Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(20)


Recommended Posts

Shobo esti o dulce . Sunt de acord cu tine si as vrea sa-l alaptez si pe Iustin macar panala un an cum am alaptat-o si pe Rebeca , asaca daca voi avea ceva probleme(sper sa nu) stiu pe cine sa intreb.

 

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Shoboid="red"> suntem fix pe aceeasi lungime de unda. Tudor nu a primit nici macar un biberon. Nici nu stie ce e ala biberon si nu mananca nimic altceva decat san. Fara ceai si fara apa. Doar san la cerere. Sunt de acord cu tine ca oricine (chiar si cu mastita-si eu sunt un exemplu) poate alapta dar nu e deloc usor. Si, asa cum bine spui, psihicul joaca rolul principal in productia de lapte. Eu sunt prima care sa recunosc ca, din pacate in Romania nu avem suficiente informatii despre alaptare si ca doctorii insisi se grabesc sa recomande completarea cu lapte praf care duce inevitabil la intarcare asa ca nu este vina mamelor. Eu am fost un caz fericit pt. ca am avut surse de informare si am nascut la Municipal unde te ajuta f. mult in acest sens. Plus ca o am pe Culcer care e fanatica in privinta alaptatului. La Municipal copiii nu primesc nici macar glucoza, chiar daca mamele nu au lapte si asta ca sa stimuleze lactatia. Tocmai din aceasta cauza recomand din suflet fetelor care au reusit pana acum sa alapteze (pt. ca pentru celelalte din pacate nu se mai poate face nimic), si tocmai pt. ca sunt convinsa ca nu le-a fost usor, sa nu renunte la san. Si, asa cum i-am spus Bestutzei, mult a fost putin a ramas.

Acum gata cu subiectul ca nu vreau sa plictisesc fetele pe care nu le intereseaza.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shoboid="red">, eu nu am avut norocul asta, asa ca la mine nu se aplica. si eu mi-am dorit foarte mult sa o alaptez si ma mulgeam de nu mai puteam, dar dupa febra pe care am avut-o atunci si alergie+tratament a secat brusc, abia reuseam la o ora de muls sa scot 20-30 ml....nu mai spun cit m-am chinuit si cu 2 tipuri de mameloane...asta a fost cauza depresiei mele de atunci.

Considerati-va norocoase, si chiar daca pe unele va lasa lapticul, bucurati-va ca ati reusit macar pina la virsta asta sa le dati. dar nu renuntati usor!

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Patriciaid="red">. In caz de boala/depresie laptele cam seaca. De-asta am si zis ca pt. a alapta trebuie sa fii in forma fizica f. buna, odihnita, etc. Depresiile fac cel mai rau in astfel de cazuri si sunt din pacate tare dese in perioada post-partum, mai ales daca ai probleme de sanatate. Imi pare tare rau ca ai patit asa. Sunt convinsa ca toate mamicile ar prefera sa alapteze, macar si pt. a nu steriliza atea biberoane. Oricum nu-ti face sange rau ca nu e nici o tragedie. Are si biberonul avantajele lui pe care recunosc sportiv ca uneori le-am cam invidiat (mai ales cand suntem invitati undeva si nu-l putem lasa pe Tudor cu nimeni, cum e cazul nuntii de maine noaptea [q]).

Plus ca poate reusesti data viitoare[flo].

 

Sfaturile sunt doar pt. norocoasele care au reusit pana acum si ar fi pacat sa renunte cand mai e asa putin pana la 6 luni.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor

 

La multi ani Sebastian,Sergiu Denis si Mara Teodora,sa cresteti mari ,frumosi,sanatosi,destepti si norocosi.id="size1">id="size2">id="red">

 

Azi Sebastian s-a trezit gingurind dar nu a dormit toata ziua mai mult de o ora.Nu a fost agitat dar nu a avut somn.

Eu nu am scris nimic deoarece v-am spus ca ma deprima vremea asta si imi vine numa sa ma dau cu capul de pereti.NU pot sa ies afara pe vremea asta[bang][bang][bang]si sint satula de stat in casa.

 

Dana id="red">imi pare rau ca Erik a patit ce a patit,bine ca nu e mai rau si important e ca cealata problema e spre rezolvare.

 

Oanaid="red"> ti-am zis ca Seb al tau e un geniu,copil precoce

 

Tomasa id="red">l-am vazut pe Tudor al tau,e un baietel dulce.Sa stii ca nici eu nu stiu ce culoare au okii lui Sebastian,uneori sint verzi albastrii,in unele poze ies negrii asa ca mai astept,poate s-or hotari ce culoare vor ramine

 

Adana(adica io,batoza shefa)72 kg - 58-56kg

Alina Maria 48 kg - 43kg

Shinutza 56 kg- 53 kg

Alina Gabriela 70 kg - 60 kg

Crinuta 72kg - 56 kg

Lavinia345 76 kg - 58kg

Adita 73 kg - 60 kg

Leta 56 kg - 50 kg

Witchie 82 kg - 70 kg

Clara03 53 kg - 50 kg

Aurelursu 72 kg - 62 kg

 

Mamica de Sebastian

Sebastian

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo,Tomasaid="red"> multam fain!

Ericaid="red"> ,Vezi ce au zis fetele,da?Nu tre sa ne lasam!

 

De bine ce am citit mesajele voastre, parca venit tzunamiul laptelui!Tudor bea de la 6 saptamni o singura completare de Milumil seara!

Acum o jumatate de ora a tras de la ambii sani cu super putere!Gal si gal si gal cu ochi dati peste cap de extaz! Stiam asta in fiecare sea! Si a adormit si gata! II bagam biberonul pe gura si a tras de cateva ori si gata nu a mi vrut sub nici o forma! L-am mai tinut noi amndoi iaar bibe , iar pauza si gata..soooooooomn! L-am pus in patut si vad ce de o jumate de ora nu se trezeste! Parca nu-mi vine a crede!

 

Pupicei multi si o sa punem poza celebra "Seara fara bibe"[:D][bis][bis][bis]

[pup]

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...