Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (7)


Recommended Posts

 

adriana,as vrea sa stai mai linistita,dar la bb sunt la fel de incepatoare ca si voi,iar cristina two n-a mai intrat de mult,nici nu stiu ,saraca, daca mai are timp sa ne citeasca;asteptam si eu raspuns cu vaccinul BCG...

La adulti granulomul nu e ceva grav,dar la bb nu stiu...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

zuzunaki,mi-am amintit ceva:am o finuta care atunci cand era mica avea ceea ce descrii tu,care era mucoasa rectala care prolaba(cadea)in afara la defecatie,uneori asa rau incat i-o baga mamica ei cu mana inapoi;dupa vreo 3-4 luni a trecut fara urma.Nu mai stiam nici eu,caci aveam 12 ani cand am tinut0o in brate...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt cu bebe in brate acum, altfel ar fi jale...

Mamacita, nu tr sa-i pui nimic la vaccin, chiar daca s-a spart, o sa se mai sparga de cateva ori, doar sa te asiguri ca bluzita e de bumbac (si sunt convinsa ca e[:D])

 

Am plecat sa o pun in patut, ca mi-a adormit in brate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamacita, am uitat ca ai intrebat si de baie: eu i-am facut si baita, fara probleme, intrucat pediatra nu mi-a zis nimic de asta. Si acum vaccinul i s-a vindecat, arata foarte bine.

 

Fetelor, eu sunt tare nemultumita de pediatra mea: doar primele 2 dati a fost ok, a stat cu noi si ne-a explicat cat de cat ce trebuie sa facem cu bebe, apoi am vazut ca e super-aglomerata, grabita etc.

Eu chiar am avut probleme cu fetita, si cand o chem, ofteaza la telefon si-mi zice ca vine azi, dar parca imi face o favoare imensa. Data trecuta mi-a explicat pe fuga cum e cu datul de laptic suplimentar, ce ma interesa pe mine, dar mi-a mai zis nu stiu ce sa-i dau, n-am inteles, si nici n-am indraznit sa o mai tin cerandu-i explicatii mai amanuntite.

Asa ca a doua zi eram cu copilul in brate la Medicover. Am stat acolo 40 min, pentru ca nu era nimeni programat dupa mine, si am intrebat cate in luna si in stele. Mi-a cantarit-o (ceea ce pediatra n-a facut, ca ea nu se cara cu cantarul dupa ea, desi am inteles ca alti medici asa procedeaza), a masurat-o, i-a luat temperatura - stresul meu de cateva saptamani - si m-am mai linistit.

Nici n-o mai chem pe pediatra mea. Vreau sa-i fac vaccinul de 2 luni tot la Medicover, sa vad daca reusesc, ca asta ar fi saptaman viitoare.

Fara a-i face insa reclama Medicover-ului, au dat-o de destule ori in bara, inclusiv cu mine, in timpul sarcinii, cand un doctor endocrinolog idiot mi-a prescris niste medicamente, cica sa ma ajute sa raman insarcinata (eu eram deja, fara sa stiu), total contraindicate in sarcina. Cand a auzit, doctorita gineco s-a albit toata - cand am descoperit la control sarcina - s-a linistit dupa cea auzit ca nu le-am luat (noroc ca citisem si eu prospectul, n-am luat medicamentele cu ochii inchisi).

 

Am descoperit insa ceva la Irinuca, sper sa nu fie grav: rinichiul stang nu e asa cum ar tr sa fie. Cand am facut una din ultimele ecografii in sarcina, doctorita mi-a zis ca are rinichii usor mariti, dar ca e ceva frecvent, si ca-si vor reveni dupa nastere, dar pt orice eventualitate sa-i fac si ei o ecografie dupa nastere.

Ei bine, am fost ieri si i-am facut ecografia si.. supriza: rinichiul drept e ok, dar la cel stang musculatura e mai slabita, sau mai bine zis nu complet dezvoltata. Ca atare, e predispusa la infectii urinare [bang][bang] Asta se pare ca re rezolva de la sine intr-un termen destul de lung, luni sau poate chiar ani... Indicatia: sa revin la eco in 2-3 luni. Doctorita a insistat sa nu ma alarmez, ca nu e nici o problema, dar cum naiba sa nu ma alarmez?!?

Maine ma duc cu un sumar de urina si o urocultura de la bebe, sper din toata inima sa iasa ok, tineti-mi pumnii!

 

Dar am si vesti bune: a crescut de nu se poate, la o luna jumate are lungimea unui bebe de 3 luni (ca asa am vazut noi la hainute [:D])

Si i-am luat o scoica-scaun de masina de la Chicco, de care sunt foarte fericita si multumita, pentru ca o las in el cand mergem la drum - pana acum stateam in spate cu ea in brate, si muream de cald amandoua- iar in casa o legan in el, ca e ca un balansoar, o adorm de nu se poate, ii place. Si am mai luat si un marsupiu, tot de la Chicco, azi am iesit cu ea in el la supermarket.

 

Am fugit acum in pat, sa profit si eu ca doarme.

 

Pupici! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andira,multumesc din suflet[flo]pentru promptitudine;intre timp,ca de obicei cand nu stiu ceva,am cautat info pe net si...surpriza,am gasit chiar in romana in ghid ptr.parinti editat la Tm in 2003,unde m-am lamurit si eu.Bine ca citesc intotdeauna inainte de a face ceva,caci imi cam venea sa-i dezinfectez locul,ceea ce e total contraindicat.De baita nu zicea nimic,asa ca o sa fac,ca tine,poate cu o zi pauza,ca sa faca crusta ca lumea.

Si eu sunt nemultumita de pediatra neonatoloaga la care suntem,pe care toata lumea o stie drept cea mai buna,de aceea am si apelat la ea.E foarte draguta ca persoana,raspunde la solicitari dar...e cam in urma cu teoriile,lucru pe care am putut sa-l constat abia acum,dupa ce am inceput informarea detaliata in probleme de pediatrie si-mi vine sa urlu:ce fac eu daca e o problema serioasa si eu n-o pot descurca(scenariu foarte plauzibil si deloc de dorit)?Cred ca de baza va ramane unchiul lui barbatu-meu,care are 65 ani,dar are multa experienta(teoriile sunt tot cele mai vechiute,dar e explicabil,cel putin,pe cand neonatoloaga are 45 ani,e tanara,ar trebui sa zbarnaie de informatie).

Cu rinichiul nu te agita,incearca,pe langa analize(sumar si urocultura)sa-i repeti eco altundeva si apoi din nou,mai tarziu.Iti doresc sa fie o eroare sau ceva care se rezolva spontan,fara complicatii.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="red">

id="red">COCO

Bine ai venit printre noi.

ADRIANA

id="blue">Sper sa nu fie nimic grav la buricutu lui Cezarica.

Alisuta mea doarme draguta de ea de la 10 desi a tot dormit astazi ,am sarit si peste baie ca a cam tusit si stranutat.Am sters-o cu o carpa umeda doar,sper sa nu raceasca .

Merg la nani.pa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andiraid="red"> la cine ai fost la Medicover? Felicitari pentru crescut! Nu-ti face atatea griji din cauza rinichiului, pana la urma o sa fie bine. Sa foloseasca Irinuca sanatoasa cosuletul si marsupiul!

 

Mamacitaid="red"> bine ca ti-a raspuns Andira, ca fetelor mele nu li s-a umflat/ spart vaccinul si habar nu aveam ce si cum.

 

Adrianaid="red"> poate e doar putin iritat sau asa are el o pata in buric. In fond nu-l doare nimic, se comporta normal asa ca fa bine si comporta-te si tu normal chiar daca esti cu ochii pe buricutz mai des. Nu strica productia de laptic.

 

Zuzunachiid="red"> probabil e ce zice Mamacita, nu prea cred sa aiba hemoroid la varsta asta.Cum merge cu regimul? Eu recunosc, ieri l-am incalcat si am mancat o banana ca prea mirosea bine...

 

Astazi am fost doar eu cu fetele (sotul meu e la Constanta). Mai greu pana le-am culcat pe amandoua. Pana la urma a trebuit sa o las pe Ioana si sa o culc mai intai pe Mariuca, ca altfel facea ce facea si mai zdranganea cate ceva si pas de o mai culca pe Ioana. E tare sensibila la zgomote. Dealtfel ii place sa asculte orice tot timpul, e mereu cu urechile pe receptie. La botez a fost haios. Cand i se facuse foame si plangea au inceput sa cante in biserica. A amutit imediat si a ascultat. Cand au tacut a reinceput si ea sa planga. [:D] In fine, le culcasem pe amandoua si imi faceam si eu ceva de mancare, cand am auzit-o pe Mariuca plangand de zor. Cred ca visase ceva, era transpirata toata. Am impacat-o si s-a culcat la loc. M-am simtit vinovata ca am certat-o in seara asta de mai multe ori[:(]

Ar fi cazul sa ma culc si eu. Mereu stau pana pe la 12-1 desi Ioana se culca pe la 9-10. Dar abia la orele astea tarzii e liniste si pot si eu sa fac ce vreau, asa ca nu-mi vine sa ma mai culc [:D]

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit.

Doar nu-mi inchipuiam ca scap asa usor... S-a trezit in urlete, de m-am si speriat. Cred ca a regurgitat pe nasuc si nu mai putea sa respire. Acum sta in scoica si mai are putin si sare din ea, are o energie de cred ca o sa ma culc la 2...[alcool]

 

Mamacita, multumesc pt incurajari, sper sa nu fie nimic.

Rrox, multumesc pt urari! Am uitat cum se numeste doctorita, dar avand in vedere ca ma duc maine din nou, intreb (ca si eu vroiam sa retin) si-ti spun.

 

Coco, bine ai venit!

 

Fetelor, poate va ajuta: in revista Superbebe de iunie, ultimul nr, sunt niste articole foarte interesante, dar si un CD cu muzica pt bebe si pt mamici. E chiar relaxanta, la Irinuca a avut efect in prima faza. Ca s-a trezit urland, sigur nu a fost de la muzica de pe CD...[:D]

 

Rrox, cum reusesti sa o culci pe Ioana la 9-10? Si pana la cat doarme in prima faza?

Irina mea are in continuare ochii mari si se uita la mine vioaie din scoica... [bang][bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamacita si rrox3,

multumesc frumos.cum ziceam,nici eu nu cred ca e hemoroid.acum chiar n a mai aparut deloc.o fi fost doar fiindca se scremea saracutzul f tare.sa speram ca nu voi mai da ochii cu asa ceva.

 

rrox3,

sa zi zic.azi ne am luat intr un final cantar digital si am fost tare bucuroasa sa vad ca in saptamana ce a trecut am dat 1 kg jos.chiar 1,5 cred.si ca sa sarbatoresc,am facut pizza[alcool][bang].nu de alta,dar azi a fost ziua socrului meu si soacra n a avut timp sa pregatesca nimic,basca au muncit saracii toata ziua ca au de trimis in gr o groaza de chestii.asa ca zisei sa le fac o surpriza si iaca pozna ce mi veni si la indemana.adevaru ca m a lasat si puiul sa fac asta ca a dormit.deci...o felie am papat si eu ca n am rezistat[bang].sper sa fie o abatere razleatza,avand in vedere si evenimentul.in rest...respect monti atat cat sa nu mi afecteze lapticul.mai beau si ceai de alaptat pe baza de fenicul,anason si chimen(weleda).tu cum stai?cat ai dat jos de pe 30?eu am zis ca ma cantaresc numai saptamanal,ca atunci se face mai bine bilantzul[:D]dar nu ma stresez.am timp pana la nunta sa slabesc.

 

andira,multa sanatate irinucai!sper sa fie totul bine!

 

mamacita,de vaccin nici eu nu aveam habar ca la noi a fost ok.

 

coco,

bun venit!

adriana,

ai grija de tine si de bubu tau mic.va doresc numai bine!incearca sa te relaxezi sa nu pierzi din laptic!

 

va pupic si merg si eu la dus si somn ca azi am fost un pic[biz] si am cam obosit!

 

oanamc,tu ce mai zici?

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...