Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rahie sau anestezie generala?


Recommended Posts

Va multumesc, fetelor, pentru raspunsuri. Cred ca voi opta pentru rahi-anestezie sau peridurala.

Ma gandesc acum si la alt mare dezavantaj al anesteziei generale: intubarea, adica introducerea acelei sonde pe trahee. Acum ma ingrozeste gandul!! Brrr!!!! Ma gandesc ca vreo 3 saptamani, fara exagerare, am tusit si m-a usturat gatul de la nenorocita aia de sonda!!!![bang] Ce sa va mai povestesc cum e sa tusesti, sa nu te poti abtine...la o zi, doua, trei, dupa operatie!! [bang] Simti ca atunci, pe loc, ti se rupe operatia!!! [bang]

 

Vreau sa va intreb, pe cele care ati fost constiente in momentul operatiei...cum ati perceput timpul? Cum trecea? Repede? Incet? Nu v-a fost frica? Ma gandesc acum cum e la dentist....iti face anestezie ca sa-ti scoata o masea, stii ca nu te doare, dar tot stai cu inima stransa...aoleu, daca doare????[bang][alcool] Cred ca stiti senzatia...Si am inteles ca nu-ti mai simti deloc trupul de la mijloc in jos si e fff ciudat!! Si cred ca sunt mari emotii si cand il scoate pe bb...Eu, dormind....n-am vazut, n-am auzit. Asa...vezi si auzi totul.

Aoleu, ce emotii am!![alcool]

Sper ca nu v-am ametit prea tare!!

 

Va pupam,

 

 

 

 

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Chiar nu inteleg ce motiv medical ar putea avea doctorul tau sa prefere anestezia generala pt o cezariana, exceptand ca anestezistul nu stie sa dea o altfel de anestezie. La cezariana anestezia generala e mult mai putin indicata din urmatorul motiv: copilul trebuie scos foarte repede, in decurs de cateva minute, pt ca substanta anestezica sa nu ajunga la el, altfel existand risc de depresie importanta a respiratiei la copil si implicit de reanimare intensa dupa nastere; din acest motiv, pt ca operatia trebuie sa decurga f repede, hemostaza locala pe care o face medicul (adica toate suturile pe care le face pt a opri sangerarea la nivelul taieturilor) este mult mai proasta. In schimb daca se opteaza pt rahianestezie, sau, si mai bine pt rahianestezie convertita ulterior in peridurala (pt ca, la cezariana, chiar daca se opteaza pt peridurala, intai se face rahianestezie care ulterior se converteste in peridurala) medicul poate lucra mult mai bine, deoarece riscul ca anestezicul sa ajunga la copil este incomparabil mai mic. Cand am discutat cu medicul meu despre nastere, mi-a spus ca daca va fi cumva necesara cezariana nici nu se gandeste sa recurga la anestezie generala, tocmai din motivele pe care ti le-am spus.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr. meu opereaza cu cel mai bun anestezist de la Giulesti...Ma gandesc ca nu are cum sa nu stie sa faca alte anestezii...O sa cer amanunte neaparat!! Zau nu stiu de ce zice ca e mai buna generala...Poate e mai buna pentru mine, in sensul ca dorm si totul trece repede, repede?? Ca asta ar fi singurul avantaj...Si ca sunt scutita de unele emotii....ma rog. Dar as vrea sa-mi vad copilul imediat, cred ca e ceva UNIC!! Pe Emma am vazut-o dupa cateva ore, cand mi-au adus-o la reanimare, pret de 2 minute!! Apoi abia a doua zi, la alaptat...Nici nu stiu ce sa cred...Din cate am vazut in spital....la Giulesti se opereaza mai mult cu generala. La nasterile normale insa, se face epidurala fara nici o problema. Acum nu stiu de ce se prefera generala asta...La Emma, sincera sa fiu, mi-a suras ideea acestui tip de anestezie...dormi....nu stii nimic...insa, cand am vazut cum e dupa [bang]....Sau poate asa o fi reactionat organismul meu???? Desi ma indoiesc, ca alte fete de acolo ziceau ca le-a fost la fel de rau...Bine, raul asta nu dureaza foarte mult, cam o ora-doua cel mult, insa tot e ciudat...

quote:Originally posted by Kittycat

Chiar nu inteleg ce motiv medical ar putea avea doctorul tau sa prefere anestezia generala pt o cezariana, exceptand ca anestezistul nu stie sa dea o altfel de anestezie. La cezariana anestezia generala e mult mai putin indicata din urmatorul motiv: copilul trebuie scos foarte repede, in decurs de cateva minute, pt ca substanta anestezica sa nu ajunga la el, altfel existand risc de depresie importanta a respiratiei la copil si implicit de reanimare intensa dupa nastere; din acest motiv, pt ca operatia trebuie sa decurga f repede, hemostaza locala pe care o face medicul (adica toate suturile pe care le face pt a opri sangerarea la nivelul taieturilor) este mult mai proasta. In schimb daca se opteaza pt rahianestezie, sau, si mai bine pt rahianestezie convertita ulterior in peridurala (pt ca, la cezariana, chiar daca se opteaza pt peridurala, intai se face rahianestezie care ulterior se converteste in peridurala) medicul poate lucra mult mai bine, deoarece riscul ca anestezicul sa ajunga la copil este incomparabil mai mic. Cand am discutat cu medicul meu despre nastere, mi-a spus ca daca va fi cumva necesara cezariana nici nu se gandeste sa recurga la anestezie generala, tocmai din motivele pe care ti le-am spus.Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut rahi-peridurala.

Nu m-a durut capul deloc dupa aia.

Mi-a fost frig in prima seara, dar asta s-a rezolvat rapid cu un radiator.

Si am vazut-o pe Emi imediat, a fost SUPER.

Timpul nu a trecut nici mai repede, nici mai incet ca de obicei. Si eu glumeam cu doctorul, ii spuneam ca parca sunt la Animal Planet. [:D] Nu vezi nimic in fata ta, e campul operator acolo, dar vorbesti cu ei. Dureaza putin operatia, cam 30 min.

Nu e o senzatie asa de naspa sa ai corpul amortit, stii ca trece si totul va fi ok. Iar cateterul ala... sa-i dea Dumnezeu zile multe aluia de l-a inventat!

Cumnata mea a facut laparo cu anestezie generala si dupa operatie tusea de ziceai ca-si scuipa sufletul si ii era f rau de la anestezie. Eu n-as face generala decat daca n-as avea de ales.

Bafta multa si curaj, ca va fi bine!

 

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La anestezia generala se scoate copilul rapid, este adevarat, iar dupa aceea este tot timpul sa se faca o homeostaza adecvata. Deci, nu se "da rasol".

Eu am nascut prin cezariana cu anestezie generala, tocmai pentru ca... controlul anestezistului in acest caz este mai sigur si mai complet decit la o rahi. Eu avind ceva problemutze la "cesuletz", cu emotiile inerente care decurg dintr-un asemenea eveniment, riscam sa fac o tahiaritmie vemtriculara de toata frumusetea, drept pt. care nu s-a riscat si nici nu s-a discutat vreun moment despre alta posibilitate decit despre anestezia generala. Este adevarat, trebuie sa fie si anestezistul bun. Dar cred ca cei care nu-s siguri pe ei nu se baga, nu?

Am uitat sa spun ca tatal meu este anestezist de o viata si el mi-a recomandat (chiar daca nu el mi-a facut anestezie) generala, tocmai din motivele pe care le-am enumerat mai sus.

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cit despre efectele secundare ale drogurilor anestezice, eu una nici nu am vomat (am avut o singura contractura a stomacului, nu a iesit nimic si apoi mi-a trecut), nici nu mi-a fost rau si nici nu am tusit (intubare ca la carte, nu oricum! [:D]).

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Municipal o frumusete de fetitza, prin cezariana. Anestezia a fost o combinatie de rahie cu peridurala. A fost f bine. Data viitoare aleg aceeasi metoda. Am fost treaza, am vazut bb dupa ce l-au scos si nu au fost probleme. Mi-au dat-o la alaptat dupa 2 ore.

 

bafta

monu si bb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siminaf, poate de-aia zice si dr meu ca e mai buna generala...Zau nu stiu ce sa fac...Sunt in ceata [bang]...

RaluD, tu zici ca operatia dureaza 30 min...Ce chestie! La mine a durat o ora si ceva, cu totul. Poate ca o operatie facuta sub anestezie generala dureaza mai mult? Adica, asa cum zice Siminaf, nu se "da rasol"?? Nu stiu...Pe Emma au scos-o in cateva minute, insa eu am iesit din operatie dupa o ora si un pic. Asa mi-a zis maica-mea...care astepta afara, ca eu oricum eram pe alta lume!!![alcool][bang]

Acum stau si ma gandesc....si sa fii treaza si sa auzi totul...Parca nici asa nu-i prea frumos...Sa auzi tot ce zic dr, anestezistul, asistentele...Chiar daca-l vezi pe bb imediat...Zau, m-au apucat niste emotii, mai rau ca la prima nastere.[alcool]

 

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa vezi ca e super sa-ti vezi copilul chiar dupa nastere. Trebuie sa fii pregatita, insa, ca in timpul operatiei sa suporti niste senzatii de tractiune. Cam atat am simtit eu.

Am intrat in sala de operatii cu tensiune 17, dar m-am calmat ulterior si am vorbit ca o moara hodorogita toata operatia.

Nu mai alege generala!

 

 

Mira si fetita dulcika

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...