Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(20)


Recommended Posts

Hai sa va spun ce-am patit azi!

Tb sa fac un pic de `istoric`, ca sa intelegeti: Eric a avut de cand s-a nascut testicolele flotante (de fapt mai mult dreptul). Chiar ma speriase un pic pediatra, pt ca mai intai mi-a zis ca nu le-a gasit, a mai palpat un pic, si-apoi ...evrika! - le-a gasit. Evident am fost la endocrinolog atunci sa vad care-i treaba cu testicolul flotant. Mi-a spus ca nu-i nimic grav, se mai intampla sa fie flotante, dar in timp isi revin si ca o sa vedem ce-o mai fi pe la 2 ani, cand eventual ii face tratament hormonal.

Sotul meu a cam strambat din nas cand a auzit de tratament hormonal, a zis ca `n-are domne copilu` nimic , te iei dupa medicii astia, sunt flotante c-asa-i normal etc !?` si n-a vrut sa mergem la control de cate ori i-am zis. Nici eu n-am dramatizat situatia, insa as fi vrut sa merg totusi sa vad ce mai zice (acum acel testicol este si mai putin flotant, ca sa zic asa). Astfel, daca n-am ajuns atunci, acum mi-e mult mai greu cu doi copii, ba n-am cu cine s-o las pe Ruxi cand are sotul meu timp, ba n-are el timp/chef, ba eu alaptat/oboseala/pb diverse etc... Mama m-a enervat in tot timpul asta cu insistenta ei spunandu-mi sa mergem cu copilul ca a vazut ea la televizor ca poate sa ramana steril/face cancer tesicular din cauza asta... ma tot suna la telefon si-mi spunea sa merg, da nu zicea odata: `uite vin eu si stau cu Ruxi, ca sa puteti merge voi`. Zilele astea trebuia sa rezolv o pb: ne trebuia un frigider nou, dar cine sa umble/caute unul potrivit? Bineinteles ca n-am reusit sa merg decat in doua magazine din apropiere (cu copiii!?!), nu gaseam ce voiam eu, am mai cautat pe Net, am dat telefoane si pan` la urma am gasit ce voiam, dar trebuia achitata in ziua aia pt ca era o reducere insemnata... Am uitat sa va spun ca sotul meu e f. ocupat, e tot timpul pe drumuri, si nici nu-i mare amator de shopping... Iarasi aveam nevoie de cineva sa stea cu copiii, pt ca noi sa mergem s-o vedem/luam. Intamplator m=a sunat mama, i-am povestit si surpriza: a venit in Bucuresti (sta la 60 KM), dar ... dupa ce am luat combina frigorifica. Ne-a zis ca, daca tot a venit, sa mergem cu Eric la endocrinolog. Ajugem la Policlinica, gasim cu greu loc sa parcam in Dorobanti, si cand coboram din masina, Eric se impiedica de-o piatra imensa si cade fix cu capul de acea piatra - intr-o fractiune de secunda... A inceput sa-i curga sange mult (chiar v-am povestit acum vreo luna o intamplare cu un baietel cu capul spart, daca va amintiti ce daramata am fost in ziua aia...), eu nu stiu cum am reusit sa scot niste servetele din geanta, i le-am dat sotului si l-am dus in acea Policlinica in cabinetul endocrinologului in ideea sa-i curete plaga si sa-i facem un antitetanos. In timp ce o asistenta il curata, i-am spus dr.ei ca venisem pt pb cu testicolele si s-a uitat, ne-a spus ca n-are rost sa-i facem nici un tratament ca e `pe drumul cel bun`, ca urcatul si coboratul inseamna nu stiu ce reflex, si ca o sa-si revina.

Acolo antitetanos nu aveau si trebuia oricum si cusut, deci l-am dus la Alexandrescu la Urgenta. Acolo l-au cusut, l-au intepat, a plans de mi se rupea inima, am intrat de 2 ori in antecamera aia sa le intreb de ce tipa daca i-au facut anestezie locala. Mi-era greu sa inteleg ca de frica, era tinut strans de 2 asistente... Dup-aia mi-a zis ca nu l-a durut dar ca i-a fost frica.

Cam asta a fost... Ar mai fi de povestit ce m-am mai enervat cand ne-am intors, pe maica-mea, abia m-am abtinut sa nu-i zic vreo doua... Sunteti niste norocoase voi cele care va intelegeti bine cu mamele voastre, eu rar am avut parte de-o vorba buna din partea ei, iar de tatal meu -nici atat, desi culmea -nu-i o tipa rea in fond dar, probabil nu stie sa se exprime afectiv.

 

 

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005) POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dana, imi pare rau de ce a patit Eric. ii trimit un [pup] la buba, ca sa ii treaca. Nu fii suparata pe mama ta, sunt sigura ca nu a facut-o cu rea intentie, ci ptr. ca era ingrijorata si voia sa fie sigura ca totul va fii bine ptr. Eric. Exact asa e si mama, tine enorm la mine si la Cristi, si-ar da viata ptr. noi, dar nu stie deloc sa arate asta si cicale la mine de imi pune creierul pe bigudele. Luna trecuta am facut vaccinul nu fix la 4 luni ci cu vre-o 15 zile mai tarziu, ma rog, organizarea cabinetului. Nu-ti spun ca zilnic ma suna si ma trimetea la doctorita sa ii spun ca dom`le, copilu are 4 luni jumate si a ramas nevaccinat. Si asta este doar un exemplu dintre muuulte altele. Dar, de mult zic ca ea si fac ca mine. Stiu ca ea tot timpul se gandeste la noi si isi face mii de griji si cum vrei sa se despovareze? cicalind la mine, evident.

 

Mamica Dana si un bebe Cristi (13.01.2005).

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patriciaid="red">, sigur nu ai gresit tu cu nimic. Sa nu te mai gandesti asa, desi stiu ca iti vine...Si eu am patit ceva nasol cu Tudor zilele trecute (l-a muscat un copil de picior cand eram in parc) si la fel am gandit si eu, ca e vina mea, ca trebuia sa il apar si nu l-am protejat. Dar nu mi-a trecut prin cap ca se poate intampla asa ceva.

Oricum, 38.5 rectal nu e o temperatura mare pt. un copil. Se poate sa nu fie nimic serios, mai ales ca nu stranuta, tuseste, etc. Sa ai tu grija multa sa o hidratezi f. bine si sa ii supraveghezi scaunul, sa nu cumva sa fie ceva intestinal. Al meu cel putin baga toate cele in gurita (jucarii, prosop, etc.) si nu pot sa fierb/sterilizez totul. Mie Culcer mi-a spus ca si suzeta (nici pe asta nu o sterilizez ori de cate ori o pierde prin patut sau pe canapea) poate fi sursa de microbi, indigestii, etc. Iti tin pumnii si te rog sa ne tii la curent, poate iti dam vreo idee. Intre timp nu uita sa ii dai multe lichide ( san la cerere daca alaptezi).

V. Ericaid="red">, chiar ca ne-ai spus o poveste de groaza...Imi pare tare rau ca ai trecut prin asa ceva si mai ales micul Eric. Din pacate se mai intampla accidente, zile super-proaste, in care totul merge din rau in mai rau.

Cu testicolele sa nu-ti faci griji ca se rezolva, mai ales ca zici ca deja s-a imbunatatit situatia. Baietelul sefului meu are asa ceva si i-au spus ca pana la 7 ani nu e pericol. Abia mai tarziu trebuie facut ceva (lui i-au spus ca operatie si nu tratament hormonal) pt. ca e pericol de sterilitate. Dar pana la 7 ani se asteapta fara probleme. Iti dai seama ca eu iti spun din auzite chestiile astea dar el chiar a umblat mult pe la medici cu aceasta problema si toti au spus cam acelasi lucru, cum ca de obicei se rezolva de la sine. Cat despre sperietura cu capul spart, o sa-i treaca pana la urma. E f. neplacut sa patesti asa ceva si cred ca mori de mila lui dar cum avem baieti cred ca o sa tot trecem prin sparturi de cap. Pupici baietelului si incearca sa te linistesti. Dragaleste-l si rasfata-l mult.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi la dr. si ne-a consultat :) si masurat. avem 7,350kg si 66cm [:D][:D]... dr-a a zis ca e cam porcusor [:D]... dar ce sa-i fac, daca atita maninca??? dar e si fff lung. Oana id="red">, iti dai seama cum sintem noi? (d-ra a zis ca e de 7 luni :) )... ma rog, o fi si genetic, ca sotul meu are 2 m innaltime [:D]. deci aici la noi dimensiuni enorme... si noi avem doar 3 luni jumate'.

 

in rest, ne-a invatat o noua pozitie de alaptat si acum o tot exersam pt ca se pare ca asa ii e mai bine.

 

salutari tuturor.

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Tomasa [flo]

Deocamdata am reusit sa ii scad febra, i-am facut o baie caldutza 'ca la carte" si a adormit fara sa pape (bibe, din pacate), noroc ca i-am dat inainte ceai pe care l-a acceptat. sa speram ca va fi ok, ca mi-e cam teama noaptea cu febra. avea 38,8-38,8 inainte a ii bag supozitorul,dar si-a facut efectul destul de repede. Sa vedem cu scaunul, azi a avut doar 2, ca de obicei. DAca ar avea infectie la stomacel, ar trebui sa fie mai multe si urite, nu?

 

ti-am vazut pozele. [olala]are una in care seamana cu a mea fetitza[flo].

Seamana cu tine, nu? tu ai okii mari si albastri, din cite imi amintesc.

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erica nasoala intamplare.Pupa trompinelul din partea mea.

Patricia fata mea a avut temperatura vinerea trecuta,sambata,duminica si un pic luni...La doctor ne-a zis ca e infectie virala am luat antibiotic(chiar si acum mai luam) si pentru febra Calpol.Tot 38.8 si apoi a scazut la 38.4 2 zile.Ne-a recomandat Calpol pentru febra pana in 39 si daca depaseste de 39 sa-i dam supozitor.Ne-a si zis sa ma astept sa-i treaca febra in 2-3 zile.Acum infectie virala...da' nu m-am lamurit unde-i infectia????Asa in corp???Ma rog am urmat sfatul medicului si asta a fost.Ai grija nu-i face baitza cat are febra.Fetitza mea a fost destul de agitata,noptile am stat numai cu ea in brate,iar ziua era cam molesita.A mea a facut si diaree chiar a facut verde verde.Nu-i da sucuri in perioada asta,mie mi s-a recomandat morcov fiert pasat sau mar fiert pasat.Cam asta este experienta mea.

Pupici la trompinica sa se faca sanatoasa repede repede!

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa scriu despre mine ca azi am fost purcica [porc] si am mancat peste prajit,cartofi prajiti si 3 baclavale mici mici.[yum][yum][yum]Nu se pun,nu?Si mai sunt atatea baclavale care ma striga in bucatarie...E opera sotului meu care pofteste la dulce numai cand tin eu cura.Le cumpara si apoi imi zice sa nu ma ating de ele ca doar sunt la cura.Halal sustinere.Asta dupa ce l-am prins ca manca ciocolata dintr-un sertar,ieri...cica sa nu vad ca o mananc...mananc niste cirese fara gust acum!

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">La Multi Ani![pup] si scuze ca te-am felicitat asa de tirziu, dar nu am mai intrat pe forum vreo 2 zile, ceva probleme cu internetul..sa stii ca iti sta foarte bine tunsa, si am vazut pozele de la botez, si Sebastien e un dulce..Ce pacat ca ai deja nora[:)]

Fetelor bravo ca vreti sa slabitzi..eu una nu mai am ambitizie si zic ca la virsta mea si inaltimea mea am cit imi trebuie(1,68m-65 de kg).

Ma bucur Shobo ca ai un baietzel asa de lung.. credeam numai ca fetitza mea e mare intre 67-68cm..[:)]

Va pupam[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana nasoala intamplarea cu Eric dar vezi si tu ca in astfel de cazuri Dumnezeu ne ajuta sa rezistam .Si eu ma ingrozesc la gandul ca as putea patii asa ceva ,si sper din tot sufletul sa nu patesc.Multi pupici lui Eric si sa-i treaca bubita cit mai repede.

Maine sper sa ajung si eu cu Iustin la doctor si sa va spun cat am mai crescut caci sambata facem patru luni.

 

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...