Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 (3)


Recommended Posts

Salut.

Inca o zi fara accidente. Nici la cresa, nici acasa. Si a facut pisu afara, la floricele, asa ii spunem noi, ca trebuie sa bea si ele ceva, doar sunt insetate, nu?! Si a facut, desi era cu ochii dupa tramvai, sa nu treaca si sa nu il vada...

Oana, te invidiez ca sta Stefanel al tau cu bunica... Ale noastre sunt la 200 km departare fiecare...[bang]. Si tu ce examen ai? Si eu fac un master... Nu stiu cand il voi termina.

Miki, 20 de kg... Bine ar fi nu sa dea jos, ci sa nu mai puna o vreme. Dar mamicile stiu mai bine.

La voi cum este vremea? La noi ploua noaptea si ziua... Torid!

Numai bine.

Nicoleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetelor!

Felicitari Nico, pentru reusita cu olita! Va fi din ce in ce mai bine si in curand o sa uitati ca ati folosit vreodata pampers.

Luca este si el intr-o perioada cu mofturi la mancare. Din cauza asta a si slabit putin (dar nu ma impacientez pt ca are de unde...).

Este un rasfatat, toata lumea il admira si-l complimenteaza iar el profita din plin de asta[pk]

 

 

Alina si Luca nazdravanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Au inceput accidentele la pisu... Ieri unul la cresa, azi dimineata acasa, pana sa aduc olita... Incerc sa nu ma supar. Sper sa fie trecatoare. Ce este bine, nu ii place deloc ud. Imediat se dezbraca. Cred ca vom scapa repede de pisu facut pe el. Cred ca se scapa, uita ca nu are scutec. Trebuie sa ii spun mai des.

Voi ce mai faceti?

Nicoleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefan e la mama. Asta am mai spus. Si, Nico draga...stiu ca e bine sa o am pe mama alaturi. Mai ales ca, atunci cand am vrut sa-l duc la socara la tara...am fost refuzati.[haibat]Asa ca apreciez si mai mult ajutorul mamei.

Imi e greu fara Stefan. Mi-e dor, desi dupa-amiaza sta cu noi. Fie mergem la plimbare, fie ne jucam prin casa. Dar mi-e dor sa-l adorm eu, sa-i cant seara "cum cantai cand eram eu mic",...

As fi ipocrita insa daca nu as recunoaste ca imi prinde bine aceasta saptamana. Nu doar pentru ca ma pot preocupa mai mult de invatat, dar si asa...pentru mine. Nu mai am asa mult de facut mancare, nu mai e asa deranj in casa...Iar aseara am facut o luuuunga plimbare prin ploaie, eu si sotul meu. Foarte frumos! Ca in tineretile noastre [hippi]

Asa ca, chiar daca e bunica departe, meritati macar o saptamana pentru voi. Nicoleta, de ce nu-l duci acolo, la ea. Nu-ti fa probleme ca nu sta fara tine. Se obisnuieste repede, mai ales ca de la bunici primesc toata dragostea.

 

Oana [cit] - asa arat pana luni, 18 iulie. Si Stefanel [testoasa]

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Oana, tare bine ne-ar prinde si noua o pauza... Insa soacra inca lucreaza (este tanara, 52), iar mama, care lucreaza si ea, il are pe bunicul la ea. Si bunicul este batran, bolnav... Mai am o sora de 9 ani si deja este mama destul de ocupata, in plus are probleme de sanatate... Ce sa zic, cred ca dupa ce va mai creste si va deveni putin mai responsabil il voi lasa in vacante. Si socrii vostri...urat din partea lor! Sau poate au avut si ei motivele lor... Dar oricum, o ai pe mama ta. Si il vezi jumatate de zi cel putin, nu?

Numai bine.

Nicoleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!

Acum am venit si noi...murdari, uzi si obositi

Nu de alta dar in noaptea asta plecam din nou la Voineasa si am despachetat ca sa impachetez la loc bagaje...

DAvid a fost incantat de Brasov, mai ales ca erau balti pe alese si a cam racit un pic, caci tuseste sec...

Am inceput sa folosim pampers din nou pt ca imi era imposibil sa il duc la wc, sau sa il dezbrac prin centrul Bv...nu pot sa ma laud ca il deranjeaza prea tare...

Am fugit ca ne grabim un pic...

am pus poze noi...

 

Nico, nu-i nimic, si noi am fost pe fuga, a trebuit sa ne intalnim cu toti prietenii si nu am avut timp ncii sa il culc pe david cum trebuie...

 

Despre mancare, DAvid a mancat numai la fast food, pizza, si aiureli pe strada...nu pot sa spun ca nu prea i=a placut...

 

Mama, fetelor, da ce copii mari aveti...

Al meu e cat un fulg, la 13kg si 94- 95cm!!!!(nu stiu exact cat mai are!!!)

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

La Brasovid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, ce bine de voi ca sunteti plimbareti! Eu ador plimbarile, lungi, scurte, cu trenul, cu masina...oricum, doar sa fie o iesire si ma inseninez. Asa am fost de cand ma stiu. Nu pricepeam defel cand o auzeam pe mama spunand ca "oriunde ai fi, mai bine ca la casa ta nu e" Aiurea!(spuneam si mai spun) Nimic nu mi se pare mai fain decat sa dorm intr-o camera de hotel. Sau intr-un cort. Vorba mamei, daca mi-ar fi legat o matura de f... era tara asta mai curata, la cat am mai batut-o in lung si-n lat.[:-)))]

A! Sinzi, spuneai ca David e ca un fulg. Cum asa, ca eu am vazut un pici in toata regula acolo, in Piata Sfatului. Ce? Nu stii ca la moda e sa fii asa, "sclemberitic". Si nu-i valabil doar pentru fete. Cica ar fi mai trendi. Stiu copiii nostri ce stiu![8D]

 

Nico,lasa, vin ele si pauzele. Sa vezi. Nu o sa mai stii ce sa faci cu atata timp. (Oare???)

 

Oana [cit] - asa arat pana luni, 18 iulie. Si Stefanel [testoasa]

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu prea au multe mamicile de spus... Va pregatiti poate de concediu? Noi avem o nunta saptamana viitoare. Sora mea se marita. Si cu o zi inaintea nuntii ei implinim noi 5 ani de la nunta... Cand or fi trecut?

Voi sunteti obosite? Eu am intrat intr-o stare de oboseala cronica. As dormi non-stop. Si daca nu sunteti obosite, cum faceti sa nu fiti?

Ce mai fac puii vostri? Stefan inca merge la cresa. Ar fi fost tare greu pentru el sa stea acasa fara copii zilele astea cu ploaie. Iar eu am fost ocupata...

Sper sa scrieti curand,

Nicoleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, am avea noi de spus multe, dar vezi, tot intervine cate ceva...

Stefan e in parc cu bunicii. Cred ca e derutat ca ma vede dupa-amiaza, stie ca sunt acasa, dar nu pricepe de ce sta asa mult la bunica. Si ce e ciudat ca atunci cand ma duc la el e initial suparat pe mine, dar apoi nici nu mai vrea sa o vada pe bunica. Nici sa o mai luam la plimbare nu mai vrea. Saracul. Ce-o fi in mintea lui?! Dar gata. De maine va sta numai cu mine. Mai am noaptea asta de repetat, maine e examenul si gataaaaa! Sa vina vacanta! Nici nu ma mai intereseaza rezultatul. Daca stiam ca e asa greu nici nu ma mai inscriam.

Sinzi, acum am inteles de ce te reprezinti ca fiind in avion. Pentru ca sunteti mai mult plecati, nu? Voi cu ce calatoriti? Cu masina? Sau chiar cu avionul...Si mai voiam sa te intreb ceva: te ajuta cineva atunci cand sotul e plecat? Daca nu, nu e greu singura?

 

Oana [cit] - asa arat pana luni, 18 iulie. Si Stefanel [testoasa]

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou!Eu sunt foarte obosita.Eu nu am nici o bunica langa mine si este o varsta destul de obositoare.Dimineata,se trezeste exact cand vreau sa plec la serviciu,incepe scandalul "Nu vreau sa plece mami la serviciu" repetat din ce in cemai tare,dechid usa,fug din calea ei,dupa 1 minut taraboiul inceteaza si redevine copilul dragalas care este in majoritatea timpului.Seara,de cand o preiau pana se culca numai dupa fundul ei(citit ,desenat,alergat).Aseara,stateam cu ea pe balcon sa vedem luna si stelele si am

trecut in epoca intrebarilor de genul "De ce sunt asa mici stelele,mami?".

Si ,bineinteles,crizele de la 2 ani aproape jumate.Citim de o suta de ori "Catelusul schiop" si ,o data,brusc,incepe "Nu vreau sa nu se joace catelul" si da-i plans si urlete.

Noi nu mai folosim pampersi ziua de vara trecuta.Acum se duce frumos,chiar fara sa ne spuna,face ,apoi isi trage chiloteii (e o dulce cand se chinuie sa-i traga la spate).

Mananca aproape orice,acum am trecut la struguri.Ar manca castroane intregi daca ar fi dupa ea.

Am mai scris,sunt curioasa cum o sa reactioneze la gradinita,fiind cea mai mica din grupa.Maine o duc sa vada gradinita,sa se joace un pic pe acolo,sa faca cunostinta cu educatoarea.

Pe 20 august facem vaccinul de la 2 ani jumate.Ea a facut febra de fiecare data (pana la 38.8 -varf),dar nu a durat mult (o noapte).A doua zi ,trecuse fara urme.La picior nu a facut niciodata nimic,doar febra.

La triplu,a facut o forma usoara de rujeola.

Este greu fara bunici in jur.Abia acum imi dau seama si apreciez fiecare sfarsit de saptamana cand vin sa o vada.Pe de alta parte,sunt fericita cand stiu ca seara abia asteapta sa ma vada si o aud "Mami mi-a adus carti/fructe/bomboane?"(depinde ce ii spun ca o sa-i aduc).

Mai nou,inventeaza cuvinte si se distreaza la culme.Ea vorbeste foarte bine(nu are probleme cu literele dificile,noi am vorbit cu ea normal dintotdeauna/fara prostiute),face acordul verbului.De cateva zile ,o auzim "vivare/Mami stie ce este "vivare"?".Ii spun ca nu si o intreb "ce-i aia ,Mariuca?" ,iar ea incepe sa rada in hohote.Pare un copil destul de creativ.

Tot de curand,incearca sa se incadreze la colorat in limitele desenelor.

Gata,am scris destul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...