Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (71)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Simona, esti fericita mama! Ce n-as da sa fie si al meu asa la somn....Mi-as termina si eu doctoratu cat sunt inca tanara [:D]

 

Olivia, hai sa-ti povestesc si eu, desi nu suntem cazul ideal nici noi. Mai nou se culca la 8 seara pentru ca nu mai vrea sa doarma peste zi a doua oara. Deci la opt seara biberon in patul nostru, adormit in timp ce mananca. Cum l-a terminat, cum l-am mutat. Asta il tine pana pe la 12-1 noaptea cand incepe frecusu si mmmmm-itul, asa ca sar cu un bibe de 150 pe care cum il papa cum cade in somn profund. Pana pe la 6-7 dimineata, cand la fel, il apuca foamea si ii mai dau un biberon de lapte [xx(], si se trezeste definitiv la 8, de zici ca are ceas. Apoi in timpul zilei mai baga un somn de pe la 11-13 (pe care am tot incercat sa-l mai intarzii, pt ca seara e foarte obosot, dar nu reusesc). De fiecare data adoarme in patul nostru si la 1 minut dupa ce a adormit il mut. De prisos sa mai spun ca as vrea sa scap de biberoanele de noapte si nu pot (am incercat cu apa). Dar tre sa fiu sincera si sa zic ca nu am avut eu taria sa incerc foarte mult, adica sa fiu consecventa mai multe zile, sa rezist la fataiala si la acel mmmmmmm, care devine foarte insistent. Asta pentru ca si eu sunt rea de somn.

Aaa, si asta e o noapte buna. In noptile mai rele (cu dinti sau cu alti bazdaci), se scoala de mai multe ori si il pacalesc doar cu apa, sau in cel mai rau caz il mai iau cu noi in pat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli , multumim de aprecieri ..

Olivia , si eu m-am ingrijorat de cat doarme si am intrebat-o si pe dk ..care s-a uitat stramb la mine ...si mi-a zis sa las copilul sa doarma !!!

pai io cand ma mai joc cu el ?[:D]

afara nu doarme ..stam cam 2 ore ca pana papa , pana-l imbrac se face 16 ..deci de la 16-18

eu as vrea sa-i schimb putin programul .. sa iesim afara dimineata ..ca atunci cand s-or pune caldurile nu mai putem iesi inainte de 17 ..dar sa-l vezi cum doarme ..ca un ingeras !!!!si ma pun si eu in pat langa el si [nani][nani]

revin

 

Simona si bb Luca

http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, chiar ca esti fericita cu atata somn pe voi!

Eu ziua sunt super-rabdatoare, dar noaptea cand vad ca ma trezeste juniorul din ora-n ora (nu in fiecare noapte, e drept!) cedez si il iau in pat cu mine si doarme la greu asa.Nu imi place sa se invete, dar ...cand imi pica ochii de somn zic ca orice si oricum numai sa dorm si eu!

Lia, am scris mai devreme reteta de ciulama!

 

 

Adema&Codrut

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetele,

 

Am vazut pozici cu copii frumosi. Ilinca e o dulce si m-a impresionat cum are grija Ionut de ea.. Christel fetele tale seamana bine! Codrut e o scump ... arata ca o fetita si e bucalat, nici nu s-ar zice ca a fost tinut pe regim. Pupam pe toti piticii [pup][pup][pup].

 

Dupa ce Bianca a fost racita saptamana trecuta si mai tuseste inca, acuma eu sunt cobza... si ce nasol ca e ultima saptamana inainte de inceperea lucrului... In fine, am reusit macar sa fac un pic de ordine prin casa in saptamanile astea, un coltisor azi altul maine, ca BIanca nu ma lasa. Acum merge bine tinuta de o mana, si i-am luat ham in ideea ca invata mai repede dar ii e frica, cum o las nesustinuta in ham, pune funduletul jos.

 

Astazi am fost la innot, i-am placut de nu se poate, innot e mult zis, ca ei se balcesc la inceput si cica se invata cu apa... o sa pun si ceva poze zilele urmatoare. Taica-su s-a bagat in bazin cu ea ca io eram prea bolnava...

 

Oliviaid="blue">, sa-ti zic si cum doarme Bianca, desi ea nu e un exemplu prea bun ca tot se trezeste noaptea... Deci ziua doarme 2-3 ore, in 2 reprize, dar totdeauna in patul mare (a fost odata ca niciodata cand dormea si in patutul ei.. dar cand am ramas fara bona, tat-su a obisnuit-o sa doarma in patu mare...). NOaptea doarme de pe la 10 pana la 9 dimineata, dar cu cel putin 3 treziri, din care la trezirea de la ora 5 sau 6 primeste 120 ml lapte... cand se trezeste noaptea adoarme imediat la loc. Adoarme totdeauna cu cineva... deci eu nu am lasat-o sa adoarma singura pana acum si deocamdata nu o sa incerc, nu am destui nervi pentru asta.

 

Gata, m-am lungit da cine stie cand mai apuc sa scriu...

 

[pup],

 

 

Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

 

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor [pup]

Constatari:

-in timpul zilei bb-ii nu dorm la ei in pat (este cineva care doarme?)..si eu care-l chinuiam pe Luca..deh eu mi-s mai perfectionista...si vreau totul sa fie asa cum trebuie (adica cum vreau eu!)

-dorm peste noapte cam 11 ore in medie (ca si Uka dar el se culca mai devreme)

-peste noapte aveti ceva treziri si voi ..si vad ca unii le rezolva cu laptic( Adela eu am crezut ca ai scapat de bibe de la 12...nu-i prea aproape de ultimul?)si cu luatul cupilului in pat cu voi...

Deci in concluzie..daca eu nu as lucra ...Uka nu ar fii totusi din categoria bb-ilor cei mai rai (cu exceptia zilelor in care se trezea din ora'n ora)...

-la culcare ...bb-ii adorm in timp ce papa sau imediat dupa aceea si -i trasferati dormind....nu-i chinuiti ca noi...noi vrem sa se culce singur..est ebaiat mare acum...probabil ca metoda asta o voi abandona..si-l pun si eu in pat dupa ce doarme...

Vedeti ce organizata am fost?

Dupa ce termin calvarul..o sa scriu o carte....cu concluzia...fiecare copil este unic...hi,hi....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, asta e, n-am scapat, ca ti-am zis, n-am nervi pt asta, si in plus ma gandesc ca poate chiar ii e foame (pt ca manaca putin cantitativ, pt varsta lui). E interval de 4-5 ore intre biberoane, destul de putin,...cu toate astea (deci chiar daca baga atata lapte in el, plus mancare), nu ia mai mult de 300 pe luna. Deci obez nu-l fac. Mai ramane se vedem cum o rezolvam cu cariile de biberon.[alcool]

 

Si o precizare: Tudor doarme numai in patutul lui, chiar si ziua (asta de cand a invatat sa cada cu gratie din patul mare), numai ca adoarme intotdeauna la noi si apoi il mut.

 

Teoriile din carti sunt tare frumoase, cu pus copilu treaz in patut, etc...., dar nu sunt toti dupa un calapod, asa ca trebuie sa mai si lasam de la noi. Oricum eu ii invidiez (tot in sensul pozitiv [:D]) pe bebicii care adorm singuri la ei in pat - cred ca sunt 2-3 in toata generatia [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles..pai asa si Luca doarme daca-l trasnfer dupa ce adoarme prin diverse locuri...Eu pina acum o luna il puneam treaz , se juca putin si adormea singurel...si de aia am venit si io cu intrebarea ...cine mi-a schimbat cupilu? Vad ca nimeni nu recunoaste ..[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodor, la multi ani!![s]

Carmenutaa, chiar ma bucur sa aud vestea, felicitari,sarcina usoara! Despre fumat... rareste-le daca altfel nu poti. Relaxare placuta!

Simona,[floare3] n-am mai auzit nici o mama plingindu-se ca nu are timp sa se joace cu copilasu` din cauza ca doarme prea mult[:D], chiar te invidiez!

Kim, deci o adorm in pat si-o transfer in patut. Am renuntat de la Ionut sa-mi mai cresc copiii dupa carti, nu am avut bafta sa mearga nici atunci si nici acum. mai trag cu ochiu` sa vad ce-ar trebui sa faca la virsta lui si atit. Iti astept memoriile cu autograf[;)]

 

Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green">

tzucureii mei

 

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...