Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (52)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

offf...fetelor eu eram asa de nervoasa mai devreme cand m-am asezat la pc...vroiam sa va zic ca ruxi e zmiertaita si rasfatata...dar acum cand am citit ca voi aveti probleme cu bb-eii.(mucisori, constipatie, diaree si altele) m-am calmat instantaneu...sanatate multa si pupici tuturor copilasilor bolnaviori....insanatosire grabnica si multi, multi[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]

mai e putin si trebuie sa vina musafirii...ma duc sa mai pregatesc cate ceva...pupici si sa aveti o seara placuta

 

monica

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felisid="red">, eu tin minte ca majoritatea fetelor au spus despre copilasii lor ca au facut febra sau au fost agitat dupa vaccin. Si este foarte important sa fie cat mai in forma la vaccin si copilul si mama [flo]. Eu am mers mai tarzior la 4 luni deoarece mi s-a parut ca are putina febra.

Eu cred ca mai vin cu Ana la piata. Eu nici nu observasem ca dormea cand ne-am intalnit. A dormit 4 ore fara sa fie deranjata ca eu urcam sau coboram din tramvai.

Bafta la examen!

 

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamaluidavid id="red">bine ai revenit. imi pare rau ca ati fost intampinati cu probleme...e cel mai important ca sunt teferi sora si cumnatul tau. restul...e doar o masina, nu? felicitari pt.progresele facute. [bis]

 

mey onitza-cuscritza id="red">nu fac prea bine: am sambata intalnirea de 10ani de la terminarea facultatii si cred ca nu o sa pot merge.[q] sunt tare suparata si plangacesc toata ziua. [q][q][q]schizofrenie, ai?!!![:-)))][:-)))][:-)))]

[:-)))]

felis id="red">nu e o problema daca amani vaccinul. important e sa nu-l faci inainte de a implini 6 luni. gemeneii sunt nascuti pe data de 3 si cam in 25 a lunii le-a facut vaccinul de fiecare data

 

 

[foto]bianca id="red"> si tudor id="blue">(03.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felisid="red">, imi pare tare rau ca se chinuie Mihaita asa de tare, dar cu siguranta la el e o situatie aparte. Si ai ajuns la concluzia corecta cum ca daca si dupa 2 mese de pere si prune el tot constipat e, cu siguranta ca e altceva de vina. E normal sa se mai constipe si ei sau sa faca mai moale, dar cand e vorba de perioade lungi sigur e un factor constant care ii determina asta.

Eu am o verisoara care are un bebe mic (3 luni) care ii face kk odata la 5 zile si de regula se chinuie o zi intreaga sa faca. Stii cum procedeaza? Il pune cu fundicul in apa calda si-l tine pana face kk (in apa). Il ajuta mult si iese usor acum. Apa ajuta la relaxare si automat si rectul si colonul lor se relaxeaza mai bine si participa mai bine la "expulzie". Incearca si metoda asta ca sa-i usurezi chinul de a face kk. Poate il ajuta, cine stie. Nu stiu altceva ce sa-ti mai zic. Eu il ajutam pe alex cand era constipat tinandu-l de glezne cu piciorusele incrucisate pe burta (si indoite de la genunchi - un fel de pozitie de stat pe vine, dar cu gleznele incrucisate si asezat culcat pe spate) si-i apasam asa pe picioruse ca sa-l preseze un pic pe burta. El tinde mereu sa-si indrepte picioarele si sa le tina batz cand se screme (asta e tendinta lui cand se incordeaza) , dar eu nu cred ca-l ajuta sa faca mai bine kk pt. ca are bucutele apropiate si intarite (de la incordare) si in felul asta nici sfincterul nu se relaxeaza si nici kk nu iese cum trebuie.

De cand am renuntat complet la banana, alex nu se mai constipa decat ocazional.

 

Paxelaid="red">, daca Alex a fost atat de mult timp cu diaree cu siguranta nu e de la mancarea in sine. Ma gandesc sa nu fi fost ceva in apa (indiferent cat de mica e cant. de apa pe care o foloseai pe zi pt. el fie la prepararea laptelui/mancarii, fie simpla, data de sete).

Ca o masura de precautie, mamicile care va confruntati cu diareea la bebelusi, primul pas e sa va asigurati ca apa pe care o folositi la mancarica/lapte lor sau care le-o dati s-o bea e buna. Adica dati-le apa fiarta si racita sau apa plata (oricum e controlata microbiologic mult mai bine decat apa de la robinet). Asta cel putin pana se pun pe picioare.

 

Onitzaid="red">, a fost super sotul tau... auzi, schizofrenie! [:D][:D]. cu msa nu ramana pafff medicul [:D][:D][:D]

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felisid="red">, nu-i nici o problema daca amani vaccinul. Spre exemplu, noi vizita la 6 luni am ajuns s-o facem la 6 luni jumate pt ca in fiecare luna s-a decalat urmatoarea vizita la dr. cucateva zile, pana am ajuns la o jumatate de luna, asa ca vaccinul de 6 luni l-am facut la 6,5 luni. Ideea e ca n utrebuie facut mai repede de 2 luni distanta fata de doza de dinainte. mai concret, daca a facut doza de vaccin de la 4 luni la 4 luni si jumatate, nu trebuie ca doza urmatoare, care de regula se face la 6 luni, sa fie facuta mai devreme de 6,5 luni. Trebuie sa fie min. 2 luni distanta intre doze.

Asa ca programeaza-ti vizita cand iti e tie mai bine.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ad-riannaid="red"> de ce nu poti merge la revedere? Mie tare rau mi-a parut ca nu am putut fi de fatza. Dar revederea mea s-a facut la 6 luni dupa ce am plecat eu in Canada. [bang]

Insa am dat de fostii colegi pe internet si acum avem impreuna un yahoo group pe care comunicam mereu si tinem legatura.

E chestie ca n-ai cu cine lasa bebelusii? Se tine in orasul in care esti tu acum? Daca da, fa tot posibilul si gaseste pe cineva sa stea cateva ore cu ei. Daca nu gasesti o ruda, macar o femeie pe care sa o platesti cateva ore. Iar daca nici asa nu se rezolva, du-te cu ei acolo chiar daca asta inseamna sa stai mai putin, dar macar iti poti revedea colegii. Ai sa ramai surprinza ca toata lumea se va grabi sa tina un bebe in brate si vei fi vazuta ca eroina clasei acolo cu doi gemenusi asa mici. Colegii se vor bucura mai mult sa va vada pe toti 3 impreuna (chiar daca vor fi si plansete de bebe pe acolo), decat sa nu te vada deloc.

Asa ca fa tot posibilul sa te duci, e o sansa la 10 ani, merita orice efort din partea ta sa te duci acolo.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mai trecem si noi pe aici...

 

Monica, vad ca vorbiti iar de prajitura aceea...sper ca fost buna...[pofta] Mey, faceti-va mila si de mine si trimiteti-mi si mie reteta de tiramisu... Felicitari pentru kilogramele pierdute...eu mai am multe de tot[bang] si nu ma pot apuca de slabit din motive de tzitzi. Deocamdata m-am apucat de [aerob], sper sa nu dauneze la laptic.

 

Mamaluidavid, sa stii ca bebelusa mea e nascuta tot pe 24 decembrie. Cate kg are David? Are dintisori?

 

Felis, toata admiratia mea pentru cum reusesti sa te descurci cu toate! Pupici lui Mihaita si bafta la examen, sigur vei reusi!

 

 

Iata noutatile noastre:bebelusa mea nu prea mai e cuminte, e cam scancita,nu vrea sa manance si n-a mai luat in greutate nimic de aproape 2 saptamani.

La bebeii vostri cum s-a manifestat eruptia dintilor? Ca eu totusi suspectez ca o dor gingiutele, roade de zor jucariile de cauciuc si maraie daca vreau sa pun mana pe buzita ei sa ma uit. Deocamdata nu vad nimic, dar alta explicatie ce sa fie? Mai nou se trezeste si noaptea(ea, care dormea de la 10 la 6!!!)si ma dispera ca nu papa! Please, spuneti-mi, e vorba despre dinti? Vreau inapoi bebelusa mea cuminte si zambareata![bang]

 

 

 

Cookie si bb Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

COOKIEid="red">, e foarte posibil sa fie de la dintisori, asa stiu si eu ca se manifesta starea de nervozitate, trezit noaptea, roade tot ce prinde, nu mai are poftad e mancare...sper sa iasa mai repejor sa nu se chinuie mult mitittica Sabinutza. [pup]

TRYid="red">, si acum cand am fost la doc., si-a adus aminte de diagnosticul lui Mihai si a ras de el...[:I][:D] ALEXUTUid="blue"> tau e un ingeras, pupam amandoi obrajorii bucalati!!![dual]

 

Fuseram la doctor, daca va spun, cred ca va pufneste si rasul, pe mine sigur m-a luminat, m-a linistit profund. In primul rand tin sa mentionez ca e un doctor superhaios, care te face pe tine ca parinte, numai spun de copii, sa te simti in largul tau, vorbeste cu tine ca si cu cei mici, iti pune inteari serioase, dar pe un ton de te strici de ras, adica tot controlul am ranjit...[:D]

Asa, revenind la chestii serioase, copilul meu nu are RAHITISM, e perfect normal, a controlat bazinul toracic, s-a uitat la el, e ok copilul decat ca treuie sa ii dau de acum tablete de vigantol, si nu picaturi, asta pana la un an jumate. In est, nu are nimik.

MI-a mai zis sa NU IL MAI TIN IN PICIOARE, sa il determin pe el sa faca pasi, ci sa il las pe el, cand o sa poata si o sa vrea sa se ridice, atunci e binevenit statul in picioare, pana atunci...NU CATEGORIC, a motivat ca dupa aia vin parintii nervosi si stresati ca de ce le sunt copiii cracanati...[:D] MI-a mai zis SA NU MAI DAU NOAPTEA NICI PAPA NICI CEAI, NIMIK, ci sa mi-l obisnuiesc sa doarma fara sa se trezeasca, adica atunci cand se trezeste, sa il mangai, sa il pacalesc sa adoarma iar, ca pana la urma sa reuseasca sa nu se mai trezeasca noaptea. Altceva, aaaa, FARA FENOBARBITAL, a ramas crucit, cand i-am spus ca i-a fost prescris acest medicament. M-a intrebat cat i-am dat, l-a pufnit rasul, a zis ca pt. greutatea lui a fost ca si cand nu i-as fi dat, dar totusi, ca ar fi mai bine sa nu i-l intrerup dintr-o data, ci in parcurs de 4 zile, pana i-l opresc de tot. I-a masurat circumferinta capului, a zis ca e perfect normal pentru varsta lui, aaa, a mentionat si despre fontanela, ca atata timp cat circumferinta se dezvolta normal, fontanela poate sa iaba ce dimensiuni vrea, pentru ca ea oricum se inchide la un an jumate. Nu va imaginati, ce linistita sunt,a m un copil normal, i-am zis si de greutate ca are 7 kg, si a zis ca e foarte bine.

O sa ma duc si la CUlcer, dar oricum , m-am linistit.

Aaaaaa, i-am zis de treumratul mainilor, a ras d emine, a zis ca e prefect normal, ca se bucura, ca e din fire curios, ne-a intrebat cu cine seamana[:D]si sa nu imi mai fac griji.

Ei, ce ziceti? Daca e sa fac o comapratie, la cum au reactionat vacile alea, ma scuzati, eu de fel sunt doamna, dar nu m-am putut abtine!!!! si la cum a reactionat doc asta, as spune ca e diferenta ca de la cer la pamant!!!!!!!!!!!!!!!!!![bang]

MA bucur ca s-a terminat cu bine.

Pupici.

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...