fi mai bune ... :) ... dar vedem noi, important e sa ne intalnim :)

Voua cand va dorm piticii? Ca sa vedem la ce ora ar fi mai bine sa punem intalnirea ... cel mai bine ar fi toata ziua si vedem nou cum ne descurcam cu piticii si cu somnicul ... ce ziceti?

Cu parcurile nu stiu ce sa zic ca nu prea mai stiu Bucuresti-ul ... dar ar fi fain sa avem iarba ptr. pitici si un loc acolo ptr. noi, sa bem sau/si sa mancam ceva ... sau aducem in traista? Cum facem? Haideti ca pe mine m-a apucat planuitul aici ... ajutor!!!

 

Saru'mana de felicitari fetelor!!! Sa nu credeti ca acum „fuge“ fi-miu ... e mai tot timpul in patru labe, dar se deplaseaza singurel mici distante in picioare si f. sigur cand nu-si da seama de ce face ... si merge cand il chemam la noi si e in picioare. Dar tot fricos a ramas ... Daca-i dai un deget de care sa se tina merge fara probleme ... nici nu simti ca se tine, dar are el degetul de salvare ;) ... Ce sa mai, aici seamana cu mine, ca eu am fost f. lenta la mers ... am facut primii pasi la 14 luni si cu chiu si vai ... si doar se spune ca fetele sunt precoce ... de unde!!! Oricum, nu-l stresez si nu-l fortez ... o sa aiba el timp sa invete ...

 

Cris, sa va fie de bine „week-end-ul“ in doi. Asa-i ca-i marfa!!! ;) Si fi sigura ca si copiilor le face bine o iesire la bunici ... de bunici nu mai spun.

Stii ca noi o practicam de cand era Cris mic-micut ... si bine mai e! Ma tot gandesc aici ce si cum sa fac, ca la bb nr. 2 as vrea sa fac tot posibilul (adica non-stop cortizon) sa-l pot alapta ... dar ma gandesc ca asa nu mai pot sa-l dau la mama sa avem si noi timp ptr. noi ... uite unde imi sta mie gandul, de parca n-am alta treaba ... ;)

O scumpica Amalia ta ... auzi tu, asa fata mare! Am impresia ca este cea mai dezvoltata de aici din grupa, asa-i? Si se va face o mare vorbareata! :) Ptiu, ptiu, ptiu sa n-o deochi!!! :) Pupici sa iasa repede dintucii sa n-o mai supere pe fata!

Cum v-ati hotarat cu Amalia? Sper sa gasiti o solutie bune ptr. toti 3!

 

Camelia, frumos e Sebi fara „motz“ ;)! Chiar daca era intors s-a vazut ca v-ati distrat bine. Am vazut eu bine ca s-a hotarat la cheile de masina ...

Felicitari si ptr. dintucii de sus ... sa vezi acum ce-o sa rontaie Sebi cu atatia dintisori!!!

 

Madisor, pupici „umblaretii“ mici. S-au vorbit copiii, e clar ...

De abia astept sa ne vedem ... cred ca e indiferent unde, gasim noi ceva bun. Pupici!

 

Cornelia, bine ai venit!!! Sa-ti traiasca baietelul!!!

 

Alus, e clar, in curand o s-o ia Julia la fuga! :) Asa a inceput si Cris ... usor, usor vin si primii pasi singurica! Tie insanatosire grabnica sa nu-i dai si fetei!

Nu-ti strica ziua ptr. „prietena“ asta ... subscriu la ce a spus Camelia. Fiecare copil cu ritmul lui ... e normal sa ne bucuram si sa impartasim bucuria cu altii cand e vorba de progrese, dar nu trebuie chinuit copilul, ca sa fie „ca la carte“ ... oricum nu cred ca exista copil ca la carte. Se streseaza si pe ea si pe saracul copil ... tu incearca sa eviti temele astea, las-o pe ea sa povesteasca despre Mihaita, tu abtine-te ... e pacat sa strici prietenia ptr. asa copilarii.

 

Bertha, lui Cris i s-a inchis fontanela de pe la 10 luni ... cred. Eu nici n-am bagat de seama ... o vecina, mamica de baietel de aproape 2 ani l-a tot pipait pe Cris pe cap si se mira ca i s-a inchis. Avea ea probleme cu cel mic al ei, ca nu i se inchisese ... insa dr. i-a spus ca-i totul ok, deci nu-ti face griji.

 

Ioana, ce fain ca v-ati distrat bine la botez. I-ai gasit lantic? De crizele astea nu-mi mai spune ca sunt satula ... de vreo 2-3 zile a invatat si Cris cum se face de m-a capiat. Cum nu-i dai ce vrea, cum ii iei din mana ceva, cum incepe ... tipa si bombane pe limba lui urland ... si daca vede ca nu-i bagat in seama incepe sa planga cu niste lacrimi ... mama, mama. Nu stiu unde mai ajungem asa ... imi e groaza daca incepe sa se si arunce pe jos ... valeu!!!

 

Alina, tinem pumnii sa fie totul ok, sa treaca Alexandra analizele cu „brio“ :) ... sa poata sa pape si ea de toate!!! Sa ne spui cum au fost!!! Pupici sa aveti bafta!!!

 

Nicoleta, Bibi magazin cu bijuterii isi face ... sau se face sotie de patron cu multi bani!!! :)) Aoleu, fetele astea cu bijuteriile lor ... ts, ts, ts! ;) Stie fata ce-i frumos, iti spun eu! :)

 

Mona, tinem pumnii stransi vineri sa fie totul bine si frumos. Sa va arate samburelul putulica sa vedeti ca-i baietel :) ... ca na, asa cred eu :) ... si ca-i sanatos tun. Poate dupa controlul asta sa te mai linisteti ca sa poti savura burtica in liniste ... asa si ptr. noi putin :) Pupici Liutzei!

 

Laureta, drum bun! Hai ca nu-i prea lung drumul! Faceti pauze mici si dese, nu mergeti repede si o sa ajungeti bine la destinatie :) Petrecere faina din partea noastra! Sa nu uitati de poze ... sa petrecem si noi cu voi! :)

 

Va pupic, revin si maine ... sper ca nu cu un tot asa lung roman ;) ... O seara faina si pupici la pitici! :) id="blue">

 

[:o)] Irinusha & [bonjovi] Cris id="blue"> (03.05.04)

poze , pozilici si

poze de vacanta id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Din pacate prietena mea astazi mia scris maila ca ar trebui sa terminam prietenia nostra. I-am scris ca a spus hop fara sa sara. Dar i-am scris ca nu ar trebui sa se suprere pe mina cand ii scriu ca Julia deja stie ce dabea a invatat fiul ei, doar ea este mai mare deci are tot dreptul, dar din pacate nu a iesit nimic. In viitor isi va da seama ca a gresit, dar sper sa nu fie prea tarziu si nu isi va pierde multe prieteni.

 

Astazi i-am cumparat primele ghetute, asa cum trebuie sa fie, cu talpa tare peste glezme, glezna tare si in fata la degete tare. Numai ca ii este pe moment greu sa ridice picioruzele, dar va invata , in fiecare zi vom iesi la plimbare si vom incerca sa mergem.id="green">

 

Noapte buna, ma duc sa imi culc odorul mic mai intai [patut], apoi trebuie sa ma ocup si de cel mare [:)]

 

http://community.webshots.com/user/alus1

Alus+Julia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, intr-adevar a fost super fain week-end-ul. Mai vreau !!!

Peste 2 saptamani o ducem din nou pt. ca avem o nunta cu "bataie lunga" (vreo 2 zile).

In privinta Amaliei, deocamdata am cazut de acord sa cautam o bona, asteptam niste raspunsuri, pana una alta va mai sta la mama (iti povesteam eu ca vine vacanta).

Multumim de aprecieri ! [pup][pup][pup] multi lui Crisulet !!!!

Nu stiu daca Amy este cea mai dezvoltata de aici, din grup, cert este ca la varsta este printre primii.

 

Laureta, drum bun, petrecere frumoasa !!!

In privinta decoloratului nu stiu ce sa-ti spun, nu prea ma pricep...dar sunt convinsa ca vei gasi cea mai buna solutie.

 

Alus, imi pare rau pt. prietena ta...asta mi se pare o prostie sa te superi din asa ceva..Fiecare copil are ritmul sau, cum spuneau si fetele. Mi se pare exagerata femeia asta (fara suparare).

Nu poti sa "rupi" o prietenie pt. asa ceva. mai tarziu isi va da seama ca a exagerat.

 

Hai sa va povestesc de Amalia (vedeti ca fiecare mama se lauda, nu poate sa reziste). Aseara a mancat usturoi verde, tot pana la frunze !!![pofta]

Am inlemnit cand am vazut-o. Mi-a fost teama ca o sa aiba probleme cu stomacul, dar nu avut nimic. Insa ii mirosea gurita a usturoi , chiar si dupa ce am spalat-o pe [dint]...hehehe...Zici ca a fost crescuta pe ogor.

 

Va pupic si mai vb.

 

Cristina & Amalia (20.04.2004)

 

Povestea nasteriiid="red">

 

Poze Amaliaid="red">

 

"cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt de ieri, nu a mers forumul

 

Vanesa, vai de capul bietei fete, bine ca acum ii merge bine. La mine cica era de vina curentul, avea variatii de tensiune si inca ceva, dar nu stiuce ca nu ma prea pricep. Acum au cumparat o sursa care stabilizeaza curentul si dupa cate vad nu am mai avut probleme.

 

Bebe Beca, vezi ca se gasesc sandalute dintr-un material foarte usor cu care poate sa intre si in apa pt ca nu se strica. Eu am vazut la Carefour.

 

Irinusha, felicitari plimbaretului, acum sa vezi ce pozne incepe sa faca si ce viteza va prinde.

Vreau si eu la intalnire daca o puneti dupa ora 17.00, ca eu sunt la servici pana atunci. Si cred ca in Herastau ar fi bine sa ne intalnim, ca e mai mare si daca nu avem loc la terase e suficient spatiu verde unde sa stam. Acum depinde si de ce spun celelatte fete.

 

Auls, vezi ca si copilasii sunt buni la reparatii, daca nu se baga sub fotoliu cum ati vi aflat voi ca nu mergea bine jucaria aia. [pup] Iuliei

 

mamaleone, fumoasa idee. Eu cred ca s-ar cauta uite ca eu cat am stat acasa cu Bia tare mi-ar fi placut sa merg intr-un loc dinasta. Eu am descoperit forumul abia cand m-am intors la servici, iar acasa ma plictiseam ingrozitor, ca fimea dormea aproape toata ziua.

 

Cornelia si Eduard Bine ati venit!

 

Mona, ce frumos ca misca samburelul, hai ca mai aveti putin si facti cunostinta. Si la ecograf ati fost ? Ce este fetita sau baietel?

 

Bertha, nu te necaji, la mine in casa cade cate o bomba in fiecare luni si se imprastie pana sambata dim. Asta e cand ai copil mic nu prea poti sa tii mult timp curatenie.

 

mai revin ca am de lucru

 

Nicoleta si [copil] Alexandra Bianca

[foto]

http://community.webshots.com/user/tnicoleta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

LA MULTI ANI! ALEXANDRA

LA MULTI ANI ! DARIUS

 

Sa cresteti mari si frumosi si sa duceti numai bucurii parinilor vostriid="red">

 

alus, las-o in pace pe prietena ta, daca ea nu intelege ca nu e bine sa fortezi copilul si cere prea mutl de la el, eu zic, Doamne fereste, sa nu aiba mai tarziu. Eu una zic ca cere prea mult de la bb. Si nici Bianca nu a mers in patru labute decat dupa ce a invatat sa mearga in picioare, adica aproape de un an. Si ca veni vorba Felicitari micutei plimbarete.

 

Fetelor haideti sa va spun ceva. Mai nou Bia a invatat sa bage singurica manutele pe manecile de la bluzite. Eu ii trag peste cap bluzita, tin manecuta si ea baga singurica mana, dupa asta facem bravo si trecem mai departe.

 

Laureta, drum bun

 

 

Vreau sa va mai intreb cat mai dorm copii dupamasa, a mea doarme de la 12.30 -13.00 o ora jumate- doua si cam atat. Pe mine ma dispera ca seara trebuie sa o culc mai devreme, cam pe ma 20.30-21.00 mai mult nu mai rezista. Si am incercat sa o culc si mai tarziu dupaamiaza pe la 13.30 dat tot doua ore doarme. Mie mi se pare insuficient ca ea dormea mai mult de obicei (cel putin cand era mai mica).

 

Nicoleta si [copil] Alexandra Bianca

[foto]

http://community.webshots.com/user/tnicoleta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, pupici la pitici! :)

 

Ieri au venit barbatii sa ma conduca acasa si n-am mai apucat sa fac urarile de 1 anisor ... si nici n-am terminat ;)

 

Madutza, gata, s-a rezolvat cu masina. La week-end am vorbit cu tata si mi-o da - acum e oficial ;) ... tot ma bate la cap ca mi-o da doar cu sofer, adica cu el ;), ca vrea neaparat sa cunoasca mamicile :), dar scap eu de el. Si e mai bine cu Chrysler-u' ... ca na, sunt si eu mai batrana si am fixurile mele. Unul dintre ele e ca nu-mi bag copilul intr-o masina fara scaunel special ... ca deh, l-am asteptat mult, ultimile luni au fost grele si fara somn ;) si unul ca el nu mai reusim noi ;) ... si tot asa.

Iti trimit un PM cu nr. meu de mobil ca sa putem lua legatura. De abia astept :) Pupici!

 

Mamaleone, ideea e super!!! Sa fie intr-un ceas bun ... ca ideea e importanta, dupa aia doar curajul de a o pune in practica iti mai trebe:) Aici e f. cautata chestia ... de obicei moasele private fac asa ceva ... dar avand doi copii stii si tu cu "ce se mananca". Sau poate gasesti o moasa, mamica si ea, deci in concediu postnatal, ca sa ai si pe cineva cu "know-how". Insa cred ca spatiu e cel mai important. Nu stiu cat ai putea castiga cu asa ceva, ca nu prea cunosc preturile ... dar daca pe un vopsit se poate cere 2,5 mil., poate merge. Dar oricum cred ca ai face o fapta buna ... gandesc ca ptr. mamici e f. important sa ai si tu pe cineva - in afara familiei - cu care sa mai schimbi o vorba, sa imparti experiente, sa primesti sfaturi, sa te lauzi cu pruncul ;) si tot asa ... fara tampesti de tot. Eu va am pe voi si grupul de luni, fara cred ca eram de mult la nebuni :) ... si gandeste-te ca nu toate mamele au internet si stiu de DC si poate ca cunostintele din parc nu-ti sunt de ajuns ... Haide ca m-am luat cu vorba si nu spun nimic concret. Deci aici se face asa:

* Moasa si intalniri de burtici si mamici cu bb-ici: se face un pachet de n-sedinte cu un pret fix. Sedintele se stabilesc intr-o anumita zi, la o anumita ora ... si raman fixe. Nu poate veni o mamica ori isi pierde valabilitatea, ori ramane valabila ... depinde cum ai tu organizatia ... dar mai bine ar fi sa-si piarda valabilitatea, ca pe urma te tampesc cu "n-as putea si in ziua x, sau ziua y" si iti dau tot peste cap. Grupul nu trebuie sa fie prea mare ... ca sa aveti loc si sa va mai intelegeti om cu om.

As face flyer-e si le-as raspandi la cabinete ginecologice, la maternitati, in parcuri. Flyer-ele fiind o varianta mai ieftina ... anunturi in ziar cred ca-s mai scumpe. Dar foloseste hartie colorata - chiar daca e mai scumpa - e un eye-catcher mai bun decat hartia alba ... vorbesc din propria experienta.

Iti dau acum cateva preturi:

-8 sedinte de innot de bb-i a 45 min. a costat 45 Euro.

-10 sedinte de PEKIP (masaj, antranament de bb-i, etc.)(a 60 min.) ar fi costat 90 Euro ... iar grupul nu era mai mare de 10 mame si 10 bb-i.

* Intalnirile saptamanale se fac aici la biserici, ele avand spatiul necesar. Ca mama nu platesti nimic, dar fiecare biserica primeste ptr. fiecare mamica si copil o suma fixa de bani din banii alocati bisericilor (Daca esti catolic, evanghelic, etc. platesti lunar 11% din salariu ptr. biserici ... din banii astia se plateste).

Sper ca te-am putut ajuta putin! Bafta si curaj iti doresc!!!

 

Nicoleta, cred ca am putea ramane si dupa 5 ... ca ar fi si pacat sa stam decat cateva ore ... depinde si de pitici binenteles. Asa ca poate ne vedem :)

 

Madisor, sa-ti traiasca talentata mica! :) La multi ani Corina!!!!!id="size3">id="red"> Tot ce-ti doresti sa devina realitate ca sa ai o viata pe placul tau!!! Pupici dulci de la noi!!! :) Petrecere faina!!!

 

Azi m-ati avut pe cap de dimineata ptr. ca a trebuit Boby sa ridice pasaportul lui Cris ... trebuie sa fie si tatal de acord sa aiba copilul pasaport, asa ca era necesar. Acum avem pasaport cu poza si putem calatorii ... iuhu! :)

Ieri a fost intors pe dos, nimic nu era bun si asa fitze n-am mai vazut. De manancat n-a mancat ... crize peste crize ... si tot asa. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el ... cred ca-l bat daca nu se potoleste ;)

Dar nu ma mai vait ... poate o fi fost de la vreme. Ca s-a schimbat brusc ... de la 2-3 zile de peste 30 de grade, a venit iarna inapoi. I-am pus copilului fular la gat si caciula pe cap ... iar eu ma facusei turture pe bicicleta cu toate ca aveam geaca de iarna pe mine ... cred ca erau doar 10 grade. O iei razna asa ... innebuneste organismul nu alta. Azi vad ca mai iese si soarele, cu toate ca-i cu dinti ... m-am saturat.

Gata, va pupic si mai vorbim ... poate tot maine, daca mai reusesc sa-l conving pe Boby sa stea cu Cris. :) id="blue">

 

 

[:o)] Irinusha & [bonjovi] Cris id="blue"> (03.05.04)

poze , pozilici si

poze de vacanta id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor.

LA MULTI ANIid="red">Alexandra si Darius,sa cresteti mari si sanatosi!

Nu pot sa scriu prea mult ca Alexandra mea e tare mofturoasa,ii iese un dintisor si probabil ca o doare,dar vreau sa va spun ca am primit rezultatele analizelor si sunt ok[:D][:D].

Deci incepind de saptamina viitoare papam brinzica si daca nu apar probleme de la un an papam lapte de vaca si scapam de cel hipoalergenic.Asa ca in curind vom putea minca de toate inclusiv alimente care contin gluten.

Sunt tare bucuroasa si sper sa fie bine si de acum incolo sa poata papa si fetita mea de toate ca este tare pofticiosa[pofta].

Va[pup][pup][pup] si mai revin mai tirziu.

Alina si[copil]Alexandra

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...