Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 (3)


Recommended Posts

Buna fetelor

Mancaciosul meu a devenit un mofturos in ale mancarii. Nimic nu-i mai place si trebuie sa duc munca de convingere cu el. Chiar nu stiu ce se intampla cu el... La fel face si cu somnul. Daca ii spun ca trebuie sa se culce incepe sa urle efectiv pana vomita. E un cosmar cand se apropie ora culcarii (care din ora 21-21:30 a devenit 23:30-24). Sunt franta de obosita.

In plus acum sunt data peste cap ca nu stiu ce sa facem. Daca sa plece sau nu sotul meu sa lucreze pe vas. Ar presupune sa nu mai fie langa noi 8 luni/an. Nu cred ca as rezista. Btw, Sanzi, tu cum te descurci? Si cum ai reusit sa te acomodezi? Sau asa a fost tot timpul la voi?

Ieri am fost la Zoo. A fost foarte incantat de leu (si eu; era un leu fff frumos), de maimute, serpi si iguane. La pasari s-a plictisit repede si a fost mai interesat de lucrarile de reamenajare care erau in zona (gropi, tevi, roabe etc).Sincer ma asteptam la o reactie mai speciala din partea lui dar nu a fost asa. A fost o zi oarecare, la un moment dat m-a tras singur sa plecam acasa...:(

Cam asta facem noi..

Va pupacim dulce

 

Alina si Luca nazdravanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salut.

loryi, felicitari pentru fetita. Daca fetita ta vorbeste corect nu se datoreaza doar faptului ca voi ati vorbit corect cu ea. Este in primul rand predispozitia ei nativa. Si eu am vorbit corect de foarte de mica, am vorbit fara sa stalcesc vorbele cu baietelul meu si totusi el le stalceste. Insa sotul meu a vorbit mai greu, fratele lui a vorbit dupa 2 ani. So... Si noi incercam sa il invatam diverse chestii, insa el retine si este interesat mai mult de ceea ce il atrage (deosebeste troleiele de autobuze si de tramvaie, repereaza intotdeauna macaralele pe langa care trecem, este foarte interesat de suruburi si chiar "repara" diverse...)

Alina, mie mi-ar fi foarte greu sa ma hotarasc sa il las pe sotul meu sa plece atat timp. Este foarte tentant, probabil, din punct de vedere financiar, insa timpul departe de familie nu se mai intoarce...

Dar este decizia voastra, voi stiti mai bine ce si cum.

Stefan are mucisori, insa este pe trecute boala, ne pregatim de nunta. Nu putem sa plecam bolnavi, nu?

Numai bine.

Nicoleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri,Mariuca a fost cu mine la gradinita.Urmarea:"Nu vreau sa mai plec de la gradinitaaaaa,vreau la gradinitaaaaaa".Astazi a fost iarasi cu bona:pana nu a iesit doamna pe poarta,n-a vrut sa mai plece din gradinita.Sper sa reactioneze la fel si cand se va duce efectiv(la 1 septembrie).Este intr-adevar cea mai mica de acolo,educatoarea avea emotii,dar,cand a vazut-o,i-a trecut spaima de un copil prea mic.

Deci,primele impresii despre gradinita sunt foarte bune:s-a dat pe topogan,s-a jucat printre casutele de plastic,a vorbit cu viitoarea educatoare.

Ne-am hotarat pentru inceput sa o dam pana la 13 jumate.Va fi un efort financiar destul de mare,dar eu cred ca merita.Este o gradinita superba si nu extraordinar de scumpa.

Cum este vremea la mare?Sau stie cineva cum va fi saptamana viitoare vremea?Multumesc pentru informatii.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun numele:Arlechino,in Vatra Luminoasa.Banii;depinde de ce program ii alegi,cu masa/fara,transport/fara,cursuri optionale.Poti sa dai un telefon(nu il stiu in acest moment,dar il afli la Informatii).

Ziua a doua la gradinita:un minitest legat de culori.Mariuca s-a repezit direct la creioanele colorate,iar educatoarea a profitat si a intrebat-o culorile(ea le stie de mult timp,acum stie si nuante si tip :culoare deschisa/inchisa ).Si la animale la fel am procedat:i-am spus mereu:uite asta este lupul care este un animal salbatic etc.Bineinteles ca n-a mai vrut sa plece din gradinita.A trebuit sa iasa pe poarta doamna cu care sta ca sa se rupa de acolo.Dupa-amiaza nu a mai vrut sa doarma:doamna educatoare ii facuse cunostinta cu ceilalti copii si toata ziua le spunea numele prin casa.

Pasiune pentru pepenele verde si struguri.Si pentru dus.Cand o scoatem din apa,bazaie un pic.

Dar,una peste alta,copilasii de 2 ani jumate sunt delicioasi.Seara,vine si se catara pe pieptul meu ca o maimutica si vrea sa o mangai pe par si sa o alint.Si bineinteles ritualul de seara cu pupicii dinainte de culcare:ochiul drept,ochiul stang,obrazul drept,obrazul stang etc (asa invatam si ce e cu dreptul si stangul).

Zilele astea am mai inventat ceva :pe o coala mare de hartie am scris zilele saptamanii si in jos am facut un dreptunghi cu momente din zi :noapte,dimineata,dupa-amiaza,seara.Si procedam asa :azi e joi ,mergem la joi,a trecut dimineata ,baram dimineata de pe coala.Toate colile astea puse pe pereti pe ea au ajutat-o enorm:culori,cifre,forme geometrice,mijloace de transport etc.

Ne mai auzim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de copilasi de ian-feb, sunt o mamica a unui copilas de la grupa oct-noi-dec 2003 si va rog din inima sa cititi acest mesaj:

Fetelor din Romania e nevoie de ajutorul vostru..! E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina miine e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. 170.000 lei nu e mult pt a ajuta o bebelusa de 6 luni.

Fetele din europa, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.

Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890

Astept PM-urile voastre[flo][flo][flo]

Multa sanatate voua si puilor vostri[copil][copil]

Va multumesc[pup]

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit si noi de la Voineasa...

Am stat 10 zile sau cam asa ceva...

Lui David i-a placut la nebunie si a mers enorm pe munte, a mancat de a crapat sia dormit de a bubuit...hihi...

O sa pun si poze mai incolo

 

Alina, cu plecatu...e extrem de greu sa stai departe atat de mult timp (Radu pleaca cate 5-6 luni si restul de 5-6 le sta acasa) si acum e plecat pt a 3-a oara, noi speram ca fie acum fie inca un voiaj scurt si e pt ultima oara...ca nu suportam viata asta...

Pe de alta parte sunt 2 avantaje majore care nu prea sunt de lepadat

1. faptul ca alea 5-6 luni cand sta acasa, este si mana mea dreapta, si este ca o mama pt David, petrec ff mult timp impreuna, s-a creeat o legatura ff puternica intre ei din cauza ca pe langa mine si el a avut "concediu" de maternitate, petrecem si noi 2 timp ff mult impreuna, e timp de calitate, si e foarte pretios, in conditiile unui serviciu normal nu il apuci decat maxim o luna pe an in concediu (si ala trece asa repede ca nu apuci ncii sa dormi suficient)

2. banii...

 

Radu a facut Universitatea Maritima deci asta ii este meseria, el este ofiter mecanic, cu grad si munca lui nu este deloc grea pe nava, e chiar destul de lejer, dar despartirea ne omoara, si DAvid sufera cand pleaca si ii e tare dor de el (imi cere poza cu tati si doarme cu ea uneori, sau doar o priveste, dupa ce vb la telefon plange ca de ce am inchis telefonu etc)

 

 

Noi am facut sacrificiu asta, mai mult ca sa se implineasca si Radu, dupa 5 ani de facultate, si pentru bani (salariu f mare intr-un timp relativ scurt) dar nu este de noi...

2-3 ani suporti ca este pt binele familiei (asa rau cum este) dar mai mult nu stiu daca poti sa rezisti...

 

A! Noi avem incredere oarba unul in altul si cu toata desparitirea asta, relatia noastra nu pare sa fi avut de suferit, ba (culmea) din contra, revederile sunt asa de dulci incat le-as trai pt totdeauna!!! (ultima data nu mi-a spus ca vine acasa si dupa 6 luni m-am trezit cu el la usa noaptea...puteam sa fac stop cardiac!!!)

 

Uite ce m-am intis, oricum e mult de spus, sunt si avantaje si dezavantaje...si avantajele nu sunt putine si de neglijat (vb de partea emotionala nu de cea materiala)....

Daca va iubiti si aveti incredere unul in celalat cred ca treci si peste asta!!!

 

 

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

La Brasovid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Iata-ne si pe noi, am ajuns acasa in sfarsit, de la nunta, obositi si fara bani... Insa ne-a placut, sora mea a fost o mireasa frumoasa, Stefan s-a simtit bine si ne-am inteles cu el... Un singur accident de pisu, in rest nimic, totul facut la olita sau "la floricele/la iarba/la apa arteziana, sa vada si ea, etc".

In rest, ne-am intalnit cu verisorul lui Stefan (si cu alte rude) care este cu 7 luni mai mare si cu un cap mai inalt. Asta nu ar fi nimic, insa este gras (are barne la picioare, zici ca are celulita), parintii ii dau la discretie bomboane, mici si suc neacidulat cu biberonul, inca are suzeta cu care sta mai mereu in casa... II PERMIT SA FACA TOT CE VREA (A STRICAT UN CALCULATOR SI 2 CD-PLAY-ERE). Si Stefan a avut cateva crize de personalitate, insa i-au trecut, a fost chiar pedepsit... Offf, copiii astia!

VOi ce mai faceti, va topiti si voi de caldura? Sper sa fie cald si dupa 12, cand mergem noi la mare..

Numai bine si sa mai scrieti despre nazdravani.

Nicoleta si Stefanel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...