Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(20)


Recommended Posts

Hello Letaid="red">! Ce fetita simpatica ai! Chiar m-am gandit la tine in perioada asta. Am auzit ca ai inceput serviciul. Cum e? Imi inchipui ca trebuie sa-ti fie destul de greu si cu serv. si cu bebe.

Sa inteleg ca si voi sunteti dintosi [:D]?

In legatura cu greutatea copilului eu nu te pot ajuta pt. ca Tudor nu e gras, ba chiar dimpotriva (adevarul e ca nici nu ar prea avea cu cine sa semene) insa branzica stiu ca se poate da deja copiilor diversificati.

 

Crinutaid="red">, pediatrul nostru a spus ca masa a 4-a se inlocuieste dupa 7 luni.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Laviniaid="red">, din cate stiu eu branzica asta pt. bebelusi se poate face in mai multe feluri: cu pastilute de calciu (asa cum ne faceau noua mamicile noastre), cu lamaie sau cu iaurt. Rezultatul este cam acelasi. In ceea ce ma priveste o voi face dupa 6 luni pt. ca acum inca il alaptez exclusiv si cred ca voi opta pt. varianta cu lamaie.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">,

cu siguranta Dumnezeu stie de ce iti trimite astfel de incercari, ideea e ca voi sa invatati din ele, ma bucur ca ai intalnit astfel de oameni, mai rar gasesti. Eu am observat ca aceia care au mai putin decat tine -de obicei te invidiaza, iar cei care au mai mult -se asteapta sa fie invidiati, de aceea am invatat sa nu fac parada de reusitele mele materiale (pt a nu starni invidia cuiva) si sa tratez oamenii pe cat posibil in mod egal (si nu dupa marimea averii lor). La oamenii inteligenti si cu credinta in Dumnezeu, perioada de austeritate este una pasagera in viata lor, care face sa para mai dulce prosperitatea ce urmeaza.

Ceea ce nu inteleg multi dintre apropiatii mei este ca eu sunt multumita cu ceea ce mi-a dat Dumnezeu. Nu inseamna ca nu am nici un fel de proiecte/target, dar acestea nu se raporteaza la ceilalti,ci la confortul meu si al familiei mele. De aceea Ii multumesc in fiecare zi pt tot ce mi-a daruit pana acum.

Sunt sigura ca veti depasi in curand problemele pe care le aveti.

V-o doresc din suflet.

 

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005) POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinutaid="red">, multumesc pentru raspuns, eu cam 200ml ii dau si el are 5-6 mese pe zi si rareori lasa citeva picaturi in bibe. Chiar te rog sa imi spui care este parerea ta relativ la formula, stiu ca se gasesc mai multe feluri si nu stiu ce sa ii cumpar, mai ales ca nu avem prea mult timp sa tatonam terenul. Nepotelele mele au mincat Milumil si le-a placut (cel putin asa mi s-a spus).

 

 

Florina & baby Gabe (04 feb 2005 )

Pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florinaid="red">, poti fi linistita: e o optiune personala. Cand vedeam si pe la alte subiecte, ce se mai incingeau spiritele, daca cineva nu facea `ca majoritatea`... Poti fi fericita ca ai alaptat si pana acum, sa stii ca nu sunt multe ca tine. Cine poate mai mult,sa fie sanatoasa. Si eu voi intarca, nu brusc insa, ci treptat. Tu cum vei face?

 

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005) POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letaid="red">, tu te plingi ca e prea grasa, eu ca e cam slabutza...la 4 luni avea 5,700. A luat intr-o luna doar 300 g.

adevarul e ca maninca foarte putin, abia dupa ce am inceput sa ii dau suc a inceput sa manince lapte de la 90 ml-120 si cite un biberon de 150 dimineata!

Oricum, nici eu nu am fost copil gras, mi-a zis si mama sa stau linistita ca asa au fost toti copiii ei. Deci, cred ca asta este ritmul ei, nu este un copil mincacios.

Mi-a recomandat o masa de cereale seara si sa incep si cu supica, cred ca de azi, ca se simte ceva mai bine.

 

Am fost cu ea la dr, asa cum ma asteptam, nici o urma de raceala, nici in git, nici la ureki, nici stomacel, dar nici la dintzisori nu a vazut ceva in mod deosebit. Febra a mai facut si ieri, dar azi vad ca nu mai are si e din nou vioaie. Ieri a fost extrem d nervoasa si plingacioasa, ca niciodata. Totusi, dupa cum isi roade degetul si suzeta, par a fi dintii, mai mult intr-o parte.

 

Mie brinzica mi-a zis sa ii dau de al 5 luni.

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patriciaid="red">, si Tudor avea tot cam atat. E lung si subtirel. La 4 luni avea 5.800 de la 3.200 cu cat l-am nascut, iar el chiar mananca bine si eu am si f. mult lapte, dar asa e felul lui. Nu prea doarme si toata ziua se agita, se intoarce si sare de fund in sus [:D] plus ca tipa si rade intr-una. Cred ca din cauza asta nici nu asimileaza, plus ca e si genetic (si eu si sotul meu suntem slabi). Asa ca nu te ingrijora, mie medicul mi-a spus ca chiar e f. bine dezvoltat si ca sunt mai "fescaita" eu...[:D]

In afara de asta vreau sa iti cer scuze pt. ca tocmai ce mi-am dat seama ca mereu i-am scris gresit numele fetitei tale. Trebuia sa imi atragi atentia. Imi pare sincer rau, stiu ca sunt cam neplacute fazele astea. [bang] din cauza ca sunt cam obosita si nauca si nu m-am uitat bine. Cred ca ma duc sa ma culc acum.Te pup!

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"neata fetelor,

 

Vai ce mult ati scris de vineri pana acum!!!

Shinutzaid="red">, asteptam sa vad ce ne spui, dar vadca nu ai scris. Eu am plecat singurica la bebe vineri, ca George era la o scolarizare si a venit abia duminica seara. Bebe era dupa somn si cand vorbea cu ea a inceput sa planga si nu l-a recunoscut de la inceput. Asta am patit-o si eu prima data cand am lasat-o de luni pana vineri si am fost asa de deprimata, ca nu mai vroiam sa o iau in brate, mi-era frica sa nu o fac sa planga. [bang]

Dar, Shinutza, daca te-ai confruntat si tu acum cu problema asta, sa stii ca data viitoare nu mai face asa. Si oricum, dupa putin timp, "se prinde" ca tu esti, iar acum cand ma duc acolo deja ma studiaza un pic si se pune pe ras ori zambeste la mine. Oricum, eu am gasit si o bona, dar sotul meu nu vrea sub nici o forma. Adevarul e ca la ai mei mereu sta cineva cu ea in camera, o tin destul de mult in brate, se joaca, vorbesc cu ea, daca mama ii face supa sau lapticul tata o plimba sa aiba proocupare, e mult mai rasfatata decat ar putea fi cu bona.

 

Multumesc pentru urarile de pe 3 ianiuarie (cand a facut Mara 5 luni).

 

In privinta meselor, Mara are inlocuita masa de la 9-10 dimineata cu mar ras cu niscuite si suc de morcov si mar. In rest, la masa cu supa, primeste mereu completare, ca nu mananca multa supica (de la 60 la 100ml). Oricum, e cam lenesa, ca nici lapte nu mananca mai mult de 120-150 la o masa. Dar mananca ceva mai des (adica si la 3 noapeta si la 7 dimineata), in general la 3, maxim 4 ore.

 

Oanaid="red">, ma bucur ca esti acum asa bine dispusa si fericita. Era momentul sa ai o perioada din asta, care sa te tina mai mult.

 

[pup]

 

 

http://community.webshots.com/user/megg2005

 

 

Megg si bb Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti o scumpa! Am scris Rebecca cu un singur "c", dar promit sa nu mai gresesc, mai ales ca are asa un nume frumos! Oricum, normal este asa cum ai botezat-o tu, nu cum am scris eu [bang].

Ce vrei, graba, oboseala! [alcool] Sper sa ma ierte si ea...

O [flo] de la Tudor biciclistul pt. Rebecca cea activa. [pup]

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=/836f

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...