Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despartire in timpul sarcinii


Recommended Posts

Am ales sa scriu aici pentru ca stiti cum e, uneori e mai usor sa vorbesti cu oameni pe care nu-i cunosti. Problema mea este ca sunt in luna 5 si port in pantec o fetita despre care stiu ca va fi minunata, lucru pentru care ma bucur in fiecare zi (mai ales ca a inceput sa si miste la mine in burtica si am vazut-o si ascultat-o si la ecograf), dar ceea ce ar fi trebuit sa fie numai fericire s-a tranformat in cosmar si zile de depresie pentru ca tatal copilului a hotarat ca nu mai are nimic de gasit la mine si si-a gasit "destinul" la o alta femeie. Asta dupa ce am petrecut 7 ani impreuna, timp in care am trecut prin multe greutati, dar si prin bucurii. Este adevarat ca nu ne-am si casatorit, dar de vreo trei ani discutam despre dorinta de a avea copii, ba chiar am stabilit si nume pentru ei, cu mult inainte de a ramane insarcinata. Acum imi spune ca am ales sa pastrez fetita pentru a-l obliga sa ramana cu mine. Vrea totusi copilul, spune ca il iubeste si vrea sa-i asigure ce e mai bun si sa fie alaturi de ea, dar de la distanta. Si eu imi doresc ca fetita mea sa aiba un tata, chiar daca tatal nu ma vrea neaparat la pachet si pe mine. Dar nu pot sa nu sufar din cauza acestor schimbari petrecute in viata mea, nu pot sa nu imi fac griji pentru viitorul iubitei mele... Cum sa fac sa nu mai fie atat de greu de suportat? Cum sa asigur linistea copilului meu, chiar si acum cand viata ei depinde de mine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca tot nu mai ai mare lucru de pierdut, ma intreb cum ar fi sa reactionezi contrar asteptarilor lui. Probabil ca se asteapta sa tragi de el, sa plangi, sa il rogi etc. Sunt constient ca iti este aproape imposibil, dar ai putea sa ii spui clar si raspicat ca e un bou si ca de acum incolo el e ca si cum nu ar fi existat niciodata pt tine? Tu ai grija de tine, sa duci sarcina cu bine si sa dea Domnul sa ai un copilas minunat. Poate vei gasi totusi un barbat care sa te merite la un moment dat. Gandeste-te ca poate e mana destinului si la tine si asa trebuie sa fie. Poate vei gasi un om minunat care sa te iubeasca si pe tine si pe bebe. Sau poate ca el va reveni cu picioarele pe pamant. Dar incearca te rog, desi e f greu, sa ii spui atat: nu ma meriti! De azi tu nu mai existi pentru mine. Si sa pleci. Poti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

Este intr-adevar trist ca el a ales sa faca acest pas...Ce sa spun?Nu-l cunosc.Insa pentru tot ce a facut,nu merita iertat.In mod cert ca putea ca atunci cand ai aflat ca esti insarcinata sa iti spuna ca nu e cazul sa aveti copii, ca nu te mai vvrea,etc...orice...in mopd cert schimbarea aceasta nu e de ieri de azi in el. Puteai atunci sa alegi ce faci:pastrezi copilul sau nu. Insa cum nu e aceasta situatia, te indemn sa fii puternica, sa lupti in continuare pentru puiul tau, daruieste-i multa iubire acestei fetite care va apare intr-o zi in fata ta,si arata-i tu puiului ce inseamna iubire, daruire, devotament.Dumnezeu te-a binecuvantat cu un copil.Fii fericita pentru viata aceasta! Iti va fi greu gandindu-te ca ar fi putut fi si el langa tine, sa va cresteti impreuna copilasul, insa "viata este ceea ce ni se intampla cand ne facem cu totul alte planuri".Nu-i asa?

Copilul in burtica trebuie sa simta ca o iubesti, ca o vrei, ca o astepti.Nu nutri sentimente negative, pentru ca ea va simti.iti trebuie un bebe sanatos si tu trebuie sa fii o mamica cu demnitate si cu fruntea sus.Intr-o zi, trebuie sa ii dovedesti lui ca a gresit si ca esti puternica, mai puternica cu mult decat el! Ce zici? Ridici fruntea? Fa-o pentru voi, amandoua!

 

Curaj![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmmmmmm ce greu e sa dai un sfat in astfel de situatii...tot ce stiu sigur e ca trebuie sa iti spun sa ai incredere in tine si micuta pe care o porti in pantec, mai presus de orice ea sa fie bine, daca el crede ca tu ai pastrat copilul doar ca sa il santajezi e un "badaran"...tu ai pastrat copilul pentru ca D-zeu ti l-a dat, pentru ca il iubesti cum nu se poate, pentru ca e o minune.

Bucura-te de sarcina, linisteste-ti sufletul si indiferent ce va mai decide pe parcurs "tatal" nu va mai conta asa mult din momentul in care vei avea minunea in brate.

 

Sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos!!!!

 

 

 

Ioana & Co.

Daryus & bb mica din burtica 36s (Darianna)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca treci prin asa clipe grele, mai ales acum...iubeste-ti copilul si bucura-te de el, fiindca desi e factorul care complica situatia va fi si puterea si lumina ta de a gasi o iesire.

daca el nu te vrea, nu te vrea nici cu copil, nici fara. vrea sa se duca, lasa-l sa se duca, nu faci decit sa te amarasti si sa-ti irosesti sufletul si energia incercind sa il tii. daca sunt doar "figuri" izvorite din teama, ii vor trece.

e dreptul lui sa fie in viata copilului, ca si responsabilitatea lui!

incearca sa nu amesteci oalele, nu-l lasa sa-si mai bage lingura si prin ciorba ta, asa, fara certitudini. e ori numai copilul ori voi amindoua, cu totul. de obicei, in situataii de-astea, sub pretextul "ca sunt tati" mai amesteca si gindurile si viata mamicilor si pt ca pot, stau asa, intre doua luntre, de ce nu, daca pot?

ai grija de tine si de bebitza ta, sa iti traiasca si sa te bucuri mereu de ea.

M[gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca un copil consolideaza o casnicie, nu e destrama.

Ce pot sa-ti zic? Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta.

Poate vazand minunea venita pe lume se va gandi de 2 ori.

 

Roaga-te la D-zeu. Sigur te va ajuta.

 

Sanatate multa si sunt sigura ca vei fi o mama minunata.

 

anca...poate intr-o zi[gravi]

http://community.webshots.com/user/ancawish

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai daca voi erati impreuna de mult timp si kiar va gandeati la un bb, atunci care-i logica sa zica ca faci acest copil pentru a-l tine pe el langa tine? Tu stiai k el are o relatie inainte de a ramane insarcinata?

 

Daca astea sunt doar motive pe care el le insceneaza pentru a-si motiva infidelitatea atunci nu te mai gandi la el... nu te merita si nu merita nici acest copil... il poti creste si singura. o sa fie greu dar o sa va descurcati. Sau poti cauta pe cineva, la urma urmei sunt atatia barbati minunati care-si doresc o familie...

 

Mult curaj si nu lasa ca aceste probleme sa-ti tulbure linistea de care aveti amandoua atata nevoie!!!

 

Sanatate multa si ai grija de tine si de bb.

 

[pup]

 

p.s. asteptam vesti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea , este oribil ce ti se intampla, dar fii demna si ia decizia corecta. E clar ca e un neserios, un badaran care nu merita nimic, nici macar dispretul tau.

Bunica mea a patit acelasi lucru, cand era insarcinata cu tatal meu, bunica-miu a parasit-o si a plecat cu alta femeie. Tata l-a renegat toata viata,la urat si nici macar la inmormantarea lui nu a mers.

Deci eu consider ca "prietenul tau" trebuie tratat cu indiferenta, chiar exclus din viata ta, e un factor nociv in viata ta, viata merge inainte si cel mai important e bebe care nu merita un tata ca asta.

E UN MONSTRU!!!!!

Mult noroc si un bebe frumos si sanatos.

 

 

http://compage.totalnet.ro/edy/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andradaid="red">, stiu ca iti este foarte greu acum. Imi inchipui ce trebuie sa simti ! Si mie mi s-ar rupe sufletul sa ma gandesc ca fetita mea ar putea sa creasca fara tata ! Dar nu e chiar asa.

Acum iti este foarte greu sa accepti dar vei vedea in momentul in care iti vei tine fetita in brate ! Atunci totul se va schimba ! Nu te vei gandi decat la ea si totul se va concentra asupra ei ! Vei fi disperata dupa ea si vei face totul ca sa-i fie bine ! Vei fi pentru ea si mama si tata !

Banuiesc ca esti destul de tanara, ai timp sa-ti refaci viata si sa gasesti jumatatea ta !

 

Curaj ! Porti in pantec un lucru asa de minunat...crede-ma, ca nu exista ceva mai minunat decat un copil !! Linisteste-te si ai grija de bebelus !Nu-i transmite starea ta !

Sanatate multa si nastere usoara !

 

cristina si Alexia stefania ( 7 luni )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andradaid="red">-incearca sa nu te mai amarasti acum cand fetita ta are cea mai mare nevoie de tine!Cred ca iti e tare greu mai ales acum!Nu ai ce sa faci daca s-a horarat sa se duca la alta!Si ce garantie ai daca prin absurd se intoarce la tine ca nu isi va cauta iar alta!Asa ca poate e mai bine pt tine pe de o parte chiar daca e teribil de greu!Incearca sa pastrezi o relatie decenta cu el daca spune ca isi iubeste fetita-tocmai de dragul acestei vieti pe care o porti in pantec!

[pup] tie si fetitei si ai mare grija de voi!

 

[gravi] si pestiuc iubit&saltaret de 35s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...